• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    MESKPeak Oil - zlom ropy
    Baktérií v Petriho misce exponenciálně přibývá, ale jen dokud nespotřebují všechny zdroje potravy. Od tohoto bodu se celá jejich populace zhroutí. Přitom je polovina dostupných zdrojů spotřebována jen jednu jedinou generaci před tou poslední, která skončí kolapsem. Baktérie nevnímají ani náznak nastávajícího problému až do okamžiku, kdy je zřejmé, že všechny vyhladoví.

    Rozbor problematiky v angličtině - www.lifeaftertheoilcrash.net
    www.energybulletin.net
    Dokument Oil Crash Movie- www.oilcrashmovie.co/
    Wiki - en.wikipedia.org/wiki/Peak_oil
    Cena ropy - www.petrol.cz
    Cena ropy - www.oil-price.net
    Oil market report - omrpublic.iea.org
    Kurz dolaru - kurzy.divoch.net/usd.php
    rozbalit záhlaví
    MESK
    MESK --- ---
    E2E4: DIOD mi mluví z duše. Je nás tu moc a jelikož máme demokracii, tak si můžem dělat co chcem. Na individuální úrovni málokdo myslí ve jménu dobra celé civilizace - stáda...
    E2E4
    E2E4 --- ---
    MESK: a ty taky - můžeš teda nastínit, jaký řešení navrhuješ?
    E2E4
    E2E4 --- ---
    DIOD: hele a odpověz mi:

    1. jaký máš "axiomy" peak oilu?

    2. jaký řešení navrhuješ?
    E2E4
    E2E4 --- ---
    XCHAOS: ty totiž vůbec nemáš představu o číslech. viz zákaz žárovek a vytahování nabíječek na mobil ze zásuvky..
    DIOD
    DIOD --- ---
    BIDAK: Pan nerika absolutne, ale absolutne nic noveho. Dokonce ani nemluví o nějakém konkrétním řešení - jen vyjadřuje nezlomnou víru.
    E2E4
    E2E4 --- ---
    XCHAOS: myslet je hovno vědět, říkal můj strýc
    BIDAK
    BIDAK --- ---
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    Autobusy v Číně budou jezdit na elektřinu, rozšíří dobíjecí stanice | Hybrid.cz
    http://www.hybrid.cz/novinky/autobusy-v-cine-budou-jezdit-na-elektrinu-rozsiri-dobijeci-stanice
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    Suzuki začne testovať Swift Plug-in hybrid | Hybrid.cz
    http://www.hybrid.cz/novinky/suzuki-zacne-testovat-swift-plugin-hybrid
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    ITCHY
    ITCHY --- ---
    XCHAOS: ne to je spotřeba,samozřejmě se myslel gwh
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    ITCHY: Praha ne. pokud je to fakt jen 1.2%, tak mě to překvapuje.

    55 000 GWh (asi jsi myslel GWh, ne GW, že) je včetně vyvezené elektrické energie ?
    ITCHY
    ITCHY --- ---
    XCHAOS: no hodiny ah odiny denně a nonstop to fakt všude nejsou, malé obce veřejné osvětlení o půlnoci nemilosrdně vypnou,například:-)

    v roce 2000 700gw z 55 000 gw dle údajů čezu,prostou matematikou se dostaneme
    na 1,2 procenta.....
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    ITCHY: ne-é. spotřeba domácností včetně všeho a spotřeba veřejného osvětlení.

    myslím, že to číslo co uvedl E2E4 je, že 5% spotřeby domácností, firem, apod. představuje osvětlení. myslím, že se s veřejným osvětlením sekl: protože jsou to fakt hodiny a hodiny denně, a nonstop, a často i na úplně absurdních místech....
    ITCHY
    ITCHY --- ---
    XCHAOS: spotřeba domácností je jenom ve světle????
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    ITCHY: no tak já se třeba těším na nějaký odkaz, který by těch 5% spotřebovaných na osvětlení nějak podložil.

    já vycházím z čísel, podle kterých celková spotřeba domácností a celková spotřeba pouze veřejného osvětlení měst a obcí je obdobná - a obě čísla se pohybují někde okolo 20%. ale taky nemůžu dohledat, kde jsem k těmhle číslům vlastně přišel :-(
    ITCHY
    ITCHY --- ---
    XCHAOS: já nevím proč,ale ty vždycky vyrukuješ s čísly která jsou skutečně nevímodkudvycucaná či je jejich autorem nějaké to dítě země.ofi data ti vždy nějak uletí..
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    ITCHY: já jsem tedy vycházel z jiných čísel.
    ITCHY
    ITCHY --- ---
    E2E4: nepřečte,neb to je hnusná a ošklivá realita...
    vítr co rozfoukává hrad z písku
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    XCHAOS: eh, omlouvám se za formulaci "nejblíž v tomhle směru směrem od" ... chápejte, jednak za to může větší než malé množství raního kafe, a jednak jsem nedávno četl knížku o dokazování Poincarého doměnky, a to mě asi trochu zmátlo :-) jinak překlad hledejte v publikaci Dr. Daniela Dryáčníka "manuál GPS navigace v n-rozměrných prostorech"
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    BOBASH: no to je právě to, v čem si nerozumíme. kdyby "hard fantasy" místo rekvizit z dětských pohádek sáhla skutečně k autentickým silám lidského nevědomí... asi nejblíž v tomhle směru se směrem od sci-fi vzdálil Dan Simmons... ale uznávám, že spíše směrem k horroru, než k fantasy. (ostatně v poslední době spousta dobré sci-fi aby zaujala, tak fúzuje s hororem.... ostatně, to v tomhle žánru není nic moc nového...). hardcore sci-fi ovšem dost mizí... snaha zahrnout nejnovější vědu a technologii své doby se v posledních letech stává spíš okrajovou záležitostí a sci-fi si vytvořila svérázný alternativní vesmír "vynálezů, o kterých víme, že jsou nemožné, ale to nám nebrání o nich psát": samozřejmě, je tady Vernor Vinge nebo Charless Stross, a je tu sociální sci-fi Bruce Sterlinga (od kterého mám mimochodem velkou část nápadů, ze kterých čerpám optimismus pro tenhle klub: ale nedívím se, že to vede k flamewar, když jsem neslyšel o tom, že by jeho klíčová díla vyšla česky: kdo tady četl Islands In the Net, Distraction nebo dokonce The Caryatids ? (u toho posledního díla jsem dokonce i já teprve ve třetině PDFka, které jsem si stáhl přes torrent))

    samozřejmě jsme v tomhle klubu zcela offtopic. i když ne úplně, protože Bruce Sterling je dost post-peak-oil (Neal Stephenson dokonce v žertovném interview, kde popsal, jak by měl vypadat případný souboj mezi ním, Williamem Gibsonem a Bruce Sterlingem odhadoval, že "Bruce Sterlng by zaútočil tak že by naboural obří LNG tanker do neviditelné rekreační jachty Williama Gibsona" :-) což vrací debatu obloukem zpět k tématu :-)

    myslíš, že z toho, za kterého cyberpunkového spisovatele kopu, je myslím nejvíc zřejmé, kde se vzala inspirace k těm "volům naváděným pomocí GPS" - a tímto současně důrazně popírám, že by inspirací bylo jakékoliv větší než malé množství čehokoliv (jak se mi tu snažil podsouvat ITCHY....)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam