• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    COMMANCHEDobyvani vesmiru a kosmonautika 🚀🛰️👩🏼‍🚀
    ATOMIKS
    ATOMIKS --- ---
    TOXICMAN: Seismometr, který byl koncem prosince umístěn na marsovský povrch pomocí mechanického ramene americké sondy InSight, prošel úspěšně zkouškami a zahájil měření. Oznámila to francouzská kosmická agentura CNES (Centre National d'Etudes Spatiales) s tím, že některé testy budou ještě probíhat. Seismometr vyvinul a vyrobil Institut de Physique du Globe de Paris.
    CLUMP
    CLUMP --- ---
    [1901.02578] Overview of initial results from the reconnaissance flyby of a Kuiper Belt planetesimal: 2014 MU69
    https://arxiv.org/abs/1901.02578

    The centerpiece objective of the NASA New Horizons first Kuiper Extended Mission (KEM-1) was the close flyby of the Kuiper Belt Object KBO) 2014 MU69, nicknamed Ultima Thule. On 1 Jan 2019 this flyby culminated, making the first close observations of a small KBO. Initial post flyby trajectory reconstruction indicated the spacecraft approached to within 3536 km of MU69 at 5:33:19 UT. Here we summarize the earliest results obtained from that successful flyby. At the time of this submission, only 4 days of data down-link from the flyby were available; well over an order of magnitude more data will be down-linked by the time of this Lunar and Planetary Science Conference presentation in 2019 March. Therefore many additional results not available at the time of this abstract submission will be presented in this review talk.

    PDF: https://arxiv.org/ftp/arxiv/papers/1901/1901.02578.pdf
    CLUMP
    CLUMP --- ---
    ATOMIKS: Vic pry odpovida to panorama. "The surface images we have seen so far are just from a small monitoring camera - Chang'e 3 had several as well. The color is not accurate. We should soon see images from the much better cameras on the lander and rover, and they will have more realistic color." Zdroj: Phil Stooke @ http://www.unmannedspaceflight.com/index.php?s=&showtopic=8057&view=findpost&p=243158
    ATOMIKS
    ATOMIKS --- ---
    při tom pohledu na čínské fotky [ fotky/obrázky země, sluníčka a všech planet z vesmíru ] by mě zajímalo, jestli přistáli někam, kde je žlutěji. nebo jestli víc barevně odpovídá ta panoramatická fotka, kde je normálně lunárně šedivo.
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    REDGUY: s ridesharingom sa dostanes do vesmiru za zlomok povodnej ceny :)

    SpaceX launches biggest U.S. 'rideshare' mission with 64 satellites | Reuters
    https://www.reuters.com/...x-launches-biggest-u-s-rideshare-mission-with-64-satellites-idUSKBN1O22JQ
    ATOMIKS
    ATOMIKS --- ---
    Japonská kosmická agentura stále hledá vhodnou lokalitu na asteroidu Ryugu, kde by mohla bezpečně přistát sonda Hayabusa 2. Agentura zrušila první pokus o přistání loni v září a v říjnu vzhledem k složitějšímu než očekávanému terénu (sonda se dostala do vzdálenosti 12 metrů nad terén. Pro bezpečné přistání je nutné, aby v místě dosednutí nebyly kameny větší než 50 až 70 cm.
    ATOMIKS
    ATOMIKS --- ---
    Hodnotitelské komise provedla finální výběr z návrhů CubeSatů, jež budou doprovázet sondu Hera při misi k planetce Didymos. Prvním ze dvou CubeSatů bude APEX (Asteroid Prospection Explorer), který navrhlo švédsko-finsko-česko-německé konsorcium a který bude provádět detailní měření slunečního světla odraženého od planetky a bude zkoumat magnetické pole kolem planetky. Druhým vybraným projektem je návrh podaný dánskou společností GomSpace a rumunskou GMV a jeho cílem bude měření gravitačního pole a výzkum vnitřní struktury malého průvodce Didymosu (neoficiálně pojmenovaný Didymoon).

    CubeSats joining Hera mission to asteroid system / Hera / Space Engineering & Technology / Our Activities / ESA
    http://www.esa.int/...ering_Technology/Hera/CubeSats_joining_Hera_mission_to_asteroid_system/(print)
    LADINEK
    LADINEK --- ---
    Tak jeste jedna aktualni z rampy 39A ;)

    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    BIDAK: pokračování debaty navrhuju za 10 let...
    LADINEK
    LADINEK --- ---
    F9 s Crew Dragonem poprve na rampe 39A

    DRAGON
    DRAGON --- ---
    Čeští vědci nalezli nový typ černé díry - Akademie věd České republiky
    http://www.avcr.cz/cs/pro-media/aktuality/Cesti-vedci-nalezli-novy-typ-cerne-diry/
    CRUZ05
    CRUZ05 --- ---
    Takovej vtípek pro fanoušky seriálu KOSMO :D

    BIDAK
    BIDAK --- ---
    XCHAOS: Na tu dálku? Ani ne.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    ARCHIMEDES: no ale 1 kbps je dneska naprd, právě...
    ARCHIMEDES
    ARCHIMEDES --- ---
    XCHAOS: Uvědomuješ si, že Pioneery měly vysílací výkony 8W a daly se slyšet/poslouchat na 80AU (s technologií DSN 15-20 let zpět) a Voyagery vysílají 22W na 120/140 AU a pořád mají přes 1kbps?
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    JAZZZ: současná kosmická kancelář je o.p.s., v současnosti úkolovaná několika různými ministerstvy. obecně nejsem odborník na granty, které jdou na vědu, ale kosmonautika není čistá věda a má trochu jiná pravidla hry. jsou tam i komerční aplikace, apod., přesto má smysl to celé nějak zastřešit pohromadě jako kosmonautiku. Mě osobně by se "česká NASA" líbila (ale bez kamióna Dolínka :-)
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    ARCHIMEDES: já jsem nikde nenapsal, že retranslace nesmí mít jaderný zdroj energie :-) jen je příležitostí pro takové mise velmi málo, tak mě zajímají alternativy. nicméně vážný nedostatek bandwith skutečně máme hlavně v tom směru, ve kterém žádný zvláštní příkon nepotřebujeme (tedy: na příjem)

    Myslím, že debata začala v souvislosti s tím, že mise ESA budou mít k dispozici v průměru slabší jaderné zdroje (americium místo plutonia). A navíc kandidátů na zajímavé mise bude více. A pochopitelně: menší sondy s nižší výkonem by vyžadovaly nějaký druh retranslací pro komunikaci. Pokud by si měl retranslace k dispozici, mohl by si vyslat klidně 10 menších misí k zajímavým cílům místo jediné velké.

    Podle mě s tím jednou někdo přijde. Argumentace tím, jak je to vlastně drahé a zbytečné a v podstatě nemožné, mi přijde fakt v tomhle oboru skoro směšná: pokud se prostě ukáže, že to umožní něco, co by bez toho jinak vůbec nešlo, tak se to stane...
    JAZZZ
    JAZZZ --- ---
    XCHAOS: me prijde ze by stacilo, kdyby kosmicka kancelar spolupracovala s AV CR.
    CZECH SPACE OFFICE | Podporujeme kosmonautiku v ČR
    http://www.czechspace.cz/en
    ARCHIMEDES
    ARCHIMEDES --- ---
    XCHAOS: Ne, levnější to fakt nebude. To, že v mikrogravitaci potřebuješ míň materiálu neznamená, že už jen potřeba to spolehlivě složit a bez asistence spolehlivě a přesně rozložit a fungovat sama osobě neprodraží na mnohonásobek ceny pozemní konstrukce, co musí nést 1g.

    Co se výkonu týká - daleko od Slunce je prostě výkonu málo i kdybys sežral celé spektrum vlnových délek 100% na elektřinu.
    I když ti jádro smrdí, je od jisté vzdálenosti prostě nevyhnutelně lepší. Fujkyfuj, sestimsmiř.
    REDGUY
    REDGUY --- ---
    XCHAOS: pořád zanedbáváš, že 70m velká konstrukce ve vakuu a stavu beztíže je konstrukčně nesrovnatelně méně náročná proti pozemské - blabol. To plati ciste mechanicky: kdyz uz je ta konstrukce hotova a jde ti ciste jen o to, aby drzela pohromade, tak ano, ve vesmiru je to jednodussi. Ale ty zase zanedbavas, ze je jednak mnohonasobne slozitejsi tam tu konstrukci dostat a udrzet v provozu. Kdyz se ti zadre lozisko u pozemniho teleskopu, proste tam posles chlapka s francouzakem at ho vymeni. Kdyz na antene nekde u Jupiteru?


    jediné co pak řešíš je poměr délky pulsů k době nabíjení. S přebytkem výkonu panelů 1 kW může 1 sekundu vysílat 30 kW, 30 sekund musíš dobíjet. To mi nepřijde vzhledem k nízkým nárokům na upstream nějak kritické. - Aha. Takze misto abys data posilal primo dlouho a pomalu, budes je posilat pres xdruzici, rychle, ale s dlouhejma pauzama, takze ve skutecnosti to nakonec bude trvat stejne 8))))))) Pokracuj, prosim, je to cim dal tim lepsi 8)))
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam