• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    COMMANCHEDobyvani vesmiru a kosmonautika 🚀🛰️👩🏼‍🚀
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    https://twitter.com/Kosmo_Michal/status/1461954565419511812
    Po mnoha neúspěších a odkladech se to konečně povedlo. Společnost Astra Space, Inc. @Astra dnes úspěšně vypustila kosmickou nosnou raketu a stala se osmou soukromou společností, která dosáhla této mety.

    ... tak to se musím zpětně podívat na záznam, jak slavil úspěch pankáč v řídícím středisku :-)
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    Dost superzajímavé zlepšení dosud nepříliš perspektivního konceptu "magnetické plachty" (tedy pohon skutečným solárním větrem, nikoliv tlakem slunečních fotonů jako u solární plachetnice):
    Wind Rider: A High Performance Magsail
    https://www.centauri-dreams.org/2021/11/19/wind-rider-a-high-performance-magsail/
    svůj komentář k tomu jsem napsal sem, nebudu s tím tady zbytečně spamovat:
    https://www.kosmo.cz/modules.php?op=modload&name=XForum&file=viewthread&fid=3&tid=1821&start=90&page=4
    ARCHIMEDES
    ARCHIMEDES --- ---
    HOWKING: To je vyloženě roztomilý :)
    KAERO
    KAERO --- ---
    RIP: soucasti vesm. vyzkumu je i popularizace. i NASA se musi prezentovat pred verejnosti, a cim vic lidi dnes nadchne, tim vic penez za 20 let dostane :)
    RIP
    RIP --- ---
    Hlavně jsou tam kvůli jiným věcem, nenatáčej tam seroš pro diváci :-) Když má Ingenuity vybírat cestu, proč by lítala nad Perseverance v místech, kde na ten terén vozítko samo "vidí" a může si ho samo vyhodnotit? :-)
    SEJDA
    SEJDA --- ---
    HOWKING: ok ok, staci prelet 10 metru vedle :D
    HOWKING
    HOWKING --- ---
    SEJDA: Oni se bojí, aby jim ty na ni nespadlo. Byla by to zbytečně způsobená a hodně drahá škoda. Podle mě tohle nikdy nenatočí.
    SEJDA
    SEJDA --- ---
    HOWKING: ted uz zbyva "jenom" natocit z Ingenuity prelet nad Perseverance :)
    HOWKING
    HOWKING --- ---
    Ingenuity Mars Helicopter’s Flight 13: Zoomed-In View From Perseverance
    https://www.youtube.com/watch?v=qpqhYEkudvw
    IKARI
    IKARI --- ---
    CYBERWOLF: mesic zni idealne - bez atmosfery, maly gravitacni zrychleni a mas to za co chytit
    CYBERWOLF
    CYBERWOLF --- ---
    RIP: čekal bych, že bude potřeba stejné množství energie, jako padne na roztáčení, spotřebovat na točení něčím v opačném směru, aby ten kolotoč zůstal stabilní. Čili tak energie x2. Nebo tam můžou být dva kolotoče v opačném gardu, co se stabilizujou navzájem. Druhá otázka je, jestli je potřeba ten orbitální odpalovač stabilizoval a nebylo by jednodušší ho prostě nechat točit a po odpalu zas postupně zpomalit.

    Mě tohle ale přijde spíš cool k tomu vyhazování věcí ze Země, či jiné hroudy. Pro posílání věcí z Marsu by to bylo super.
    RIP
    RIP --- ---
    XCHAOS: Jo, dík, já jen, že se tu mluvilo o využití pro přepravu nákladů, takže oproti raketě by asi šlo o větší hmotnosti.
    KURE: Jo, tam občas chodím vytřeštěně čumět. Sky hooks a spol :-)
    KURE
    KURE --- ---
    RIP: i jsem někde viděl napad, že takový njaký setrvačníček by zpomaloval přilétající rakety a tou energií, kterou by z toho ziskal by zrychloval rakety odletající...
    spoustu takovej kosmologickejch napadu ma Isaac Arthur na youtube.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    RIP: myslím, že by právě měla stačit fotovoltaika (což je vlastně jediný ISRU zdroj na LEO). Vždyť se to může roztáčet docela pomalu... a ta kinetická energie pro nějaká ta potřebná delta-V v řádu 3 km/s není sama o sobě nijak dramatická... ta obrovská spotřeba paliva u raket je daná tím, že to palivo musíš vláčet s sebou... ne tím, že by výsledná kinetická energie na oběžné dráze vůči povrchu Země dosahovala nějakých úplně extrémních hodnot... to máš asi to samé, jako když ses rozjíždíš naloženým autem do kopce vs. když jedeš výtahem/lanovkou...
    TOXICMAN
    TOXICMAN --- ---
    @Kosmonautix
    Do JPL na testovací polygon dorazilo technologické dvojče vozítka Perseverance, které operuje na Marsu.

    Potkalo se tam tak s dvojčetem vozítka Curiosity. Na tomto polygonu se budou zkoušet budoucí operace vozítka (tak jako se to již řadu let děje s Curiosity) a zkoušet připravené úkony před tím, než se pošlou originálu na Marsu
    RIP
    RIP --- ---
    XCHAOS: Možná blbý dotaz, ale... nebylo by napřed potřeba ten orbitální setrvačníček nakrúcať v opačném směru za pomoci tolika megawattů, že kromě něj bys na tu orbitu musel dostat ještě taky dvě stě fotbalových stadionů fotovoltaiky, jadernou elektrárnu nebo tak něco?
    KAERO
    KAERO --- ---
    ARCHIMEDES: ech, kdyz si predstavim, v jakem stavu byla elektronika pro druzice tehdy (a to uz tehdy zvladli udelat ty systemy odolne na 10 000 g) a jak je pokrocila dnes... tak mam chut si koupit velke delo a zkusit strilet nanosatelity. hora rip by se k tomu hodila, ne? :)
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    SEJDA: Tady se mi hodně líbí představa, že centrifuga na oběžné dráze, tedy v přirozeném vakuu, bez nějaké pixly okolo, mohla nahradit 3 stupeň pro odlet z nízké oběžné dráhy na různé TLI, TMI a dál. Pro bezpilotní sondy nebo zásobování lidské základny materiálem typu voda mi to přijde naprosto dostatečné. Je to alterntiva k iontovému motoru, ale ještě daleko jednodušší, bez spotřeby pracovní látky. Zpětný ráz je pravda trochu problém - může pozměnit výchozí dráhu (v závislosti na hmotnosti projektilu), řešil by to odpal protizávaží v přesně opačném směru (ten řeší i to vyvážení ramene po oddělení odpalovaného tělesa)

    Jako dalo se čekat, že kosmické trebuchety jednou za čas někdo pořádně prozkoumá :-) Mě osobně přijde, že nějaký skutečný trebuchet, který by pouze šťouchl do startující rakety a udělil jí řádově třeba i jednotky m/s2 by vzhledem k exponenciálnímu charakteru spotřeby v prvních několika sekundách letu mohl zásadně zvýšit nosnost (resp. rezervu paliva v posledním stupni, což se počítá, pokud bychom měli nějaký ten palivový depot na oběžné dráze). V podstatě nejde o žádné monstrózní konstrukce, dokonce to ani nemusí vyvíjet kladný tah, větší než hmotnost rakety - stačilo by prostě po dobu míjení rakety dokázat nějakým protizávažím odlehčit raketě o část hmotnosti paliva a v podstatě tak zvýšit počáteční thrust-to-weight, po dobu asoň několika sekund. Betonové protizáváží o hmotnosti přes polovinu hmotnosti natankované rakety by už mělo být znát... a když už někdo buduje megakonstrukce typu Elonovy orbitální rampy v Boca Chica, tak proč nejít do tohohle...
    ARCHIMEDES
    ARCHIMEDES --- ---
    KURE: 2km/s z hladiny moře projektil přežije, otestováno natolik dobře, že dávalo smysl začít pracovat na (nedokončené) orbitální verzi. Do 1 km/s přežila i vcelku raná verze zrna motoru na TPH. Rok 1966.
    Už tu bylo zmiňováno: https://en.wikipedia.org/wiki/Project_HARP#16-inch_gun_systems
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam