• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    YMLADRISJung - život, dílo, souvislosti, přesahy, ...
    Oslovilo vás něco z Junga? Projevují se jungiánské motivy nějak ve vašem životě? Je pro vás užitečná teorie archetypů? Doporučíte knihu s Jungem či jungiánstvím související?

    Který prezidentský kandidát je nejvíc fuj?

    83 hlasy od 83 respondentů
    • 34.9% / 29 hlasů
    • 8.4% / 7 hlasů
    • 3.6% / 3 hlasy
    • 6.0% / 5 hlasů
    rozbalit záhlaví
    DARJEEL
    DARJEEL --- ---
    _BENNY: není to věc světonázoru, ale pochopení nebo nepochopení "pravidel hry". Není to o tom, na co se někdo cítí nebo necítí, ale je to o obecných psychologických mechanismech, který jsou úzce navázaný na osu sebezáchovy.
    Dokazovat Ti to nikdo nebude, proč by taky měl. Buďto Ti dojde, že někteří lidi mají desítky let zkušeností s lidskou psychikou a na něco přišli a nebo si můžeš dál trollit ve své namyšlené vševědoucnosti.

    otázkou "kým jseš ovládán" jen zase ukazuješ nepochopení. Personalizace neosobních principů bývá znakem vážného psychického narušení.

    A upřímně: v pozadí mýho tvrzení stojí souhlas VŠECH psychoterapeutů 20. století, jenom zpupný osel může jít proti a přitom nenabídnout nic, než jen vlastní dojmologii.

    KASTA: ta poslední věta byla pro Benyho, protože takhle diskuse se prolíná ještě s jinou, v jiné místnosti, kde si pár pánu myslí, že jsou pány tvorstva :)
    _BENNY
    _BENNY --- ---
    DARJEEL: tvrdit, že člověk je autonomně se rozhodující bytost, je jednak nepochopení některých bazálních principů a druhak neskutečná zpunost proti přírodě, světu a ve svém důsledku i hlubokému bohatství v sobě.

    mno, hezky se to posloucha :) ale obavam se ze to uz je vec svetonazoru. nekdo se citi byt ve svem rozhodovani determinovan svym vlastnim presvedcenim a jiny si mysli ze je ve svem rozhodovani determinovan vsim moznym jenom ne svym vlastnim presvedcenim. z obojiho plynou ruzne az hruzne dusledky, ale dokazat ze jedno plati a druhe neplati asi nepujde.

    nebo o tom mas jasnou predstavu? vis kym jses ovladan?
    DARJEEL
    DARJEEL --- ---
    _BENNY: ještě mě k tomu napadlo... ono primárně vůbec nejde o to, jestli někdo potřebuje nebo nepotřebuje racionalizovat, ale o to, že je to jedna z klíčových ego-udržujících funkcí. Ono se to prostě děje, pro to se člověk svobodně nerozhoduje. Moudří učitelé spíše navrhují zvažovat osu neuvědomuji si to - uvědomuji si to, než potřebuju to - nepotřebuju to. Mimochodem právě bohatá psychoterapeutická zkušenost součanosti s odporem, ego záchovnými mechanismy apod. mě nenechává na pochybách, že tvrdit, že člověk je autonomně se rozhodující bytost, je jednak nepochopení některých bazálních principů a druhak neskutečná zpunost proti přírodě, světu a ve svém důsledku i hlubokému bohatství v sobě.
    R_U_SIRIOUS
    R_U_SIRIOUS --- ---
    REVAN: To doufám. Akorát když si někdo myslí, že v noci svítí slunce a ve dne je tma, tak je asi někde problém...Co si o tom myslíš?
    REVAN
    REVAN --- ---
    R_U_SIRIOUS: kolikrát už jsem tohle slyšel, a samozřejmě i tím prošel osobně... S publikováním bych počkal - ono se to usadí a ještě mnohokrát změní.
    _BENNY
    _BENNY --- ---
    DARJEEL: a jeste utek do fantazie ;)
    DARJEEL
    DARJEEL --- ---
    DARJEEL: stejně jako intelektualizace, darjeele :o)
    DARJEEL
    DARJEEL --- ---
    ALBERTO: dík za názor :)
    _BENNY: tak idealizace a zrcadlení jsou dalšími možnostmi ;]
    LOOK
    LOOK --- ---
    _BENNY: no tak samozrejme, racionalizace jen jedena z moznosti, dalsi viz http://www.help24.cz/index.php?page=clanky&view=ego-obranne-mechanismy
    _BENNY
    _BENNY --- ---
    DARJEEL: nekteri rozum pouzivaji k post-racionalizaci sveho chovani a jini k tomu tu racionalizaci nepotrebuji, nejakym dokazovanim (si) spravnosti sveho jednani nemaji potrebu se ani obtezovat, jejich chovani je vzdy spravne a to bez nutnosti nejakeho sebepotvrzovani :-)
    ALBERTO
    ALBERTO --- ---
    ayn rand mi byla doporučována právě lidmi, kteří si potřebovali zracionalizovat své urputné ego, nic brilantního jsem u randové nepostřehl. zdůvodnit lze vhodnými argument cokoliv.
    ORLOCK
    ORLOCK --- ---
    DARJEEL: Tak tak. Intelektualizácia ako obranný mechanizmus.
    DARJEEL
    DARJEEL --- ---
    _BENNY: to si pleteš pálení knih je nejvyšší forma zenu ;)

    RADIOVA_EMANACE: spíš právě je zajímavý sledovat, jak různý konceptuální systémy lákají různý druhy lidí a často fungují jako ospravedlnění vlastní činnosti či potvrzení vlastní hodnoty či identity. V kontextu hlubinné psychologie mi filosofie Ayn Rand příjde spíš jako nebezpečná ex-post racionalizace jinak neudržitelného sebestředného a extrémně rozumového přístupu. Že je to vlastně naopak: není to o tom, že poznáváme primárně rozumem, ale že rozumem primárně ospravedlňujeme a zdůvodňujeme své jednání.
    RADIOVA_EMANACE
    RADIOVA_EMANACE --- ---
    _BENNY: jo to jsem přesně čekala, že někdo nepochopí vtip :)) s plusíkem a věčně mně v závěsu jkacii :D
    ILKNO
    ILKNO --- ---
    RADIOVA_EMANACE: dobrej namet. pokud bys chtela nad tim popremyslet a mozna neprijit na negaci vlastnich zpusobu, nazory se zcasti obrati k tomu, co nazyvas nebezpeci, nebot vzit zpatky uz nastale a nelze svou pychu dat vys.
    _BENNY
    _BENNY --- ---
    RADIOVA_EMANACE: a mozna by se mela spalit i Jungova Cervena kniha aby nahodou nebyla zneuzita, coz? paleni knih je barbarstvi.
    RADIOVA_EMANACE
    RADIOVA_EMANACE --- ---
    PUKU: nojo jenomže ona je dávno na onom světě, ale její publikace nikdo nespálil :D
    PUKU
    PUKU --- ---
    Názory nejsou nebezpečné ;). Nebezpeční jsou občas lidé :D.
    RADIOVA_EMANACE
    RADIOVA_EMANACE --- ---
    PUKU: jo asi by většina psychologů tohle tvrdila. a v kontrastu s tím, jak věci, o kterých se Rand vyjadřovala, chápe Jung (potažmo i já), je to vyloženě katastrofa :o) zkrátka mi její názory přijdou nehorázný a nebezpečný
    PUKU
    PUKU --- ---
    Ayn Rand.. no je každopádně zajímavé se s ní seznámit.

    Pak v sedě proti člověku jde "věděcká objektivita" trochu někam jinam. Samozřejmě je potřeba používat metodologie, které jsou nám v momentálním věku poznání k dispozici a pracovat na jejich rozvoji. Ovšem každý seriózní psycholog, zejména ten experimentální, moc dobře ví, jakých neuvěřitelných zjednodušení se dopouští.
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    Apropos - když už jste nakousli téma "bahna mysticismu" - existuje filosofický směr, jehož zakladatelka [ Ayn Rand ] trvdí, že právě ideje mysticismu (a kolektivismu a sebeobětování) přivedly svět k současnému - pro mnohé "neutěšenému" - stavu. Jestli vás to zajímá pak se podívejte, co je to filosfie "Objektivismu" - http://www.aynrand.cz/pages/intro2obj.html
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam