• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    COMMANCHEDobyvani vesmiru a kosmonautika 🚀🛰️👩🏼‍🚀
    DARKMOOR
    DARKMOOR --- ---
    Byl jsem na přednášce Vladimíra Wagnera o Fukušimě a Černobylu a na konci se právě dotkl i možné cesty na Mars a zpět. Zmiňoval to v podstatě jen aby posluchačům víc přiblížil problém různých dávek ozáření v čase.
    V podstatě šlo o to, že když dostanete dávku několika Sv v řádu hodin, tak byste měli radši sepsat závěť.
    Když poletí astronauti na Mars a zpět + nějaká doba pobytu na Marsu, tak za tu dobu dostanou kumulativní dávku v nižších jednotkách Sv (omlouvám se, ale nevybavuju si číslo, které říkal).
    Dávka výrazně překračuje maximální povolené limity pro radiační pracovníky, ale v zásadě neohrožuje člověka bezprostředně na životě. Vzrůstá riziko na možné zdravotní komplikace, které se mohou časem dostavit. A právě tuhle radiaci zatím nijak moc neřeší a počítá se jen s nouzovým krytem pro případ sluneční erupce který zmiňoval ATOMIKS:
    DARKMOOR
    DARKMOOR --- ---
    ATOMIKS: Moje otázka už se nevztahuje k tomu proklamovanému letu ve 2020, který stejně nebude :)
    Jen jsem chtěl vědět, jestli je tímhle směrem něco nového, kdyby to náhodou někdo sledoval.
    Každopádně díky za info, zdá se tedy, že furt počítají jen s malým bunkrem pro případ sluneční erupce.
    ATOMIKS
    ATOMIKS --- ---
    DARKMOOR: radiačním stíněním čeho? ono je na čem letět? .o)

    lehký gůgl

    "Orion will be equipped with a radiation-sensing instrument integrated into the vehicle called the Hybrid Electronic Radiation Assessor, or HERA, to provide a warning if crew members need to take shelter in the case of a radiation event, such as a solar flare. To protect themselves, astronauts will position themselves in the central part of the crew module largely reserved for storing items they’ll need during flight and create a shelter using the stowage bags on board. The method protects the crew by increasing mass directly surrounding them, and therefore making a denser environment that solar particles would have to travel through, while not adding mass to the crew module itself."
    Scientists and Engineers Evaluate Orion Radiation Protection Plan | NASA
    https://www.nasa.gov/feature/scientists-and-engineers-evaluate-orion-radiation-protection-plan
    DARKMOOR
    DARKMOOR --- ---
    Si vemte, že startovní okno je za +- 19 měsíců a v té době by museli letět, pokud by to měli stihnout do konce roku 2020. I s neomezenýma financema není moc pravděpodobné dostat někoho na Mars v tomhle termínu. A dostat ho pak ještě zpátky už vůbec.

    Btw. nevíte někdo jak jsou daleko s radiačním stíněním pro pilotované mise k Marsu?
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    Aj keby na tom zacali makat intenzivne hned teraz tak ani do vianoc 2020 nestihnu mat cloveka na marse, tak narychlo bez proper testovania by to bola takmer ista suicide mission
    BROUKOID
    BROUKOID --- ---
    REDGUY: Ja to beru naprosto vazne. Otazka je spis, jestli si nekdo (krome XCHAOSe) mysli, ze je jeho podminka (let 2020) za soucasnyho stavu technologii realna (ja ne).

    Nejsem politolog, ale tipuju, ze pro Trumpa je to asi naprosto bezpecna sazka - kdyz by nekdo nejak vymyslel jak to udelat, tak bude ten prezident, kterej dostal lidstvo na mars, pokud to selze, neni to jeho vina, je to vina neschopny NASA, a pokud NASA rekne, ze to neni mozny, Trump muze tvrdit ze maj neschopny manazery, kdyz ani s neomezenym financovanim nedokazou co slibujou uz 40 let...
    REDGUY
    REDGUY --- ---
    Jen teda mimochodem, to jako nekdo berete to Trumpovo vyzbleptnuti i treba jen na jedno procento vazne?
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    BROUKOID: ano, Kozoroh-1 :-)

    Hele, jo a ne. Ve skutečnosti by to mohlo fungovat. Spíš je zázrak, že v 60tých letech fungovalo Apollo - dnes je technologie někde úplně jinde. Ano, bylo by to šílené riziko, a hlavně by se to prostě nestihlo. Jediné, co by se teoreticky mohlo stihnout, je právě ta integrace rakety na bázi F9H, protože díky té vícenásobné použitelnosti by prostě k Marsu dokázala vyslat větší náklad v kratším čase, než SLS, který se bude vyrábět v počtu cca 1 kus za 2 roky.
    BROUKOID
    BROUKOID --- ---
    XCHAOS: Akorát by všechno okolo bylo neotestované pro takovouhle misi, kde kazda malickost povede k selhani, ma takovejhle plan tak malou sanci na uspech, ze by asi bylo levnejsi rovnou astronauty zastrelit.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    NECROMAN: Problém je, že samotný F9H je ti k ničemu, ale pokud by se zvládla integrace těch opakovaně použitelných boosterů s vysokoenergetickým horním stupněm made-by-ULA (v podstatě něco podobného, co má sedět na špičce SLS, akorát by to muselo mít menší průměr), tak by šlo skutečně v roce 2020 vystřelit k Marsu nějakou šílenou "Mars Direct" flotilu ve stylu Zubrina. Akorát by všechno okolo bylo neotestované (lander, MAV, reentry.. prostě všechno)
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    SN0WCRASH: ano, nebo též známý výpočet "jeden voják kope jámu metr x metr x metr X hodin - za jak dlouho jí vykope 100 vojáků?" :-)
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    AVATAR: no, pokud sleduješ současné přetahování Číny a USA, tak ona ta situace není úplně nepodobná studené válce. Čína může skutečně poměrně nečekaně předvést hodně prestižní akci, kterou bude sledovat celý svět.

    No a Trump ovšem potřebuje předvést do konce volebního období "něco", čím by zapůsobil i na jinou cílovou skupinu, než své skalní fanoušky...
    SEJDA
    SEJDA --- ---
    NECROMAN: za miliardu ti ani Bigellow neudela obytny modul za 1 rok :D Ale cinani by mohli obetovat svuj vesmirny palac? :D Byla by to akce jeste silenejsi nez zachrana ve Weirove Martanovi :D
    Trump samozrejmne vedel, ze to neni mozne, ale slibem nezarmoutis, hlupaky nadchnes, a pripises si par procentnich bodu.
    ATOMIKS
    ATOMIKS --- ---
    mmchdm Mars 2020 je vskutku zajímavá sonda, třeba experiment MOXIE https://en.wikipedia.org/wiki/Mars_Oxygen_ISRU_Experiment
    SN0WCRASH
    SN0WCRASH --- ---
    XCHAOS: to mi pride ako projekt manager, ktory si mysli, ze ak bude mat k dispozicii 9 zien sucasne, tak mu dokazu porodit dieta za mesiac od pocatia.
    NECROMAN
    NECROMAN --- ---
    REDGUY: A to je cena jen samotné rakety. V případě Marsu by nějakou miliardu stál i vývoj a výroba marťanského modulu, cestovního modulu, atd.
    REDGUY
    REDGUY --- ---
    NECROMAN: Obavam se ze zadnej, stavba a start rakety se asi planuje trochu dyl, nez rok. Jinak viz https://en.wikipedia.org/wiki/Falcon_Heavy#Launch_prices , cena startu je kolem 100M$ (80-150, primarne asi podle toho, jestli nechas kapacitu pro navrat nosice), takze jeden gigadolar ti da zhruba deset startu.
    ATOMIKS
    ATOMIKS --- ---
    a je nutný tam dopravit živé lidi? kdyby se tam vystřelil popel, tak se nemusí řešit ani otázka kontaminace
    KAERO
    KAERO --- ---
    NECROMAN: za miliardu dolaru by Musk slibil 10 lidi na marsu do 2020. sice by to zvladl az 2030, ale ja bych se nezlobil :)
    NECROMAN
    NECROMAN --- ---
    BIDAK: teoreticky, pokud by Trump dal Muskovi na stůl miliardu USD, kolik by tak byli schopni postavit kusů Falcon Heavy raket do toho roku 2020?
    BIDAK
    BIDAK --- ---
    NECROMAN: Vyhrábnou starý S5 a F1 motory. A eee.
    Ne. Koupěj to jako službu od SpaceX. Ty s FH pár kilo k Marsu nanosej. A když jich poletí tak 20...
    NECROMAN
    NECROMAN --- ---
    teď jsem si až všiml toho 2020, já to četl 2030. Tak to nevím, jak chtějí provést :)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam