• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    PEPITOCo mám pořád vařit když už musím, (nebo chci) ?
    IKA
    IKA --- ---
    BARA_ONLY_ONE: rada robím červenú kapustu (=zelí:) s gaštanmi a s jablkami (ale už som namiesto nich použila aj duly a bolo to skvelé, takže nahradiť sa dajú), niekedy pridám hrsť hrozienok, no a niečo kyslé - nejaký obľúbený ocot. Nakrájať, osoliť, pridať korenie (napríklad bobkový list k tomu celkom pasuje, rasca tiež, atď), zamiešať, a buď variť v hrnci, alebo piecť v zakrytom pekáči, až kým tá kapusta nie je mäkká tak akurát podľa tvojich preferencií.
    Gaštany sú, hlavne takto na jeseň, úžasná prísada do takmer čohokoľvek, ale sem sa hodia úplne fantasticky. Dajú sa kúpiť už olúpané a predvarené a to ušetrí dosť práce.

    (Myslím že som niekde videla aj verziu so slaninou, ale to som neskúšala.)
    MIST
    MIST --- ---
    BARA_ONLY_ONE: ja tohle podavam jako salat, ale k huse se hodi taky:
    maslo nebo husi tuk
    1 cibule na platky, zkaramelizovat
    1 bobkovy list
    1 skorice
    2 hrebicky
    spetka muskatoveho orisku
    hlavka cerveneho zeli, nakrajet
    asi 1/4 litru kureciho bujonu (muze byt i vic, ale aby zeli neplavalo)
    cukr k dochuceni
    4 lzice balsamickeho octa

    (muzes do toho prihodit i brusinky nebo hrozinky)
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    ZCR: v lednici to vydrží a teda je to z těch polívek, co jsou druhý a třetí den lepší, než čerstvé.
    ZCR
    ZCR --- ---
    DOCKINEZ: tak jo, hotovo, a imho se povedlo... místo kopru jsem pak rovnou do talíře dal nasekanou petrželku s česnekem, a spokojenost... akorát je toho kotel - předpokládám, že v lednici to tak aspoň do pozítří vydrží, ne?
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    BARA_ONLY_ONE:

    1 kg zelí
    100 g cibule
    70 g husího sádla/oleje
    100 ml octa z červeného vína (popřípadě 50ml octa 50 ml červeného vína - nějakého aromatického)
    100 - 200 g cukru
    sůl
    pepř
    kmín

    Orestuj pomalu cibulku na půlce sádla, přidej nakrouhané zelí a ještě pár minit restuj aby to trošku slehlo, přidej drcený kmín. podlej octem, trochu osol, přidej půlku cukru, přikryj pokličkou a na co nejmenším ohni a dus do měkka. Do hotového zelí přidej zbytek sádla a podle chuti doslaď, dosol a dopepři.

    případně mrkni sem na komplikovanější postupy.
    Když husa, tak se zelím! Nechte si poradit od šéfkuchařů, jak na něj. - Jídlo a radost
    https://www.jidloaradost.ambi.cz/clanky/kdyz-husa-tak-se-zelim-nechte-si-poradit-od-sefkucharu-jak-na-nej/
    DOCKINEZ
    DOCKINEZ --- ---
    LADY_MYSKA: V tomhle případě stačí 10-15 minut.
    SOFIJKA
    SOFIJKA --- ---
    DOCKINEZ: tak už je jasný, co budu vařit zejtra, díky!
    BARA_ONLY_ONE
    BARA_ONLY_ONE --- ---
    Mám za úkol udělat zelí k huse, moc ho nejím a nikdy jsem ho nedělala. Navíc mám alergii na jablka. Můžete mi prosím doporučit nějaký konkrétní recept? Raději bych červené, ale předpokládám, že to bude velmi snadné, takže klidně udělám i bílé. Předem moc děkuji!
    LADY_MYSKA
    LADY_MYSKA --- ---
    DOCKINEZ: a pes se venci jak dlouho? Ja psa nemam a od sousedu si jej pujcovat nebudu

    Jinak ja borsc miluji, ale v rodine jsem sama
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    Nejlepší boršč je pochopitelně z řepného kvasu a kyselé řepy a sladkého zelí + teda nějaký vývar.

    kdo mi nevěří, zajde otestovat ukrajinskou verzi do The Borsch

    The Borsch
    https://theborsch.cz/
    ZCR
    ZCR --- ---
    DOCKINEZ: jo, zmínky o pečené řepě jsem viděl taky... pro mě je to dost experiment, protože červenou řepu mám nejradši syrovou :-)
    Ilustrační foto velmi pěkné!
    DOCKINEZ
    DOCKINEZ --- ---
    ZCR: Ano, je v tom bordel :)

    Když dělám svůj zenový boršč (na fotce zrovna jehněčí), tak řepu peču. Celou bulvu nebo bulvy dám na plechu do trouby a nechám asi 40 minut C. Je potřeba ozkoušet, řepa musí být tak akorát na skus.

    Až těsně před koncem řepu vyndám z trouby, oloupu, nakrájím na kostičky a dám do zbytku polévky.

    Plusy: ani po opakovaným ohřívání se nestane, že by polívka ztratila sytou barvu a navíc řepa nerozbředne (to považuju za trestuhodnou ohavnost a zločin proti lidskosti).

    ZCR
    ZCR --- ---
    ZCR: "řepa se dusí separé" jako v tom gesamt-receptu, ne jako že se to tak nutně musí dělat, imho je v borščích ještě větší bord... nesoulad než v guláších :)
    ZCR
    ZCR --- ---
    DOCKINEZ: teprve budu vařit - a dík, tohle je víceméně ten postup, ke kterému jsem dokonvergoval po stručné "rešerši" - akorát řepa se dusí taky separé a protlak s ní místo s cibulí/mrkví (a místo kopru petržel
    KASUMI
    KASUMI --- ---
    DOCKINEZ: Krasa :)
    DOCKINEZ
    DOCKINEZ --- ---
    ZCR: Asi jdu s křížkem po funuse, ale tohle je tip na boršč, jak ho dělá moje žena z Luhansku.

    Maso - hovězí a vepřový je klasika, já použil asi 0,8 kg kližky a asi kilo krásnýho bůčku s kostí a kůží.
    Mrkev
    Cibule
    Česnek
    Nakrouhaný hlávkový zelí (asi 0,5 kg)
    Jedna větší bulva červený řepy
    Brambory
    Protlak

    Volitelně: kyselý zelí, kopr

    1. Nejdřív se dá dělat vývar. Skot a vepře vařit spolu s mrkví, cibulí, česnekem, když má člověk třeba starší rajče, řapíkatý celer nebo bulvu celeru, tak to tam v přiměřeným množství může vrznout taky, žáno. Z koření pepř, nový koření, bobkový list. Osolit jen lehce.

    2. Když už vývar skoro bude, vrzneš na pánev nakrájenou cibuli a nastrouhanou mrkev a poměrně dost orestuješ. Pak ke směsi přidáš celý protlak a tak jednu větší naběračku vývaru. Necháš chvíli dusit, pak vypneš oheň, přikryješ poklicí a necháš být.

    3. Mezitím scedíš vývar, vrátíš na plotnu a dáš do něj dělat nakrouhaný hlávkový zelí. Až ti jakž takž vychladne maso, nakrájíš ho na kostičky a vrzneš do vývaru taky. Pokud jsi dělal vývar dost dlouho, kůže bůčku se jen rozpadá, tak se toho nebojíš a nahrájenou na kousky ji tam dáš rovněž. Boršč má bejt totiž co? Ano, tučnej a výživnej!

    4. Asi 20 minut po zelí do polívky přijdou brambory. Když už skoro jsou, vmícháš do hrnce směs cibule, mrkve a protlaku z bodu 2. V tomhle kroku taky můžeš do polívky nepovinně vrznout kysaný zelí.

    5. Jakmile jsou brambory hotový, vypneš plamen a do směsi vrzneš čerstvou nahrubo nastrouhanou řepu a čerstvý nasekaný kopr, zamícháš a jdeš vyvenčit psa. Po návratu ochutnáš, podle potřeby dosolíš a jemně dokyselíš octem. Pokud jsi použil i kysaný zelí, není většinou dokyselování potřeba.

    Hotovo!

    Servíruje se tradičně s chlebem, špekem a česnekem.

    B3TL
    B3TL --- ---
    B3TL: a povarit i s morkovou kostí, morek vydlabnout, rozmíchat do vyvaru...mnam
    B3TL
    B3TL --- ---
    ZCR:
    Hovězí přední na menší kostky, osmahnout dokud se neodpari voda, přihodit zeleninu - udělat zaklad, zbytek zeleniny a nakonec zalít vodou a pod poklicí povařit...
    SIRIUS
    SIRIUS --- ---
    ZCR: veprove bych dal uzene a hovezi idealne klizka
    ZCR
    ZCR --- ---
    budu dělat boršč a zkusil bych hovězí+vepřové - má někdo nějakou osvědčenou kombinaci konkrétních prasete i kráva částí?
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam