• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    KAATHAPostmoderni Filosofie
    Ma postmoderna koule? (c) Zdenek Vasicek :)
    Anzenbacherova definice: filozofie zkoumá neempirické předpoklady empirického.
    postmodernism: a term coined by jean-francois lyotard to label certain features of contemporary western society 'after modernity'; as a successor to modernism in the arts; and finally, as a philosophy which shares much common philosophical ground with poststructuralism;

    Tento klub by mel slouzit k diskuzim o postmoderni filosofii obecne, autorech, nazorech, myslenkach, a kritice postmoderny (to predevsim :)
    Vice info na home.

    flamy se toleruji :)) uplny offtopicy nikoliv..

    Osobni inzultace a vubec vyjadrovani mimo ramec rozumne diskuse vedene mezi inteligentnimi bytostmi NEJSOU tolerovany, po jednom napomenuti ktere se mine ucinkem bude takovemu ID pravdepodobne omezen pristup do tohoto klubu
    Pokud bude mit nekdo pocit, ze byl takto inzultovan a ja nestihnu zareagovat, at se ozve do posty :)
    rozbalit záhlaví
    VIR_KENNY
    VIR_KENNY --- ---
    GENERALLZ: asi stejne, jako nazor ze nabozenstvi te ohrozuje na svobode a individualite - i kdyz chapu, ze zbosteni vlastniho ega a vytvareni vlastni moralky (smrdej z toho nadcloveci) je nejaka pokora nebo milost, uceni o milosrdentsvi ci humanismu a toleranci nutnou prekazkou. At ziju ja!

    Buch ochranuj prezidenta.
    NEBULA
    NEBULA --- ---
    GENERALLZ: ....akorát je ta myšlenka potřeby filozofie zřejmě odtžená od reality, umí bejt šťastná a poznávat věci, aniž bych potřebovala filozoficky objasnit, že právě docházím poznání, to poznám asi z toho poznání ne? Kdo to nevnímá tak ani nemůže takový konstrukt -jako je filozofie- použít...
    GENERALLZ
    GENERALLZ --- ---
    JAKKILLER: to je právě ta falešná představa, že filozofie je naprosto od reality a života odtržená věda, která je dobrá jen na to, aby se diskuzí zabil čas při posezení u kávy. Že je dobrá jen pro nepraktické podivíny, pro intelektuální elitu, ze které si však stejně všichni dělají srandu. Že pro život se nehodí.
    To jsou samozřejmě nesmysly. Ano, platí to pro mnoho filozofických směrů - jsou záměrně složité, a skutečně naprosto iracionální a odtržené od reality. Ale pro účel filozofie jako takové to neplatí. My vidíme filozofii jako vědu která má najít pravdu o nejzákladnějších otázkách - co je realita, jak ji poznáváme, jak víme že naše poznání je platné, co je člověk, jaká je jeho podstata, jak má člověk žít, co je dobro, co je morálka, jaké jsou společenské implikace morálky, teorie státu, teorie estetiky.. A další konkrétnější obory, třeba metodologie vědy nebo informační teorie, filozofie vzdělávání a učení,atd... Vidíme tyto otázky jako naprosto klíčové pro lidský život - například proto, že aby člověk mohl žít štastným životem, v dlouhodobém horizontu, prostě musí být schopný vědět, jaké jednání je dobré a jaké ne. Musí vědět, co jeho životu prospívá a co ne. A aby to mohl poznat, musí vědět, jaká je podstata lidské bytosti, čili co lidský člověk vyžaduje. A aby mohl poznat toto, musí vůbec vědět, jak člověk poznává, jaká je podstata poznávání reality, zda člověk může poznat realitu nebo zda vnímá jen jakýsi iluzorní svět jevů..

    Nevidím v tom žádný mesianismus.

    JAKKILLER
    JAKKILLER --- ---
    LUBOB: Opravdu.

    Ale navrhuji hru: Kdo nebude schopen odpovědět na nějakou filosofickou otázku, nechť si prožene hlavu kulkou.
    LUBOB
    LUBOB --- ---
    Filosofii nikdo nepotřebuje jak k životu, tak ani k tomu aby mohl fungovat jako lidská bytost.


    opravdu?

    JAKKILLER
    JAKKILLER --- ---
    GENERALLZ: To je ten mesianismus, který je zcestný, otravný a zbytečný.
    Filosofii nikdo nepotřebuje jak k životu, tak ani k tomu aby mohl fungovat jako lidská bytost. Nikdo tady přece nikomu nemusí cpát nějakou soustavu pouček a přikázání, rozhodně ne lidem, kteří studují filosofii. Takže proč to sem píšeš? Chceš argumentaci, kritiku nebo souhlas?
    GENERALLZ
    GENERALLZ --- ---
    JAKKILLER: stručně jednou větou řečeno, ten odstavec znamená, že člověk potřebuje filozofii k tomu, aby mohl v realitě existovat a fungovat jako lidská bytost.

    Proč sem něco čas od času hodím? To je zajímavá otázka. Proč sem něco čas od času hodíš ty?



    JAKKILLER: času spousta, ale plat mizerný. navíc já nemám s knihovnictvím takřka nic společného, studoval jsem informační obor.

    JESSIEATREIDES
    JESSIEATREIDES --- ---
    GENERALLZ: ty zase nevíš nic ani o osvícenství ani o Kantovi... ehm, nic, co nenapsali objektivisté. evidentně jsi nečetl jediný Kantův text.
    JAKKILLER: Leibniz, prosila bych příště...
    GENERALLZ: zpatra charakterizovat v kostce Platóna, Aristotela nebo kohokoliv jiného, kdo za sebou zanechal podobně velký objem díla (a během života prošel určitým filosofickým vývojem) nedokáže nikdo (kdo má jen trochu k těmto autorům úctu... žádná charakteristika zpatra zde totiž možná není. něco takového vysloví jen člověk, co si filosofii představuje jako soubor otázek k maturitě z humanitních věd.
    LUBOB
    LUBOB --- ---
    ROM:
    odmitas se seznamit

    proste popadni aspon ty dve knizky, precti si je. utvor si svuj nazor, ktery bude autenticky & ne prevzit nazor nekoho tretiho na neco, o cem nic nevis & odmitas vedet.

    JAKKILLER
    JAKKILLER --- ---
    GENERALLZ: to je škoda, za knihovním pultem je jistě spoustu času číst.
    JAKKILLER
    JAKKILLER --- ---
    GENERALLZ: ne tak to není, filosof chápe filosofii jako nekončící proud v kterém je třeba se nějak orientovat. Především by se nemělo opakovat nebo přicházet na to co již bylo řečeno. To je ztráta času, proto se v podstatě filosofie studuje.

    A já nemám právo tady banovat, jenom to navrhuju. :)

    Hele řekni mi proč to sem vždycky čas od času hodíš? Za jakým účelem. Já např. ještě nemám dostudováno, ale z toho co jsem přečetl usuzujum že to je jednoduché mě nepříjemné myšlení.

    Co například podle tebe znamená tohle: "A philosophic system is an integrated view of existence. As a human being, you have no choice about the fact that you need a philosophy. Your only choice is whether you define your philosophy by a conscious, rational, disciplined process of thought and scrupulously logical deliberation — or let your subconscious accumulate a junk heap of unwarranted conclusions, false generalizations, undefined contradictions, undigested slogans, unidentified wishes, doubts and fears, thrown together by chance, but integrated by your subconscious into a kind of mongrel philosophy and fused into a single, solid weight: self-doubt, like a ball and chain in the place where your mind's wings should have grown."
    GENERALLZ
    GENERALLZ --- ---
    JAKKILLER: nepracuju v tomto oboru.
    GENERALLZ
    GENERALLZ --- ---
    BALVAN42: ne knihovnictví, to bylo jiné zaměření. já studoval informační vědu.

    jinak, my se známe?

    JAKKILLER
    JAKKILLER --- ---
    BALVAN42: A pracuje v oboru? :O
    GENERALLZ
    GENERALLZ --- ---
    JAKKILLER: včetně morálních principů? JAKKILLER: to je asi to samé jako bych tě chtěl teď nachytat na švestkách a poukázat na to, že jaksi podivně nazýváš objektivistickou filozofii hloupostí, aniž sis přečetl třeba Introduction to Objectivist Epistemology....
    jinak, pokud mi doporučíš si něco přečíst, a usoudím, že to bude přínosné, rád si rozšířím obzory - i když se momentálně věnuju spíš ekonomii (hlavně teoriím cyklu) než filozofii...
    jinak ale myslím, že se zde předpokládá určité filozofické vzdělání, takže se jaksi počítá s tím, že člověk má něco načteno, a například vy tady jistě neznáte jen Derridu, ale jste schopni spatra aspon v kostce charakterizovat Aristotela, Platóna, Locka nebo Kanta... Protože od lidí kteří prošli nějakým filozofickým vzděláním by se to mělo očekávat. Stejně jako bych si myslel, že filozoficky vzdělaný člověk bude schopný Objektivismus zhodnotit ne jen poukazováním na překroucené informace získané z druhé nebo třetí ruky...

    (ale nad tím, že jsem naivně tady čekal filozofii a ne plácání rádoby elitářských nesmyslů o nesmrtelnosti chrousta, jsem si už tady povzdychl...)

    tady prostě každý povýšený filozof, cítící se jako intelektuální smetánka lidstva, prostě jasně ví, že Objektivismus je " filosofický primitivismus nejhrubšího zrna zahalený do tautologických formulek formální logiky", a že je zajímavý jen pro lidi s "nulovou filosofickou průpravou" (napsal Ján Pavlík), ale přitom když se zeptám, jestli se zkusili seznámit s Peikoffovými tezemi o DIM Hypothesis nebo Analytic-Synthetic Dichotomy (nikdy ty práce nevyšly v češtině, tak se nezlobte že se to neoběžuju překládat), tak mi odpovědí bude jen trapné mlčení, nadávka (kterou bych čekal na Mageu ale ne zde), anebo hrozba zabanování :-)

    BALVAN42
    BALVAN42 --- ---
    JAKKILLER: neblbni, banovat? aspoň se tu něco děje :) ...a bacha, Generallz má knihovnictví na FFUcK, takže se ve filosofii vyzná! Na to jako bacha! Kdo z nás to má!
    JAKKILLER
    JAKKILLER --- ---
    GENERALLZ: na první větu jsi přišel jak? Osvícenství právě naopak přišlo s přesvědčením, že člověk je svými poznávacími schopnostmi odhalit všechny zákonitosti kosmického soustrojí. Descartes, Leibnitz, co myslíš, že bylo encyklopedistické hnutí?
    JAKKILLER
    JAKKILLER --- ---
    LUBOB: jenom k věci, pokud to tu obhajuješ, pak je tvoje argumentace taky dost slabá prozatím.
    KOMATSU:
    tady měl pomerně pěkné námitky, chceš-li diskutovat obhajuj a nekvákej, že si někdo něco nepřečetl.

    Taková malá osobní vložka: Nechápu, že už posté tu musí někdo vytahovat tuhle hloupost, když by se tu mohlo diskutovat o zajímavějších tématech. Generallze bych zabanoval nebo tvrdě cenzuroval, dokud si nepřečte něco jiného než jen Randovou.
    GENERALLZ
    GENERALLZ --- ---
    KOMATSU: no, ani v osvícenství se člověk nepokládal za bytost schopnou poznávat celou realitu. minimálně vždy byl ponechán určitý prostor pro náboženství...


    samozřejmě, Kant pak náboženství - tedy spoléhání se na mysticismus v morálních otázkách - obešel orientací na společnost... ale to už je jiný příběh.


    anti-lidskost: tak například u Kanta je to mimo jiné kvůli altruistické morálce, u pragmatismu kvůli absenci principů jednání. altruistická morálka je samozřejmě anti-lidská proto, že jde o principiální obětování hodnot. absence principů je absence dlouhodobých vodítek jednání v živodě, absence pevných hodnot, z čehož plyne orientace na momentální situaci bez ohledu na kontext - takto, důsledně vzato, by člověk nemohl fungovat.

    ROM: nevíš o Objektivismu vůbec nic.

    ROM: ne, ty nediskutuješ, pouze plácáš svoje domněnky převzaté z druhé a třetí ruky... sám ses nikdy nepokusil ani o náznak studia filozofie. prosím, táhni zase na Mageo, tam je to spíš takové kratochvilné, a přestaň vadit zde...

    BALVAN42: na tento text reagoval Jiří Kinkor na webu aynrand.cz

    VIR_KENNY: kantovství nebo marxismus je též náboženství? zastávání nějaké filozofie je náboženství. nikolivěk. zkus si udělat obrázek sám, a ne od kamaráda religionisty. hlavním aspektem náboženství je odvrhnutí rozumu, orientace na božské vnuknutí, předepsání morálních pravidel z pozice božské autority, nikoliv rozumu. průvodním krédem náboženství je altruismus, minimálně v nutnosti obětování své svobody jednání a své racionální kapacity. Toto Objektivismus samozřejmě odmítá.

    ROM: ač byl Murray Rothbard skvělým ekonomem a zastáncem laissez-faire kapitalismu, což ty nemůžeš vědět protože ses nikdy neobtěžoval si od něj cokoliv přečíst, což je mimo jiné i důvod, proč jsi docela prachsprostý socialista, tak tento pamflet má hodnotu bulvárního článku. Mezi Rothbardem a kroužku kolem Randové byly docela osobní spory a nevraživost, a sám Rothbard z osobních důvodů neměl Randovou rád. Mimochodem, Rothbard si ve svých dílech docela rád vymýšlel co do citací, dopouštěl se plagiátorství a překrucování, přebíral citace bez uvádění zdrojů. Napříkald ve své knize Etika svobody zcela jistě v určité míře z myšlenek Ayn Randové čerpal. Podobnost jeho odvození svobody jednotlivce je velmi podobná, a vzhledem k tomu, že se s Randovou znal, je celkem nemožné, že by její definice neznal. Přesto ji, narozdíl od mnoha méně významných teoretiků práv jednotlivce, v knize ani jednou nezmínil. To je přinejmenším podivné. Nicméně i kdyby se v kruhu Objektivistů dělo cokoliv, nevypovídá to vůbec nic o filozofických principech Objektivismu. Maximálně to vypovídá o určitých lidech.

    ROM: ano, pan Peikoff má pravdu. Jak poznamenal kdosi v diskuzi pod videem, kdyby po roce 2001 Amerika jednala tak, jak navrhuje Peikoff, byl by problém islámského terorismu z velké části vyřešený a američtí vojáci by už byli dávno doma. Ale to sem nepatří.

    ROM
    ROM --- ---
    http://cs.wikipedia.org/wiki/Sekta

    Jednou z hlavních příčin, vedoucím ke vzniku sekt, je lpění na doktrínách nebo názorech, bez ohledu na jejich spojení se skutečností. Ale také proto, aby se zajistilo spojení se skutečností - jak ji vnímají zakladající a jejich členové.
    ROM
    ROM --- ---
    LUBOB: neziskal sem sve nazory na objektivismus od mnou uznavane autority :) O objektivismu vim od generallze a dlouha leta s nim "diskutuji", jestli se teda da diskutovat se svedkem jehovovym.

    odmitas se seznamit s pravou podstatou veci. prosim, tak me s ni seznam, touzim po tom :)
    SIDNAK
    SIDNAK --- ---
    "&" to je znak osvicene mysli?
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam