• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    KERRAYoO( ) psychedelické memy ( )O๑.. ॐ ..๑O( ) psychedelic memes ( )Oo
    INK_FLO
    INK_FLO --- ---
    Spiritual practice doesn’t heal the psyche as far as I’m concerned. Serious spiritual practice is tangential to it. You could still remain an extremely psychologically flawed individual and accomplish quite a great deal in spiritual practice at the same time, without one necessarily affecting the other. There’s a certain gross level in which they overlap, and the really severe distortions do become tempered, but at the subtle level, you can remain, as I did, extremely neurotic while you’re building up the resonance of practice accomplishment. I think that when spiritual practice becomes psychologized, it’s a very poor substitute for therapy, and it’s very poor psychology. It’s a different field. I think that the confusion between the two is largely due to a misreading of certain Jungian ideas, and other early 20th century ideas, that need to be sorted out. And I don’t feel that it is terribly sorted out in the literature. The New Age movement certainly has made matters much worse, where spiritual practice almost becomes synonymous with self-help, and self-healing. And I don’t think that they are. I think spiritual accomplishment has to do with the nature of consciousness and how it “en-worlds” an individual—ultimately, in the mystical sense, how an individual moves beyond the reification and division of a knowing subject and a known object, whatever that object might be.

    The basic intention in my own practice, as the basic intention would be in my artwork, is to reach beyond conventional understanding and distill the resonance of that reaching — for no reason whatsoever. There’s a term in kabbalah, it’s a Hebrew term, lishma, which means ‘for its own sake.’ Meaning that something that is truly good, is a good in and of itself. There’s no reason needed. It’s based on its own inherent, innate goodness, which ultimately is the root of beauty. Spiritual aspiration is nothing other than a thirst for this purposeless, inherently beautiful, and inherently good, direction in one’s life. Ultimately, the more one acquires, builds up this resonance, the more one contacts the ultimate sacrament of the mind, which breaks down this dichotomy between the offerer, the practitioner and that which they are offering, which is their time and their effort, and ultimately the illusion that there is a recipient of the offerings that have been made…which in religion, is God. But, I am not a theist. So I don’t posit a creator god. The offering is made just simply based on its own inherent goodness for no reason whatsoever to nothing whatsoever.

    One only becomes a practitioner out of love. It is undifferentiated, like the vastness of space, and it embraces everything through the direct recognition of beauty. This is the basis of the gnosis. To make a conceptual object out of that love, even one that encompasses everything within itself, defeats the purpose. It must remain open and pure, so that anything, everything, or nothing at all, can unfold without ever leaving its essence. To dedicate yourself to the pursuit of this requires discipline, clarity, and persistence. The goal is the absorption of the whole of your being, and the enworldment of that being, into the heart of sublime beauty. This is not a thing that can be calculated or reasoned out. It is a wild, crazy way to live. However there are those who have burned down everything else. We can’t live in society anymore, it’s too late. For us, the hardness of these disciplines redeem what would otherwise be total oblivion.

    (David Chaim Smith)
    KAMAHL
    KAMAHL --- ---
    QWWERTY
    QWWERTY --- ---
    HARVIE
    HARVIE --- ---
    INK_FLO: meta AF brasko.
    don't waste your time by defining evil.
    INK_FLO
    INK_FLO --- ---
    "Definition of evil is wasting your time." (David Chaim Smith)
    KAMAHL
    KAMAHL --- ---
    KAMAHL
    KAMAHL --- ---
    KALIPH
    KALIPH --- ---
    SAKJA_PANDITA
    SAKJA_PANDITA --- ---
    If
    Rudyard Kipling

    If you can keep your head when all about you
    Are losing theirs and blaming it on you,
    If you can trust yourself when all men doubt you,
    But make allowance for their doubting too;
    If you can wait and not be tired by waiting,
    Or being lied about, don’t deal in lies,
    Or being hated, don’t give way to hating,
    And yet don’t look too good, nor talk too wise:

    If you can dream—and not make dreams your master;
    If you can think—and not make thoughts your aim;
    If you can meet with Triumph and Disaster
    And treat those two impostors just the same;
    If you can bear to hear the truth you’ve spoken
    Twisted by knaves to make a trap for fools,
    Or watch the things you gave your life to, broken,
    And stoop and build ’em up with worn-out tools:

    If you can make one heap of all your winnings
    And risk it on one turn of pitch-and-toss,
    And lose, and start again at your beginnings
    And never breathe a word about your loss;
    If you can force your heart and nerve and sinew
    To serve your turn long after they are gone,
    And so hold on when there is nothing in you
    Except the Will which says to them: ‘Hold on!’

    If you can talk with crowds and keep your virtue,
    Or walk with Kings—nor lose the common touch,
    If neither foes nor loving friends can hurt you,
    If all men count with you, but none too much;
    If you can fill the unforgiving minute
    With sixty seconds’ worth of distance run,
    Yours is the Earth and everything that’s in it,
    And—which is more—you’ll be a Man, my son!
    DLOUHA_POTVORA
    DLOUHA_POTVORA --- ---
    INK_FLO: ten rocnik na konci me rozsekal!
    INK_FLO
    INK_FLO --- ---
    "Mental health is the ability to deny reality and repress feelings within the boundaries and parameters established by one´s peer group(s)" (Christopher S. Hyatt, Ph.D.)
    INK_FLO
    INK_FLO --- ---
    "The man who loses the path in the morning, if he returns home by the evening he should not be called lost." (eastern proverb)
    INK_FLO
    INK_FLO --- ---
    "The reason that angels can fly is that they take themselves so lightly." (G. K. Chesterton)
    HARVIE
    HARVIE --- ---
    Ephemeralization - Wikipedia
    https://en.wikipedia.org/wiki/Ephemeralization

    Ephemeralization, a term coined by R. Buckminster Fuller in 1938, is the ability of technological advancement to do "more and more with less and less until eventually you can do everything with nothing," that is, an accelerating increase in the efficiency of achieving the same or more output (products, services, information, etc.) while requiring less input (effort, time, resources, etc.).[1] Fuller's vision was that ephemeralization will result in ever-increasing standards of living for an ever-growing population despite finite resources. The concept has been embraced by those who argue against Malthusian philosophy.[1] The subsequently coined economics term "dematerialization" refers to essentially the same concept as also does eco-economic decoupling.
    CRS
    CRS --- ---
    Jaký je světadíl s nejnižší dětskou úmrtností? Antarktida (0 %).
    INK_FLO
    INK_FLO --- ---
    "Don´t expect to find any success stories in human bodies." (Grady Louis McMurtry)
    QWWERTY
    QWWERTY --- ---
    INK_FLO
    INK_FLO --- ---
    Podle moderního hlediska (jež z hinduistické perspektivy odpovídá vlastnostem příznačným pro nejpokročilejší fázi "temného věku") můžeme realitu poznávat přímo pouze prostřednictvím svých fyzických smyslů a jejich prodloužení, tedy vědeckých nástrojů, anebo - abychom se drželi terminologie jistých filozofií - prostřednictvím "fenomenálních aspektů" reality. Pozitivní vědy shromažďují a organizují data pocházející ze senzorických receptorů, a když si mezi nimi vyberou (vylučujíce data kvalitativní povahy a spoléhajíce se pouze na měřitelná a "spočitatelná" kvantitativní data), induktivně dospějí k poznání a zákonům abstraktní konceptuální přírody. Neřídí se ani intuicí, ani nezprostředkovaným vnímáním, ani vnitřními důkazy. Jejich pravda je nepřímá a podmíněná, závisí na experimentálním ověření, jež může vést k přetvoření původního systému.

    V moderním světě se kromě věd setkáváme s "filosofií", ale nacházíme v něm jenom abstrakce a pouhé spekulování rozpadající se v množství nesouzvučných systémů prosazovaných jednotlivými mysliteli. O tomto filosofickém světě se dá říct, že je neobyčejně "nerealistický". Zdá se, že máme na výběr pouze mezi těmito dvěma alternativami: buď přímé a konkrétní poznání závisející na smyslech, anebo poznání, o kterém se předpokládá, že dokáže přesáhnout tento "fenomenální" svět zdání, přičemž však toto druhé poznání je abstraktní, intelektuální, striktně konceptuální či hypotetické (například vědecké filosofie a teorie).

    To znamená, že ršiovský ideál "vidění" - tedy přímého poznávání čehosi pocházejícího ze samotného srdce reality - je navzdory své noetické, objektivní povaze (což je ideál, jenž se uchoval i v středověkém konceptu intuitio intellectualis) zavržen.

    Každá cesta vedoucí k vyššímu poznání je závislá na jedincově sebeproměně, existenční a ontologické změně roviny existence, tedy na akci - sádhaně. Tento koncept stojí v ostrém kontrastu se světonázorem moderního světa. Moderní vědecké poznání při svém technickém uplatnění poskytuje člověku ohromné možnosti dechberoucích vymožeností na praktické a materiální rovině, avšak na mnohorozměrné rovině mu nejsou k ničemu. Když se například prostřednictvím moderních věd seznámíme s přibližnými procesy a funkčními zákony fyzických fenoménů, naše existenční situace se vůbec nezmění. Zaprvé, fundamentální prvky fyziky nejsou nic jiného než diferenční funkce a integrály, tedy abstraktní algebraické entity, v souvislosti s kterými nemůžeme v striktním smyslu slova říct, že něco intuitivně víme, jelikož jsou pouhými prostředky kalkulace ("energie", "hmota", "zakřivený prostor" jsou pouhé verbální symboly). Zadruhé, i když toto všechno "poznáme", tak se náš skutečný vztah k fenoménům v ničem nezmění. To platí i pro vědce rozvádějícího takovýto druh poznání, či dokonce vyvíjejícího nové druhy technologií. Oheň ho pořád bude pálit, organické proměny a vášně budou pořád lomcovat jeho duší, pořád bude podřízen času a jeho zákonům, a když pohlédne na přírodu, ta k němu nebude promlouvat, ale bude pro něj znamenat míň než pro divocha. Je tomu tak proto, že vědecké vidění světa vyjádřené moderním člověkem desakralizuje svět a utvrzuje ho v holém, mlčícím zdání.

    Toto zdání společně s poznáním, o němž byla řeč, nechává prostor pouze pro estetické a lyrické emoce básníků a umělců, kterým zjevně schází jakákoliv vědecká a metafyzická hodnota, neboť jsou pouhými subjektivními prožitky.

    Julius Evola - Jóga moci (Tantra, Šakti a stezka levé ruky)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam