• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    NATASHATěžký život básníkův
    NATASHA
    NATASHA --- ---
    RICARDERON: A to věru nebyla žádná póza.
    RICARDERON
    RICARDERON --- ---
    NATASHA: Potvrzuju, úplně se zakoktala, když jsem se jí chlubil.:)
    UBIK
    UBIK --- ---
    NATASHA: forma ovlivňuje obsah, ale nemělo by to upadat do pózy.
    NATASHA
    NATASHA --- ---
    UBIK: Člověku by rozhodně mělo jít o ten text, nejen o fetiš knihy.
    Někdy ale cítím, zvláště v exilových vydáních, ještě jakousi zvláštní naléhavost, odlesk času, ve kterém jejich vydání mělo význam nejen literární.
    UBIK
    UBIK --- ---
    netrvám na papíře. beru i skeny. sice tam chybí ten fetišistický rozměr, ale co už...
    MAEROR
    MAEROR --- ---
    Jojo, třídit sběr má smysl...
    Byl jsem dnes vyhodit papír do kontejneru, a hned nahoře ležela krabice s knihami - klasická všehochuť od Spejbla a Hurvínka na cestách přes Odvážnou školačku až ke školnímu atlasu světa z roku 54.
    Tak jsem si tam vzal Píseň lásky od Kamila Bednáře s ilustracemi Ludmily Jiřincové v naprosto perfektním stavu - 1. vydání z roku 1944 i s autorovým podpisem! :-p
    VANEK
    VANEK --- ---
    RICARDERON: Myslím nikde v antikvariátech; v knihovnách městské i Viktorově samozřejmě jo.
    RICARDERON
    RICARDERON --- ---
    VANEK: Zábranu ti ukážu. Potkat básníka, Odeon 1989, obsahuje soupis autorova díla. A ještě má pán nějakou prózu, pokud se nepletu.
    Teď uvažuju ještě, jestli si mám koupit za 200 Kainarovu Zlatovlásku z roku 1953 a ještě jeho Říkadla ze 48. Perfektní stav, to se taky nevidí.:)
    NATASHA
    NATASHA --- ---
    Prevíti.
    VANEK
    VANEK --- ---
    RICARDERON: OK, mě ten Zábrana taky žere - vlastně jsem ho snad v životě nikde neviděl. Ale myslím, že tu mám (a už si i vybavuji, kde) nějakého předúnorového Koláře cca za pětikorunu, nejvýš dvacku.
    RICARDERON
    RICARDERON --- ---
    A jinak knihy jsou z pozůstalosti Rudolfa Havla.:)
    RICARDERON
    RICARDERON --- ---
    Jo! A Kolářovy Ódy a variace z roku 1946 za 270 Kč.:)
    RICARDERON
    RICARDERON --- ---
    NATASHA: To jsem pochopitelně tuze tuze rád.:)
    NATASHA
    NATASHA --- ---
    RICARDERON: Pořád mě to tuze žere.
    :)
    RICARDERON
    RICARDERON --- ---
    Dnes se nemohu nepochlubit. Koupil jsem exilovou Pomocnou školu Bixley i Stará bydliště. Ne že bych je neměl ve druhém vydání... Ale... No prostě nekupte to za 250 Kč.:)
    Dále konečkě v prvním vydání Smuténka a Odlévání do ztraceného vosku (tu jsem měl bez přebalu, rád ji pošlu dál za stejně, jak jsem koupil, čili 75 Kč).
    A pak ještě Mikuláškův Orchestr v korunách a Zábranovy eseje a úvahy.
    NATASHA
    NATASHA --- ---
    Mimochodem, sledujete portál http://www.czechlit.cz/ ?
    NATASHA
    NATASHA --- ---
    Hledání cesty k novému autorovi je vlastně dost napínavé. Někdy člověk vykolejí na jednom verši či básni a je na roky odvrácen.
    MICHAEL_ALEXA
    MICHAEL_ALEXA --- ---
    NATASHA: Faktum je, že já jsem se k Hruškovi dostal přes "naživo" - přes ty jeho čtené Obývací nepokoje - a taky mám pocit, že pronikání k němu bylo o to snazší...
    UBIK
    UBIK --- ---
    NATASHA: To rád slyším, neb jednou jsem Hrušku slyšel v místě jeho (a mého) bydliště a najednou jeho texty promlouvaly podivně cize a příliš pateticky. Ale musím poznamenat, že jsem tehdy přišel po začátku a musel odejít před koncem.
    Je to jinak jeden z mála lidí, který dokáže vystihnout nepatetickou patetičnost Ostravy.
    NATASHA
    NATASHA --- ---
    A tu báseň, ve které Hruška popisuje, jak dva chlapečkové na ulici spolu v dialogu probírají strategické postupy při jakési počítačové hře (představujíce si zřejmě přitom přesné obrazy i děje), tu prostě musíme nějak někde splašit, protože to je naprostá lahůdka.
    Pravda, když to čte autor naživo, tak je to zřejmě daleko větší pařba. Ale stejně.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam