• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    HARALDBanky, bankovnictví, bankovní operace
    PATRIKCHRZ
    PATRIKCHRZ --- ---
    NELDE: ovšem to ruční vyhledávání taky něco stojí. A kdo to má zaplatit? To by tak ty pokuty nebyly 300 Kč, ale třeba 3 000 Kč. Ano, ty jsi jedna z těch výjimek, na kterých banka prodělala. Ale "vyhledat tě" by bylo moc nákladné. Pro ně je výhodnější, když o pár dobrých klientů přijde, než kdyby si pěstovala ty nespolehlivé.
    NELDE
    NELDE --- ---
    PATRIKCHRZ: Jak jsem psal, je rozdíl pokud platíš pozdě pravidelně nebo občas. Jenže to by byla práce pro někoho z banky to analyzovat. Raději se to naúčtuje automaticky. Je otázka, zda já stojím o takovou banku. Ten můj příklad s Amexem je na to typický - vydělali na mě dost a mohli vydělat více.
    GHOSTSTALKER
    GHOSTSTALKER --- ---
    NELDE: "Termín lichva v pojetí jakékoli úroky tady byl donedávna" - source?
    NAVARA
    NAVARA --- ---
    V airbank je možné inkasa nastavit na schvalovaná, tedy přijde mi email že přišel požadavek na inkaso - a já ho mohu odkazem (zde nutno půkden+ počkat, páč tam mají bugy) nebo v IB potvrdit či zamítout. A tedy také tam současně připravit potřebnou částku.
    VERONIKA22
    VERONIKA22 --- ---
    S474N: jasně ale pokud věřitel je fyzická osoba tak nejspíš slyší na emaily a omluvy. Ale vím jak to dnes s vymáháním chodí. Pracovala jsem v tom. Po 3 dnech jsme nikdy nikoho neupomínali a čekali týden. No nic spořitelnu asi můj názor zajímat nebude.
    PATRIKCHRZ
    PATRIKCHRZ --- ---
    NELDE: Otázka je, jestli banka o takové klienty, kteří pozdě platí své závazky stojí. Troufám si tvrdit, že nikoliv. Byť se tam mohou vyskytnout výjimky, tak statisticky se tato skupina celkově nevyplatí (pokud neplatí poplatky navíc oproti ostatním klientům, pak je naopak zajímavá).

    Zkrátka klient sjednal smlouvu za určitých podmínek a tyto podmínky nedodržel. Následuje sankce. Kdyby sankce nebyly, tak to může banka rovnou zavřít, protože když povolí 3 dny, budou se lidi rozčilovat proč ne čtyři, pět, týden, měsíc, rok.... Jak jde o prachy, tak je důležitá přesnost.

    Pokud někdo udržuje na běžném účtu minimální zůstatek, kdy hrozí, že se dostane i na nulu, tak si to prostě musí o to víc hlídat.
    NELDE
    NELDE --- ---
    GHOSTSTALKER: Je rozdíl mezi právním řádem, který definuje za co dostaneš kolik let, a normálním významem toho slova. Tak například Krádež je tam definována jen pokud je to škoda "nikoli nepatrná".

    Termín lichva v pojetí jakékoli úroky tady byl donedávna (až když se rozšířily banky, tak se začlo tvrdit, že banky nejsou lichváři a bylo to třeba odlišit - dokud půjčovali židé, tak termín lichva nevadil) a je stále normální v některých státech.

    A mimochodem, tenhle paragraf z českého zákona je nepoužitelný, neboť ten hrubý nepoměr není definován. Poslední definice (20% úrok) byla před lety zamítnuta (možná proto, že banky půjčují za více). Takže z pohledu právního řádu vlastně lichva u nás neexistuje. Ještě stále je právní řád ten, co má definovat význam slov?
    GHOSTSTALKER
    GHOSTSTALKER --- ---
    NELDE: Wtf? Jasne, nepotrebujeme zadne zakony, cely pravni rad muze nahradit staroveke uceni a treba Bible. Jdi s tim nekam...

    Obsah zadneho pojmu samozrejme neni absolutne nemenny a lichvou je dnes mysleno neco jineho pred 2 tisici lety.
    NELDE
    NELDE --- ---
    S474N: Neoznačil. To byla reakce na "me jakozto veritele by zase neskutecne nasral dluznik", tak jsem odpovídal ve stejném duchu.

    Lichva jako trestný čin je definována v paragragu 253 s názvem Lichva: "Kdo zneužívaje něčí tísně, nezkušenosti nebo rozumové slabosti nebo něčího rozrušení, dá sobě nebo jinému poskytnout nebo slíbit plnění, jehož hodnota je k hodnotě vzájemného plnění v hrubém nepoměru, nebo kdo takovou pohledávku uplatní nebo v úmyslu uplatnit ji na sebe převede,bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta nebo peněžitým trestem."

    To ale neznamená, že lichva je jen to konkrétní chování zmíněné v tomto zákoně. To jenom znamená, za jaké chování může být někdo trestán. Pojem lichva měl od starověku odlišný význam – jako lichva byl označován "jakýkoli příjem úroku za půjčené peníze". Možná by sis mohl odpustit kecy o mojí fantazii nebo morálce.
    S474N
    S474N --- ---
    NELDE: nikoliv, lichva je pomerne presne definovana v trestnim zakoniku v paragrafu §218. Nejake tvoje fantazie nebo tvuj nahled moralky je naprosto mimo.

    Jedno minusko je ode me, za placani nesmyslu v kombinaci s tim, ze si me oznacil za lichvare. Coz je nesmysl sam o sobe, kdyz nikomu zadne penize nepujcuji.
    NELDE
    NELDE --- ---
    S474N: Lichva je ve skutečnosti půjčování na jakýkoli úrok. Proto to směli dělat jen židé. Dodneška banky v Islámských zemích nesmí půjčovat za úrok (půjčují, ale dělají to jinak, aby to nemohlo být nazýváno úrok).

    PATRIKCHRZ: Mě fascinuje právě ten přístup "musí následovat sankce". Ano jedna strana udělala chybu (možná jí dělá opakovaně a možná také ne). Jenže úkolem banky není vychovávat, ale dělat business. A ten musí být postaven na win-win, jinak není dlouhodobě udržitelný. Myslíš, že potrestaný klient, který to bude cítit jako křivdu, přijde příště do stejné banky? Je ten trest v zájmu banky? Není to tak dávno, kdy mi naúčtovala Amex poplatek za pozdní zaplacení kreditky - díky tomu, že jejich aplikace (na kterou jsme museli přejít, aby ušetřili na poštovaném), nezvládala dobře zobrazovat více karet a já zaplatil jinou kartu. Když jsem reklamoval poplatek, tak mi odpověděli, že až zaplatím (v té době už to bylo dávno zaplaceno, ale to se nenamáhali zjistit), mi možná půlku prominou, když o to hezky požádám. Ještě ten den jsem vypověděl jejich služby. Natočil jsem přes jejich kreditku na služebních cestách za těch 10+ let docela hodně (možná i k milionu) a byl jsem jejich loajální klient (už nejsem, nedávám bankám druhou šanci). Nicméně jsem musel být potrestán, že!

    Zajištění dost peněz na účtě ke dni inkasa je hezký termín. Nicméně když se ti seběhnou díky svátkům a víkendům platby do jednoho dne, tak se může stát, že to třeba nestihne automatický proces naplnit (dám-li to dopředu, tak to přijde zpátky, že je tam moc). Náhoda je blbec. A já jsem ten kdo je nezodpovědný (-;

    Mimochodem, fascinují mě ta minuska. Možná byste mi mohli napsat proč.
    PATRIKCHRZ
    PATRIKCHRZ --- ---
    NELDE: Inkaso se neprovede ze dvou důvodů:
    1) na účtu nejsou peníze - platí to, co jsem psal v minulém příspěvku, dlužník si má zajistit dostatečně dlouho dopředu, aby peníze na účtu byly
    2) došlo k chybě banky a ta inkaso neprovedla - pak se na ní má obrátit s žádostí o náhradu škody (případně na finančního arbitra, pokud mu nevyhoví, je to zdarma).

    Zkrátka pro nezodpovědnost není omluva a je jedno, jeslti je to jeden den, týden nebo měsíc. Vždy musí následovat sankce a ta musí být natolik výrazná, aby od tohoto chování odrazovala. Těch 300 Kč je ještě velmi slušných.
    S474N
    S474N --- ---
    NELDE: aha a ja jsem lichvar? Kdyz pominu to, ze penize nepujcuji, tak kdokoliv, kdo komu pujci penize je lichvar? I kdyby to byl 100% urok, tak jsou k tomu VZDY potreba dve strany - veritel a dluznik.
    NELDE
    NELDE --- ---
    PATRIKCHRZ: U inkasa žádné datum splatnosti nenastavíš. A pokud nemáš IB, tak leckdy zjistíš, že inkaso neprošlo až s velkým zpožděním (někdy až na měsíčním výpise). Navíc pokud máš inkaso, tak ty peníze leckdy ani osobně přinést nemůžeš - musíš počkat, než ho zkusí provést znova a doufat, že ty peníze na tom účtu budou.
    Já nebojuji proti sankcím (naprosto je chápu, že v některým případech se jen díky podobným sankcím vyhnut liknavosti ve splácení - sankce prostě musí bolet), jen považuji uplatnění sankce tři dny po pokusu o stažení inkasa za porušení dobrých mravů - zejména pokud je půjčka splácena pravidelně a spolehlivě (což ale nemusí být tento případ). A to protože inkaso si některé banky vynucují jako metodu (zažil jsem to osobně u ČS), kdy je pro ně jednoduché stáhnout peníze včetně dostání účtu do minusu.
    PATRIKCHRZ
    PATRIKCHRZ --- ---
    NELDE: Nesouhlasím. Když není dlužník schopen zajistit, že peníze přijdou na účet věřitele včas (například tím, že je tam přinese osobně v hotovosti), tak má datum splatnosti nastavit týden dopředu a ne to nechávat na poslední chvíli.
    Prostě porušil dohodu, musí následovat sankce. Pokud k tomu nedošlo jeho vinou, musí požadovat odškodnění po tom, kdo mu to způsobil (třeba jeho banka)
    NELDE
    NELDE --- ---
    S474N: Jasně, protože jako lichvář tím přicházíš o možnost vrácené peníze znovu někomu půjčit. Na druhou stranu existuje něco jako dobré mravy a tři dny je opravdu mimo jejich rámec. Jenže to je problém inkasa, kde je zamítnutí inkasa možnost vykládat jako nechuť/neschopnost splácet. U trvalého příkazu je to možné vykládat jako chybu systémů.
    Mně jako klienta zase neskutečně štve banka, která mě nutí tam chodit opakovaně.
    S474N
    S474N --- ---
    VERONIKA22: me jakozto veritele by zase neskutecne nasral dluznik, ktery si neplni sve povinnosti vyplyvajici ze vzajemne dohody a jeste se citi ublizenej.
    PATRIKCHRZ
    PATRIKCHRZ --- ---
    VERONIKA22: Ber to tak, že jsi porušila smlouvu a tak následují sankce. A to jsou ještě relativně mírné, třeba u pozdní splátky kreditky u Citi je to 550 Kč.
    A dokonce ti může banka takový úvěr okamžitě sesplatnit - tedy požadovat jeho okamžité zaplacení v plné výši.

    Zkratka dohody se vždy vyplatí dodržovat.
    KOC256
    KOC256 --- ---
    NAVARA: Zuno je pomale a ty progressbary me serou ale jinak mi prijde prehledne.
    NAVARA
    NAVARA --- ---
    KOC256: no jestli jsi ochoten dát zuno banking nad air banking, tak jsi zcela nevěrohodný reportér :)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam