• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    AMAROKHIFI & TOP AUDIO
    SVANC
    SVANC --- ---
    DAVE_PAGE: Přesně tak. Kdysi jsem četl nějaký článek o testování vína i za pomoci skenů mozku, které prokázaly, že drahé víno skutečně vyvolává lepší pocit. Ovšem i v případě, že jsou přehozené etikety na lahvích. Článek končil slovy, že když chcete udělat přátelům radost, tak slušné víno přelijte do nějakých opravdu drahých lahví :D

    Tohle je taky fajn...
    In a sneaky study, Brochet dyed a white wine red and gave it to 54 oenology (wine science) students. The supposedly expert panel overwhelmingly described the beverage like they would a red wine. They were completely fooled.
    The research, later published in the journal Brain and Language, is now widely used to show why wine tasting is total BS. But more than that, the study says something fascinating about how we perceive the world around us: that visual cues can effectively override our senses of taste and smell.
    https://www.realclearscience.com/blog/2014/08/the_most_infamous_study_on_wine_tasting.html
    VOZKA
    VOZKA --- ---
    TEDDYBEDDY: Jestli si myslíš že je nějakej own to že dokonce i týpek kterej v tuhle chvíli doma dokonce ani žádný hifi repráky nemá ví o zvuku násobně víc než ty, tak není :)). A to se za experta fakt nepovažuju, jen jsem v diskuzích o podobně základních věcech obvykle na stejný názorový straně jako velikáni který na rozdíl od tebe nebo mě hifi jako obor vytvářeli.
    CROME
    CROME --- ---
    Omg here we go again and again and again….
    WADER23
    WADER23 --- ---
    TEDDYBEDDY: Samozřejmě, že v naměřeném signálu a následně ve spektrální analýze, uvidíš rozdíl mezi dvouma kytarama, protože přístroje jsou citlivější než uši&mozek. O tom jak jsou citlivé uši a mozek vypovídá třeba ztrátová komprese zvuku, to jsou pak spektru pak naprosto zásadní rozdíly, které uši&mozek neuslyší.

    Problém je v tom, jak ty rozdíly interpretovat, změříš rozdíly a nedá se objektivně říci, co je lepší nebo horší, prostě je to jen jiné, proto se asi moc nástroje neměří, ale lidi si je vybírají subjektivně - někomu se třeba ta tebou uvedená "horší skoro identická kytara" bude líbit více.

    Jinak úvaha, že i malé rozdíly můžou dělat i velký dojem je správná, pokud jsou to rozdíly v něčem, na co je ucho citlivé.

    Hudební nástroje na rozdíl od kabelů nejsou obecně lineární systémy, tam je to o dost složitější i než třeba i u reproduktorů.

    Asi nikdo nerozporuje, že dva reproduktory se stejnou frekvenční charakteristikou nepůjdou rozlišit, protože je tam spousta dalších harmonického a neharmonického zkreslení, různá fázová zpoždění, vyzařovací charakteristiky a tak.

    Proto tady taky nediskujeme o tom, že si nemá cenu kupovat lepší reproduktory (nebo lepší hudební nástroje), ale diskutujeme tady o kabelech, které jsou naopak prakticky lineární a nejjednodušeji a nejpřesněji měřitelné.
    TEDDYBEDDY
    TEDDYBEDDY --- ---
    VOZKA: Jasný. Low-budget test. Já se ptám, jestli uvidíš rozdíl mezi témito přípravky- jakožekytarami a solidním amarickým telecasterem na osciloskopu. Páč v reálu bude ten rozdíl ohromující.

    Ty slepý testy schvaluji, protože, jak se zdá, vetšina low-costových hifíků má hokej mezi vidovými a hudebním vjemy. Tak aby se vám to prostě nemíchalo, chápu. Pro mě nebyl problém vyměnit nablýskanýho lampovýho McIntoshe za dvě nudný krabice MF, když za 5 min. slyším, že ten druhý je lepší.

    PS. Už si pořídil pořádný hifi?
    VOZKA
    VOZKA --- ---
    TEDDYBEDDY: To za co utrácejí zákazníci často s kvalitou nesouvisí, ale dejme tomu že tady jo. Kytaru nemusíš objektivně měřit ve smyslu frekvenční odezvy nebo dynamiky, ale pokud ti jde o zvuk a ne třeba o ergonomii, můžeš třeba vytvořit studiovou nahrávku vzorové kytary a studiovou nahrávku jiné kytary (nahranou stejným člověkem na stejném aparátu hned po sobě), která je konstrukčně co nejpodobnější až na jednu věc která je jinak - třeba pozice snímačů. Tím s přijatelnou jistotou (nějaká nejistota je způsobená vždycky tím že to musí člověk zahrát dvakrát co nejpodobněji) můžeš izolovat zvukový vliv té jedné konkrétní věci. A dokonce pak s těmi nahrávkami můžeš dělat... Slepé testy!

    Doporučuju zrychlenou ukázku toho jak se přesně tohle dá dělat na úrovni DIY budgetu, bez rozpočtu vývojového oddělení které může jít do výrazně větších detailů:

    Tested: Where Does The Tone Come From In An Electric Guitar?
    https://www.youtube.com/watch?v=n02tImce3AE
    TEDDYBEDDY
    TEDDYBEDDY --- ---
    DAVE_PAGE: A dá se to změřit? :)))
    DAVE_PAGE
    DAVE_PAGE --- ---
    mirnej OFFTOPIC - Vzdycky kdyz ctu debaty o vlivu kabelu na kvalitu hudby, tak si vzpomenu na vinne degustace, ktere jsem hromadu let delal. Kdyz lidi vidi lahve, tak se to hodnoti jedna radost. Kazdej hned vi, co je lepsi a drazsi. Kdyz jsem flasky zabalil do novin, tak to zacala byt ta spravna legrace. Hodnoceni uletavaji vsemi smery a fakt jen ty nejlepsi a nejpropitejsi meli obcas validni odhady na obsah sklenic. A kdyz si lidi zavrou oci, tak obcas nekdo nepozna ani bile od cerveneho :)

    A uplna legrace byla, kdyz jsem vymenil obsah lahve a do drazsi nalil vino levne (a naopak) a schvalne je zabalil nedbale, aby slo poznat, jaka je to lahev/etiketa. V tu chvili lepsi etiketa zahadne vystreluje kvalitu vina a jeho cenu do nebes - a naopak :)

    Jestli obcas pochlastavate doma s kamosi, tak si to zkuste :)
    TEDDYBEDDY
    TEDDYBEDDY --- ---
    VOZKA: Tak magie to samozřejmě je. Jak chceš "změřit" slyšitelně rozdílný témbr dvou konstrukčně / materiálově 99% shodných nástrojů. Přičemž za jeden z nich jsou slyšící zákazníci zaplatit statisíce a druhej skoro nemá cenu. Bude to vidět na osciloskopu? Hádám, že tam budou nějaké harmonické obsažené max v %. To je jen taková úvaha na téma, jak nepatrné rozdíly dělají ve výsledků velké věci.

    PS. Už sis pořídil pořádnej aparát? :)
    DOCKINEZ
    DOCKINEZ --- ---
    WADER23: K těm objektivním rozdílům je tu někde Machalíkův příspěvek na téma slepýho testování, šlo tam tuším o manželku, najmutou štětku a jejich pomrdávání na slepo.

    TRVE KVLT
    VOZKA
    VOZKA --- ---
    DOCKINEZ: Tak s kytarovejma kabelama je to dost jiná situace, pokud máš pasivní snímače - slabý signál s vysokou impedancí. Tam by to právě změřit a spočítat šlo, záleží na délce i na kvalitě kabelu. U aktivních snímačů se tenhle problém v normálních situacích eliminuje a nad slyšitelností bych dost pochyboval.

    TEDDYBEDDY: Hele a co tím chceš říct? Jakože když ty nevíš proč dvě kytary znějí jinak, tak to musí být nějaká magie, kterou nelze odhalit a popsat?
    WADER23
    WADER23 --- ---
    Tak mezi kundickama jsou zcela objektivní rozdíly v mnoha kritériích :-)

    Hudební nástroje jsou kategorie sama o sobě. Neexistuje objektivní kritérium, jak měřit co se komu líbí. A samozřejmě různé nástroje vydávají různé zvuky. Úplně jiná situace než reprodukovaná hudba, jejímž cílem je co nejpřesněji reprodukovat.

    Kytary jsou hodně měkkej zdroj napětí, tam je ten vliv samozřejmě o hodně větší a docela dobře slyšitelnej, na rozdíl od výkonového zesilovače, kterej je už poměrně tvrdej zdroj napětí ( musí přetlačit například pasivní crossovery, kde jsou L a C I mnoho řadu vyšší než u kabelů).
    TEDDYBEDDY
    TEDDYBEDDY --- ---
    WADER23: Tak celej život je o pocitech, tj. naprosto racionální záležitost. Hele, máš např 10 kundiček, skoro úplně stejnejch ale jen ze 2 nebo 3 máš dobrej pocit a jen 1 je tak sladká, že ti vystřelí mozek z hlavy. Víš jak :) Když máš teda tu schopnost to cítit/ slyšet/ vidět, atak.
    DOCKINEZ
    DOCKINEZ --- ---
    TEDDYBEDDY: A nebo mezi kytarovejma kabelama, že jo? :) Taková téměř až bižuterie, a přitom to dělá takovej rozdíl.

    Ale teda neměřil jsem je :)
    TEDDYBEDDY
    TEDDYBEDDY --- ---
    DOCKINEZ: A že tě tu vidím milý kolego. Napadlo mě, jestli je nějakej měřitelnej rozdíl třeba mezi Gibson LP custom´60 a LP ´60 faded. Stejný materiály, stejný snímače, stejný menzury, stejný struny. Jedno přitom zní, jak útok hejna moskytů a druhý jak chcíplá ovce :)
    WADER23
    WADER23 --- ---
    TEDDYBEDDY: Mlho, ale o tom tu už roky hovoříme, nikdo nepopírá, že kabely vliv mají..

    Vtip je tom, že i v reálných měřeních na celém repro řetězci je ten rozdíl mezi kabely doporučeného průměru ve zlomcích dB z libovolné cenové kategorie.

    ...takže si polepšíš, když si vyměníš tenkou dvojlinku za normální kabel... A dal už je to spíše o pocitech, hezký design a tak...

    Tady jsou tvrdá data, ... change my mind.
    WADER23:
    TEDDYBEDDY
    TEDDYBEDDY --- ---
    DOCKINEZ: Tvl. nakouknu sem po rocenebo dvou a vono stejný plky jako před 10 lety. Máš štěstí, že jsem šel zrovna kolem :)

    BLOWUP: Zdar amigo. Každej drát je specifický RLC článek se specifickoi interakcí na konkrátní obvod zes. - bedny. To je měřitelný fakt, a tyto veličiny se obvykle uvádí v testech.

    Nebudu zabrušovat do teorie šíření elmg pole ve vodičích/ dielektriku, vířivé proudy aj. to ať si každý došprtá sám. Tzn.za hodinu zhruba budeš vědět vo co go, a začneš se vyhybat nekonečný plytkým diskuzím s lidmi, kteří to z nějakého důvodu neudělali ani po 20 letech a hrají na stejné hluché lowendové mrdky, kde i sotva poznáš, že vypnuli proud :)

    Faktem je, že na proces přenosu signálu má vliv především materiál vodiče a izolace ( s nějakými popsanými vlastnostmi) ale i geometrická konstrukce a uspořádání jednotlivých vodičů v kabelu. Tečka
    DOCKINEZ
    DOCKINEZ --- ---
    Tolik nových, to se vrátil mistr Machalík nebo Teddy?

    Aha, jen debata o kabelech. Oukej... :)
    SPIKE411
    SPIKE411 --- ---
    A hele, téma mastering CD/nahrávek před rokem a dvěma týdny přesně. :)

    [SPIKE411 @ HIFI & TOP AUDIO]
    MAJA
    MAJA --- ---
    nekvalitně nahraných CD je snad 90%, stejně jako bych většinou škrtil nějakou XLR šňůrou zvukaře na koncertě - tam taky snad platí jejich vnitřní mantra max. hlasitost těsně před limitací zesíků nezávisle na prostoru, akustice apod.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam