• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    KAATHAPostmoderni Filosofie
    Ma postmoderna koule? (c) Zdenek Vasicek :)
    Anzenbacherova definice: filozofie zkoumá neempirické předpoklady empirického.
    postmodernism: a term coined by jean-francois lyotard to label certain features of contemporary western society 'after modernity'; as a successor to modernism in the arts; and finally, as a philosophy which shares much common philosophical ground with poststructuralism;

    Tento klub by mel slouzit k diskuzim o postmoderni filosofii obecne, autorech, nazorech, myslenkach, a kritice postmoderny (to predevsim :)
    Vice info na home.

    flamy se toleruji :)) uplny offtopicy nikoliv..

    Osobni inzultace a vubec vyjadrovani mimo ramec rozumne diskuse vedene mezi inteligentnimi bytostmi NEJSOU tolerovany, po jednom napomenuti ktere se mine ucinkem bude takovemu ID pravdepodobne omezen pristup do tohoto klubu
    Pokud bude mit nekdo pocit, ze byl takto inzultovan a ja nestihnu zareagovat, at se ozve do posty :)
    rozbalit záhlaví
    KHALAVERA
    KHALAVERA --- ---
    LUBOB: tak to překousni, jsou tu horší spammeři
    LUBOB
    LUBOB --- ---
    KHALAVERA: ja nemam nic proti akci jako takove. jenom me otravilo, kdyz jsem na to narazil potreti za sebou.
    KHALAVERA
    KHALAVERA --- ---
    LUBOB: ta featura není imho zrovna tak efektivní, jako cílená propagace, necháp každou reklamu jako spam, tohle je regulérní informování o zajímavé akci
    LUBOB
    LUBOB --- ---
    VINNEE: mne neni jasne, jak se k takovemu "ne-spamu" ma diskutovat. prece na akce je tu featura, kde si o tom muzou precist uplne vsichni & nemusi se tim zaplavovat jednotlive kluby.
    VINNEE
    VINNEE --- ---
    LUBOB: No co na to rici, celkem jsem to dala do 4 klubu - 1X Postmoderní filosofie, 1X Sociologie, 1X VSE 1X exhibit - expo. Všude mi to prišlo relevantní. Tudíž u mě pro svůj uzkoprsý uhlem pohledu pochopení nehledej. Koukni sem...treba te to osloví o něco víc
    http://www.monumenttotransformation.org/cs/aktivity/prednasky/diskuzni-panely
    KOMATSU
    KOMATSU --- ---
    JESSIEATREIDES: Však přinejmenším proto
    JESSIEATREIDES
    JESSIEATREIDES --- ---
    KOMATSU: to víš, že není, jedné z těch diskuzí se účastní Mirek Petříček.
    KOMATSU
    KOMATSU --- ---
    LUBOB: Vypadá to, že tady to spam není...
    LUBOB
    LUBOB --- ---
    VINNEE: nezda se mi na tom to, ze tim spamujes kluby.


    (p.s.: pravedpodobnost, ze bych dobrovolne absolvoval vogonskou poezii v podani sokacove & jonssonove je limitne se nule blizici:-))

    VINNEE
    VINNEE --- ---
    LUBOB: nevim co se ti na tom nezda....Ale muzes prijit a svuj otraveny nazor treba vyjadrit
    LUBOB
    LUBOB --- ---
    uh oh, uz zase :-(
    VINNEE
    VINNEE --- ---
    GUMAGUAR
    GUMAGUAR --- ---
    VINNEE: to mas pravdu, je to hodne problematicky
    na druhou stranu, samotnej zizek je tam peknej
    VINNEE
    VINNEE --- ---
    GUMAGUAR: Helena Všetečková je šikovna, ale tohle se ji tedy moc nepovedlo. Pekna zpatlanina...a na spolupraci s Borisem Jankovcem bych prilis nevsazela.
    MARLOUN
    MARLOUN --- ---
    to shrnutí je fakt hezký

    jenom jestli můžu - je tam víc saussurea než derridy, tak to zkusim ještě trochu jinak

    velmi zjednodušeně řečeno:

    zatímco u saussurea je klíčová právě ta arbitrárnost vztahu mezi označovaným a označujícím ("když napíšu dům, fyzicky dům nikde není", napsané označující "dům" má smysl jenom díky vymezení proti jiným označujícím - dům není totožný s "panelák", "vila" nebo "garáž", ale má k nim vztah a z tohoto vztahu svůj smysl, "dům" nenabývá smyslu díky ukázání "toto je dům")

    derrida jde ještě dál:
    1. zdůrazňuje syntézu toho nabývání smyslu, tj. právě to, že když použiju označující "dům", provedl jsem (resp. sama se provedla) významovou syntézu z celého kontextu "domu", tj. z jeho rozdílů - diferencí vůči jiným označujícím
    2. tahle syntéza má proto i význam té okliky a odsunutí - když použiju označující dům, odehrála se syntéza diferencí, která mi onen "přítomný dům" jako označované naopak odsunula a "zakryla", protože se odehrála na straně označujících a nikoli na straně označovaného

    no a jelikož je tedy ona syntéza diferencí (jeden z významů derridovské diferänce, jak se to překládá) bytostně časová - právě proto že prezentace přítomnosti (a to nejen jazyková prezentace pomocí označujícího) vždy předpokládá onu syntézu, tj. okliku přes vztahy k jinému, přes diference - právě proto Derrida s takovou vehemencí tvrdí, že nezprostředkovaná přítomnost jako taková, přítomnost o sobě, označované o sobě, atd., že to vše je metafyzickou fikcí.

    takže shrnuto a ještě více zjednodušeno - saussure tvrdí, že označující a označované k sobě nemají žádný nutný vztah, nicméněstále jsou u něj ještě odděleny jako nezávislé roviny, zatímco pro derridu je označované výsledkem hry (syntézy) označujících
    JESSIEATREIDES
    JESSIEATREIDES --- ---
    HIGHLIFE: myslím, že pěkně a jednoduše vysvětleno.
    MAHISH
    MAHISH --- ---
    HIGHLIFE: dík, já se to tu včera právě zkoušel sesmolit a třikrát jsem to po sobě smazal, vždycky jsem se zákonitě dostával jinam, protože to není prostě tak jednoduchý:P takže dík, za toto skvělé shrnutí:)
    HIGHLIFE
    HIGHLIFE --- ---
    MAHISH: to souvisi s Derridovou differance

    différer znamená jednak lišit se jednak odkládat

    Derrida navazuje na Saussera (znak - oznacovany - oznacujici) a na Sausseruv duraz na odlisnost jako podminku toho, ze rozpoznavame jednotlive označujici - slova ziskavaji svou totoznost na zaklade odlisnosti od ostatnich slov (např. mor -vor)

    zaroven, podle Derridy, znak odklada pritomnost oznacovaneho - tzn. oznacovany vyznam neni pritomny - kdyz napisu dum, fyzicky dum tam nikde neni
    stejne tak jsem ale mohla myslet i jiny dum nez fyzicky (mohla to byt metafora, symbol atd) - a to neni mozne s konecnou platnosti urcit

    mezi oznacovanym a oznacujicim neexistuje stabilni, fixni vztah - oznacovany tedy neni pritomny, je odlozen v tom smyslu, ze vztah oznacujici-oznacovany zdaleka neni urceny v momente, kdy slovo napisu nebo prectu, reknu nebo uslysim

    omlouvam se za velka zjednoduseni a taky nejsem uplnym expertem tak me mozna nekdo opravi....
    VENDULKA
    VENDULKA --- ---
    MAHISH: tak na co si přišel?
    já matně vzpomínám že by to mohlo být něco s tím, že znak, pokud je znakem musí obsahovat něco co už v něm není nebo tak nějak.
    MAHISH
    MAHISH --- ---
    MAHISH: nebo spíš jsem si našel jistou interpretaci:)
    MAHISH
    MAHISH --- ---
    už jsem tomu přišel na kloub, jak to je myšleno, řekl bych:)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam