• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    NATASHATěžký život básníkův
    SONA1
    SONA1 --- ---
    And now for something completely different. Když tu byly onehdá ty obrázky, dovolím si prostorově výrazně změnit téma jednou krásnou zlou ovcí.

    Kdyby to bylo špatně čitelné, přikládám i linkem.

    BUBLINKY
    BUBLINKY --- ---
    NATASHA: Tak to je báječné!
    TOMASZ
    TOMASZ --- ---

    Nedal si pokoj nenašel klid
    dokud si nenasral veškerý lid
    byl už na přesdržku
    nehrubě na pěst když
    spáchal svůj šílený
    anapest

    ;)
    NATASHA
    NATASHA --- ---
    BUBLINKY: Ano :)
    SONA1
    SONA1 --- ---
    NECECH: Můžu poprosit do pošty jméno, jen pro zajímavost?
    FIONOR
    FIONOR --- ---
    NECECH: já raďej vzdávaje s tebou tutuk dyskusy - mluvývše do dubyska učiněnož bi biloť mnohé užitečenstvo lepčejšý
    NECECH
    NECECH --- ---
    FIONOR: získal jsem vcera noveho zaujateho ctenare docenta bohemistiky, kteremu se libi muj anapest i moje idea manifestu pro zruseni ceskeho pravopisu, nevim co bych jeste k tomu dodal
    KEMENTARI
    KEMENTARI --- ---
    SONA1: Na něj jsem zrovna tak trochu myslela. :)
    SONA1
    SONA1 --- ---
    KEMENTARI: Naprosto souhlasím, ale pro ilustraci směrem k účastníkům probíhající debaty dodávám: takový mnohými pranýřovaný jazykový buřič Václav Cvrček byl jedním z nejlepších studentů v ročníku a ke státnicím se dohrabal jako první a v rekordním čase. Takže zase dobře znal, než začal porušovat. A jsme opět u jádra věci.
    SONA1
    SONA1 --- ---
    Podotkla bych, že ovládání jazyka se přece zdaleka neomezuje jen na znalost aktuální pravopisné normy.
    KEMENTARI
    KEMENTARI --- ---
    FIONOR: Ad jak dokážeš žít s tím, že máš na jedné straně vystudovanou bohemistiku a na straně druhé se vehementně stavíš proti tomu, co představuje: na bohemistice se rodí všelijaké punkové* myšlenky, to poměrně rigidní prostředí k tomu jistě velmi přispívá - a netýká se to jen literární vědy, ale (možná především) právě lingvistiky. :)

    * Píšu punkové, ale některé z nich považuji za přínosné a legitimní.
    BUBLINKY
    BUBLINKY --- ---
    Pokud by někdo vlastnil knihu Roky v dnech a byl ochoten ji zapůjčit, budu přešťastná.
    BUBLINKY
    BUBLINKY --- ---
    "Narazil jsem na slovo vyčerpání. Vyčerpání básníkovo nelze označit duševním vybitím nebo únavou z přemýšlení, ale naopak. Během psaní člověk schytá, naloká, nasákne tolika ději, obrazy, převraty, že prostě mozek nestačí, že srdce je mělké a to, co se vejde či dá vtěsnat do slov, je tak nepatrná část proti tomu, co přišlo, co se zjevilo, co se narodilo, co vyrostlo, že tíhu nemůže unést. Vyčerpává pouze nadbytek tíhy, přemíra bolesti, lásky, kterou nelze utišit olejem ticha, vodou práce nebo kamením paměti. Zde je třeba pouze přestat, vypustit srdce, vypustit vzduch duše. Toto je, myslím, jeden z největších důvodů předčasného konce sil některých umělců. Totiž ti, kdož žijí umění, nedovedou z tohoto stavu uniknout, nedovedou anebo nechtějí, ale nejčastěji nemohou. Jejich zdraví aby bylo božské, ne smrtelné." (Jiří Kolář, Roky v dnech)
    FIONOR
    FIONOR --- ---
    NECECH: bohatě by stačilo umět pravopis na úrovni někoho, kdo absolvoval maturitu nebo alespoň úspěšně dokončil základní školu (pravda, i tohle je poslední dobou v písemném projevu majority společnosti považováno za nadstandard)

    Držet se nějaké elementární úrovně pravidel, není projev snobismu ale prosté mezilidské slušnosti - stejně jako se (alespoň v naší společnosti) považuje za vychované nekálet na veřejných prostranstvích (například)
    Opravdu si nemyslím, že vlastní neschopnost dosáhnout nějakého společenského standardu je důvodem k degradaci takové normy. Spíše naopak by to mělo člověka motivovat k tomu, aby snažil dosáhnout alespoň nějaké úrovně, nebo ji dokonce překonal.
    V návaznosti na to je mi záhadou, jak dokážeš žít s tím, že máš na jedné straně vystudovanou bohemistiku (jak jsem pochopil z tvých příspěvků dříve) a na straně druhé se vehementně stavíš proti tomu, co představuje - ba dokonce stavíš na piedestal svoji neochotu (stále doufám, že ne neschopnost) převést své vzdělání do praktického života, což by ve finále nebyla žádná ostuda, na rozdíl od opaku
    MALEMKRALOVNA
    MALEMKRALOVNA --- ---
    FIN: ty jo, ja si nevsimnul, ze bych tvrdil o sobe ze jsem nadprumerny, jen ze tomasz pise sracky a sam si z nich dela prdel ... pak jsem se vyjadril o gramatickych chybach a jazyku a ty ses priritil jak jezdec apokalypsy a dost neprijemnym urazejicim zpusobem jsi pak gramatiku zacal branit spolu s nim ... nikdy jsem ani nerikal ze by gramatika byl tvurci prostredek, precti si ty prispevky ja jen tvrdil ze na ni nedbam a ze podle meho nedela dobrou basen ani dobreho basnika ... za dalsi pokud si dobre vzpominam predevsim z vasi strany tu letaly urazky ... nepodlozene soudy o tom co se nam odehrava v myslich a srdcich ... odmitat neci nazory je snad moje svate pravo ... ja mam prece na vec svuj pohled ... o uspesnoti toho media se nechci bavit jen si myslim ze to neni pupek sveta ... jinak ja to vzdelani taky mam (dokonce taky pravoverne literarne-vedne) ;) jsem mladej a nerikam ze toho vim vic nez vy ... jen me docela urazi kdyz tu z nas svoji dikci delate hlupaky jen protoze mame odlisny nazor ktery si hajime ... do jiste doby dokonce slusne nez jsem narazil na zakernosti a sprostoty .... take bych se ke rvacce nesnizil jen jsem se rozepsal na tema alkohol a urazky ... nikdy jsem ani nenaznacil ze bych se bil protoze jste grammar nazi atd. :-) Opravdu mi ale vadi to jak nam neustale pridelujes dost negativne zabarvena jmena ... nepamatuju ze bych te nekdy pojmenoval takovym zpusobem. Nejsem troll jen mam nazor a ten si hajim. Pokud vidim spravne ty to tu vesele delas s nami :-)
    NECECH
    NECECH --- ---
    souhlasím s tím, že naše diskuse je dosud politováníhodně neproduktivní, nikoli rozsahem, ale určitě obsahem

    neuvěřitelně mě popuzuje a uráží, že lidé, kteří pravděpodobně nikdy nečetli Máchu v originále, tj. v historicko-kritickém vydání, kde mimo jiné píše věci jako "sičet" místo "syčet", (resp. nevědí, že takové vydání vůbec existuje), mě obviňují z toho, že jsem prý nevzdělaný a neumím pořádně česky

    (mě tato představa i trochu baví, jinak bych již dávno přestal diskutovat)

    pokud "umět pořádně česky" definujeme jako "ovládat všechny synchronní normy české gramatiky, zejména český pravopis, na úrovni monolingválního rodilého mluvčího", je to pravda: neumím pořádně česky

    kategoricky odmítám, že bych se za to měl stydět

    a stejně kategoricky odmítám, že bych poezii neměl psát česky, ale jiným jazykem, který ovládám lépe

    na to vám...

    jsem hrdý na to, že jsem autentický Nečech a přitom umím pořádně česky

    když nechápete estetiku jazykových chyb, je to vaše věc

    já narozdíl od vás s oblibou čtu texty, které se vymykají gramatickým normám: básně dětské, rodinné, milostní, terapeutické, autobiografické, cizinecké a samozřejmě i písně všeho druhu (hlavně aby nebyly anglické a psané copy writerem)

    těm z vás, kteří sami sebe považují za "básnickou elitu nyxu", protože nadprůměrně ovládají aktuální znění pravidel českého pravopisu, se budu i nadále vysmívat, vy se klidně můžete vysmívat mně, a uvidíme, kdo z nás se bude smát hlasitěji a déle

    pokud máte zájem, tak bych uvítal i konstruktivnější řešení, ale nepůjde to, když neslevíte s té vaší nadřazeností

    zamyslel jsem se nad svojí motivací, proč nejít na váš klubový sraz

    možná je užitečné mít v záloze démonického nepřítele Finmasze, který představuje archetyp polovzdělaného, arogantního a agresivního grammar nácka, a nechtěl bych zjistit, že je vcelku normální člověk (ale ani, že mám pravdu)

    spíše je to tak, že bude šábes a potom mám randé, a já si opravdu nechci zkazit náladu

    taky jsem získal dojem, že každý máme své zásady a ty jsou z velké části vzájemně neslučitelné

    mám pocit, že opravování pravopisných chyb Finmasze neuvěřitelně baví

    to je v pořádku, já bych to pro svojí tvorbu i uvítal

    ale nelíbí se mi Finmaszovo podání v podobě jízlivých komentářů a poznámek o tom, že neumím pořádně česky

    to totiž vím sám, řekl bych, že lépe než kdokoli jiný, a připadá mi to jako velmi banální zjištění

    proto nechápu, proč se někteří lidé tak nad tím vzrušují, nebo možná, že to chápu

    bereme-li grammar nacismus jako fašistické prosazování konvencí spisovného jazyka za každých okolností, pak je vše jasné

    já s touto ideologii bytostně nesouhlasím

    ale chápu, že má své kouzlo, neboť vytváří kastu zasvěcených a vyvolených lidí, kteří bojují za společnou věc: bílou a čistou češtinu, přičemž k prosazování tohoto vznešeného cíle jsou ochotni použít jakoukoli dostupnou formu verbálního násilí, a když jsou jen mezi sebou, oslavují křikem "sieg heil grammatik" každou úspěšnou akci, jejíž prostřednictvím celému světu mohou dokázat, že Bůh, pravda a pravidla českého pravopisu jsou na jejich straně
    MALEMKRALOVNA
    MALEMKRALOVNA --- ---
    NECECH: Ale to nejsou vyhruzky, ja jen rikam jak to mam ... ja se tam ani takovou dalku nepotahnu, prijde mi to zbytecny :-) ... chtel jsem jen vysvetlit rozdil mezi argumentem a nadavkou a potom se vyjadrit, ze ne vsichni si nechaji nadavat :-) a vyjadril jsem se o facce, ze je to dobrej vychovnej prostredek ... z toho si hned nikdo nesmi nic konstruovat, jen ze jsme se na to tema bavili
    NECECH
    NECECH --- ---
    MALEMKRALOVNA: zadne vyhruzky nasili prosim!
    KONZUM23: a ty se taky trochu krot!
    NECECH
    NECECH --- ---
    FIN: tak na tehle urovni se v zasade muzeme konstruktivne bavit, jsem prekvapeny, ze jsi odstoupil trochu ze sve retoriky a celou situaci uprimne analyzujes

    takze nez sem vlozim dalsi zabavnou polemikou o tom, ze jsi desny grammar nazi, tak se budu tvym argumentum a nazorum venovat pokud mozno neemotivne

    pochopil jsi naprosto spravne, ze jednim z hlavnich rysu nasi nove basnicke aliance s Konzumem a Kralovnou, je velka chucpe, a tak to ma byt

    vazim si toho, ze jsi implicitne priznal, ze muj anapest neni zas tak spatny, a musim rovnez priznat, ze ackoli se mi vetsina tvorby v AP nezamlouva, tak jsou mezi nimi i perlicky, ktere mam rad, (nekryje se to uplne s vasim vyberem)

    jedine programaticke prohlaseni, ktere jsem v nasi debate ucinil, je, ze usiluji o zruseni ceskeho pravopisu (prinejmensim v poezii), zadnou axiomatikou se v dane dobe nezabyvam

    po protistrane predevsim pozaduji odhodlani k dialogu, a ten lze podle me nejsnadneji vest konkretnimi priklady

    v nasi debate jsem uvedl i dalsi priklady ze svoji tvorby, vase strana take, myslim ze pomer mezi nimi je vcelku vyrovnany

    zadny z vasich argumentu jsem neignoroval, ignoroval jsem planou retoriku a urazky, totiz vymena argumentu v nasi dosavadni debate tvori pomerne nepodstatnou cast

    ja si nemyslim, ze jste vsichni hloupi, proc si to vy myslite o me, Konzumu a Kralovne?

    co konkretne sdeluji chybami jsem se snazil vysvetlit napriklad zde: [ NECECH @ Těžký život básníkův ]

    vlastně byste za ty drzosti málem snad i zasloužili, jenže jste narazili na společnost, která by se ke rvačce nesnížila - to rikas ty (ostatne zase spojeno malou vyhruzkou), ale odkud mam vedet, ze ti to muzu uverit?
    FIN
    FIN --- ---
    TOMASZ: možná. ale jak jsi sám řekl, už bych se v tom dál nepitval.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam