• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    COMMANCHEDobyvani vesmiru a kosmonautika 🚀🛰️👩🏼‍🚀
    PUGUSERES
    PUGUSERES --- ---
    KULA: dikec
    KULA
    KULA --- ---
    PUGUSERES: googli po heslu onboard. Viz. např.:
    Space Shuttle Cockpit video STS-135 Launch ..onboard ..
    https://www.youtube.com/watch?v=8gBBGb_isAs

    p.s., jak se Rex Walheimn zubí :)
    PUGUSERES
    PUGUSERES --- ---
    Zdravím Vás,
    sem vcelku lajk, ale onehdá mě napadlo, zda existujou videa z kabiny pri vzletu do atmosfery/kosmu ...
    pripadne existujou- li videa z navratoveho modulu ...

    tak by me zajimalo jak to tam pri tom stoupani/ sestupu vypada
    dik za odpovedi ;-)
    VIRGO
    VIRGO --- ---
    Not an alien exoskeleton from a sci-fi movie, but a test model of @NASA's future spacesuit:



    Ever wondered what a spacesuit is made of? Here are all the layers:

    DOCKINEZ
    DOCKINEZ --- ---
    BROUKOID: Jo, Kulhanek je cajk. Muj oblibenej prednasejici.
    OMNIHASH
    OMNIHASH --- ---
    ARCHIMEDES: čárka mi ujela, pardon.
    ARCHIMEDES
    ARCHIMEDES --- ---
    OMNIHASH: Nevychází Ti to, protože ty čísla máš pro tuhle situaci špatně :) Oběžná doba Phobosu je 7,65h a pokud jsem správně počítal poměr velkých poloos drah, poměr oběžných dob bude (viz. 3.Keplerův zákon) 1:1.75, čili na 7 oběhů MAVENu 4 oběhy Phobosu, čili čtyři průlety za pět dní.
    Není zač.
    OMNIHASH
    OMNIHASH --- ---
    KEJML: já to pochopil tak, že to má zkoumat phobos ale ve chvíli, kdy to má rozdílný doby obletu, tak se přece nemůžou potkat... Phobos má 73,5 hodin orbitu a MAVEN 33,5...nevím, nechápu.
    KEJML
    KEJML --- ---
    OMNIHASH: A není to obyčejná elipsa s Marsem v ohnisku, kterou Phobos svojí hmotností nijak zásadně neovlivňuje?
    OMNIHASH
    OMNIHASH --- ---
    Jako trojany, rocheovy meze atd, to pobírám, ale jak funguje třeba tahle oběžná dráha, to je mimo moje chápání:

    ESTEN
    ESTEN --- ---
    ARCHIMEDES: kdybych umel cist, tak bych byl mlcel :)
    MICKK
    MICKK --- ---
    ARCHIMEDES: nepochybuju, že někde za orbitou Pluta podobné objekty existují, jen se jím neříká planety (;
    ARCHIMEDES
    ARCHIMEDES --- ---
    ESTEN: Vsak ja se na tu definici v odpovedi odvolavam :)
    ESTEN
    ESTEN --- ---
    ARCHIMEDES: on mel asi na mysli formalni definici planety, konkretne pozadavek vyklizene orbity. Takze dve planety srovnatelne velikosti by mozna orbitu sdilet mohly, ale podle aktualne platne definice by to pak nebyly planety ;)
    ARCHIMEDES
    ARCHIMEDES --- ---
    Pokud jde o stabilitu dvou těles na "sdílené" oběžné dráze, je to relevantní. To, že IAC definice planety s touhle eventualitou nepočítá, je formální detail. Důležitější mi přijde otázka, jak by něco takového na úrovni planet mohlo vzniknout (o tom spíš pochybuju).
    MICKK
    MICKK --- ---
    ARCHIMEDES: proč dáváš za příklad měsíce a asteroidy?
    ARCHIMEDES
    ARCHIMEDES --- ---
    MICKK: Za jistých okolností to jde, viz třeba Saturnovy měsíce Janus a Epimetheus a vlastně i ti Trojani se dají počítat.
    MICKK
    MICKK --- ---
    BRENMCGUIRE: z definice nemůžou být dvě planety na stejné orbitě imho
    BRENMCGUIRE
    BRENMCGUIRE --- ---
    BROUKOID: Ano to jsem také četl, na té Wiky na téhle relaci jsem byl a to proč tam jsou si také dokážu představit. Stejně tak mi ještě dříve došlo, že by bylo asi možné aby byly na stejné oběžné dráze dvě planety, či systémy s více hvězdami a planetárními systémy. Na to jsem viděl kdisi pár simulačních videí.

    BROUKOID
    BROUKOID --- ---
    BRENMCGUIRE: a zapomel jsem na ty trojany. Tak hlavne se o nich vi velmi dobre, a nejsou vubec vysadou jupiteru - mista kde se nachazi trojany jsou tzv. Lagrangeovy body, coz jsou mista, kde se vicemene vyrusi gravitacni pusobeni telesa obihajiciho dalsi teleso. Proto se tam "hromadi", protoze je odtamtud nic "nevyhodi". Lagrangeovy body zeme-slunce se napr. pouzivaji pro umisteni ruznych druzic. Tj. vysvetlit se to nejenze da, ale prumerne zdatny uzivatel matlabu si to muze doma sam nasimulovat. Dale viz: https://en.wikipedia.org/wiki/Trojan_%28astronomy%29
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam