• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    FRANCIMORSolarni technika,Solar cooking-baking & Elektrick bike,cars,
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    CUKI: proč myslíš, že stirling je nesmysl? mimochodem, plynový se dělá. Bál bych se jen hlučnosti. to, že to generuje elektřinu bez otáčivých součástek, je rozhodně plus...
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    CUKI: mě pořád vychází nejlépe prostě ohřát si hodně vody. Tepelná kapacita vody je téměř nesrovnatelná s jinými materiály. Na většinu míst ji nemusíš dopravovat náklaďákem, přiteče ti trubkou. Zbývá vyřešit vhodný tvar nádrže.... u kulové nádrže ti od jisté velikosti díky růstu objemu (a tím i akumulovaného tepla) s 3.mocninou zatímco povrchu s 2.mocninu (to teda funguje nejen u kulové nádrže, ale ta má nejmenší povrch a nejmenší potřebu izolace) prostě začne klesat ta křivka ztrát.

    Dimenzovat to pro jeden dům asi nedává smysl, ale kdybych navrhoval nějakou "udržitelnou vesnici" (což je podle mě jednotka, která má smysl... kvůli redundanci, a všemu), tak asi vyhrabu půlkulovou díru, vybetonuju ji + vybetonuju nad ní dóm a zahrnu to vytěženou zeminou, v nejvíc vyčuhující části, kde bude vrstva hlíny nejtenčí, zateplím. Od průměru nádrže asi 10m výše se začnou dít zajímavý věci, a to, že z krajiny vyčnívá zelení blob asi přes 5m, to mi přijde jako minimální zásah do krajiny.

    Mělo by to překonat hlubokou topnou sezónu 3-4 měsíce - cca od března už jde soláry u nás nadimenzovat tak, že na jaře se už topí jen solárem, ale cca od listopadu do února je potřeba minimálně nějaká akumulace tepla.

    Plus nedává mi spát jednoduchost té vertikální větrné turbíny, kolem které jezdím. Výkon pravděpodobně není nic moc, ale oproti monstrozitám natáčejícím se za větrem mi to přijde ďábelsky jednoduché (prostě 4 vertikální lišty, smontované do kříže... ta lišta zřejmě není jen šikmý kus plechu, ale aerodynamický profil, ovšem výrazně snáze vyrobitelný, než třeba složitě tvarovaný list vrtule... problém je, že MPPT pro větrné elektrárny je úplně jiné, než pro FV, do domovního invertoru by se to zřejmě muselo připojovat přes generátorový port)
    WARBABY8
    WARBABY8 --- ---
    CUKI: cca 10 měsíců v roce vše pokreje FVE a ty zbylé dva měsíce při dlouhodobém špatném počasí občas najede agregát a dobije baterky a jede se dál...
    Ty prostě na všechno jdeš moc složitě. V jednoduchosti je krása a síla...

    CUKI: nenavrhuju, ale bohužel ČEZ je pomalejší než výstavba domů, takže než se připojí dům k síti, jede třeba rok v ostrovu...
    CUKI
    CUKI --- ---
    WARBABY8: Nevěděl jsem, že navrhuješ soběstačné domy?
    CUKI
    CUKI --- ---
    WARBABY8: Jak?
    WARBABY8
    WARBABY8 --- ---
    CUKI: to je divné, že takto už jsme navrhli hromadu domů a všichni už x let fungují...
    CUKI
    CUKI --- ---
    XCHAOS: stirling je nesmysl.

    zatím nejblíže: https://allegro.cz/produkt/jednofazovy-prenosny-generator-koenner-soehnen-4000-w-plyn-c9b9d671-923e-4149-a888-9eba3c38ba8f?offerId=12873075552

    Ale nevím jak z něj dostat rozumně to odpadní teplo.
    taky nevím jak vyřešit automatický rozběh.

    Druhá možnost je hledat motor agregát který by nabíjel rovnou baterii. Tedy cca DC kolem 58V a byl vodou chlazený. Ale tam je zase vodou chlazený asi jen válec a účinnost a další parametry neznámé: https://www.aliexpress.com/item/1005004902079417.html
    CUKI
    CUKI --- ---
    WARBABY8: Nemám jak předimenzovat více FVE, agregát sám osobě nestačí a je při nízké účinnosti motoru nepoužitelný pokud nebudu zpracovávát i odpadní teplo. Ale zatím jsem nepřišel na vhodný výrobek který mohu k tomuto účelu přebastlit. Komerční řešení jsou nesmyslně drahé a neodpovídají složitosti.

    Tedy stále hledám motor-agregát (ideálně LPG) v jednotkách kW do EE kde bych alespoň rozumnou část odpadního tepla poslal nějak elegantně do výměníku. edy ideálně vodou chlazený motor. Ale ty se nevyskytují. :-(
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    WARBABY8: jenže cílem není pořídit agregát, ale spíš dodávat do sítě v době, kdy jsou dobré spotové ceny. Ale skupenské teplo tání neprotlačí do sítě (zatím...)

    CUKI: no, takové ty velké solární termály taví sůl, a zřejmě to má svoje kouzlo. Horkem z roztavené soli by šlo zřejmě pohánět stirling, ale máš problém s hlukem, možná větší, než u vertikální turbíny na střeše (v Hodyni kousek za Řevnicema má jeden barák na střeše poměrně velkou vertikální turbínu, která se vždycky když kolem jedu točí jako divá, a je to překvapivě tichý... )
    WARBABY8
    WARBABY8 --- ---
    CUKI: tak předimenzuj FVE, pořiď agregát a máš hotovo. Kam mám poslat fakturu?
    CUKI
    CUKI --- ---
    Trochu jsem gachgpt konfrontoval a dostal jsem:
    "Závěr:
    Dihydrát síranu vápenatého nemá teplotu tání 32–40°C, jak jsem původně uvedl, a za tuto chybu se omlouvám. Tento materiál není vhodný pro běžnou domácí akumulaci tepla v nízkých teplotách. Pro tento účel doporučuji zaměřit se na jiné phase change materials (PCM), jako jsou parafíny nebo hydrátové soli.

    Pokud bys měl zájem o další materiály nebo podrobnosti o těchto alternativních materiálech pro fázovou změnu, rád se podívám na konkrétní možnosti."

    :-) Ale je zajímavé že ta disertačka to sama o sobě obsahovala taky. Že by používali chat GPT také? :-D
    CUKI
    CUKI --- ---
    Mě to taky nesedí, našel jsem někde nějakou disertačku ve které byli byli vypsány materiály které mohou tát při běžných teplotách a byl tam uveden. No a pak jsem se zeptal chatgpt, která mi to potvrdila, ale ona je schopná potvrdit cokoli.

    Jinak by muselo docházet k této reakci třeba v oblasti Sorbasu. Je tam sice dost sucho, ale ty teploty naprosto běžné.

    Teď jde o to jestli tam není jiný zakopaný pes a nebo je ta disertačka tak špatná. Navíc ji teď nemůžu dohledat, protože se mi restatroval v noci počítač :-(
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    CUKI: chatgpt se vymýšlí spoustu blbostí, jsou na to tady na NYXu minimálně 2 různé kluby. Když neví (na wiki to uvedené není), tak si něco vymyslí.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    CUKI: hele, koukal jsem na měrné skupenské teplo tání samotné síry (malá hustota) a taky olova (velká hustota) a tenhle směr fakt nic moc. Na vodní led hned tak něco nemá :-) stejně tak ohřívání vody je překvapivě efektivní, i s přihlédnutím na ten malý teplotní gradient, kterého jde dosáhnout, než to uvaříš. Počítal jsem nějaké to ohřívání písku na vysoké teploty a kromě toho, že hodně rozpálené věci mi přijdou poněkud nebezpečné (ale zase písek je strukturálně pevný a stačí na něm nahoře izolace a nemá se to kam moc propadnout). tak tepelná kapacita písku taky nic moc.

    S tím skupenským teplem je to zajímavá věc, ale málo látek má vhodně nízkou teplotu (ne moc nebezpečnou) a současně dost vysokou hustotu. A s tím sádrovcem se nejspíš mýlíš, obávám se.
    CERMI_FOX
    CERMI_FOX --- ---
    CUKI: dihydrát síranu a.k.a. sádrovec mám doma v čisté potravinářské kvalitě a rozhodně netaje při teplotě těla :)
    CUKI
    CUKI --- ---
    XCHAOS: chatgpt: "Na Wikipedii (a v technických chemických zdrojích) se zmiňuje teplota tání pro sulfát vápenatý (CaSO₄) ve své anhydritové formě, tedy CaSO₄, což je ve skutečnosti síran vápenatý bez vody. Tento anhydrit má teplotu tání kolem 1450 °C, což je opravdu velmi vysoká teplota a souvisí s materiálem, který bys použil např. v keramice nebo pro velmi vysoké teploty.

    Ale pro akumulaci tepla ve formě hydrátů je důležité pracovat s hydrátovými formami síranu vápenatého, které mají důležitou vlastnost – teplota tání je výrazně nižší, protože část vody je chemicky vázaná v molekule.

    CaSO₄·2H₂O (dihydrát síranu vápenatého), který se používá pro akumulaci tepla, má teplotu tání kolem 32–40 °C.

    Tedy:

    Anhydrit (CaSO₄) taje při 1450 °C.

    Hydrát (CaSO₄·2H₂O) taje při 32–40 °C.

    Pro účely akumulace tepla je tedy potřeba fázová změna mezi hydrátovým síranem vápenatým (CaSO₄·2H₂O), což je ta správná forma, kterou hledáš pro akumulaci energie při teplotách okolo 32–40°C" tak nevím, taky mě to překvapilo, ale moje znalosti chemie jsou velmi mizerné :-(
    ELIJEN
    ELIJEN --- ---
    CUKI: To je normalni sadrovec. Urcite taje pri tak nizke teplote? Nemluvis spis o dehydrataci a rehydrataci nekde mezi 100 a 140 stupnich?
    CUKI
    CUKI --- ---
    WARBABY8: druhá možnost kogenerace (méně soběstačná) je taky dobrej žrout času. :-)
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    CUKI: https://cs.wikipedia.org/wiki/S%C3%A1drovec
    tam to napsané není, ale Google (nějaká ta nová AI, co odpovídá na všechno) tvrdí:

    Teplota tání dihydrátu síranu vápenatého (CaSO₄·2H₂O), známého také jako sádrovec, se pohybuje kolem 128 °C, ale při této teplotě dochází k jeho dehydrataci, nikoliv k tání v pravém slova smyslu.

    Překvapilo by mi, kdyby se to výrazně lišilo od obyčejné sádry. Faktem je, že tvrdnutí (hydratace) sádry je mírně exotermické. To s tím táním mě překvapuje, jako že by se to nějdřív rozteklo a pak teprve dehydrovalo a AI Googlu kecá.. hmmm..
    CUKI
    CUKI --- ---
    WARBABY8: Mojí metou je přestat stavět pasivní domy a začít stavět soběstačné domy. Vlastně i můj první (jeden z prvních návrhů) byl soběstačný dům, za cenu sníženého komfortu užívání už před dvacet lety.

    Nejde o to jestli toho jde rozumně dosáhnout. Ale kdy a za jakých podmínek.
    Faktem je je je 8:36AM a já mám dobité baterie. Pojede brzy všichni ve fázi neuvěřitelného přebytku letní energie. Tedy jde o to najít vhodný materiál.

    Třeba takový octan sodný trihydrát má 106,3 kWh na m³ má obrovskou výhodu podchlazení a tedy nepotřebuje větší izolace ale funguje jen v malém množství a navíc pytel 25Kg/ stojí asi 1500Kč tedy m3 stojí asi 88k Kč :-(
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam