• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    COMMANCHEDobyvani vesmiru a kosmonautika 🚀🛰️👩🏼‍🚀
    SEJDA
    SEJDA --- ---
    HOWKING: ok ok, staci prelet 10 metru vedle :D
    HOWKING
    HOWKING --- ---
    SEJDA: Oni se bojí, aby jim ty na ni nespadlo. Byla by to zbytečně způsobená a hodně drahá škoda. Podle mě tohle nikdy nenatočí.
    SEJDA
    SEJDA --- ---
    HOWKING: ted uz zbyva "jenom" natocit z Ingenuity prelet nad Perseverance :)
    HOWKING
    HOWKING --- ---
    Ingenuity Mars Helicopter’s Flight 13: Zoomed-In View From Perseverance
    https://www.youtube.com/watch?v=qpqhYEkudvw
    IKARI
    IKARI --- ---
    CYBERWOLF: mesic zni idealne - bez atmosfery, maly gravitacni zrychleni a mas to za co chytit
    CYBERWOLF
    CYBERWOLF --- ---
    RIP: čekal bych, že bude potřeba stejné množství energie, jako padne na roztáčení, spotřebovat na točení něčím v opačném směru, aby ten kolotoč zůstal stabilní. Čili tak energie x2. Nebo tam můžou být dva kolotoče v opačném gardu, co se stabilizujou navzájem. Druhá otázka je, jestli je potřeba ten orbitální odpalovač stabilizoval a nebylo by jednodušší ho prostě nechat točit a po odpalu zas postupně zpomalit.

    Mě tohle ale přijde spíš cool k tomu vyhazování věcí ze Země, či jiné hroudy. Pro posílání věcí z Marsu by to bylo super.
    RIP
    RIP --- ---
    XCHAOS: Jo, dík, já jen, že se tu mluvilo o využití pro přepravu nákladů, takže oproti raketě by asi šlo o větší hmotnosti.
    KURE: Jo, tam občas chodím vytřeštěně čumět. Sky hooks a spol :-)
    KURE
    KURE --- ---
    RIP: i jsem někde viděl napad, že takový njaký setrvačníček by zpomaloval přilétající rakety a tou energií, kterou by z toho ziskal by zrychloval rakety odletající...
    spoustu takovej kosmologickejch napadu ma Isaac Arthur na youtube.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    RIP: myslím, že by právě měla stačit fotovoltaika (což je vlastně jediný ISRU zdroj na LEO). Vždyť se to může roztáčet docela pomalu... a ta kinetická energie pro nějaká ta potřebná delta-V v řádu 3 km/s není sama o sobě nijak dramatická... ta obrovská spotřeba paliva u raket je daná tím, že to palivo musíš vláčet s sebou... ne tím, že by výsledná kinetická energie na oběžné dráze vůči povrchu Země dosahovala nějakých úplně extrémních hodnot... to máš asi to samé, jako když ses rozjíždíš naloženým autem do kopce vs. když jedeš výtahem/lanovkou...
    TOXICMAN
    TOXICMAN --- ---
    @Kosmonautix
    Do JPL na testovací polygon dorazilo technologické dvojče vozítka Perseverance, které operuje na Marsu.

    Potkalo se tam tak s dvojčetem vozítka Curiosity. Na tomto polygonu se budou zkoušet budoucí operace vozítka (tak jako se to již řadu let děje s Curiosity) a zkoušet připravené úkony před tím, než se pošlou originálu na Marsu
    RIP
    RIP --- ---
    XCHAOS: Možná blbý dotaz, ale... nebylo by napřed potřeba ten orbitální setrvačníček nakrúcať v opačném směru za pomoci tolika megawattů, že kromě něj bys na tu orbitu musel dostat ještě taky dvě stě fotbalových stadionů fotovoltaiky, jadernou elektrárnu nebo tak něco?
    KAERO
    KAERO --- ---
    ARCHIMEDES: ech, kdyz si predstavim, v jakem stavu byla elektronika pro druzice tehdy (a to uz tehdy zvladli udelat ty systemy odolne na 10 000 g) a jak je pokrocila dnes... tak mam chut si koupit velke delo a zkusit strilet nanosatelity. hora rip by se k tomu hodila, ne? :)
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    SEJDA: Tady se mi hodně líbí představa, že centrifuga na oběžné dráze, tedy v přirozeném vakuu, bez nějaké pixly okolo, mohla nahradit 3 stupeň pro odlet z nízké oběžné dráhy na různé TLI, TMI a dál. Pro bezpilotní sondy nebo zásobování lidské základny materiálem typu voda mi to přijde naprosto dostatečné. Je to alterntiva k iontovému motoru, ale ještě daleko jednodušší, bez spotřeby pracovní látky. Zpětný ráz je pravda trochu problém - může pozměnit výchozí dráhu (v závislosti na hmotnosti projektilu), řešil by to odpal protizávaží v přesně opačném směru (ten řeší i to vyvážení ramene po oddělení odpalovaného tělesa)

    Jako dalo se čekat, že kosmické trebuchety jednou za čas někdo pořádně prozkoumá :-) Mě osobně přijde, že nějaký skutečný trebuchet, který by pouze šťouchl do startující rakety a udělil jí řádově třeba i jednotky m/s2 by vzhledem k exponenciálnímu charakteru spotřeby v prvních několika sekundách letu mohl zásadně zvýšit nosnost (resp. rezervu paliva v posledním stupni, což se počítá, pokud bychom měli nějaký ten palivový depot na oběžné dráze). V podstatě nejde o žádné monstrózní konstrukce, dokonce to ani nemusí vyvíjet kladný tah, větší než hmotnost rakety - stačilo by prostě po dobu míjení rakety dokázat nějakým protizávažím odlehčit raketě o část hmotnosti paliva a v podstatě tak zvýšit počáteční thrust-to-weight, po dobu asoň několika sekund. Betonové protizáváží o hmotnosti přes polovinu hmotnosti natankované rakety by už mělo být znát... a když už někdo buduje megakonstrukce typu Elonovy orbitální rampy v Boca Chica, tak proč nejít do tohohle...
    ARCHIMEDES
    ARCHIMEDES --- ---
    KURE: 2km/s z hladiny moře projektil přežije, otestováno natolik dobře, že dávalo smysl začít pracovat na (nedokončené) orbitální verzi. Do 1 km/s přežila i vcelku raná verze zrna motoru na TPH. Rok 1966.
    Už tu bylo zmiňováno: https://en.wikipedia.org/wiki/Project_HARP#16-inch_gun_systems
    KURE
    KURE --- ---
    ARCHIMEDES: dik. tohle je slovo do pranice.


    KAERO: Pak 'vypocitava' jaka bude teplota povrchu pri dane rychlosti, ale to je pro ustaleny stav, ze ano, jenze ta raketa v ustalenem stavu nebude, takze spis zavisi na tepelne kapacite spicky rakety.

    To mas pravdu a ten "vypocet" je divnej a chybi tam jeho nějaký napasování na tu raketu.

    Přesto je rozhodně zamyšleníhodné, jak moc se zahřeje při mach7 u povrchu země obzvlášt když má bejt uvnitř ještě jeden stupeň rakety.

    Ta videoanalyza stinu mi prijde k smichu. Sice souhlasim ze ta raketa se musela na zacatku letu stabilizovat, ale neodvodil z toho zadne BUSTED

    No ta raketa z toho vyletěla bokem. To ukázal dobře.
    Při 7x vyšší rychlosti to bude o hodně horší.
    Taky budou daleko zajímavější nějaký dynamický jevy při přechodu z vakua do atmosferickyho tlaku.

    Půjde to opravdu naškálovat tak aby to bylo užitečný jako vystřelovač raket?

    Ale souhlas, teď při pečlivějším shlédnutí tam je víc wtf momentů, než to na první pohled vypadalo.
    CYBERWOLF
    CYBERWOLF --- ---
    KURE: pointa, že vakuová technika se dělá z nerezu je nesmyslná. Můžeš to udělat z jakéhokoliv materiálu co je dostatečně hustý aby byl nepropouštěl vzduch a dostatečn odolný aby vydržel požadovaný tlak. Odolnost vůči korozi nehraje roli. U prototypu, který se bude používat max. pár let, použití nerezu přináší jen vyšší náklady na materiál. Jako jo, šlo by to, ale proč?

    Dál tu máme googlefyziku, kterou už tu rozebíral KAERO a já se do toho pouštět nechci.
    KAERO
    KAERO --- ---
    KURE: no tak treba zasobnik vakua u vetrneho tunelu ESA v Darmstadtu. Zadna nerez, protoze ta krava je koule 3 patra vysoka, to by se s nerezi nedoplatili. Nebyla zrezla tak moc jako ta od spinlaunch, ale na nekterych mistech kde odpryskla barva uz neco videt bylo.

    KURE: ty se ptas co dal? ja se ptam co dal. tady KAERO jsem ti popsal to video po minutach. a zadny poradny argument thunderf00t nerekl. to video je stejne plytke jako to oslavne od spinlaunch. akorat ze spinlaunch ukazal aspon ten test, thunderf00t neukazal vubec, ale vubec nic, zadny argument, nic.
    ARCHIMEDES
    ARCHIMEDES --- ---
    KURE: Já jo, některé komory, které obsluhuju mají některé historické části z běžné oceli :) V malé míře to nevadí ani pro dosažení řekněme 1 mPa, oni to operují na pár kPa. Z toho videa (a z objemu a účelu komory) sázím, že používají vodookružní vývěvy, kde je limit tlak sytých par za pracovní teploty. Jejich nevýhoda je, že mají praktický limit těch pár kPa (což BTW odpovídá cca 25 km výšky) a plní prostor řídkou vodní párou - pak ta rez dává o to větší smysl. Jejich výhoda je extra velká čerpací rychlost (při velmi přijatelné ceně), což je tady pro praktičnost provozu rozhodující. Vodookružní vývěvy mají třeba v detašovaném pracovišti Ústavu termomechaniky AV ČR v Novém Kníně, ukazovali nám na exkurzi sestavu vodookružek, kterými čerpají celý utěsněný bývalý důl a používají ho jako zásobník vakua pro nadzvukový aerodynamický tunel.
    KURE
    KURE --- ---
    CYBERWOLF: eh. :D hele to ti v tvý hlavě opravdu znělo logicky, že někdo si myslí že ta centrifuga co má střílet věci ven, bude jako furt ve vakuu? obzvlást když on sám mluví o tom že jejich zamýšlená rate-of-fire je dost optimistická na to že si po každym výstřelu vyvětraj to vakuum?

    pointa toho argumentu byla, že vakuova technika se děla v nerezu. pokud ona centrifuga neni nerez, --> plánujou pri pokusech používat bud nepříliš hluboké vakum, nebo možná žádné.

    a to je zase zajímavé pro to, že pohyb rychlostí 7Mach (což je jejich cíl) to vyžaduje docela řidkou atmosferu.

    ok. Tak to byl rez, možná má pravdu KAERO, a je to mnoho povyku pro nic. A je to ze strany Thunderfuta blbej argument.

    co dál?
    YARRDESH
    YARRDESH --- ---
    to bylo zrezly uz kdyz tu komoru privezli z ocelaren a staveli ji do soucasny pozice, je to v tech videich. neosetrena ocel ti na povrchu hned zoxiduje, si nekdy bez koupit jekl do hutnich materialu a pokochej se mnozstvim rzi na jeklu tvem a tim, kterak jsou zoxidovane vsechny jekly, ktere maj kolem v regalech na vzduchu. u tloustky tyhle oceli to neni nic, co by nejak zasahovalo do strukturalni integrity, osetris bruskou pred tim, nez to natres, aby to dale nekorodovalo :)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam