• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    WHITESCORPIOThe Dune - Kultovní dílo Franka Herberta a vše okolo - see HOME!
    PUKPUK
    PUKPUK --- ---
    Dune Sketchbook Soundtrack | Full Album - Hans Zimmer | WaterTower
    https://www.youtube.com/watch?v=huC_e9EkN8U
    MARTY63
    MARTY63 --- ---
    IKARI: Upřímně řečeno, na recenze kašlu. Buď mě ten film chytne a vtáhne nebo ne.
    IKARI
    IKARI --- ---
    tak film mel vcera premieru na Benatskem filmovem festivalu ... koukali jste na recenze?
    IKARI
    IKARI --- ---
    STRANGERD: me se Enderova hra jako film docela libila ... je to dost odlehcena verze a neni to teda muj nejoblibenejsi film :D ale na to, ze to je asi jeste o dost horsi material na adaptaci nez ta Duna (vetsina toho co se tam deje je introspektiva malyho kluka), tak se s tim poprali docela obstojne ...
    STRANGERD
    STRANGERD --- ---
    GAARQ: mne stacilo videt nejaky screenshoty a fakt to nedam, ale diky za tip i tak:) oproti tomu ta nova podle traileru vypada fakt nadherne... nicmene:

    I will not hype. Hype is the mind killer. Hype is the little death that brings total disappointment. I will face my hype. I will permit it to pass over me and through me. Where the hype has gone there will be no expectations. Only I will remain.
    GAARQ
    GAARQ --- ---
    STRANGERD: zkus to, oproti lynchovi je to opravdu podstatně věrnější a není to špatné. neznám tvé hranice zklamání, takže pokud ti opravdu vadí drobnosti, i u tohoto bys zaplakal, ale jinak opravdu nadprůměrné (tak 6-7 z 10 ;). u "děti duny" bych dal 8-9 z 10. nejsem žádný nováček, celou dunu franka herberta jsem četl minimálně 4x :) (mladýho herberta a andersona jsem nerozdejchal, tady mám zas já svoje hranice).
    STRANGERD
    STRANGERD --- ---
    GAARQ: nevidel, ma to spatny recenze a po Lynchovy Dune uz dalsi zklamani nechci absolvovat:)
    IKARI: Enderova hra je skvela kniha, ale jeji zfilmovana verze je imo mizerna, tak hlavne doufejme, ze ta Duna tentokrat dopadne o hodne lepe...
    IKARI
    IKARI --- ---
    STRANGERD: nepresvedcis, ale to neznamena, ze me nezajima, co si myslis a hlavne proc ;)

    pokud jde o me, tak duna je jedna ze dvou mych nejoblibenejsich knizek (ta druha je Enderova hra) - ale pro me ani byt nejlepsi neznamena, ze se to nemuze posunout nejakym novym smerem - ta adaptace si podle me zije vlastnim zivotem a ta kniha tu vzdycky bude tak skvela jako vzdycky byla
    GAARQ
    GAARQ --- ---
    STRANGERD: ok, beru. dunu považuju za veledílo (krom první části, zvlášť jiné dvě - "božský imperátor duny" a "kacíři duny"), ale asi ji dost neuctívám :)

    a když už jsme u těch adaptací, viděls tu adaptaci od johna harrisona? co říkáš na ni? za mě věrné předloze, místy divný kasting (připlešaťelý leto atreides, na to jsem si moc nezvykl), ale jinak dobré. super byla ta druhá část "děti duny", nejen herecky (koncert aleca newmana a jamese mcavoye), ale i zachycením atmosféry. o to víc mě mrzelo, že se tady zastavili, ačkoliv chápu, trikově by byl "božský imperátor duny" nad možnosti jejich rozpočtu.
    STRANGERD
    STRANGERD --- ---
    IKARI:
    GAARQ: chapu, mate zkratka na vec jinej nazor nez ja a nepresvedcim vas... ja to vidim uplne jednoduse tak, ze Duna je naprosto skvela jak je a od idealni adaptace bych si pral, aby roman jen preklopila do filmovyho media - coz samozrejme kvuli delce vyzaduje nejaky elipsy a ustupky, ale rozhodne to nevyzaduje menit pohlavi klicovejch postav; nebudu se zbytecne tocit dokola, ale jak jsem uz napsal, osobne s nedovedu predstavit, cim by mohlo pribeh "vylepsit", ze Kynes je zenska a jak Dunu uctivam, tak myslet si, ze neco takovyho je vubec mozny mi prijde chucpe
    GAARQ
    GAARQ --- ---
    STRANGERD: já třeba nemám skoro žádná očekávání, jen jsme krutě zvědavý. vím, že villeneuve udělal super věc "příchozí" (a tady také předlohu docela dost změnil) i super šit "blade runner 2049", takže se prostě nechám překvapit ;) jestli liet kynes ženská nebo chlap mě nechává chladným. jo, kdyby to byl robot (třeba z dob před služebnickým džihádem), to byl teprve mazec!
    GAARQ
    GAARQ --- ---
    STRANGERD: umění, klíčové slovo ;) pokud se režisér a scénárista rozhodne pro jakoukoliv změnu oproti předloze, je to jejich svaté právo a tobě se to může líbit nebo ne. jsou režiséři, kteří si s knižníma předlohama vytírají prdel a lezou z toho skvělé filmy, třeba paul verhoeven, total recall (1990) nebo hvězdná pěchota (1997). jestli nějaká změna má nebo nemá smysl, nikdo z nás teď nemůže posoudit. nebo tys ten film už viděl? a nechat se vodit za nos nějakýma vlnama, který někdo okolo toho filmu honí? dobře ty :D
    IKARI
    IKARI --- ---
    STRANGERD: moc predjimas - ja taky nevidim, jakej ma ta zmena ucel, jestli byla potreba, jestli je ku prospechu, ale beru ze je to tim, ze jsem ten film jeste nevidel - posuzujes neposouditelne

    jinak proc by i nevynucena zmena v adaptaci mela byt v principu spatne?

    ... rika se "zmena je zivot" a taky "v umeni a v designu stat na miste je jako jit zpatky" ... neochota ke zmene vede ke stagnaci a stagnace je smrt ... coz je mimochodem taky ustredni tema Duny: ve vesmiru jsme sami, takze zodpovednost za zivot je na nas, technologicky jsme ve slepy ulicce ... takze jak hnat vyvoj kupredu?
    STRANGERD
    STRANGERD --- ---
    GAARQ: co kdyz to tak proste chteli mit je fakt vybornej argument do tyhle diskuze tvle... jasne, ze zrejme chteli, kdyz to tam je, ale otazka je duvod, kdyz uz neco oproti predloze meni, tak by to melo mit nejakej smysl a ucel, kterej ja tu nevidim, jak jsem se pokusil popsat nize

    a teda postreh, ze "je dost naivní očekávat, že filmová adaptace bude mít s knihou nějaký zásadní překryv" je v kontextu hypu kolem toho, ze to konecne bude kvalitni, verna adaptace taky dost srandovni
    GAARQ
    GAARQ --- ---
    STRANGERD: a co když to s feminizmem a žádným podobným -izmem nemá nic společného? co když to tak prostě chtěli mít? je dost naivní očekávat, že filmová adaptace bude mít s knihou nějaký zásadní překryv, je to adaptace, umělecké dílo, ne nějaká písmenkovo-obrázková matematická transformace. např. lynchova adaptace v tom dlouhém střihu je o dost jiná než knižní předloha, přesto se mi docela líbí. já bych si nechal komentáře na dobu, až to uvidím, to té doby je to plané teoretizování ;)
    STRANGERD
    STRANGERD --- ---
    STRANGERD: jako do pytle celou Dunu ramujou zapisky hyperinteligentni, krasny slechticny, ktera si v zivote nevrzne kvuli rigidnimu aristokratickymu systemu, tohle tema se odrazi i u de fakto hlavni hrdinky Jessicy a znovu u Chani, ktery obe jsou v mnohem silnejsi postavy nez Paul sam, celej eugenickej plan, kterej Paula stvori, je ovladanej vyhradne zenama atd. atp. by se dalo pokracovat dlouho a nakej woke hipster z castingu se rozhodne, ze co tomu chybi do feministicky dokonlosti je udelat z Kynese zenskou, i kdyz to moc nedava smysl? si nemuzu pomoct, ale jsem z toho nasranej:(
    STRANGERD
    STRANGERD --- ---
    IKARI: jsem proti nevynucenym zmenam a/nebo zmenam, ktere vyrazne posouvaji vyzneni adaptace oproti originalu; udelat z Kynese zenu te adaptaci nijak nepomuze oproti tomu, ze by zustal muzem; mozna me film vyvede z omylu, ale zouzel to na me pusobi jako uplne zbytecna kontraproduktivni woke zmena ve filmu, kterej jinak zatim vypada, ze se snazi knihu adaptovat co nejverneji:( tebou zminovnou problematiku barvy kuze vubec neresim, protoze prave nema v knize zadnej vliv, ale pohlavi/gender ano a to vyraznej...
    IKARI
    IKARI --- ---
    STRANGERD: takze jsi obecne proti zmenam vuci adaptovanemu materialu?
    KALIPH
    KALIPH --- ---
    GAARQ: Na to, že je to adaptace jen první půlky první knihy...
    STRANGERD
    STRANGERD --- ---
    IKARI: to s filmovou adaptaci mi prijde jako ponekud lichej argument, jiste, ze musi dojit k nejakym zmenam syzetu apod., ale proc by tomu mel pomoct gender swap mi neni jasny...

    nechci se v tom zbytecne vrtat, ono by to vydalo na solidni clanek, ale pro priklad bych uvedl jednak fakt, ze kdyby Kynes byla zena, sotva by se mohla stat vudkyni fremenu, v jejichz kulture je podminkou vedouci ulohy zdatnost v boji (pripominam scenu souboje Stilgara a Jessicy) a jednak vyznamnou paralelu mezi Paulem a Kynesem predevsim ohledne jejich vztahu k aspiracim jejich otcu
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam