• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    WHITESCORPIOThe Dune - Kultovní dílo Franka Herberta a vše okolo - see HOME!
    VICKE
    VICKE --- ---
    ITCHY: No a právě kvůki tomuhle (jak jí vévoda dovolil vyhýbat se jídelně, aby "netrpělo její zažívání") jsem se domníval, že jí ten obraz prostě štval :-)

    Nenávist kvůli svatbě, jak píše JESSIEATREIDES, je, řekl bych, docela možná:
    Jen mimochodem se jí dotkla hořká myšlenka, že hrabě se se svou lady oženil.
    ITCHY
    ITCHY --- ---
    VICKE: jo tohle mi připadá rozumější vysvětlení-nicméně pokud si pamatuju tak o té její nenávisti vévoda věděl a to i v době kdy zařizovali místnosti v arrakénu, dokonce jí dovolil jíst o samotě neb obraz jeho otce visel v jídelně, takže proč by o té nenávisti měl vědět-navíc si ji přivezla už caladanu, do té skládačky mi pořád něco chybí.
    Ad nenávist kvůli svatbě to se mi vůbec nezdá neb to by o ní leto nevěděl ti m spíš zejména když ona chápala proč si ji oficiálně nevzal---
    VICKE
    VICKE --- ---
    ITCHY: No, v té době už věděla, že Leto umře (viz někde na začátku, někde kolem zkoušky gom džabbárem, tam ctihodná matka Mohiamová říká, že vévodu zachránit nelze, syna možná, nebo tak něco). Jessica zřejmě věřila, že kdyby její milovaný Leto byl přizpůsobivější, ohebnější, měl by šanci přežít. A z toho, jaký byl, vinila jeho tatínka.
    JESSIEATREIDES
    JESSIEATREIDES --- ---
    tak on též kvůli tomu, že byl vychován jako šlechtic a státník, nikdy nepojal Jessicu za ženu, byla pouze jeho oficiální konkubínou. já myslím, že ta část, kde hovoří o tom, že jsou to v podstatě dva muži, docela vysvětluje, že už ke své lásce měla dosti ambivalentní vztah (jednoho, toho, kterého si může každá žena jen přát, milovala, druhý, toho chladného a krutého jako zimní vítr nesnáší a právě v něm vidí obtisk jeho otce... otce nenávidí kvůli obtisku, který v Letovi Paul zanechal).
    ITCHY
    ITCHY --- ---
    VICKE: to se mi nezdá, ta stat vyzařuje přílišnou nenávist-tohle musí mít pádnější důvod
    VICKE
    VICKE --- ---
    ITCHY: No, soudil bych, že se jí prostě nelíbilo, že její vévoda je neohebný šlechtic po otci. Zřejmě se domnívala, že kdyby byl jeho otec mrtev dříve, Leto by byl tvarovatelnější. Benegesseriťanka, co by se od ní dalo čekat...
    ITCHY
    ITCHY --- ---
    VICKE: exakt..to je ono
    FACEDANCER
    FACEDANCER --- ---
    MUADDIB: ostatne pochybuju ze kterykoli rod by si mohldovolit primy konflikt na tom bylo imperium postaveno

    jinak zpozice silnejsiho jsem myslel politiko-ekonomickou situaci kdy se spojil snesilnejsi armadou a jednou z tech silnejsich politicky moci

    nemohu s tebou ale souhlasit s ocernovanim harkoneskeho systemu
    jde pouze o aplikaci feudalniho systemu kdy mas zaklad masu lidi kteri jsou mene nez otroci (cti nemusis se o ne starat tomusi oni sami, otroky povetsinou zivi jejich pan) nad nimi jsou vojenske slozky, ktere simuluji nizsi slechtice a tyto slozky se maji lepe dle svych schopnosti, urovne veleni, nad nimi pak uz jen uzky kruh vyvolenych uredniku a vlada jako takova

    duraz na kult osobnosti je pak do jiste miry dano jistou baronovou deviaci s tim souhlasim
    ale na druhou stranu verim ze s jeho schopnostmi a podobnymi zdroji by se na zemi stal budt uznavanym politikem nebo by se zaradil mezi velkevojenske vudce jako je caesar, aleandr veliky, napoleon, hitler, stalin

    zde muzeme polemizovat nad teorii zla a nakolik se vyuzivani idelologie k vladnuti muze zdat spatne a nakolik temto ideologim tito vudci verili

    jinak upozornuji ze hitler a stalin zde jsou spise proto abych ukazal na to ze vladimir neni az tak bez predchcudcu nechcu tim rict ze tyto muze obdivuji
    VICKE
    VICKE --- ---
    ITCHY: Tohle?

    Jessica zaťala ruce v pěst, na obraz pohlížela planoucíma očima.
    »Buď zatracen! Buď zatracen! Buď zatracen!« pronášela šeptem.


    Nebo tohle?

    Jessica promluvila a tu příležitost zmařila. »Kromě toho, Wellingtone, vévoda jsou vlastně dva muži. Jednoho z nich horoucně miluji. Je okouzlující, vtipný, ohleduplný... něžný - je vším, co si žena jen může přát. Ale ten druhý je... chladný, necitelný, sobecký - tak drsný a krutý jako zimní vítr. Je to muž, kterého z něj vytvaroval otec.« Zkřivila tvář. »Proč jen starý vévoda nezemřel, když se můj vévoda narodil!«

    ITCHY
    ITCHY --- ---
    VICKE: nene, přímo jeho, páč si pamatuju že tam byla pasáž ve smyslu proč ten zatracený kravavý vévoda nezemřel dřív..
    VICKE
    VICKE --- ---
    ITCHY: Měl jsem za to, že nesnášela obraz vévodova otce?
    ITCHY
    ITCHY --- ---
    apropos: nevíte někdo proč jessicca nenáviděla otce vévody leta?? ačkoliv sem knihu četl, tohle mi úplně uniklo..
    MUADDIB
    MUADDIB --- ---
    FACEDANCER: nejde o záměr, ale o jeho provedení... baronovi se sice nedají upřít vlastnosti, jako je vynalézavost, inteligence, cílevědomost atd. jenže v kombinaci s pokrytectvím, osobní zbabělostí, zákeřností a celkově zrádným chováním tvoří ďábelskou kombinaci tvoří komplexní tyranský systém založený na násilí, strachu a utlačování... něco jako systém biče a ještě tvrdšího biče... :/

    Z pozice silnějšího? pochybuju velmi... bez pomoci sardinkářů, cekového oslabení atreidské armády přesunem a rozdělením a umístění ji do terénu, kteří harkoneni ovládali mnoho desítek let... by těžko v přímém konfliktu zvítězil, nepochybuju, že při invazi na caladan a bez imperátorových jednotek, by těžce pohořel... :/
    FACEDANCER
    FACEDANCER --- ---
    no jo kdyby u toho na me aspon nekricel ten clovek vtelefonu
    az jsem mel chut mu uvolnit takovy spunt na hrudi :D
    WHITESCORPIO
    WHITESCORPIO --- ---
    facedancer> stane se :) ...
    FACEDANCER
    FACEDANCER --- ---
    tak jsem vpramci pracovniho vypeti asi smazal neco co jsemnemel
    viz chybejici moznost v ankete
    FACEDANCER
    FACEDANCER --- ---
    da se rict ze hlavni problemovym harkonenem je vladimir a ani ten neniprilisobscesivni

    jen proste touzi po moci na tom nic spatneho nevidim
    a to ze bojuje z pozice silnejsiho je jen jeho volba, nikoli zlo nebo volba spatnaka
    MUADDIB
    MUADDIB --- ---
    ALISTAIR: tak trochu... beru to smrtelně vážně... nic není černobílé...

    nemyslím si, že FH vykreslil harkoneny výhradně negativně, ale rozhodně ne ani trochu pozitivně...

    JESSIEATREIDES: nepřekonatelný asi ne, ale rozhodně ne překonatelný současnou tvorbou...
    VICKE
    VICKE --- ---
    JESSIEATREIDES: Tak tohle už předsudek je:-)
    ALISTAIR
    ALISTAIR --- ---
    JESSIEATREIDES: Neměl jsem na mysli předsudky v silném slova smyslu. Spíš očekávání. A nikdo se neubrání tomu, aby neměl nějakou, třeba podvědomou, představu o filmu, na který se chystá. Kdyby tady tahle představa nebyla, ani bychom se neměli na základě čeho rozhodovat, co vidět chceme a co ne.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam