• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    FRANCIMORSolarni technika,Solar cooking-baking & Elektrick bike,cars,
    rozbalit záhlaví
    CUKI
    CUKI --- ---
    DZODZO: Já si s tím hrát právě vůbec nechci, naopak to chi nstavit a nestarat se. Ale v době kdy tento systém řeším, chci vědět proč a jak tohle funguje a kde jsou jeho limity.

    Po pravdě Pokud se vedu do těch 400k Kč, tak je to i s dotací na nějaké návratnosti 12+let. Tedy neberu to jako investici, ale spíše pro ekologický přínos. Protože ekonomickou návratnost to má hodně na hraně. Bez dotace je to úplně mimo mísu.
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    CUKI: mozno sa to da nejako nastavit ta hranica, takze si to mozes potweakovat, aby sa ti zbytocne nezapinali pokial by si tam mal nejake vykonove skoky, napr. hrana susednej strechy alebo nejake vetve stromu

    mne technik vravel, ze niektori ludia to riesia tak, ze kazdy den elnu zapinaju a vypinaju rucne, ale kvoli nejakym par usetrenym kackam denne sa mi to neoplati, keby to urobilo povedzme litr za mesiac, tak by som sa s tym asi pohral, ale ked takto usetrim za mesiac 150 korun, tak to sa mi nechce :)
    CUKI
    CUKI --- ---
    WARBABY8: Já ale mluvil o konkrétní hybridních asymetrických měničích 10kW, které jem konkrétně několikrát zmínil a případně jejich alternativu, takže tak.

    Ono se dá jít ještě low cost metodou ostrovu s nějakým Epsolar iPower IP5000-42-PLUS-T měnič 48V/230V 5kW a pod. Ale ve výsledku pokud chceš všechny 3 fáze to vyjde cenově dost naprd.
    Navíc nevyřešíš rozumně sled fází (ale bez toho bych se obešel)

    Blbý je že veškerý ty epevery a epsolary MPPT jedou max na 200V a to je dost omezující. Já bych potřeboval min 400V.

    Výhodou je že bych mohl používat 48V baterie. Na tom se dá zase něco ušetřit a trochu mít i jiné využití, třeba v obytňáku na zimu. Ale taky není úplně košer část baterie vzít a používat jinde a pak zase vrátit...

    Ale bavili jsme se opravdu pouze o:
    1) GoodWe GW10K-ET + Baterie Dyness Tower T10 10,66kWh 222k Kč
    2) Solax G4 + T58 Master 5,8kW a Baterie T58 Slave 5,8 kW 239k Kč
    3) SOFAR HYD 10KTL + AMASSTORE GTX3000 10KWh 246k Kč

    Případně o nějaké podobné alternativě.
    "Jinak teda nechci říkat, že se znovu pleteš, ale víš že FV panel je proudový zdroj, takže proud je v něm prakticky konstantní a výkon je dán proměnlivým napětím?"

    Já ti tě tedy nechci znovu opravovat ve tvých divokých závěrech, ale proud toho panelu závisí právě velmi silně (a v přijatelných mezích dá se říct i lineárně) na osvitu. Ostatně kdyby jsi jednou četl co píšu, tak v příspěvku na který reaguješ je i přiložený odkaz na konkrétní V-A char při daném osvitu. Víc názorně ti to asi sdělit neumím.

    Tedy pokud je slunce málo tak se budeš pohybovat po dně pak už klesá i to napětí, ale jen jsem chtěl podotknout že těch požadovaných cca 200V tam řádově bude stále. Možná ti to přijde absurdní ale stále jsou profi firmy s akreditací, které to jsou schopni zapojit 3 panely na string které nikdy nedosáhnou ani jeho pracovní napětí...


    DZODZO: No proto na to narážím. Ano ty (pro WARBABY) hybridní asymetrické měniče :-) většinou vypínají ve chvíli, kdy by víc vzali z baterie než dodali. Je takový problém pro výrobce hodit tohle do grafu?
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    CUKI: nebude, pretoze od urciteho vykonu ti to mppt nezapne vobec
    WARBABY8
    WARBABY8 --- ---
    CUKI: pleteš, všichni tihle výrobci mají celou řadu výrobků od 1 fázových po třífázové od síťových přes nabíječe po hybridní, a od 5kW přes 100kW, takže pokud chceme zachovat nějakou úroveň diskuze, tak by se měly věci nazývat pravými jmény.

    Jinak teda nechci říkat, že se znovu pleteš, ale víš že FV panel je proudový zdroj, takže proud je v něm prakticky konstantní a výkon je dán proměnlivým napětím?
    CUKI
    CUKI --- ---
    DZODZO: To mi tedy jedno není. Protože to je energie kterou 100%ně využiju.
    A tenhle provoz bude v zimě častý. Hlavně se sklonem 22°




    WARBABY8: Nepletu hybrid jsem to nazval protože je to krátké a veškeré zmíněné střídače hybridní jsou.
    No naivita to není, proto to řeším a rád bych znal ty údaje. A nejde mi o 10kW výkonu. Budu spokojen když se to bude blížit u 10kW krabičky třebas 0, 0, 3k6W :-)

    Právě proto tam mám ten MPPT abych se dostal do toho optimálního bodu a tedy bych očekával že není takový problém udělat charakteristiku přijatého výkonu vůči spotřebovanému. Aktivní chlazení nechci a dost pochybuji, že by se rozjelo při těchto minimálních výkonech.

    Když mám panel třebas https://files.gwl.eu/inc/_doc/attach/StoItem/8382/Seraphim%20445W(435-450)-BMA-HV_166_DataSheet-EN.pdf a budu mít 9 panelů ve stringu. Tak bude i při minimálním výkonu pořád dostatečné napětí aby to mohlo jet efektivně i kdyby tam teklo 300mA
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    CUKI: kazda elektraren nejaku elektrinu spotrebuje, s tym musis pocitat, pozri sa na tu zaporozsku jadrovu elektraren, tam musia nahadzovat generatory, aby ju udrzali v chode, pokial elektraren bude v zime produkovat 200W vykonu, tak ti bude jedno ci si vezme 150W alebo 100W, ked za ten den vyrobis nejaku 1kWh :)
    WARBABY8
    WARBABY8 --- ---
    CUKI: trochu si pleteš pojmy. Hybridní znamená, že umí síťový i ostrovní provoz. Asymetrický znamená, že umí dodávat do každé fáze jiný proud (výkon). čekat od 10kW střídače že ti dá 10, 0, 0 je těžká naivita.
    Samozřejmě, že většina problémů je kvůli špatnému dimenzování a zapojení, protože to dneska dělá každej kdo má ruce a nohy a v blízké budoucnosti to lepší nebude.

    Jde spíš o rozdíly v uživatelském rozhraní, aplikacích atd. Pak jsou střídače které jsou pasivně chlazené a aktivně chlazené a to dělá hlavní rozdíly. Jinak jak jsem psal. Laik, který nepotřebuje každý den se hrabat v aplikaci nebo u střídače, kolik zrovna vyrobil, ten rozdíl nemá šanci poznat.

    Ty střídače jsou dělané na provoz v určitých podmínkách od toho je MPPT charakteristika, která je daná u každýho střídače včetně účinnosti. Pokud se pohybuješ většinu času mimo ní, tak je něco špatně. Výrobce aut ti taky řekne průměrnou spotřebu při daných podmínkách a víc z něj nedostaneš, protože to ani neni pro normální lidi potřeba.
    CUKI
    CUKI --- ---
    WARBABY8: Tak kdyby to bylo all in one takt to přece není rozdíl. Ten hybrid musí právě umět dodávat proud i jen do jediné fáze. Samo jen do jeho výkonových limitů a asi hlavně i výkonových limitů baterie.
    To že je to špatně je jiná věc. Pokud je chyba ve špatném nastavení, tak potěš koště. Protože to je celkem častý problém instalací.

    A obráceně máš k těm zmíněným střídačům a bateriím nějaké jejich plusy a mínusy proč do toho konkrétního jít či ne?

    Hlavně ta vlastní spotřeba je u mě zásadní údaj o které nejsou ve specifikacích žádné reálné údaje podle kterých srovnávat. Vyděsilo mě například že když elektrárna produkovala asi 200W výkonu tak si na svůj provoz nějak měnič vzal třeba 150W. Vzhledem k tomu že klíčová je hlavně zima, tak za mě velmi podstatný údaj. Pokud si těch 150W vezme v létě při výkonu 6-8kW tak ať, ale při nízkém oslunění je to prostě problém.

    Obecně nechápu jak se vypočítavá ta účinnost. Všude samé 99% procent účinnosti, ale to je maximální účinnost při jeho ideálních podmínkách, mě zajímá ta účinnost při jeho klíčových podmínkách. A ty nastanou při minimálním výkonu.

    Nějaký graf by u tak drahého zařízení celkem bodnul jako povinná informace od výrobce...
    WARBABY8
    WARBABY8 --- ---
    CUKI: no protože lidi co to montují dají třeba obráceně proudaky nebo prohodí fáze. Pripadne špatně nastaví stridac. Občas taky bývá dům zapojeny "all in one" to znamená vše na jednu fázi a pak hází vinu na stridac a baterky.

    Rozdíly tam jsou ale člověk který to chce mít jako pasivní uživatel je nemá moc šancí postrehnout. Spíš dát ty komponenty jako celek pro danou instalaci ale to je práce projektanta.
    CUKI
    CUKI --- ---
    WARBABY8: No ne všechny systémy takto evidentně fungují, čtu o tom poměrně často, tak bych byl rád abych se tomu vyhnul.

    Ty mezi těmi systémy rozdíl nevidíš? Goodwe, Solax, Sofar,... Ani v těch bateriích?
    WARBABY8
    WARBABY8 --- ---
    CUKI: Pokud máš dobře nastavený a nadimenzovany systém tak přes léto že sítě prakticky neberes. Těch pár wattů jsou korunovy položky, to nemá cenu vůbec řešit a jde o technické pretoky. například při připojení velké zátěže.
    CUKI
    CUKI --- ---
    MJUGEN: Jo tak ještě vyzkoušet ten solax :-)
    MJUGEN
    MJUGEN --- ---
    CUKI: mám gw
    CUKI
    CUKI --- ---
    MJUGEN: Nezvyklá kombinace se solaxem.
    MJUGEN
    MJUGEN --- ---
    CUKI: H2
    CUKI
    CUKI --- ---
    MJUGEN: A co má za baterie?
    MJUGEN
    MJUGEN --- ---
    CUKI: z baterie podobné - je tam vybíjecí omezení 18,5 A
    CUKI
    CUKI --- ---
    DZODZO: topení celého domu má 720W, takže v tom problém nehledej. Ale dost by mi vadilo kdyby to i v létě tahalo energii ze sítě i když to nebude potřeba.

    MJUGEN: Jo tohle jsem přesně potřeboval vidět dík. A dá to stejně i s baterie? Tedy tam je jasný výkonový strop ale i tak by to mělo být vidět. Ten delay je jasnej a s tím počítám.
    MJUGEN
    MJUGEN --- ---
    když už to sem cpu, tak ještě tady červeně podtržené je hezky vidět, že pár sekund (nevím přesně, mám 10s polling) trvá, než se aktivuje regulace a cucne si to z DS, když se spustí nějaký výkonnější spotřebič (2,5 kW zde) a totéž naopak, že je přetok, když se vypne

    MJUGEN
    MJUGEN --- ---
    MJUGEN: žlutý pod nulou je docuc z DS, protože zátěž fáze je 4 kW a max je 3,35 kW výstup z měniče; ostatní fáze kolem 1,3 kW
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam