• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    PEPITOCo mám pořád vařit když už musím, (nebo chci) ?
    HENNYVILLE
    HENNYVILLE --- ---
    ANABEL_LEE: nejlepe ve slupce uvarit, nechat "vyschnout" na soli vyskladany na plechu. a hlavne je HNED zacit zdelavat, jinak testo pak uz jen ridne.
    MOUNTBATTEN
    MOUNTBATTEN --- ---
    DIKY MOC VSEM!!
    Uch, s mym, dedicnym knedlikovym prokletim to vsechno zni hrozne slozite. Ale ja to dam! Ne dnes, ne zitra, ale jednou mi vyjdou cepeliny jak maj bejt!:-))
    ANABEL_LEE
    ANABEL_LEE --- ---
    MOUNTBATTEN: babska rada rika, ze brambory na knedlik se musi varit vzdy den predem, nebo aspon noc predem .)
    AIJA
    AIJA --- ---
    MOUNTBATTEN:
    Já jsem poprvé dávala vajíčko i trošku mouky. Měla jem strach, že to nebude držet pohromadě:-)
    Pak mi to vysvětlila jedna místní Ukrajinka...poměr brambor.
    Jo a musíš fakt pohlídat varný typ...
    PEPITO
    PEPITO --- ---
    MOUNTBATTEN: začni s obyčejným bramborovým těstem. Potom s těstem ze syrových brambor a až to budeš dobře umět, začni s experimenty .
    Ony ty brambory jsou totiž pokaždé trochu jiné, takže je potřeba to asi 100x vyzkoušet :-)
    NOLONGERTHERE
    NOLONGERTHERE --- ---
    MOUNTBATTEN: Preventivně podobné věci vařím raději na páře. Pak tedy je ta otázka poměru syrových a vařených a nakonec hodně záleží na druhu, občas i ověřený moučný knedlík z jiné odrůdy brambor (byť nakrásně varný typ C) udělá neplechu.
    MOUNTBATTEN
    MOUNTBATTEN --- ---
    AIJA: mouka se tam nedava vubec, nemela by, stejne jako vajicko.
    Obavam se, ze problem byl jinde, myslis ze urcite v nepomeru syrovych vuci varenym?
    GALE: take myslim, ani nevim, jestli jsme ho tam nakonec trochu dali, kdyz jsme ho uz cedili;-) Takze verim, ze dali malo.
    AIJA
    AIJA --- ---
    MOUNTBATTEN:
    Teď na to koukám...musíš dodržet poměr 1:4. Syrových brambor musíš mít 4x víc než vařených.
    GALE
    GALE --- ---
    MOUNTBATTEN: Myslím, že škrob byl ten problém. Do bramborových knedlíků dávám vždycky lžíci až dvě solamylu (dle množství těsta a vlhkosti brambor), aby se mi tohle nestávalo.
    AIJA
    AIJA --- ---
    MOUNTBATTEN:
    Vajíčko a trochu mouky?
    MOUNTBATTEN
    MOUNTBATTEN --- ---
    achjo, jsem prokleta a neumim knedlik. Vubec zadny druh neceho knedlikovityho!
    Jak to, ze se mi dycky rozpadne?:-((

    Vim, delam chyby, neco opominu, zblbnu.... vcera jsem se pokousela delat cepelinai (bramborove sisky s mletym masem uvnitr). Inspirovala jsem se receptem, ale neco nedodrzela, toz tam mohl byt ten zakladni error?
    Popisu nas postup: 3 vetsi brambory uvarit (nebyly ale do rozblemcnuti), 4 vetsi brambory syrovy najednou nakrouhat, vytahnout z nich vodu.
    Spojit smes syrovych brambor s rozmackanyma varenyma, vyrobit z testa placku, do ni dat napln*, zabalit do cepelinu a dat do vrouci osolene vody. Na mirnem ohni varit cca 25 minut.

    (napln:mlete hovezi maso, spetka soli a cervene papriky , osmazena cibulka a vajicko)

    Vysledne testo mi prislo, ze bylo moc sypke, ale cepelin udelat sel. Jen se ve vode testo od naplne vytrhalo, proste tvar knedliku to nedrzelo:-((
    Pak jsem v jednom receptu cetla, ze pomer syrovych vuci varenym bramboram je vetsi (ve prospech syrovych). Take ze se pak do syrove smesi ma pridat skrob z vycezene vody, toho jsme dali asi hrozne malo (mozna vubec?).
    Byly toto ty zasadni errory, nebo jeste je chyba nekde jinde, treba spatny kucharsky magicky ritual apod?
    MACHALIK
    MACHALIK --- ---
    JAJITA: Rdím se :)
    TRISSIE
    TRISSIE --- ---
    BALAENA: no ono by to bylo asi víc než pár dní, protože k řezníkovi to mám docela zajížďku a vzhledem k tomu, že mi včera dorazilo asi patnáct kilo masa z velkoobchodu, tak hned tak nic potřebovat nebudu. Ale asi to tak dopadne, jestli teda najdu v mrazáku ještě kousek místa.
    BALAENA
    BALAENA --- ---
    TRISSIE: A co to strčit na pár dnů do mrazáku a počkat na kosti?
    TRISSIE
    TRISSIE --- ---
    mám tu po porcování sedmikilového hovězího ořechu talíř šlášek, okrájeného masa a pod - když to hodím na hodinu do papiňáku, bude z toho vývar aspoň na podlévání/do omáčky, nebo nemá cenu utrácet za elektřinu?
    Hovězí kosti bohužel nemám a jezdit kvůli nim se mi nikam nechce.
    JAJITA
    JAJITA --- ---
    JAJITA: Asi se chci pochlubit, nebo co ... :)

    Ten můj hovězí vývar, tažený 11 hodin, poté čeřený a podávaný s fritátovými nudlemi, sklidil velkou pochvalu.
    A tak děkuji asi ID MACHALIK, že jsem se na staré koleno díky jeho mánii naučila uvařit vývar :D
    DOOMBRINGER
    DOOMBRINGER --- ---
    BEBEBE: Mozna si prospala 1 den + 2 hodiny.. :)
    BEBEBE
    BEBEBE --- ---
    Hm, mne se takhle jednou vyvaril asi 5l hrnec vyvaru po dvou hodinach, vsechno se spalilo do cerna. Doted jsem to nepochopila, bezne ho tak nechavam probublavat nekolik hodin a po takovy dobe mam pryc sotva centimetr. Asi zapracoval zakon schvalnosti, byla jsem nemocna, potrebovala svuj ozdravnej vyvar a usla jsem vycerpanim. Kdyz jsem to pak nasla, skoro jsem to obrecela.
    MACHALIK
    MACHALIK --- ---
    JAJITA: Nebude, nedávej ani pokličku (fakt ne), odvaří se ti tak litr. Nechávám 5 l hrnec na plotně úplně běžně, v něm třeba 2,5 kg hmoty a zbytek voda. Buď v klidu, dej to akorát opravdu na sporo.
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    JAJITA: ano.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam