• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    YMLADRISJung - život, dílo, souvislosti, přesahy, ...
    DARJEEL
    DARJEEL --- ---
    NAKLADATELSTVÍ TOMÁŠE JANEČKA a NAKLADATELSTVÍ EMITOS
    COLLEGIUM JUNGIANUM BRUNENSE

    dovolují si Vás pozvat na vernisáž posledního 9. svazku Výboru z díla C. G. Junga

    CARL GUSTAV JUNG: ČLOVĚK A KULTURA

    Vernisáž se uskuteční v pátek 7. prosince 2012 v 17 hodin v přednáškovém sále
    Moravského zemského muzea v Brně (Dietrichsteinský palác), Zelný trh 8.

    P R O G R A M

    - Zahájení vernisáže Ing. Tomáš Janeček
    - Prof. PhDr. Ivo Čermák, CSc.: Příběhovost: sebeúzdravný princip kultury
    - Trio Gideon zahraje v obsazení Pavel Wallinger – housle, Karel Plocek jun. – viola,
    Jan Škrdlík – violoncello
    - PhDr. Karel Plocek, odborný redaktor Výboru z díla C. G. Junga a překladatel:
    Ohlédnutí za vykonaným dílem
    - Mgr. Zuzana Horňáková: Putovanie Jungovho diela z Moravy na Slovensko
    - Slovo přítomných hostů

    Uváděnou knihu bude možno během vernisáže zakoupit za příznivou cenu.
    DARJEEL
    DARJEEL --- ---
    BAGHICEK: ne nutně, to bychom se taky mohli abvit o tom, co je to mysl a jestli to nezamněňuji s vědomím :)))
    To ej taková ta klasická debata o tom, jesti mozek svým fyziologickým působením (a v důsledku mysl) funguje konstitučně nebo restriktivně co se týče vjemů... A já si čím dál tím víc myslím, že restriktivně :) To jsem tím chtěl říct, jestli je to teda víc srozumitelný :) A vědu nechám vědě, její pískoviště je mi už dávno malý... a myslím že Jungovi bylo taky :-)
    S lemčíkama nevím, ale třeba to půjde někde vygooglit, to už je na mě moc nimrání se v detailech :)
    BAGHICEK: jo tak to nevím, dobrá otázka... ani nevím, jestli se nějak konfrontují... pro mě je ta libidózní energie takový konstatní přítok, který jde rozšiřovat (třeba energetickým cvičením) nebo zúžovat, když se napojím na archetyp, tak je to prostě jízda jako prase, tobogán a uááááá :o)
    BAGHICEK
    BAGHICEK --- ---
    JAMINA: :-)
    JAMINA
    JAMINA --- ---
    BAGHICEK: Hyperion je prostě sci-fi, svoboda fantazie, autoři mohou pracovat i se špatnými vtipy ;) Mně se ta série knih líbila hodně, samozřejmě spíš jsem to brala zážitkově (čte se to dobře, hlavně popisy některých planet a životních forem jsou fascinující, i UI). Některé momenty jsou tam samozřejmě přehnané, ale některé zas velmi podnětné.
    (pardon za OT, na druhou stranu přesah je přesah :)) ).
    BAGHICEK
    BAGHICEK --- ---
    DARJEEL: malicka odbocka: jak se "imrvere pritekajici energie" vyrovnava s pocitem energie, ktery lide mivaji pri setkani s archetypem?
    BAGHICEK
    BAGHICEK --- ---
    DARJEEL: je spravny muj predpoklad, ze zamenujes mozek a mysl? tedy spis se pokousim rozklicovat, co jsi chtel rict :-) A podle me je pro vedu kazdy navrat k pravde krokem zpet - ale tak nejak zalezi.. od uhlu pohledu ;-)
    Zrcadlici neurony znas? Co by se stalo, kdyby nekdo prohodil ptaci vajicka a krasny lemcik omylem skoncil v hnizde osklivych lemciku? Naucil by se stavet lepenice nebo by se kvuli genum nemohl zadaptovat?

    NOXNOCTIS: Hyperion jsem si dohledala na wiki, vypada sympaticky.. treba postrehy, ze kazdy poutnik v sobe nese cast Johna Keatse.. ale nektery okamziky uz z popisu vyznivaji prinejmensim jako hodne spatny vtip: po vlade anarchie (coz je samo o sobe prijemne decentralisticky) ziskala vladu nad svetem katolicka cirkev.. brrr.. jeste se mi jezi srst na zadech.. :-)
    Ta simulace tedy mela simulovat umely zivot a napadne se to podobalo hejnu ryb? Ale zaroven ta ukazka pusobi velmi strojove, muze to byt nedokonalosti perspektivy nebo absenci rytmu, ktery by normalne zvirata mela..
    Ale patri to k jednomu ze zakladnim principu poznavani - asimilace tvaru podobneho s podobnym. Takze proc ne.
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    Nebo tento výbor je docela čtivý a zajímavý

    Duše moderního člověka - Autoři / Jung Carl Gustav - Nakladatelství ATLANTIS
    http://www.atlantis-brno.cz/inshop/autori/jung-carl-gustav/duse-moderniho-cloveka-1.html

    je to v pdf na uložto
    SRNECEK
    SRNECEK --- ---
    DARJEEL: To mě nenapadlo, vzhledem k velkému množství dostupných knih v češtině. Ale i tak pochybuji, že přečtu vše, co bylo přeloženo...
    DARJEEL
    DARJEEL --- ---
    SRNECEK: veškerou tvorbu přečte jen ten, kdo umí dobře německy, v češtině existuje jen (podstatná) část díla.
    KASTA
    KASTA --- ---
    SRNECEK: Já bych začal asi Výborem z díla I + II. Ta jednička je nudnější, ale doporučuju vydržet. Dvojka je výživná a pak už sám uvidíš, jestli budeš číst ještě dál...
    SRNECEK
    SRNECEK --- ---
    Ahoj, mohl by mi někdo doporučit zásadní díla Junga, jež bych měl přečíst? Pochybuji, že za celý život přečtu jeho veškerou tvorbu, tak bych rád byl seznámen s tím nejvýznamnějším, co napsal...
    DARJEEL
    DARJEEL --- ---
    BAGHICEK: to bychom spíš mohli nadefinovat to, co myslím imaginací, ale dostali by jsme se nahony do ot od jungiánské psychologie. Pro mě není mozek konstituční činitel, ale spíš filtr, který umožňuje specifické úkony ala rozebrat vesmír na prvočísla, je to filtr, který nás oddaluje od Zdroje :)
    A rozhodně to není něco, z čeho vychází imaginace, spíš takový selektor, aby jsme nebyli zahlceni "zbytečnými" vjemy.

    A proč by neměli mít zvířata kulturu, pocity nebo estetické cítění? To že si to myslela banda nějakých lidí a troubila to do světa neznamená, že si to pak myslí všichni... nebo že to je krok zpět pro vědu :o)

    Znáš lemčíky? A Cílka? A co Jan Tleskač?

    Lemčíkovití - Wikipedie
    http://cs.wikipedia.org/wiki/Lem%C4%8D%C3%ADkovit%C3%AD
    Satin Bowerbird (Ptilonorhynchus violaceus) | the Internet Bird Collection
    http://ibc.lynxeds.com/species/satin-bowerbird-ptilonorhynchus-violaceus
    BAGHICEK
    BAGHICEK --- ---
    DARJEEL: no jasne, rada brousim vsude mozne a omylem jsem doputovala sem a neco me tu zaujalo. Vnimam nesoulad mezi spojenim kultury ciste se schopnosti imaginace. Imho, imaginace vychazi z prednich mozkovych casti a to je neco vlastniho cloveku. Pokud maji kulturu zvirata, musi pochazet z jine casti mozku a pak taky z toho duvodu nejspis nepochazi z imaginace. A tedy by analogicky lidska kultura vychazela z neceho starsiho nez predni mozek se svou imaginaci. Ale pri pohledu tak nejak od terminologie jungianske a predstavy, ze pod vedomim jsou nejake ty kulturni archetypy a jeste hloubs osobni a pak jsou nejake ty vlastni zdroje.. pak je mozny dojit k necemu fundamentalnimu asi jenom kdyz se znovu zformuluje, co to tedy kultura je. Me pripada, ze kdyz se predstava, co je kultura, strihne jenom ciste pres imaginaci a jungianskou predstavu o psyche, tak nejvetsi cast o prapuvodu kultury zhltne prirozena vlastnost cloveka reagovat na ztratu zvysenou imaginaci. Proste predem to vypada jako zacykleni. Ale treba je to jenom takove to kdyby :)). Asi mi nezbyva nez smeknout pred tim, ze i jungiansky profesional vidi, ze zvirata maji kulturu. Protoze pro vedu to vypada jako krok zpet.
    DARJEEL
    DARJEEL --- ---
    NOXNOCTIS: mm, já bych v tom dál nepokračoval, nemám z toho pocit, že by to bylo plodné, zvlášť co se týče Jungových milenek, to prostě buď člověk pochopí ve světle jeho příběhu a učení nebo ne, v tom nemůžu být nápomocný .)

    Co se týče zbytku, vidím tam potenciál spoustu témat, které by byly zjaímavé probrat, ale nemám jistotu v motivaci (nás obou) pokračovat v rozhovoru a mít z toho užitek. Mám z toho takový pocit, že o to tu vlastně nejde :) Navíc hodně doplňuješ do toho co jsem řekl své myšlenky, až je z toho úplně něco jiného.
    BAGHICEK: já myslím, že to Ymladris docela pěkně shrnula před x příspěvky, když psala Noxnoctisovi. Moje osobní představa jak to je s kulturou je založená na tom, že naše vědomí přichází původně ze snění, imaginace je základní motor transformace vesmíru a kultura je v podstatě imaginační experiment, externalizace vnitřních vizí (a popudů). Imho to není nic nezdravého, ale způsob, jak naložit s energií, která do nás imrvére přitéká. Ale to už je myslím trochu mimo jungiánství.
    BAGHICEK
    BAGHICEK --- ---
    YMLADRIS: vtip je v tom, ze zvirata maji city, vztahy, kulturu.. coz se jeste donedavna popiralo (copak zvire muze mit pocity? ze ano? nebo ze ne?) .. a kdyz se to zkouma po jungiansku, tak zas s odhlednutim od vlastnich projekci, ale skrzeva lidskou subjektivitu.
    Ale me trochu pripada, ze to co tu diskutujete jako temata kultury, jsou spis obsahy, ktere vyvstavaji ze strachu a mam za to, ze jsou to proto spis nabozenska temata a nabozenske problemy, ikdyz provazana s kulturou. (tolik ma potreba skatulkovat a skatulkovat :) )
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    BAGHICEK: treba zvirata zijici v tlupach, smeckach, .. kde jsou alfa samci atd. a silnejsi pes mrda, coz se cele hierarchizuje a resi dle slozitych "kulturnich" pravidel, ruznych u ruznych zvirecich druhu. Slabsi jedinci maji smulu v pristupu k samicim no ale taky se bez toho nejak holt musi obejit.
    BAGHICEK
    BAGHICEK --- ---
    DARJEEL: Otazka puvodu kultury? Pokud se pustis tim smerem, tak verim, ze to bude plodne :) Libila se mi ted na jednom workshopu jungianske lektorky in-formace, ze i zvirata maji svou kulturu. Ale nevim, co by na to rikala chudak sublimace ;)
    LOJZA
    LOJZA --- ---
    NOXNOCTIS: Reaguji nesouvisle na pár tvých myšlenek, pardon. Jen tak, co zarezonovalo.

    IMHO, pokud někdo nezahýbá ženě proto, aby ji nepůsobil diskomfort, sublimuje také, jen k tomu má jiné rozumové pohnutky. Dokud tam jsou "hranice" a "zábrany" a "odůvodněné regulační mechanismy", tak to vždycky do jisté míry půjde proti přirozeným pudům toho člověka. Optimální je, když má muž na ženu takovou chuť, že ho ta jeho potřeba prostě nenaviguje nikam pryč. Když mají mezi sebou hřiště, na kterém se oba dokáží najít, užít si, uspokojit se, potažmo v bezpečí jeden o druhého pečovat, tak mají dostatečné podhoubí na to, aby na tom pěstovali další věci - třeba i takové protipóly jako občasné "zdravotní" celibáty.

    Nevěřím tomu, že člověk, kterému "brání kulturní programy" nemá šanci. I v našem malém městečku by se dala najít pěkná řádka lidí, kteří šli proti kulturním programům, realizovali své sexuální touhy a zavrhli je leda tak někteří jejich nedozrálí blízcí, kteří do nich pouze naprojektovali svá traumata s obdobnou tématikou. Ty sis v podstatě odpověděl: díky heterogenitě společnosti má člověk vždycky šanci najít komunitu, která má stejné smýšlení, do které zapadne a která ho ocení. Píše se o tom v hromadách knih s new age tématikou... "Tvá rodina nemusí být ta, do které ses narodil.", spřízněné duše, různé zákony rezonance, ale i biblické "Požádej a bude ti dáno". To jsou všechno způsoby, jak uchopit a pojmenovat fenomén, že svět je dost velký pro každého a když si to uvědomíš a nesetrváváš v nějaké patologické situaci, máš dobrou šanci na celkem spokojený a seberealizující život (i po stránce partnera a sexu). Otázka je, kolik lidí je vůbec schopno takovou message slyšet a ochotno připustit, že to tak může být... Different story.


    NOXNOCTIS: Ad Jung s milenkami: I Cimrman, ačkoliv nikdy ani v nejmenším ženat, měl u sebe vždycky nějakou tu sténografku ;) To je jako kdybys chtěl po kritikovi umění, aby uměl malovat obrazy ;)
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    NOXNOCTIS: Když prostě odstraníš ty mechanismy, které kontrolují jeho chování, tak to nejspíš povede k jeho sociálnímu vyloučení. Ok, super, dospeli jsme ke shode, toto je to, co se celou dobu snazim vysvetlit: ze kultury si na sebe uvaluji svoje pravidla proto, aby "ti kdo dodrzuji pravidla", rovna se "my" meli ze sebe navzajem pocit bezpeci. Socialni nevylouceni (zahrnuti do My) je pro lidi dulezitejsi nez nejake sebevyjadreni typu muzu spat s kym chci. Kulturni pravidla lidstvo vymýšlí samo, není to virus. Můžeš říct, že se to nekontrolovaně množí (nádor), ale z mého pohledu se to v průběhu času samo reguluje - viz ty svatby; před 100 lety podstatná věc, dnes nepodstatná (máme větší bezpečí, rodina není tak důležitá).

    Konkrétně ty dobrovolně přijímáš kulturní pravidlo "v partnerské vztahu neděláme věci, které druhému ubližují". Proč? No máš to zděděný jako křesťan tu svatbu. Chceš mít s partnerkou My. Když bys žil někde jinde v patriarchálnější kultuře ani by tě třeba nenapadlo, že je důležité brát ohled na ženiny city - máš přece 4 ženy a jejich úkol je kušovat. A ony zase přijímají svou kulturní roli a ani je nenapadne být zraněné, že muž má x milenek. Je to muž, neasi.

    Čili nevidím zásadní rozdíl mezi tím co formuje tvou volbu (komfort ve vztahu), křesťanovu, arabovu. Kulturní vzorce "jak je vhodne se chovat, abychom meli My".

    DARJEEL
    DARJEEL --- ---
    NOXNOCTIS: tak třeba Jungovo snění je myslím ukázkou sublimace par excellence... viz například červená kniha.
    To že nikdo neví jak na to není pravda, stačí se podívat za brány západní kultury, joga, shaolini a spousta dalších myslím našla docela dobré metody, jak sublimovat.

    Co se týče původu kultury, tak to bych vstupoval na tenký led, do hloubky jsem se tímto tématem nezabýval ( i když mě docela láka, se na to vrhnout, zvlášť když tu čtu Tvé šťavnaté posty .) A nakonec... není vznik kultury tedy onou (více či méně úspěšnou) sublimací? :)
    Otázky co by kdyby moc nezodpovídám, fakt nevím a těžko říct, jestli bychom byli zdravější a co to zdravější znamená (máme deprese, ale bakteriální onemocnění nás už moc neohrožují oproti nějakým indošům, které může skolit kdeco, ale deprese jim nehrozí, je to asi něco za něco, klidně vyraž do lesa, jestli myslíš, že tam čeká štěstí).

    Ad "terapeutický fakt" (to je nonsense spojení, ne? :DDD):
    Ono je to dialekticky propojený, často je nedostatek nebo vyhýbání se sexu považováno za symptom nebo nějaký neduh. A samozřejmě když se to nezpracovává (nesublimuje se) tak to může vést k problémům... stačí se na to podívat optikou toho, že jedinec má touhu/puzení a neposlechne ho nebo ho nechce slyšet či ho ani nevnímá. Už to mi příjde jako minimálně zárodek nějakýho průšvihu.
    Podle mě jde sublimovat poměrně zdárně a každý to více či méně dělá, podle toho taky pak moc nebo málo souloží :)))
    Imho si to jde poladit, aby šla ta energie posílat nahoru a nedělala ve spodních patrech neplechu svým nahromaděním. Otázka je, kdo na to má a zvládá to... ona je často spirituální praxe únikem od problému, spíš než rozumně a vědomě zvolenou metodou, kterou chce člověk praktikovat. Nakonec třeba jeden ze somaticky orientovaných směrů v terapii, biosyntéza, to má jako jedno z docela důležitých témat, úniková spiritualita X realizace.

    Ale myslím, že je fakt důležitý co píšeš mezi řádky Ymladris, je dobrý si být vědom svých motivací a postojů k tématu, poznat to fakt detailně u sebe, aby ses pak nehonil za nějakou chymérou, která může být ve skutečnosti uvnitř Tebe.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam