• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    COMMANCHEDobyvani vesmiru a kosmonautika 🚀🛰️👩🏼‍🚀
    SEJDA
    SEJDA --- ---
    ONDRA_99: tak Curiosity tusimze hrala 4kW a vyrobila tech 100W na zacatku .. jestli nekdo vyrobi "stejnou" technologii 10kW zdroj elektriny, bude topit asi 0,4MW. Bohuzel i u Kilpower je ten koeficent nekde u 40-45x vice tepla.
    ONDRA_99
    ONDRA_99 --- ---
    SEJDA: Ne, mluvim ze zacatku o tomhle (nebo na tom principu). Neni to nic na styl "Temelinu", ale prave "vetsi verze toho, co ma Curiosity". Tohle nemusi byt niak extra daleko od lidi, nepotrebuje to ani externe chladit.
    DARKMOOR
    DARKMOOR --- ---
    SEJDA: Ani o geotermální energii se opřít nemůžeš. Mars je posledních pár milionů let vulkanicky klidné těleso. Rozhodně nic takového jako je na Islandu tam nenajdem a pokoušet se vykopat mnoho kilometrů hluboký vrt s nejistým výsledkem je trochu nebezpečné. Palivo tam sice můžeš vozit, ale vem si, že startovací okna na Mars se otvírají jednou za cca 2 roky. Musíš počítat s tím, že se může něco po... a příjdeš o zásobovací loď. Takže pokud bych neměl zdroj energie, který bude schopný spolehlivě a bez výpadku fungovat 6+ let, tak bych byl hodně nervózní.

    Např. jeden reaktor Temelína s výkonem cca 1TW má v reaktoru 81t uranu. Každý rok se vymění 1/4 paliva. Na Marsu by ti stačil mnohem menší výkon, takže i mnohem míň paliva. Nejspíš by šlo pořešit i efektivitu a četnost výměny paliva. Když plácnu, tak na těch 6 let bys vystačil např. s 10 tunami paliva, což už je celkem nízké číslo. BFR od SpaceX by měla uvézt 50 tun pokud se bude počítat i s cestou zpátky (150t jednosměrně). Takže zásobování palivem už vypadá celkem pohodově (zbyde místo i na potraviny a další věci).

    Můžeme se na to dívat jak chceme, ale podle mě se bez jaderných zdrojů, minimálně zpočátku, nejsme schopní obejít. S větrem se počítat nedá, atmosféra je moc řídká a fungovat jen na solární panely dlouhodobě nemůžeš. Si vem aktuální prachovou bouři, která tam řádí. Mít základnu pár měsíců bez slunka, tak to můžeš zabalit.
    SEJDA
    SEJDA --- ---
    ONDRA_99: ale to se bavis stale o robotech, jakmile se bavis o lidech, musis dbat lidskych zvyku a jejich bezpecnosti. Zatimco solarni panel muzou lidi nosit na zadech, dlouhode neni udrzitelny jaderny zdroj v blizkosti nekolika kilometru k jadru osidleni.
    Takze posles ze zeme s uzavrenym jadernym reaktorem i material na el. vedeni i potrubi na vedeni horke vody? :)
    Plati samozrejmne, ze az bude mit osada velka solarni pole, budou to taky kilometry vodicu, prestoze budou clanky hned "za domem". Nicmene je to ohodne jednodussi instalace.
    Nicmene na zacatku se doufam prosadi teplo z podzemi, pokud InSight ukaze, ze je to teplo v dostupne hloubce.
    ONDRA_99
    ONDRA_99 --- ---
    SEJDA: Musis i povazovat “hmotnost techniky” ku zisku energie. Kazdy gram techniky na Mars bude stat ohromne prostredky. Slunce tam sice sviti, ale tak malo energie, ze velikost a hmotnost panelu je silena. Vitr tam fouka, ale atmosfera je tak “slaba” ze vitr nema prakticky zadnou rozumnou silu...
    CYBERWOLF
    CYBERWOLF --- ---
    SEJDA: Mars je planeta tedy má energie na rozdávání? Tvl cože?
    SEJDA
    SEJDA --- ---
    ONDRA_99: ale je, preci Mars je planeta, tedy ma energie na rozdavani, jenom je to problem udrzeni podpory zivota i kritickych situacich .. je to neco jako, kdyz tam posleme nuklearni zdroj, tak mame velmi nizkou miru rizika, ze neudrzime podporu zivota i behem sebe delsich bourich. Cim vicekrat zalohovany zdroj energie, tim lepe, at uz solar & baterie, zasobniky paliv, geotermalni zdroje.
    CYBERWOLF
    CYBERWOLF --- ---
    ONDRA_99: termonukleární ne, to by jelo na fúzi :) Normální izotopovej.
    ONDRA_99
    ONDRA_99 --- ---
    SEJDA: Podle me bez jaderneho zdroje na Marsu nemuze zadne "mesto" ani vzniknout. Neni tam zadny jiny dostatecne dostupny a efektivni zpusob jak energii ziskavat v dostatecne mire.
    SEJDA
    SEJDA --- ---
    DARKMOOR: presne, takto nejak se da premyslet, nicmene, stale mi to prijde ze nuklearni zdroje jsou jenom "nice to have" a pujde to i bez nich. Jenom to potrva dele a infrastruktura bude robustnejsi.

    Vychazim z toho, ze kdyz nebude mit "Musk City" jadernou elektrarnu, bude si muset na prasna obdobi pripravovat zasoby paliva. Tim padem nebude moci delsi dobu poskytovat tolik paliva na mise do hlubokeho vesmiru, nebo alespon k pasu asteroidu. Palivo z Marsu bude pro takove mise radove levnejsi.
    DARKMOOR
    DARKMOOR --- ---
    SEJDA: Na tom textu je i krásně vidět, jak se během pouhých 10 let změní pohled na věc.
    Co se týká energie, tak v okamžiku, kdy se dostáváš za oběžnou dráhu Marsu, tak už ti solární panely moc energie nedávají. A pokud máš v plánu dlouhodobou/trvalou základnu na povrchu Marsu, tak mi připadá jaderný zdroj jako nejefektivnější a nejjistější dlouhodobé řešení.
    Cubesaty jsou jako „jednoúčelová“, lehká a snadno nahraditelná zařízení ve velkém množstí super. Rozhodně zastanou spoustu práce, ale pokud se chceme odlepit ze Země a vydat se dál, tak potřebujeme něco pořádného.
    ONDRA_99
    ONDRA_99 --- ---
    SEJDA: Ostudo. Prehlednout misi, ktera ma nasbirat vzorky, ktere hned nasledna mise sebere a odveze na Zemi (prvni vzorky co se na Zem dostanou). Oproti tomu je ExoMars "detska hracka".
    SEJDA
    SEJDA --- ---
    ONDRA_99: dik, prehlednul jsem Mars Rover 2020 asi kvuli zmene nazvu ExoMars taky na 2020 ;)
    ONDRA_99
    ONDRA_99 --- ---
    SEJDA: planovana mise na mars je napriklad Mars rover 2020 (https://en.m.wikipedia.org/wiki/Mars_2020) a bude mit termonuklearni zdroj.

    A priklad SpaceX a vyroby metanu je uplna blbost v ramci tematu zdroju energie. Protoze vy oba metanu bude stat dost energie. A sam Musk prohlasuje, ze nejvetsi smysl by tam davala jaderna energie.
    CYBERWOLF
    CYBERWOLF --- ---
    SEJDA: nic takového jsem neřek
    SEJDA
    SEJDA --- ---
    CYBERWOLF: presne jsi vyzdvihl totez, trend je k mensim zarizenim .. musim vaham ;)
    Ad ledova krusta, vsak jsme se tu bavili o kontaminaci, a takovy ponoreny nujlearni clanek je vlastne jako sopouch, podmorska sopka, nabali se na nej samostatna evoluce :)
    CYBERWOLF
    CYBERWOLF --- ---
    SEJDA: Oportunity a Curiosity jsou úplně jiné váhové kategorie, viz.: https://cs.wikipedia.org/...nce_Laboratory#/media/File:Mars_Science_Laboratory_mockup_comparison.jpg

    Fotovoltaické panely, bez ohledu na to, jak se za posledních 30 let posunuly, mají omezení, která prostě nepřekonáš. V první řadě na ně musí svítit slunce (což se vždy nepodaří, viz. Philae). Pak z nich nikdy nemůžeš vytřískat víc, než je energie slunečního záření, což jsou v závislosti na podmínkách řádově kW na m2 a přes to nejede vlak. A další problémy, jako nízká mechanická odolnost nebo prach. Rozhodně jsou užitečné, protože dokáží dodávat poměrně konstatní množství energie, dokud na ně svítí slunce, ale jsou omezení, přes která se nedostaneš.

    Třeba jak jsme se tu bavili o sondě, co by se provrtala pod ledovou krustu - to prostě se solární energií nedáš ani za nic.
    SEJDA
    SEJDA --- ---
    CYBERWOLF: poukazoval jsem na to, ze Exomars 2020 zadny termonuklearni zdroj nema (planovana doba mise je 7 mesicu), nedokazi si ted vzpomenout na zadnou misi za Mars, ktere by byla aktualne v planu.
    No a nakonec Opportunity jede taky jenom na solar .. i kdyz se diky bouri zatim uz mesic neozvala.
    SpaceX pocitaji s vyrobou metanu in-situ. InSight otestuje geotermalni potencial.
    Tak jako se v linku, ktery jsem dal, navrhuje vyuziti solarni pece pro tezbu na Mesici. Link, dal zminuje, ze je potreba upustit od pozemskych predstav "velkych stroju" a zamerit se na podminky mikrogravitace a velkeho vakua, tj. na Zemi nemyslitelnych zpusobu tezby a zpracovavani.
    Byvaly doby, kdy fotovoltaicke panely byly drahe, tezke a neefektivni .. to uz taky davno neplati.
    CYBERWOLF
    CYBERWOLF --- ---
    SEJDA: tak ono je to hlavně o tom, co potřebuješ udělat. Jestli chceš měřit něco a posílat údaje dolů, tak je cubesat s 20 cm2 solárních panelů a baterkou z telefonu přesně to, co potřebuješ. Jestli chceš něco jako Curiosity, tak je nějaká forma nukleárního zdroje jediná možnost. Trendy tady celkem nehrají roli, je to otázka proveditelnosti.
    SEJDA
    SEJDA --- ---
    ONDRA_99: Dik, za pripomenuti. Planuji-li v roce 2020 demonstracni misi, bude to uz s palivem? Spise bych cekal, ze to bude duta schranka na mesici.
    Nicmene i v poslednim update zminuji predevsim pouziti pro In-Situ vyrobu surovin. Zjevne ale ne jako nezbytnou cast projektu.

    https://www.nasa.gov/...onstration-proves-nuclear-fission-system-can-provide-space-exploration-power
    ONDRA_99
    ONDRA_99 --- ---
    SEJDA: Pokud teda povazujeme nuklearni zdroj, ktery se vyrobi na Zemi a pak se ve vesmiru pouzije, tak tam se nova technologie aktivne zkouma.

    https://www.nasa.gov/directorates/spacetech/kilopower
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam