• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    HAWLISDomácí zprávy a komentáře - co se stalo, co se děje a co bude dál
    JESSIEATREIDES
    JESSIEATREIDES --- ---
    LONESTAR: nejsou zdrojem relevantních informací, spolek Šalamoun pro mě osobně bezpochyby ano...
    JESSIEATREIDES
    JESSIEATREIDES --- ---
    LONESTAR: i v soukromé bance jsou vklady klientů pojištěné a ve finále se o jejich odškodnění musel postarat stát...

    V této souvislosti se nabízí další kauza (převzato z Respektu 3/2007), kde se jednalo o bankéře KB, tedy muže placené státem a ožebračující - jak jinak - stát:

    KRÁSNÉ ZTRÁTY BEZ ODPOVĚDNOSTI (Erik Tabery):
    Jeden z nejznámějších tunelů zdejších bank končí pro podezřelé manažery osvobozujícím verdiktem. Na jejich vině to ale nic nemění.
    Srovnejme výroky tří mužů, kteří mají mnoho společného: „Ta firma byla tak obří, že žádný člověk na světě by nebyl schopen ji kontrolovat celou. Musel jsem se spoléhat na jednotlivé šéfy, kteří mi podléhali,“ říkal před soudem generální ředitel americké společnosti Enron Jeffrey Skilling.

    „Chtěl jsem být vizionářem, lídrem firmy, a na finanční záležitosti jsem měl lidi, kteří mne o problémech informovali,“ prohlašoval před porotou šéf telekomunikačního gigantu WorldCom Bernard Ebbers.
    „Neneseme odpovědnost za všechny kroky podřízených, kteří nám tajili některé informace,“ namítal před soudem ředitel Komerční banky Jan Kollert.
    Co mají tito mužové společného? Řídili obrovské společnosti a svou práci vůbec nezvládli. První dva Američané je přivedli ke krachu, třetí – Čech – ji pomohl zdecimovat natolik, že ji musel zachraňovat stát.
    A co je odlišuje? To, že zatímco první dva muži dostali shodně natvrdo čtvrt století za mřížemi, ten třetí odcházel minulý týden s vítězoslavným pohledem od soudu.
    Osvobozující verdikt našeho soudu je zprávou pro českou společnost, že zatímco ve Spojených státech nese odpovědnost i za kroky svých podřízených šéf, v Čechách je to přesně naopak. „V bance byl obrovský odborný aparát – střední management, a kdyby členové představenstva odpovídali vždycky za jeho chyby, mohl by si dělat, co chce,“ odůvodnil výrok o nevině předseda soudního senátu Michal Výtisk.
    Musí to být snová práce, pobírat plat v řádech milionů a přitom nemít ani tu nejmenší odpovědnost. Vždycky je přece někdo níž – v aparátu.

    Po silných slovech trapné ticho

    Neuplynul ani týden, co jsme na stránkách Respektu popisovali, jak nečekaně rychle
    utichl jeden z největších korupčních skandálů, tzv. biolihová aféra. Ačkoli o ní média, vyšetřovatelé i politici mluvili jako o největším průšvihu za posledních deset let a napínali zvědavost veřejnosti, dnes je to už jen zapadlá historka. Navíc další z mnoha.
    Stejné emoce před lety budila i kauza Komerční banky. Tehdy se ukázalo, že vedení tohoto finančního domu s klidem přihlíželo, a dokonce i podporovalo vyplácení miliardových půjček společnostem, u kterých přitom přesně vědělo, že je nikdy nevrátí. Informace se začaly sypat na veřejnost (první o nich psal právě Respekt), a tak rychle zasáhl stát – odvolal špatné manažery, ovšem se štědrým zlatým padákem.
    Posléze se potvrdila temná podezření. Tak například společnosti podvodníka Baraka Alona půjčila banka téměř osm miliard korun, a to přesto, že měla zprávy o tom, že ten je zřejmě nikdy nevrátí. Což se také stalo. Podobné to bylo s finančními injekcemi pro Františka Chvalovského.
    Policie stejně jako u biolihu tvrdila, že jde o jasný případ tunelování, kde nese odpovědnost vedení. Silná vyjádření ale brzy vystřídalo ticho, které přerušovalo jen vyptávání novinářů, jak si případ vede. Navíc se posléze pozornost z vedení banky přesunula na Jiřinu Kaplanovou – někdejší sice vlivnou úřednici KB, nicméně ženu, která plnila jen příkazy svých šéfů. Státní zástupce František Fíle to vysvětlil Respektu jasně: „Kollert je kovaný bankéř. Jedná sofistikovaně a propracovaně. Postavit ho před soud bude pro nás složité.“
    Česko stále čeká na den, kdy se zdejší justice pustí právě do těch „kovaných“. Ať už se pohybovali kolem biolihu nebo bank. Pak teprve podobných kauz ubude.

    WITTGENSTEIN
    WITTGENSTEIN --- ---
    LONESTAR: A spolek Šalamoun ano?
    LONESTAR
    LONESTAR --- ---
    rovněž zrovna Blicí listy nepovažuju za zdroj relevantních a objektivních informací ;-)))
    WITTGENSTEIN
    WITTGENSTEIN --- ---
    "Dalším nezákonným krokem mělo být naplnění základního kapitálu Testcom Servis s.r.o. převodem finančních prostředků z rezervního fondu příspěvkové organizace Testcom, neboť to zakazuje zákon o rozpočtových pravidlech. Věc má ale háček: obchodní společnost vzniká teprve jejím zápisem od obchodního rejstříku, vedeného rejstříkovým soudem. Soud odpovídá za to, že zapíše do obchodního rejstříku pouze společnost, založenou v souladu se zákonem. Městský soud v Praze ale po odborných konzultacích a prověření všech okolností vzniku Testcom Servis s.r.o. společnost do obchodního rejstříku zapsal, čímž jejímu vzniku dal punc legálnosti. Výsledný obraz této právní zápletky je takový, že nezákonný postup Vladimíra Mlynáře a jeho společníků, stíhaných trestním oddělením Městského soudu v Praze, byl podle právního názoru jiného oddělení téhož soudu zákonný."

    Kdo by byl řekl, že ta právničina je tak vtipná profese...
    LONESTAR
    LONESTAR --- ---
    nějak se nemohu zbavit subjektuivního dojmu, že v podstatě všichni souhlasíte s tím, že by měli být státní úředníci postihováni za své "přehmaty" - jen ten Mlynář, ten je takovej správnej, hodnej náš, a oni to na něj hodili...
    WITTGENSTEIN
    WITTGENSTEIN --- ---
    TENCOKACISTROMY: Přečti si laskavě pozadí sporu: http://www.blisty.cz/art/31871.html
    LONESTAR
    LONESTAR --- ---
    JESSIEATREIDES: nejde o příjem...
    principem mé poznámky byl fakt, že Moravc byl bankéřem, tedy činovníkem souromé instituce - zatímco Mlynář byl státním úředníkem...
    obecně - čím dříve, častěji a důkladněji budou v této zemi státní úředníci bráni ke konkrétní zodpovědnosti za svá chybná (nebo úmyslně "chybná") rozhodnutí, tím lépe (platí pro všechny rangy státních úředníků), tím lépe pro tuto zemi...

    JESSIEATREIDES
    JESSIEATREIDES --- ---
    TENCOKACISTROMY: a "nepodařilo" odsoudit... mega LOL
    JESSIEATREIDES
    JESSIEATREIDES --- ---
    TENCOKACISTROMY: problém je v tom, že Mlynář není darebák, nic neukradl, jen se dopustil správní chyby, kterou mu následně stvrdil a legalizoval soud...

    ale zřejmě proto půjde sedět. kdyby to byl skutečný darebák, bude se chechtat z postu šéfa aerolinek nebo z dovolené sponzorované Autocontem...
    LONESTAR
    LONESTAR --- ---
    WITTGENSTEIN: pevně doufám, že i na ně dojde... (Svoboda se Snopkovou už sedí, což dává naději ;-))
    TENCOKACISTROMY
    TENCOKACISTROMY --- ---
    WITTGENSTEIN: to, ze se darebaka A, B nebo C neporadilo odsoudit neni argument k tomu, aby darebaka X neodsoudili. podle takovy logiky by jsme mohli soudy rovnou zrusit zejo ...
    WITTGENSTEIN
    WITTGENSTEIN --- ---
    LONESTAR: Pozoruhodné. Tak proč už dávno nesedí Eduard Zeman za INDOŠ a nebo Fencl za Setuzu a čachry s Pozemkovým fondem?
    JESSIEATREIDES
    JESSIEATREIDES --- ---
    LONESTAR: no to je tedy argument... nehledě na to, že oficiální příjem bankéře ve státní bance se pohyboval v jiných řádech, než oficiální příjmy kteréhokoliv z ministrů, a že to bývalo a bývá zdůvodňováno právě mírou odpovědnosti, kterou bankéř nese...
    LONESTAR
    LONESTAR --- ---
    WITTGENSTEIN: že by proto, že Mlynář na rozdíl od Moravce byl ministrem?
    JESSIEATREIDES
    JESSIEATREIDES --- ---
    což je tento
    VANEK
    VANEK --- ---
    K tématu: http://www.blisty.cz/art/31174.html a autorův následující článek. IMO přesvědčivé.
    JESSIEATREIDES
    JESSIEATREIDES --- ---
    WITTGENSTEIN: u některých lidí se, příteli můj, dovoláváš logiky zcela marně...
    TOMAS
    TOMAS --- ---
    WITTGENSTEIN: vyborne, az pojedu priste po dalnici 180km/hod a zastavi mne, taky jim reknu, ze jsem zadnou skodu nezpusobil, zatimco jiny ridic ano a nedostal ani pokutu.
    Hlupak si myslí, že zákony se mají dodržovat. Chytrák ví, že některé ne.
    Vidíš v tom nějakou logiku?
    WITTGENSTEIN
    WITTGENSTEIN --- ---
    TOMAS: Protože se osobně neobohatil a po prvním upozornění od Sobotky firmu zlikvidoval. Státu nevznikla žádná škodfa. Je to banalita, byrokratický přešlap.
    Pro srovnání: bankéř Moravec vytuneloval 1,5 miliardy, dostal tři roky. Mlynář nevytuneloval nic, ale dostal pět a půl. Vidíš v tom nějakou logiku?
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam