• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    YMLADRISJung - život, dílo, souvislosti, přesahy, ...
    Oslovilo vás něco z Junga? Projevují se jungiánské motivy nějak ve vašem životě? Je pro vás užitečná teorie archetypů? Doporučíte knihu s Jungem či jungiánstvím související?

    Který prezidentský kandidát je nejvíc fuj?

    83 hlasy od 83 respondentů
    • 34.9% / 29 hlasů
    • 8.4% / 7 hlasů
    • 3.6% / 3 hlasy
    • 6.0% / 5 hlasů
    rozbalit záhlaví
    HONZAL
    HONZAL --- ---
    YMLADRIS: no jasny no, to by asi bylo lepsi face to face ;-) Jako spis by to bylo neco k tomu fantazie vs realita (me asi nedostupnost nerajcuje, ac je pravda, ze nedostupne se jevi jako lepsi, to ma asi tak trochu kazdej?). Zas nevim, delal sem tantricky masaze, pod rukama sem mel tak stovku zen...ikdzy ono se to nevylucuje, ja sem v rybach, tak trochu shnilek, fantasta...

    jo, co se tyka teticky, tak tu bych sveho casu klidne p*chal :-) ale to uz je tak 20 let nazpet...

    jinak jestli nici zivot, to asi ne, ale visjak, hlavne pred spanim a rano, proste clovek mysli na nekoho, koho by chtel mit v te posteli u sebe, ale nema, frustrace, jiny zensky v tu chvili nezajimaj...je to takovy tezky, ale zase je to i v necem opravedovy...neberu to nejak depresivne...
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    HONZAL: hm musela bych se s tebou mnohem podrobneji pobavit, jinak je to vareni tezce z vody... vidim dva proudy: ze jde bud o tu moznost fantazirovat o dokonalosti (nemuset se konfrontovat s tim, ze je taky blba, povrchni, panovacna, zla, chrape ... indicie: pokud mas blby zkusenosti z predchozich vztahu a nejake tve casti se proste do toho fakt nechce zas; lepsi je prohlizet si katalog cestovky na kridovym papire, nez nekde v realu se nechat ozirat komarama a blbym jidlem). kdyz od ni(ch) nemas zadnou zpetnou vazbu, muze tvoje fantazie pracovat na plny obratky, zpetnovazebne se to samo futruje, delas si z ni fakt bohyni, neni v tom zadny riziko ze bohyne na piedestalu te bude chtet predelavat podle svych naroku atd atp

    .. anebo jsi proste typ, kterymu dava silny raus prave ten aspekt te nedostupnosti (jasne ze te musi primarne vzrusovat svym zenstvim atd). treba jako prostor pro boj - neco jako v sexu. Kdyz holka je vzrusujici, pekna, ale moc okate te chce - zatahne te nekam, sunda ti kalhoty, postavi si te, .. pro tebe v tom jaksi neni zadnej prostor pro dobyvani, uz je vsechno hotovy, naservirovano az pod nos. To by te spis tesilo, nebo spis ani ne?
    Nebo jeste vic perverzne, proste jako oddalovana nedostupna slast. Nemuzes ji mit, a to te rajcuje ze vseho nejvic. Treba tvuj prvni sexualni objekt byla teticka co jsi na ni tajne koukal do sprchy, absolutne nedostupna, a ta tenze "zakazane/nedostupne" te nejvic sponuje.. Nebo nejakej masochismus (nejsem hoden bohyne, chci po ni touzit, ale nechci vlastne aby mne bohyne prijala) Ok, ale pises, ze to asi ne, uvadim jen jako dalsi mozne priklady te dynamiky, tohle se fakt tezko tipuje, dalsi indiciii hledej ve svych snech, fantaziich, co te na ni vlastne tak moc bere

    no asi jsem moc nepomohla :) jestli je to na tebe fakt moc silny a nici ti to zivot, tak snad kluci napisou neco lepsiho
    HONZAL
    HONZAL --- ---
    YMLADRIS: ale klidne hod pohled na to, co muze byt pricina nechtit realnou zenskou, ale tu projikovanou madonu...
    HONZAL
    HONZAL --- ---
    YMLADRIS: jinymi slovy, nemam pocit, ze pricina je jeji nedostupnost, sou to jeji voci, boky, projev, zenskost...
    HONZAL
    HONZAL --- ---
    YMLADRIS: jakoze - u holek dochazi k jevu, ze kdyz chlapa muzou mit, prestanou mit zajem (nektere, slysel sem to mnohokrat).

    ja nemam pocit, ze by u me chemie vyprchala, sem presvedcenej, ze ne....a celkove mam pocit, ze u muzu to neni o tom. ja spis myslim, ze se to ve me spusti u "nespravnejch" zen.
    ale jo, je mozny, ze se pletu.

    jinak teda, se mi to nestava casto, zensky mam ad, ale mluvim o pripadech, kdy je to fakt silne. ;-)
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    HONZAL: ok. ted asi nechapu - pises, ze se zamilujes kdyz je baba nedostupna, zaroven pises, ze kluci toto maji hozene jinak. ?
    HONZAL
    HONZAL --- ---
    YMLADRIS: jakoze me napadlo, co zminujes v druhem radku ;-)
    HONZAL
    HONZAL --- ---
    YMLADRIS: imho, to co popsala tvoje kamaradka, je spis zenska zalezitost - urcite to neslysim popravne (holka ma zajem jen do doby, kdy je ten chlap nedospustnej nebo nevi). Kluci to maji myslim hozene cele jinak (duvody, prioc se zamilujou).

    taky me to napadlo, bohuzel u tech svych vyvolenych jsem nemel moznost tohle odzkouset, ale myslim, ze u me to neni zrovna o tomhle. Cimz se provaruju, ze mluvim o sobe, ale tak co uz. :-)
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    HONZAL: kamoska mi ted sdelovala, ze ma neco podobnyho - chlap ji pritahuje, dokud to cely neni jasny, jiskreni, naznaky. Ale pote, co se projevi jako ze jo, jeji zajem totalne opadne.

    treba je pro tebe nejak bezpecnejsi milovat svou nedostupnou madonu, do ktery si muzes promitat co chces, nez se vyporadavat s realnou zenou v kazdodennim zivote... (jen tipuju)
    HONZAL
    HONZAL --- ---
    jinak otazka je to na vsechny, chapu, ze tyhle veci nejde zobecnovat....ale kdyby nekoho cokoliv k tomu, budu rad...
    HONZAL
    HONZAL --- ---
    YMLADRIS: no ja to smaznul, protoze mi nejak nepripadalo nutne to vic rozvadet. Navic si nejsem uplne jistej, jestli bych to chtel nazvat projekci, ikdyz asi podle Junga by se tenhle termin pouzil...

    ALBERTO: existuje nejaka moznost, jak projekci stahnout "vlastni vuli"? Ne vzdy ma clovek moznost jit do vztahu, nekdy je to proste platonicke a pak je to prilis silne a co potom s tim?

    Da se nejak vysvetlit, treba jungiansky :-), pokud se tohle u nekoho spousti jen u zen, ktere to z druhe strany nemaji? Jinymi slovy, proste se chlap zamiluje jen do zen, ktere ho vlastne nechteji a ty, ktere chteji, tak v nem nic takovyho silnyho nespusti...
    Souvisi to nejak s vlastni animou a vztahu k ni?

    Pripadne diky za odpovedi :-)
    DARJEEL
    DARJEEL --- ---
    Ahooj! :)
    COMODORE
    COMODORE --- ---
    Zdravím vás, mám od Junga docela načteno. Výbor z Junga jedničku. Tavistocké přednášky. Trickster - mýtus o šibalovi. Duše moderního člověka. A. Jaffé - vzpomínky, sny... a tak

    No, nemám moc času dnes. Ale chtěl jsem se nějak představit. Protože mám v plánu být zde aktivní.

    Takže zdravím.
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    jú kde je prispevek na tema ponechani si projekci za ucelem vybuzeni neceho v partnerovi.. za mne dobry. Asi je to "dobry sluha ale zly pan". Vim, ze kdyz si obcas nejaky chlapik do mne naprojektoval svou Muzu, bylo to hodne silny i pro mne - akorat je potreba vedet oc jde a nemit to za neco, cim to neni. Coz asi neni uplne trivialni, ale tak nekladme si nizke cile
    ALBERTO
    ALBERTO --- ---
    YMLADRIS: jojo, to cos popsala by asi pan prof. popsal za aktivizaci komplexu.
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    HONZAL: otazka je to zajimava, konkretni autoritativni zdroj (citaty z junga) nemam, muj nazor na to, jak se "pozna" zda nejake tve hodnoceni neceho je projekce nebo ne, je, ze ja osobne davam pozor na fascinace. Pokud nekoho vnimas a zcela neutralne te k tomu napadne nejaka interpretace (To je Mazany lisak), ale je ti to v podstate fuk, tak je spis mala pravdepodobnost, ze si do nej neco projikujes. Pokud to mas ale zabarveny To je ale Mazany lisak!! (nadsene, zhnusene, pritahujicne, odporujicne, ...) nemuzes to jen tak nechat a jit dal... tak asi onen oslovil nejake struktury v tobe, neuralni uzly, ktere zajiskrily intenzitou, a s vetsi pravdepodobnosti trochu prehaneji = projikuji ven, ve skutecnosti ona osoba treba nevykazuje tak silne znaky lisakovitosti, jak ti hlasi tvuj system. Jako bys na ni koukal pres lupu nebo naslouchatko. Protoze tvuj subsystem pro lisakovitost chce zit, chce byt prozivan, chce aby pres jeho neurony behaly spoje a tak casto se nedostane k lizu (je schovanej hluboko v nevedomi), a tak se chopi prilezitosti a jiskri a haze emoce.

    To cele ber jako IMHO, mozna jsem dost mimo jungianskou tezi, uz si fakt nepamatuji, jak presne to bere cteny pan prof.
    ALBERTO
    ALBERTO --- ---
    Ano, dokonce se dá říct, že si všechny ve svém okolí "vysníváme", jak říká Arnold Mindell. Jsme prostě takoví prizmatici.
    DARJEEL
    DARJEEL --- ---
    ALBERTO: no ale to "normálně" jde stejně přes naše osobnostní prizma, který máme naučený - máma, ženský z doby, kdy jsme vyrůstali atd. Takže bych to chápal, tak, že femme fatale, ze které se mi rozbuší srdce (a mám srdce v kalhotách :-) prostě zapne tuhle anima projekci na 100% (pravděpodobně jde o nějakou asociaci, která se spojí s něčím starším v mým nevědomí), ale řekl bych, že i u jiných žen mi povalí projekce, i když nebude takhle silně zahlcující...
    ALBERTO
    ALBERTO --- ---
    Nevnímáš všechny ženy jako animu. 99 procent žen vidíš právě normálně. Ale pak přijde jedna, tobě se rozšířej zorničky, zabuší ti srdce - a to je žena určitým způsobem korespondující s tvou animou, vnitřní ženou, takže ti jí jakoby připomíná. Anima je tedy určitý vnitřní obraz (typus) ženství, který muž neustále hledá venku v různých ženách, ale ani v jedné jej trvale najít nemůže. Muž hledá jeden ideál v mnoha ženách, říká Jung, kdežto žena má v sobě několik vnitřních typů chlapa (animus), které pak chce mít sakumprásk v jednom a na celý život, což také reálně nejde.
    ALBERTO
    ALBERTO --- ---
    Projekce Animy = v podstatě zamilovanost, fascinace nějakou ženou. tendce si jí idealizovat, vynést ji na piedestal, vidět určité její rysy zdůrazněné, a naopak jiné jakoby "nevidět, neslyšet". když se začně po nějaké době soužití projekce loupat jako omítka, zjistíš, že je jiná, než jakous ji viděl na začátku: buď má mnoho negativních vlastností, které jsi neviděl, nebo je najednou obyčejná a fádní. Anima má 2 aspekty: světelný a temný (Arabela/Xénie) někdy dochází k projekci prvního, druhého nebo obojího současně. Anebo: ze začátku projekce světlého ("To nádherná bohyně!"), po rozchodu projekce temného: ("To je ale mrcha!"). Ani v jednom případě tu ženu ale nevidíš "objektivně" - neutrálně, nezaujatě. Jestli člověk chce mít hezký a hluboký vztahy - nejlepší je mít úctu k temnému i světlému aspektu ženství, akceptovat je jako součást života. Pokud jeden z pólů člověk vytěsňuje, nechce vnímat, tak ho odněkud zaskočí. (Stejně tak lze hovořit o temném a světlém aspektu mužství).
    ALBERTO
    ALBERTO --- ---
    známkou integrace nějaké nevědomé části by bylo např. to, že kolega v práci, který tě celé léta sral a dráždil, najednou projde kolem a ty si u sebe všimneš, že v tobě žádnou nevoli nevyvolal, spíše pobavený úsměv, určité uvolnění a případný (nenadřazený) soucit.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam