ITCHY: no ale to EROEI tam hraje velkou roli.. a to zvláště pokud jde o ZDROJE energie (není mi moc jasné, jak toto číslo počítat u něčeho jiného než u zdrojů energie).
pokud u něčeho klesne EROEI pod hodnotu 1, přestává to být zdrojem energie. nic víc, nic míň.
pokud EROEI těžené ropy klesne pod 1, tak se nic neděje - nejspíš budeme tu ropu těžit dál - ale nebudeme jí nejspíš těžit jako masově používaný zdroj energie, domnívám se. (i když paradoxně... ropa vytěžená třeba pomocí elektřiny s EROEI těsně pod hodnotou 1 může být pořád třeba pro pohon letadel vhodnější, než vodík vyrobený z té samé elektřiny s účinností výroby a elektřiny 20% ... ake třeba americká armáda na tohle evidentně moc spoléhat nechce...)
každopádně ve skutečně neregulované ekonomice bez státních dotací, nebo miliardových megainvestic by pochopitelně velký vliv na cenu měly nejrůznější koeficienty charakterizující různé druhy efektivity výrobku - a EROEI je jedním z koeficientů, které by skutečně svobodný trh bral v úvahu (např. ve svých vnitřních kalkulacích nákladů a možností konkurence vstoupit na trh, apod.).
prostě by to byl faktor, který by si vzal v úvahu, když by si počítal, zda se ti nějaké podnikání vyplatí: nic víc, nic míň. bohužel dnes na Západě jen málokdo podniká jinak, než že si spočítá kolik musí vrazit do reklamy, aby to co nakoupí v číně za cenu X prodal v Evropě nebo v USA za 10 * X. to ovšem nemá s původním významem slova "ekonomika" (=domovní počty) už skoro nic společného...
bohužel - my žijeme v době, kdy pokud růst ceny ropy způsobí pokles zájmu o nová osobní auta, tak prostě přijde nějaký europaroubek či dokonce globální paroubek a začne automobilky plošně dotovat (aby náhodou někoho nenapadlo použít radši volský potah, protože auta jsou přece VŽDYCKY výhodnější.. i kdyby na chleba pro důchodce nebylo...)