• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    FRANCIMORSolarni technika,Solar cooking-baking & Elektrick bike,cars,
    rozbalit záhlaví
    ABDULAH
    ABDULAH --- ---
    JIMIQ: poslednich 5 prasklych chladicu u egr co se resilo melo prasklinu na stejnem svaru ... picitko???

    vyhoda starych jednoduchych vozu je proste v tom ze ti driv shnije nez odejde motor atd ... zbytek je spotrebak ...
    ABDULAH
    ABDULAH --- ---
    JIMIQ: kdyz si prectes co rika pepazz tak mi spis pripada ze je to udelany aby se to sralo ... tudiz neudela nekdo stejne i ev???
    ABDULAH
    ABDULAH --- ---
    JIMIQ: dekuji za diskuzni odpoved ...
    jinak na ty c5 jsem mu taky cistil egr a podobny ale napriklad proti euro 3 nemusis rozebrat pulku veci v mot prostoru aby jses k tomu dostal ...
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    Ale dobre, beru zpet to co jsem nikdy nerekl :D ev nejsou v dnesnim provedeni pro kazdeho
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    ABDULAH: on te nekdo nuti od zitra jezdit ev?
    ABDULAH
    ABDULAH --- ---
    JIMIQ: vidis a me to vsechno vyslo na 32 ... nevim kolik bych dal v renault servisu ...
    ABDULAH
    ABDULAH --- ---
    JIMIQ: aha a kdyz tedka v novem zamestnani budu mit pohotovost - pul nadrze za den klidne ... takze mit auto s dojezdem alespon na 400km za vsech podminek ...

    jinak s tou diagnostikou se pripojim v klidu i na citroen c5 z roku 2016 a vytahnu si vsech 9999 hodnot ... ale co u ev???

    ty jsi nepochopil ze je cistim vice protoze je malo pouzivam??? klidne zareznou ...

    hm nech zapnutej vysavac denne dve hidiny ... men jeho otacky men zatez a uvidis ...
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    Jinak pohonna jednotka elektromobilu se moc nelisi od bezneho vysavace. Proste bud permamagnet a vinuti nebo dve vinuti a pevny prevod. Co se na tomhle muze rozbit, to je pro mne zahada
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    ABDULAH: nebudu to prochazet cele, jsem na tabletu, tak vidim jen kousek obrazovky - ev nema saci potrubi, nema prevodovku (teda ani olej v ni), nema silent bloky (motor nedrnca), zadny saci klapka, zadne ventily, zadne zapalovaci kabely, zadne lambdasondy, zadny vyfuk, zadny olej a filtr. A brzdy se pouzivaji zridka takze proti spalovaku cisteni petkrat min casto

    A to ze se svym autem si vse opravis - az ti jednou auto klekne a ono klekne a poridis si jakekoliv novejsi, at spalovak nebo ev, tak uz ti ta diagnostika bude k hovnu. Cili to neni problem pouze ev ale i novych spalovaku. Jinak ja mam, a psal jsem to tu, octavii 1.9tdi z roku 2003, kterou jsem dostal zadarmo :-) mame ji od roku 2015, probehla zarim jedna stk a dve opravy za 10k a 16k. Jednou vseobecne drobnosti + brzdy a jednou tlumic remene alternatoru nebo nejaky takovy nesmysl (dopinaci kladka?), proste to prasklo.


    ABDULAH: budes tankovat 1/30 plne nadrze kazdou noc kdy je prebytek proudu z jaderek a uhelek. A na to rozvody jsou uplne v klidu
    ABDULAH
    ABDULAH --- ---
    JIMIQ: a jeste jeden poznatek ... u nas ve meste mame dve cerpaci stanice a jednu maji zemedelci nedaleko ... pokud mi staci tri cerpaci stanice tak kolik budu potrebovat stojanu? kabelaze? rozvodu? prekopaneho asfaltu atd abych tyto tri stanice nahradil???

    a nerikej mi ze vsechny rozvody jsou uz pripravene na tu zatez co by prisla ... natankuju plnou jednou za mesic a mam klid ...

    a tohle by jsi mel vse zapocitat k tomu elektromobilismu a CO2 a dalsimu bordelu co vznikne :-))) protoze ta infrastruktura bude slouzit jen jim ... teda alespon z meho pohledu ...

    nejsem odpurce EV ale rad bych vedel co nejpresneji co a jak bude bylo a rozdily ... hihi ale to se nedozvim ...
    ABDULAH
    ABDULAH --- ---
    JIMIQ: jo i lambdy byly puvodni a podle mereni katalizator funguje porad dobre :-)))
    ABDULAH
    ABDULAH --- ---
    JIMIQ: ps: s vami se diskutovat neda - mate svuj EV kterej je zazracnej a nehledite na podminky provozu a nic ...
    pomaham klukum v servisu s elektronikou atd ... a cim novejsi auto tim je to horsi ...
    provozak a spotrebak bude to auto mit porad at chces nebo nehces a jeho vymena se bude lisit stylem jizdy a mistem kudy jezdis ...
    Taky by se mi libilo vyjet z baraku a najet na prvni tridu - ujet si 30km a v klidu zaparkovat a pak domu ... misto treti tridy plny bahna tri mesice v roce ... prosoleny dvojky kde se sul vali po kilech a brecku mam az na strese atd ...
    ABDULAH
    ABDULAH --- ---
    JIMIQ: dobre zeptam se te nasledovne - vlastnim vuz z roku 98 kdyz jsem to koupil tak melo byt vse ok ale vymenil jsem toto: (upozornuji ze vse bylo puvodni od vyroby)

    predni cepy - spodni
    bloky stabilizatoru
    predni pruziny
    predni tlumice
    cepy v predni naprave - repas predni napravy
    repas prednich brzdicu (jen z duvodu toho ze nekdo za celou dobu nevymenil brzdovku)
    brzdove potrubi
    tycky rizeni
    predni loziska
    vymena manzet na servorizeni
    vymena mazet na poloosach
    vymena loziska na poloose - specialita renaultu
    zadni tlumice
    zadni pruziny
    prasatka - zadni brzdice - mam jeste bubny (jen z duvodu toho ze nekdo za celou dobu nevymenil brzdovku a zarezly vypoustaky)
    zadni brzdove potrubi
    cepy zadni napravy
    zadni loziska

    poprve jsem vymenil olej v prevodovce
    poprve jsem kompletne obmenil brzdovou kapalinu - ABS uz opravdu funguje
    poprve opravdova vymena fridexu - treti rozvody - projistotu
    prisli jsme na to ze vodni pumpa byla jeste puvodni a remen mel prosvihnutou dobu trvanlivosti - 10 let
    silentbloky na motoru - jsou tri i s prevodovkou - vse puvodni
    vymena saciho potrubi - kus nerezove trubky - original uz neni
    promazani a vycisteni saci klapky - wd40 a sprej na cisteni klapky cca 350Kc
    serizeni ventylu a vymena tesneni pod vikem - nikdo to nikdy nedelal
    3x jsem menil zapalovaci kabely - sezrano kunama
    cidlo teploty - sezrano kunama
    oprava trech kabelovych svazku - sezrano kunama
    vymena steracu
    po zmereni tlaku a diagnostikovani zamrzlych stiracich krouzku uz mi nepribejva olej - cistici pripravek 250Kc a 30 minut volnobeh motoru ...
    oprava okynek - vymena dvou rele 100kc kus
    oprava sahary - vymena rele 100kc
    vymena filtru na vetraku - 100kc - byl puvodni
    vymena filtru sani - podle data byl z roku 2008
    vymena filtru benzinu - byl puvodni
    vymena cidla klepani - puvodni a uzrane draty kunama
    vymena lambdasondy 1
    vymena lambdasondy 2
    vymena potrubi vyfuku
    vymena koncovky vyfuku

    jinak co by se melo delat:
    max 5 let vymena brzdovky
    max 5 let vymena oleje v prevodovce
    max 5 let vymena fridexu - 60000 nebo 8 let vymena rozvodu
    kazdy rok vymena oleje + filtr
    svicky po vymene kabelu za indukcni vydrzeli 30000 a jeste jedou ale uz mam nove pripravene

    tak a ted mi prosim rekni co bych usetril kdybych mel elektromobil ... a je smutny ze jsem byl prvni ...

    jeste vymenim vstriky - jsou puvodni
    a bohuzel jeste jednou lambdasondu co je za katikem - blbe jsem slozil vejfuk - zustala moc natocena a voda co je ve vyfuku jaksi - je v hajzlu :-D

    DZODZO: mas auto? Asi ne ...
    Takze kazde jaro kompletne rozeberu brzdy a trosku prostriknu brzdovku ...
    Jestli si vzpomenu poslu ti fotku jak vypadaji po jezdeni po ceskych silnicich po zime ... plne prachu soli atd ...
    Kazdy podzim pokud nejsou zalehle tak je alespon poradne prostriknu hadici abych je mel pred zimou ciste - vymeju veskere bahno co se mi nachyta do brzd diky zemedelcum ...

    kdybych vice brzdil tak se bordel vymacka ale protoze mam brzdy v klidu na 50-60000 tak je halt musim cistit a ver mi ze ta sul co tam zustava to dokaze pekne pozrat a bahno dobre vymackat tyzcky trmenu protoze jdou pod jinym uhlem atd...

    A to je duvod proc jsem psal ze zalezi kde jezdis a jak jezdis :-)))

    JIMIQ:
    DZODZO:

    Dekuji Vam obema ze mi reknete co me ceka s elektromobilem a co vse si opravim sam - protoze na zjisteni 95% zavad na mem euro 2 staci diagnostika za 75Kc s bluetooth a jakykoliv mobil s aplikaci ...

    jen vam napovim se spravnou udrzbou bych nemusel menit:

    vstriky - protoze filtr byl upadlej a motor nasal bordel ...
    cistenim klapky a pravidelnou vymenou saciho filtru (prasknul a motor nasal dost bordelu) by se predeslo zamrznuti krouzku a zadreni klapky - ono zasekla vosa a kaminky v mechanismu kladky nedelaji dobrotu
    pravydelnym i jen jednim odslapnutim brzdovky v kazdem brzdici bych jaksi usetril vymenu a repas ... protoze to co z toho teklo bylo neco no nevim jak to popsat + proreziveni trubicek zevnitr ...
    malem mi tim i odeslo ABS ...
    Proste udrzba je zaklad :-)))
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    The EV-Hater's Guide to Hating Electric Cars | PluginCars.com
    https://www.plugincars.com/ev-haters-guide-hating-electric-cars-107560.html

    Sedm let stary clanek jako vtipna pripominka 'odpurcu', nic se nezmenilo :D
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    Takze abych to uvedl na spravnou miru - to ze automobilky postupuji s elektromobily pomalu proto ze se jim snizi prijmy ze servisu je moje neoodlozena domnenka, na kterou ukazuji nektera fakta neprimo.
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    Tak cina ma "dobre" automobilky produkujici kvanta ev uz ted a nejsou to pidivozitka. BYD, BAIC...

    Proto letos bude celosvetove prodanych 2M ev a z toho Cina milion
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    Ale ten bolt se prodaval a prodava docela dobre. Proto je ted asi pet novych modelu stejne kapacity (i-pace, e-tron, kona, niro...). Jasne ze ted jsou marze vyssi, tak se to vic vyplati, ale kdyby ev byly poruchovejsi tak by se to vyplatilo driv

    A ja samozrejme chapu ze pred rokem 2010, kdy zacly dotace v usa a snad taky japonsku, nemelo ev smysl vyrabet (ev1 taky vznikl jenom kvuli emisnim normam ktere se nasledne odsunuly na pozdeji). Ale jiste je, ze nekterym automobilkam se vyplatilo vyrabet vykonnejsi ev driv nez jinym a docela me zajima cim to je. takovy ford furt nema poradne ev, zatimco jini se predhaneji v lepsich a levnejsich produktech (vw, hyundai+kia).
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    JIMIQ: elektromobily jsou ale dražší právě kvůli bateriím, což je odpověď na obě otázky: poloviční baterka tam byla ve snaze vyrobit větší množství kusů a skutečně je prodat (s větší baterkou by to bylo dražší a nekoupil by si to nikdo), jinak samozřejmě, baterky jsou něco, na čem dosahuje zisku ten, kdo je umí a ne automobilka - to je jistě důvod, proč se do toho dnes koncerny nehrnou, to ano.

    ale když se bavíme o vzdálenější minulosti, tehdy bylo na trhu daleko více výrobců a kdyby existovala technická možnost jak by
    elektromobil mohl být konkurenceschopný, tak by se prostě vyráběl.

    dále praktická nemožnost nových firem vstoupit na trh se týká trhu v USA a v Evropě. zmiňoval jsem Čínu, kde je spousta pidi-výrobců pidi-vozítek, a jakmile to bude jen trochu možné, tak trh zaplaví.(možná tohle je skutečný důvod té Trumpovy obchodní války s Čínou - že se blíží moment, kdy bude Čína připravena zaplavit západní trhy levnými elektromobily, což čeká jen na moment, kdy Západ vybuduje příslušnou dobíjecí infrastrukturu v dostatečném rozsahu... vzhledem k roli, kterou automobilový průmysl hraje v západní (hlavně Evropské) ekonomice by tohle ohrozilo nejen korporátní zisky, ale třeba by i začaly zanikat pracovní příležitosti, apod.
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    XCHAOS: GM vyrobil chevy bolt v listopadu 2016 (komercni produkcni verzi), proc vsechna konkurence mela tehdy max polovicni baterku a az nyni se objevuji dalsi podobne modely? (Nepocitam smz teslu)
    Neni to konspiracni teorie, je to srozumitelny ekonomicky duvod - cast zisku automobilek je proste ze servisu a u ev je ten servis mensi
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    JIMIQ: tohle je obávám se trochu konspirační teorie. jako reálný důvod bych viděl kromě nízké energetické hustoty olověných baterií taky jejich nízké nabíjecí proudy. ty kromě relativně nízkého dojezdu způsobovaly a) nemožnost pořádného rekuperačního brždění b) dlouhé nabíjecí časy, nesrovnatelné s tankováním paliva

    když se nad tím zamyslíš, tak b) byl fakt velký problém. i při relativně nízkém dojezdu se mohl vytvořit systém častějšího dobíjení , s nějakými dobíjecími stojany na všech parkovištích, apod. Jenže problémem bylo, kolik času to dobíjení zabralo. Systém s výměnnými akumulátory v tomhle případě není řešení, protože výměnné místo na akumulátory bylo v éře před dostupnou robotizací náročnější na pracovní sílu, než obyčejná benzínová pumpa.

    někdy mají věci jednoduché ekonomické vysvětlení, bez nutnosti vytvářet konspirační teorie (ano, vím, že historicky se pár excesů vyskytlo, ale elektromobily nebyly praktické až do 90tých let, a i potom byly důvody pomalého nástupu složitější...)

    jinak např .v Asii platí, že čím je pohybovalo menší, tím větší je šance, že místo spalovacího motoru ho bude pohánět elektromotor: protože když se to ponechá na trhu, tak je to směr, který ekonomicky dává smysl (právě kvůli relativně snesitelným časům dobíjení z obyčejných zásuvek, i bez speciální infrastruktury). v Evropě a USA nikdo moc vážně neuvažuje o tom jezdit něčím menším, než je osobní auto (což je paradox, když většina osobních aut jezdí stejně většinu času obsazena jen řidičem...)
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    ABDULAH: ja ale stale nerozumiem tym brzdam, ved v elektromobile brzdy skoro vobec nepouzivas, tam sa 99% casu brzdi rekuperaciou
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    ABDULAH: ty vubec neumis diskutovat. To je furt "muj znamej", "haha hihi", "setrim, vischni by meli setrit" a podobne. Diskutuje se tak, ze se vysvetli postoj/nazor, idealne podlozenim nejakeho zdroje, ne neoveritelnou prupovidkou tykajici se jednoho pripadu
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    A nejake neanekdoticke dukazy
    Why electric vehicles have lower maintenance costs
    https://www.fleetcarma.com/electric-vehicles-lower-maintenance-costs/
    Tady oisou ze problem bude hlavne baterka
    Will Electric Cars Require More Maintenance? | HowStuffWorks
    https://auto.howstuffworks.com/will-electric-cars-require-more-maintenance.htm

    Ale to se taky casem meni
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam