• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    COMMANCHEDobyvani vesmiru a kosmonautika 🚀🛰️👩🏼‍🚀
    SEJDA
    SEJDA --- ---
    DARKMOOR: nejstabilnejsi zdroj elektriny jsou baterie :D
    CYBERWOLF
    CYBERWOLF --- ---
    OTAVA: a nebo použijeme teleportér :)
    DARKMOOR
    DARKMOOR --- ---
    SEJDA: Já ten Temelín nahodil jen pro ilustraci s množstvím paliva.
    Kilopower se jeví jako ideální řešení minimálně pro start a následující desetiletí a až bude potřeba, tak lze postavit něco většího a třeba i z místních zdrojů.
    SEJDA: Tepelná čerpadla by se asi taky dala využít, když už tam bude stabilní zdroj elektřiny. Bude záležet kolik energie to sežere je vybudovat, aby byly efektivní.

    Btw. když už tu řešíme výkony v desítkách kW. Jsem celkem zvědavý jak se popasují se zdrojem pro Gateway na Měsíční orbitě, teď v létě by měly být první návrhy. Má zvládat vyrobit 50kW elektřiny. Jestli to nechají jen na solárních panelech nebo budou zkoušet i něco jiného. Kilopower tam asi ještě nedají, když první modul by měl být hotový ve 2022, jestli jo, tak mě překvapí :)
    NASA to request proposals for first Gateway element later this summer - SpaceNews.com
    https://spacenews.com/nasa-to-request-proposals-for-first-gateway-element-later-this-summer/
    OTAVA
    OTAVA --- ---
    Tak na marsu teplo nevadi, ne ? Pritahnes si nejakej ledovec a udelas si primarni / sekundarni okruh a zatopis si, nebo pohonis turbinu.
    ARCHIMEDES
    ARCHIMEDES --- ---
    SEJDA: Curiosity není záměrně neefektivní. Účinnost přímé termoelektrické přeměny prostě je takhle mizerná.
    ONDRA_99
    ONDRA_99 --- ---
    SEJDA: Osobne myslim, ze se o vic let opozdi osadnici, nez ten Kilopower. ;)
    SEJDA
    SEJDA --- ---
    ONDRA_99: jiste, pokud by fakt prvni vynesli na Mesic v roce 2020, mohli by dalsi umistit v citlive vzdalenosti (podle emoci lidi) v roce 2030 na Mars :) Jestli se se ale testy oddali .. mozna se prvni osadnici budou muset ubytovavat bez toho :)

    DARKMOOR: Tu geotermalni silu jsem si spise predstavovat na principu, teplejsich "podlah" v tunelech a tepelnych cerpadel. Proste staci i mensi gradient a da se na tom stavet.
    ONDRA_99
    ONDRA_99 --- ---
    SEJDA: Kilopower je prave od zacatku navrhovano tak, aby to byl na "externitach" nezavisle, aby se to prave dalo pouzivat jako bezpecny a dlouhodoby zdroj energie (The Kilopower reactors will come in 4 sizes able to produce from one to 40 kilowatts of electrical power (1-40 kWe), continuously for 12-15 years.). U 10 kilowattove verze by melo jit o neakych 226kg hmotnosti celeho zarizeni. Vyhoda je, ze tech zarizeni si sebou vezmou vic najednou a tim bude zaroven z casti resena zaloha. A 12-15 let je solidni zivotnost aby nebyl problem mezitim dodat novy model.
    SEJDA
    SEJDA --- ---
    SEJDA: tak dementuji, nekde jsou zpravy, ze Kilopower bude mit jenom 4x vice tepla nez elektriny .. nekde se objevuje, ze poticali s 13x vice tepla nez elektriny, ale s pouzitim Stirlingova systemu, se da ocekavat, ze ucinnost bude jeste vyssi a pomer bude az jen 3. Takze takova Curiosity, je tedy asi zamerne "neefektivni".
    SEJDA
    SEJDA --- ---
    ONDRA_99: tak Curiosity tusimze hrala 4kW a vyrobila tech 100W na zacatku .. jestli nekdo vyrobi "stejnou" technologii 10kW zdroj elektriny, bude topit asi 0,4MW. Bohuzel i u Kilpower je ten koeficent nekde u 40-45x vice tepla.
    SEJDA
    SEJDA --- ---
    Mars Rover bude mit zdroj 110 W ma planovanou zivotnost 2 roky.
    Curiosity ma 100W taky mela planovanou zivtost 2 roky, prekrocena zatim 3x
    Oprortunity dnes produkuje asi 1W, prumerne s bateriovym systemem asi 30W, mela planovanou zivtnost 3 mesice, a pokud se uz neozve, i tak prekrocila zivotnost vice nez 50x.
    ExoMars Rover bude mit prumerne s bateriovym systemem 45W a planovanou zivnotnost nejmene 7 mesicu.

    DARKMOOR: Souhlasim, jenom k tomu Temelinu, to je elektrarna, ktera zavisi na vnejsich zdrojich vody, a jeho produkce je zalohovana produkci uhelnych elektraren. Na Marsu museji byt elektrarny uzavrene, jako je ten Kilopower(ONDRA_99).
    ONDRA_99
    ONDRA_99 --- ---
    SEJDA: Ne, mluvim ze zacatku o tomhle (nebo na tom principu). Neni to nic na styl "Temelinu", ale prave "vetsi verze toho, co ma Curiosity". Tohle nemusi byt niak extra daleko od lidi, nepotrebuje to ani externe chladit.
    DARKMOOR
    DARKMOOR --- ---
    SEJDA: Ani o geotermální energii se opřít nemůžeš. Mars je posledních pár milionů let vulkanicky klidné těleso. Rozhodně nic takového jako je na Islandu tam nenajdem a pokoušet se vykopat mnoho kilometrů hluboký vrt s nejistým výsledkem je trochu nebezpečné. Palivo tam sice můžeš vozit, ale vem si, že startovací okna na Mars se otvírají jednou za cca 2 roky. Musíš počítat s tím, že se může něco po... a příjdeš o zásobovací loď. Takže pokud bych neměl zdroj energie, který bude schopný spolehlivě a bez výpadku fungovat 6+ let, tak bych byl hodně nervózní.

    Např. jeden reaktor Temelína s výkonem cca 1TW má v reaktoru 81t uranu. Každý rok se vymění 1/4 paliva. Na Marsu by ti stačil mnohem menší výkon, takže i mnohem míň paliva. Nejspíš by šlo pořešit i efektivitu a četnost výměny paliva. Když plácnu, tak na těch 6 let bys vystačil např. s 10 tunami paliva, což už je celkem nízké číslo. BFR od SpaceX by měla uvézt 50 tun pokud se bude počítat i s cestou zpátky (150t jednosměrně). Takže zásobování palivem už vypadá celkem pohodově (zbyde místo i na potraviny a další věci).

    Můžeme se na to dívat jak chceme, ale podle mě se bez jaderných zdrojů, minimálně zpočátku, nejsme schopní obejít. S větrem se počítat nedá, atmosféra je moc řídká a fungovat jen na solární panely dlouhodobě nemůžeš. Si vem aktuální prachovou bouři, která tam řádí. Mít základnu pár měsíců bez slunka, tak to můžeš zabalit.
    SEJDA
    SEJDA --- ---
    ONDRA_99: ale to se bavis stale o robotech, jakmile se bavis o lidech, musis dbat lidskych zvyku a jejich bezpecnosti. Zatimco solarni panel muzou lidi nosit na zadech, dlouhode neni udrzitelny jaderny zdroj v blizkosti nekolika kilometru k jadru osidleni.
    Takze posles ze zeme s uzavrenym jadernym reaktorem i material na el. vedeni i potrubi na vedeni horke vody? :)
    Plati samozrejmne, ze az bude mit osada velka solarni pole, budou to taky kilometry vodicu, prestoze budou clanky hned "za domem". Nicmene je to ohodne jednodussi instalace.
    Nicmene na zacatku se doufam prosadi teplo z podzemi, pokud InSight ukaze, ze je to teplo v dostupne hloubce.
    ONDRA_99
    ONDRA_99 --- ---
    SEJDA: Musis i povazovat “hmotnost techniky” ku zisku energie. Kazdy gram techniky na Mars bude stat ohromne prostredky. Slunce tam sice sviti, ale tak malo energie, ze velikost a hmotnost panelu je silena. Vitr tam fouka, ale atmosfera je tak “slaba” ze vitr nema prakticky zadnou rozumnou silu...
    CYBERWOLF
    CYBERWOLF --- ---
    SEJDA: Mars je planeta tedy má energie na rozdávání? Tvl cože?
    SEJDA
    SEJDA --- ---
    ONDRA_99: ale je, preci Mars je planeta, tedy ma energie na rozdavani, jenom je to problem udrzeni podpory zivota i kritickych situacich .. je to neco jako, kdyz tam posleme nuklearni zdroj, tak mame velmi nizkou miru rizika, ze neudrzime podporu zivota i behem sebe delsich bourich. Cim vicekrat zalohovany zdroj energie, tim lepe, at uz solar & baterie, zasobniky paliv, geotermalni zdroje.
    CYBERWOLF
    CYBERWOLF --- ---
    ONDRA_99: termonukleární ne, to by jelo na fúzi :) Normální izotopovej.
    ONDRA_99
    ONDRA_99 --- ---
    SEJDA: Podle me bez jaderneho zdroje na Marsu nemuze zadne "mesto" ani vzniknout. Neni tam zadny jiny dostatecne dostupny a efektivni zpusob jak energii ziskavat v dostatecne mire.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam