• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    FRANCIMORSolarni technika,Solar cooking-baking & Elektrick bike,cars,
    rozbalit záhlaví
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    KEB: ta cena je dost vysoka, pozeram ze si nechali kralovsky zaplatit za montaz, ja som mal za nizsiu cenu elnu s podobnym vykonom, ale baterkou v cene a s dotaciou, takze ak to oni stavali bez dotacie, tak si nastreluju cenu jak firmy co to montuju pre NZU
    KEB
    KEB --- ---
    Záloha ČOV použitou baterií z elektrobusu – jak obstála při celodenním blackoutu? - TZB-info
    https://m.tzb-info.cz/akumulace-elektriny/23060-zaloha-cov-pouzitou-baterii-z-elektrobusu-jak-obstala-pri-celodennim-blackoutu
    MJUGEN
    MJUGEN --- ---
    MJUGEN: takže pořád to vypíná baterku, ale nyní až na 60 %, tzn za týden se to dorovnalo o 5 %. Tzn. že až za dva měsíce by se to nějak vyrovnalo... mi hrábne.
    Jinak kdyby to někdo dělal, tak se to má údajně správně dělat tak, že se baterie nechají nabít na 100 % a nová, která se přidává někde samostatně na nabíječku taky do 100 %, pak to funguje hned.
    ORX_QX
    ORX_QX --- ---
    Nemate někdo tip na bojler 200 - 1000l s topným tělesem cca 10kW na solár? Je možnost zapojit to těleso přímo bez regulátoru, který stojí 50 tis na takový výkon?
    MJUGEN
    MJUGEN --- ---
    MJUGEN: nový firmware, vybití baterky na 20 % a už se to zase tváří ok. Zřejmě nějaký výkyvy po přidání další baterie, prý je to normální, když to kopíruje sptřebu; podám report, až pořádně zasvítí o víkendu
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    kolega so 4,5kWp vyrobil vcera 1kWh, ja s 2,7kWp o 50 km dalej 3,5kWh

    ked niekde nesviti a nefouka, neznamena, ze o par km dalej nesviti a nefouka :)
    MJUGEN
    MJUGEN --- ---
    JIMIQ: no měnič hlásí 27°C, ale taky chybu přepětí nabíjení, jenže to je nesmysl, protože tam šlo jen 280 V a 6,4 A = 1800 W; zítra snad něco zjistím na tech. podpoře
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    MJUGEN: napada mi prehraty stridac nebo nejaka elektronika
    WARBABY8
    WARBABY8 --- ---
    LINKOS: do 10kw je to mikrozdroj na který se vztahují dotace pro domácnosti. Nad 10 už je to z pohledu distribuce jiná elektrárna
    WARBABY8
    WARBABY8 --- ---
    CAL:
    4. Ostrovní systém je že funguješ když nejede distribuce. Jestli část domu nebo celej závisí na výkonu systému.
    5. Ty povolený přetoky ber jako výhodu že to co nezužitkujes tak se toho zdarma zbavis.
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    JIMIQ: tak 10 kWp je maximum pokud nemáš úplně ostrovní systém, ne?
    XCHAOS: tady to rozebírají
    VIRTUÁLNÍ BATERIE ANO/NE ? FOTOVOLTAIKA DÍL #5 | WWW.TESLACEK.TV
    https://youtu.be/qyxe84ya8lw
    MJUGEN
    MJUGEN --- ---
    XCHAOS: cau, ne, to je pv vykon, mame nove optimizery a tohle to dela... predtim graf krasna vlna, vcera to skoro tak vypadalo, ale ve 12 to kleslo na 30w a nazdar, dnes zas tohle, baterka 55 %
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    XCHAOS: 10kW je prave hodne panelu :D s treba 2,25kWp mas tak male prebytky ze te vic stoji ten mesicni poplatek za virt baterku
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    LINKOS: no ale proč bys přes léto neměl přebytky? Ty zvládneš v pohodě i s 10kW panelů...
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    MJUGEN: nemáš plnou baterku a nejsou to chvilkové odběry?
    MJUGEN
    MJUGEN --- ---
    dnes se mi děje toto, nestalo se to někomu? Slunce přitom praží bez mráčku :-(

    LINKOS
    LINKOS --- ---
    Ještě k té virtuální baterií, ta se vyplatí jen pokud jste schopni zimní odběr přes léto nacpat dodavateli. Pak čerpáte co jste dodali docela levně, ale furt tam jsou všechny ty poplatky distribuci atd., takže taková výhra to taky není.
    Ale když berete něco nad rámec toho co jste si tam naposílali, tak ta elektriku už docela dost drahá a pak to úplně ztrácí smysl.
    Takže teoreticky velká elektrárna co vyrobí od jara do podzimu to co spotřebujete v zimě má v tomto režimu asi smysl, malá elektrárna rozhodně ne.
    MJUGEN
    MJUGEN --- ---
    CAL: taky to tak mám; u některých střídačů údajně není nutné řešit samostatné okruhy pracovní nuly (N), u toho, co mám já, ano. Záloha je dle výkonu měniče. U nás tedy nepřipadá v úvahu zálohovat vše. Navíc starý barák, takže ještě teď spouštím nový kabel z podkroví, abych si mohl zálohovat routery a PC + světla. Prostě u toho GoodWe GW10 ET - 3 fázový do 10Kw (0,6 * 10 / 3 = bezpečné 2 kW na fázi) je nutné pořešit samostatný okruh pro N (pracovní nula), nesmí se to propojit do nezálohovaného okruhu, takže celkem vopruz. Jedno patro je připojené na jiném rozvaděči a to mám smůlu, to bych musel rozkopat půl baráku. Takže pár zásuvek ve sklepě a podkroví. Ještě se pokouším připojit 3 fázové čerpadlo, ale to nemá N, takže se bojím to tam naprat... V pondělí mi řeknou více z technické podpory.
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    CAL: poviem co viem, ale nie som elektrikar, tak neviem aky mam priemer dratov a ake maju farby... take tie technikalie
    CAL
    CAL --- ---
    MJUGEN: To zní rozumně, až se stydím, že mě to nenapadlo. Ale radost mi to teda neudělalo, protože máme elektroměr na baráku a pochopil jsem, že teď už cokoli se s nim dělá tak jen pod podmínkou, že se přesune na kraj pozemku, což budu muset dohodnout se sousedem. Ach jo.

    DZODZO: Ty jo, jestli máš zkušenosti s tímhle setupem tak bych tě rád vyzpovídal podrobněji někde bokem, můžu?
    MJUGEN
    MJUGEN --- ---
    CAL: pokud jsem to pochopil správně, výměna elektroměru je jen pojistka pro distributora, že přetoky (který tam teď nejsou, ale časem se tam mohou objevit) sám dokáže vypnout a nenechává to na dobrém slovu klienta, v podstatě je to bezpečnostní záležitost imho.

    jinak naprostý souhlas s nedostatečným informováním, co zákazník za své peníze přesně dostane
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam