• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    AMAROKHIFI & TOP AUDIO

    Jaké preferujete středy

    18 hlasy od 18 respondentů

      rozbalit záhlaví
      VOZKA
      VOZKA --- ---
      MACHALIK: Absenci spodních kmitočtů bych určitě za zkreslení považoval. Subjektivní preference zvuku bez basů existuje (a můžou k ní být i důvody), ale ideálem je pochopitelně full-range reprodukce. Samozřejmě měřením všechno o bedně nezjistíš - ale vzhledem k tomu co tu dlouhodobě píšeš o zesilovačích předpokládám, že i zesilovač potřebuješ slyšet a čísla ti nestačí, tak je to vždycky.

      K poklesu výšek se dál nevyjadřuju, to co jsem říkal jsem se dočetl v nějakém paperu o psychoakustice, ale nevím o tom dost abych to potvrzoval/vyvracel.
      MACHALIK
      MACHALIK --- ---
      VOZKA: Akademická debata. Považoval bys u beden absenci/pokles spodních kmitočtů u malých beden za zkreslení? Tipnu si, že ne, a ani nikdo jinej ne, ostatně se prodávají (což nechápu). Považoval bys toto za zkreslení u zesilovače? Ano, protože ten musí přenést vše div že ne s nekonečnou šířkou pásma. U beden se měří kdeco, ale který budou mít "flétnu flétnovatější, to se stejně musí a) odposlouchat a b) to záleží na zesilovači.

      Mimochodem, vzduch jako pružné médium má pokles na výškách. Bednám se dělá pokles na výškách z úplně jiných důvodů, nesouvisí to spolu.
      VOZKA
      VOZKA --- ---
      MACHALIK: Chápu, ale nesouhlasím. V první řadě zkreslení prostředí znát můžeš - ne přesně, ale v dostatečné přesnosti, to jak moc zkresluje vzduch samozřejmě známé je a jsou bedny které se s ohledem na něj navrhují (v praxi mají drobný pozvolný pokles na výškách, protože to je základní vlastností vzduchu).

      Ten kulový měnič v dokonalém prostředí klidně může být ideálem ke kterému přirovnáváme. Mikrofon ani záznamová zařízení samozřejmě dokonalá nejsou, zkreslení těch kvalitních je ale o tolik menší než zkreslení slušných beden, že je to víceméně jedno. Rozdíl oproti měření zesilovačů je jen v tom, že musíš měřit v prostoru (což, pravda, spousta konstruktérů dodnes nedělá) - je ti ale jedno jestli to je dvojpásmo nebo čtyřpásmo, zajímá tě jestli ta konstrukce dělá nebo nedělá akustické průsery, a to jde změřit. A pak už ti je jedno jestli je to způsobené stavbou ozvučnice nebo volbou měniče nebo blbě sfázovanou výhybkou.
      MACHALIK
      MACHALIK --- ---
      Ajo ty seš ten, co uvalil pade za pikola... tak už mlčim.
      MACHALIK
      MACHALIK --- ---
      SHADOW__: Ale teda jinak že tyhlety malý pekla stojí 120 či 220 tisíc Kč, to je neskutečný, Barleta je marketingovej mág.
      MACHALIK
      MACHALIK --- ---
      SHADOW__: Uvádím to jako příklad, že u beden nemá cenu soudit "zkreslení", protože prostě tam nic takovýho vysloveně neexistuje, zatímco u zesilovačů ano (v rámci měničů taky ano, ale to je jiná zase pohádka). Proto každá bedna má "svůj zvuk" a ten je víceméně danej, dá se jen více či méně cizelovat zesilovačem. Četls vůbec tu debatu než ses odhodlal se rozhořčit nad takovým nesmyslem?

      DEIKSAC: Na druhou stranu to nefunguje ekvivalentně, protože zesilovač nemá nic jako basák, střeďák a vejškáč, k tomu výhybku a poslechovou vzdálenost a odrazy v místnosti. Je to prostě jiný zvíře. Kdyby bedny byly hudební nástroj, tak zesilovač je virtuoz, kterej na něj hraje. O něj jde především - a to bez ohledu na to, že stradivárky mají lepší zvuk než housle tvojí mámy.
      DEIKSAC
      DEIKSAC --- ---
      MACHALIK: samozřejmě, že pokud nehodlám měnit bedny, tak je můžu brát jako konstantu a na nich hledat charakterový změny zesilovačů, ale o tom se netřeba bavit, to funguje i na druhou stranu.
      SHADOW__
      SHADOW__ --- ---
      MACHALIK: Porovnáváš bedny za $165,000 oproti Xavianům za 120 (virtuosa) / 220 (xn 360) tisíc? To mi přijde fakt ujetý a padlý na hlavu..
      MACHALIK
      MACHALIK --- ---
      SVANC: Sorry, ten dlouhej post jsem přeskočil, cos psal? Něco o svých zkušenost nebo nějakou logickou argumentaci na (tebou) vyřčené výroky nebo snad nějakou pohádku z internetu?
      MACHALIK
      MACHALIK --- ---
      To je jak kdybys říkal, že dvoupásmo je zkreslené a čtyřpásmo nezkreslené. Jasně. To tak je. Zabejvat se tím ale nemá smysl, podstatný je dostat z čehokoli to maximum.

      Na druhou stranu, jestli se tady snažíme dobrat k závěru, že pro optimální reprodukci je potřeba mít pokud možno co nejplnorozsahovější bedny s co nejmíň zkreslujícími měniči, třeba Rockport Arrakis, tak samozřejmě, to je bezesporu pravda. Postavme proti nim libovolné Xaviany. I tak bych se zdržoval používání pojmu zkreslení. Xaviany oproti Arrakisům hrajou naprosto zprdele, jak mobil, ale to bych zanedbal, nebo tomu minimálně neříkal zkreslení. Navíc se může stát, že se zesilovačem typu DPA budou ty Xaviany subjektivně míň srat než Arrakisy, protože tento (jsa totálně napiču) si s Xaviany jakž takž poradí a zprostředkuje zážitek podobný tomu, na co je každý jouda zvyklý z domu, kdežto jeho připojení k Arrakisům vyprodukuje šílený zvuk plný akorát dunění a plácání a hučení a zkreslení. Na vině je pochopitelně zesilovač. Z tohoto náhledu říkám, že rozhodujícím komponentem v apecu je zesák, bednami si člověk "ladí zvuk".



      MACHALIK
      MACHALIK --- ---
      DEIKSAC: Samozřejmě, ale jakmile se jednou pro nějaké bedny rozhodneš, protože ti sedí jejich "barva zvuku", tak už pak nejsou podstatné, protože každý lepší zesák z nich dostane ještě vydestilovanější jejich "barvu". Leda bys udělal chybu a vybral si nějaké inverzní proti zesáku, takže zapojení něčeho diametrálně odlišného ti pak vytáhne ven ten průser. Každopádně charakter zvuku definuje zesilovač, bedny ho pak "vyzáří" dle svých dispozic.
      DEIKSAC
      DEIKSAC --- ---
      MACHALIK: ale tohle je přesně ten bullshit argument, ze bedny sou fuk a zalezi jen na zesiku. Seriozni navrhar beden, stejne jako seriozni navrhar zesiku, usiluje o to, aby jeho produkt zkresloval co nejmene.
      SVANC
      SVANC --- ---
      MACHALIK: V souvislosti s Yamahou jsem odkazoval na tuhle záležitost - pokud si na to už nevzpomínáš, tak si to přečti ještě jednou, možná ti něco dojde... Mimochodem ten prodejce hi-endu byl zjevně stejnej machr jako ty...

      Zipser, a high-end salon owner, had issued a challenge that he would pay the airplane fare of any interested party who wanted to see him prove he could hear the differences between amplifiers.

      On Sunday afternoon, August 25th, Maki and I arrived at Zipser's house, which is also Sunshine Stereo. Maki brought his own control unit, a Yamaha AX-700 100-watt integrated amplifier for the challenge. In a straight 10-trial hard- wired comparison, Zipser was only able to identify correctly 3 times out of 10 whether the Yamaha unit or his pair of Pass Laboratories Aleph 1.2 monoblock 200-watt amplifiers was powering his Duntech Marquis speakers.

      A Pass Labs preamplifier, Zip's personal wiring, and a full Audio Alchemy CD playback system completed the playback chain. No device except the Yamaha integrated amplifier was ever placed in the system. Maki inserted one or the other amplifier into the system and covered them with a thin black cloth to hide identities. Zipser used his own playback material and had as long as he wanted to decide which unit was driving the speakers.

      I had matched the playback levels of the amplifiers to within 0.1 dB at 1 kHz, using the Yamaha balance and volume controls. Playback levels were adjusted with the system preamplifier by Zipser. I also determined that the two devices had frequency response differences of 0.4 dB at 16 kHz [note: no mention of which was flatter. I see no reason to assume it was the Pass], but both were perfectly flat from 20 Hz to 8 kHz. In addition to me, Zipser, and Maki, one of Zip's friends, his wife, and another person unknown to me were sometimes in the room during the test, but no one was disruptive and conditions were perfectly quiet.

      As far as I was concerned, the test was over. However, Zipser complained that he had stayed out late the night before and this reduced his sensitivity. At dinner, purchased by Zipser, we offered to give him another chance on Monday morning before our flight back North. On Monday at 9 a.m., I installed an ABX comparator in the system, complete with baling-wire lead to the Yamaha. Zipser improved his score to 5 out of 10. However, my switchpad did develop a hang-up problem, meaning that occasionally one had to verify the amplifier in the circuit with a visual confirmation of an LED. Zipser has claimed he scored better prior to the problem, but in fact he only scored 4 out of 6 before any difficulties occurred.

      [b]His wife also conducted a 16-trial ABX comparison,[b] using a 30-second phrase of a particular CD for all the trials. In this sequence I sat next to her at the main listening position and performed all the amplifier switching functions according to her verbal commands. She scored 9 out of 16 correct. Later another of Zip's friends scored 4 out of 10 correct. All listening was done with single listeners.

      In sum, no matter what you may have heard elsewhere, audio store owner Steve Zipser was unable to tell reliably, based on sound alone, when his $14,000 pair of class A monoblock amplifiers was replaced by a ten-year old Japanese integrated amplifier in his personal reference system, in his own listening room, using program material selected personally by him as being especially revealing of differences. He failed the test under hardwired no-switching conditions, as well as with a high-resolution fast-comparison switching mode. As I have said before, when the answers aren't shared in advance, "Amps Is Amps" even for the Goldenest of Ears.
      MACHALIK
      MACHALIK --- ---
      SVANC: Tak přece postuluješ už léta, že nikdo nepozná rozdíl mezi starou jamahou z 80. let a nějakým monstr Passem. Rovněž to uvádíš jako persistentní příklad toho, že rozdíly neexistují - a to už z před 90. let. Jak je to teda? Patlej se v tom, zajímá mě to, jak to teda ve skutečnosti myslíš.

      Takže rozdíly mezi zesilovači jsou slyšitelné, ale ne mezi těmi, co vznikly ne dříve než na počátku 90. let, ale platí to samozřejmě jen na některé, mezi nimiž figurují i stroje jako stoletá Yamaha z bazaru, která objektivně hraje stejně jako milionovej Pas, ale nepsals nic o sto dolarech------ ?
      SVANC
      SVANC --- ---
      MACHALIK: O zesíku za sto dolarů jsem nic nepsal, opět žvaníš. A fakt už nemám chuť se furt dokola patlat v něčem, co už jsem ti tu napsal mockrát - a už vůbec ne proto, abys mohl dál zamlouvat prostý fakt, že jsi mi vložil do úst něco, co jsem neřekl.

      Raději věnuj síly na okecávání výroku, že "bedny zvuk z hlediska zkreslení neovlivňují". Budeš jich potřebovat dost, protože to je píčovina par excellence... :)
      MACHALIK
      MACHALIK --- ---
      SVANC: A které zesilovače už od 80. let mají splněnou podmínku, že slyšitelně nezkreslují? Dle tvého kvízu za 10k USD by to měly být plus mínus všechny od Yamahy za 100 dolarů až po cokoli za libovolné peníze. Jsem doufal, že tento interval postihne "všechny", ale zjevně tedy zesilovače vyrobené na koleně z kozích bobků a zvonkových drátů slyšet jsou? To jsou ty pod 100 USD? Taks to myslel?
      MACHALIK
      MACHALIK --- ---
      DEIKSAC: To samozřejmě, a ideální membrána by měla rezonovat právě 0 ms, to vše je jasné. Každá však rezonuje o n ms, takže zkreslují všechny membrány, no a pak se do toho zamíchá míchání zvuků z různých membrán přes výhybky různých řádů v různých mechanických uspořádáních a vznikne zvuk. Jistěže tam je zkreslení, ale je jaksi mechanicky inherentní (= pocházající z fysis) než elektronické, pročež ve zkratce říkám, že bedna zvuk vyluzuje než zkresluje z nějakého ideálu.
      DEIKSAC
      DEIKSAC --- ---
      machalík hele dobrý, ale vesměs to sou chybný závěry. Pokud například repráku rezonuje membrána tak, že to v úzkym pásmu doznívá o pět ms dýl (typicky kovový mebrány - AL, Mg), než zbytek pásma, tak je to něco, co v původním signálu neni a tudíž je to zkreslení
      MACHALIK
      MACHALIK --- ---
      VOZKA: Průchod signálu zesilovačem lze měřit v elektrické doméně (ok, nejde, ale to je jiná debata, pracovně se tvařme, že lze), zatímco výstup beden je zcela neelektrický. Vzhledem k tomu, že i vzduch je zkreslující (pružné) médium, tak nic jako přímá korelace z principu neexistuje. Ano: kdybys vyrobil bodový měnič, který vyzařuje celé spektrum, a provozoval ho v prostředí, jehož zkreslení přesně znáš a můžeš ho odečíst, tak můžeš mít ambice korelovat elektrický výstup zesilovače s akustickým vstupem (dokonalého) mikrofonu. Ale jelikož každou bednu skládáš ze dvou a více repráků, tak je to prostě utopie, korelace nikdy nedosáhneš, nic jako rozdílová metoda nemá smysl. Proto se měří akorát chára, impedanca, impulska, decay a já nevím co ještě, ale o nějakým zkreslení signálu nemůže být řeč. Bedna je mechanickej hudební nástroj, nedá se svítit.
      SVANC
      SVANC --- ---
      MACHALIK: Rozumíš rozdílu mezi "všechny" a "některé"? Nebo jen plácáš, abys nemusel přiznat, že to, co jsi mi vložil do úst, je kravina?

      Pokud jde o bedny, tak okecávání ti fakt jde výborně, možná bys měl psát nějaké ty reklamní pseudotechnické bláboly třeba ke kabelům. Nic to ale nemění na tom, že tvrzení "bedny zvuk moc neovlivňují, rozhodně ne co se zkreslení týče" je hloupost. Kdybys přiznal, že ses upsal, měl bys snazší život. Ale to je nemyslitelné, viď? :)
      VOZKA
      VOZKA --- ---
      MACHALIK: Můžeš i říct, že zkreslují. Ovšem zkreslení je odchylka od normálu - a normální bedny ještě nikdy nikdo nevyrobil

      Tomuhle nerozumím. Zesilovač, který by byl (měřitelně) normální přece taky ještě nikdo nevyrobil. U zesilovačů i u beden se přece porovnává s neexistujícím ideálem, a u obojího se odchylka od originálu v různých aspektech měří.
      Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam