• úvod
 • témata
 • události
 • tržiště
 • diskuze
 • nástěnka
 • přihlásit
  registrace
  ztracené heslo?
  ARCHNATONASteampunk
  SADAKO
  SADAKO --- ---
  MAWERICK: Když k tomu ještě přilepíš cedulku "postapo" tak asi klidně... :D ale nejsem zrovna na tohle dobrý arbiter, z mangy znám jen první díl a z anime asi tři díly, než jsem to zahodila, tohle se se mnou brutálně nepotkalo.

  SOMBRA: Njn, kdyby FMA neměl ty chibi scény, tak se nezlobím, ale já to beru jako specifikum žánru a vlastně je mi to úplně jedno; něco jako ty momenty "kdyby si dva lidé upřímně promluvili, mohlo by se to vyřešit nejpozději v pátém díle, ale oni holt nemůžou, neb přísahy, mistrové, vendeta a zákon zachování tváře" ve wuxia. :D
  SOMBRA
  SOMBRA --- ---
  SADAKO: ooo, to jsou dobré orgie! :D

  Vidocq! znám a škoda, že toho v tomhle stylu (o něm) není víc; ale ono... já jsem fanda Vidocqa, takže se na to dívám specifickou optikou :)
  a Bowie jako Tesla - ano, prosím :D

  Fullmetal znám :) tam je spousta dobrých věcí, ale vraždily mě tam ty "chibi momenty", tedy, vraždily mou schopnost se do toho nějak ponořit :)
  ostatní omrknu!
  MAWERICK
  MAWERICK --- ---
  MEMNON666: naprosto cilene jsem se mu vyhnul :D :D
  MEMNON666
  MEMNON666 --- ---
  A nikdo nezmíní Wild Wild West? ;)
  MAWERICK
  MAWERICK --- ---
  SOMBRA: hm. zajimava otazka :)
  to nevim... :) resp asi bych nezvolil jeden konkretni... spis bych to asi rekl tak ze se mi spis libi ty "fantaskni" (Nausica, Mononoke atp) vic nez ty "realne" (Zveda se Vitr)

  SADAKO: hm Da se Attack on Titan povazovat za steampunk? :)
  SADAKO
  SADAKO --- ---
  SOMBRA: Pokud nevadí anime

  https://anidb.net/anime/979 - Fullmetal Alchemist (ale to asi znáš)
  https://anidb.net/anime/4897 - Baccano! coby nepurista bych to klidně šoupl i pod označení steampunk, ale tak nějak "mimo jiné"
  https://anidb.net/anime/16174 - The Case Study of Vanitas; pokud si pamatuju správně, tohle je decánko z ranku "stupidní, ale koukalo se na to dobře"
  https://anidb.net/anime/10952 - The Empire of Corpses (film), to by se ti mohlo líbit, alternativní Londýn 19. století s oživováním mrtvol v ceně

  Hrané filmy
  https://www.csfd.cz/film/20630-mesto-ztracenych-deti/prehled/ - poněkud bizarní (taky to točili Jeunet a Caro), ale zábavné a IIRC i archetypálně pozitivní
  https://www.csfd.cz/film/12103-fantom-parize/prehled/ - Vidocq, nevím, jestli neznáš, vysoce esteticky hodnotné
  https://www.csfd.cz/film/268441-tajemstvi-mumie/prehled/ - retardace AF, ale z hlediska stylu zajímavé
  https://www.csfd.cz/film/223160-dokonaly-trik/prehled/ - nesedí mi Nolan jako režisér a to tak, že těžce, Prestige mě vlastně nebavil; ale tak nějak na tom filmu něco je (mj. Bowie jako Tesla))
  https://www.csfd.cz/film/221352-pad/prehled/ - nevím, jestli by tohle kdokoli jiný řadil mezi "steampunk" a puristy by zřejmě kleplo, nicméně jsou to totální vizuální orgie
  SOMBRA
  SOMBRA --- ---
  MAWERICK: chápu :) vlastně ze zvědavosti: jaký je pro tebe a podle tebe nejlepší Ghibli film (bez ohledu na žánr/subžánr)?
  MAWERICK
  MAWERICK --- ---
  SOMBRA: chapu :) ja mam ghibli filmy rad...

  jinak last exile je imho prvni lepsi. ta druha serie uz je slabsi i kdyz porad v lepsim prumeru.

  COMODOR_FALKON: jak neexistovalo? Jules Verne neexistoval? Karel Zeman neexistoval? jen se to pojmenovavalo nestejne...
  jsi demagog. tohle neni algebra nebo programovani... umeni neni binarni... styly se prekryvaji, doplnuji, vykradaji a napodobuji...
  A steampunk stejne jako scifi, fantasy, cyber-,diesel- a jine "'punky" jsou umeni.... to je realita...
  SOMBRA
  SOMBRA --- ---
  MAWERICK: díky moc! (nic konkrétního jsem nespecifikovala :)

  Laputu jsem kdysi viděla, ta mi nesedla (ale to ani Howl´s Moving Castle a některé další, možná se míjím s Ghibli narativitou - i když Mononoke Hime pro mě fungovala)

  na Steamboye mrknu...

  a Last Exile vypadá super! z toho jsem někde viděla klip a teď se mi to spojilo, to vypadá hodně zajímavě!
  COMODOR_FALKON
  COMODOR_FALKON --- ---
  MAWERICK: Logicky, nikdo před ním nemohl být něčím, co neexistovalo...
  Tím, že definoval společné znaky děl svých a dalších autorů a tím, že je zkomprimoval do konkrétního symbolu, konkrétního názvu…

  CORNHOLIO: Nedává, a to ani takhle, když pečlivě vypreparuješ těch cca 30% výroku, které Ti zapadají do toho, do čeho potřebuješ zkroutit realitu…
  CORNHOLIO
  CORNHOLIO --- ---
  COMODOR_FALKON: asi se mi s tebou nechce moc diskutovat vzhledem k tomu, co tu předvádíš (jako ostatně zřejmě už nikomu z tohohle klubu), nicméně uvědomuješ si, že tvůj poslední citát dává za pravdu SOMBŘE?

  "... the term has evolved from a literary sub-genre of Science Fiction (SF) to a sub-culture of Goth fashion, Do-It-Yourself (DIY) arts, crafts, and maker movements, and more recently, as counter-culture."
  MAWERICK
  MAWERICK --- ---
  SOMBRA: jeste me napda ze nektere filmy od Ghibli maji steampunkove razeni...
  Treba Laputa:
  Laputa: Nebeský zámek (1986) | ČSFD.cz
  https://www.csfd.cz/film/28495-laputa-nebesky-zamek/prehled/
  MAWERICK
  MAWERICK --- ---
  SOMBRA: asi zalezi jakou "inspiraci""' hledas :) (nehledal jsem puvoidni prispevek :)) ale myslim ze treba takovy Steamboy nic nezkazi. Stejne asi treba
  Steamboy (2004) | ČSFD.cz
  https://www.csfd.cz/film/92069-steamboy/prehled/

  pripadne mozna Last Exile. Tam uz je to trosku riznuty magii a "neparnima" mcguffins, ale celkova stilizace rozhodne steampunkova je
  Last Exile (2003) | ČSFD.cz
  https://www.csfd.cz/film/180309-last-exile/prehled/

  a na druhou stranu se rozhodne neoznacim za steampunk znalce takze se tu urcite najdou dalsi/jine typy :)
  MAWERICK
  MAWERICK --- ---
  COMODOR_FALKON: coz jen dokazuje to co jsem tu uz psal... Jde o to vytvorit skatulku a do ni neco strcit...

  A odvazne oznaceni je to pro to ze je sice prvni kdo pouzil ten termin, ale pojemenovaval neco co uz existovalo nebo aspon vznikalo... On nebyl prvni.. jen tomu dal jmeno :)
  SOMBRA
  SOMBRA --- ---
  MAWERICK: vlastně... když jsem přišla pro inspiraci, doporučil bys mi prosím nějaký zajímavý steampunkový (či laděný) film? klidně "kolečka pro kolečka";
  (nebudu se dohadovat s fašistickým sprosťákem jako je falcon, to je jak living fantasy fašos, co ti tvrdí, že na kostým elfa nemůžeš použít bavlněnou látku :D zcela nepřínosný)
  COMODOR_FALKON
  COMODOR_FALKON --- ---
  MAWERICK: Ne, to není odvážné tvrzení - to co jsem citoval je konkrétní dopis v kterém došlo k prvnímu použítí termínu "steampunk" a k první definici toho, co žánrově zahrnuje.

  Před citovaným dopisem steampunk prostě neexistoval - byl to jen nijak specifick nedefinovaný a neohraničený soubor "gonzo-historical manner" technofantasy, resp. retrofuturistická evoluce "Scientific romance".
  Existovala díla, která byla do steampunku zařazena dodatečně poté, co vznikl jako žánrová kategorie, tj. "proto-steampunk", ale steampunk jako takový do té dob neexistoval.
  (Plus byla později do steampunku zařazena i některá "zastaralá sci-fi" = Verneovky)

  V tomhle dopise byl poprvé termín použit pro popis jeho tvorby a tvorby pár dalších autorů, kteří místo 100 let do budoucnosti (cyberpunk) zamířili 100 let do minulosti (steampunk)

  Myslím, že poměrně trefný (a nadčasový) je tento dekádu starý popis z rigorózky M.D.Perschona:
  "When K.W. Jeter inadvertently coined the term “steampunk” in a letter to Locus magazine in 1987, he was ironically classifying the neo-Victorian stories he and fellow Californians James Blaylock and Tim Powers were writing. Despite such flippant beginnings, the term has demonstrated remarkable resilience, becoming the signifier for nearly every neo-Victorian work of speculative fiction since Jeter’s own Infernal Devices (1987).
  It has been used to retroactively subsume pre-Jeter scientific romances such as Michael Moorcock’s Nomad of the Time Streams (1971-1981), the ‘60s television series Wild, Wild West (1965-1969), and alternate histories such as Keith Roberts’ Pavane (1966). Even the writings of H.G. Wells, Jules Verne, and their futurist contemporaries have been labeled steampunk.
  Online debates continue raging, seeking to define steampunk, with answers ranging from narrowly restricting and exclusionary definitions, to uselessly inclusive indefinitions. Steampunk’s growing popularity in books, film, games, fashion, and décor, has only exacerbated the problem, as the term has evolved from a literary sub-genre of Science Fiction (SF) to a sub-culture of Goth fashion, Do-It-Yourself (DIY) arts, crafts, and maker movements, and more recently, as counter-culture."


  SOMBRA: Steampunk v současné době umírá a rozplizává se do blátivé neurčitosti a naleštěné prázdnoty instáčových pozérek, nicméně není "můj" a ani jsem to nikdy netvrdil. Nicméně, není ani "Tvůj" a přes veškerou ublekotanou snahu, na faktu, že je to poměrně jasně definovaný žánr, jak ze strany zakladatelů, tak i skrze odkazy na "proto-steampunk" (v ČR třeba Karel Zeman) to nic nezmění...

  Co pořád nechápeš je to, že na jakýkoliv nesmyslný blábol, který si ublinkneš, já můžu sáhnout do archivu a vytáhnu buď přímo citaci někoho ze zakladatelů žánru nebo seznam literatury, která ho Steampunk definuje. Dokonce existuje jedna rigorózní práce z roku 2012, která má 300 stran plných detailů…
  MAWERICK
  MAWERICK --- ---
  COMODOR_FALKON: "K.W.Jeter, první steampunker, 1987" je trosku odvazne oznaceni :) navic i on pouziva slovo fantasies :)

  Coz podle me dava dfost prostoru pro ruznou inrepretaci. Konec koncu porad je to fantazie...a snazit se ji zaskjatulkovat a "normlaizovat" je cesta hodne spatnym smerem...
  SOMBRA
  SOMBRA --- ---
  steampunk je živý a není tvůj - a není na tobě, abys tady cokoli kázal, nemáš k tomu absolutně žádnou autoritu, nejsi žádný znalec ani nijak zasloužilý, jenom dštíš síru a plameny pekelné a snažíš se být zastrašující a jakože "elitář" :D
  COMODOR_FALKON
  COMODOR_FALKON --- ---
  SOMBRA: No, podmínkou diskuse je číst co píše protistrana a "nějak" na to reagovat...
  Problém je v tom, že Ty jsi selhala už u toho čtení a pak jen velmi zmateně blekotala - přiléhavější slovo těžko hledat…

  Já necítím potřebu kohokoliv o čemkoliv přesvědčovat - zvlášť když není o čem. Tvé ignorantství, neznalost velmi dobře zaznamenaného vzniku a historie žánru a pocit, že tam je někde nějaký prostor pro "přesvědčování" o čemkoliv, je hlavně Tvojí vizitkou…
  SOMBRA
  SOMBRA --- ---
  tím, že někomu řekneš, že "blekotá" svou pozici neposílíš a o relevanci svého názoru dotyčného nepřesvědčíš, obzory nikomu nerozšíříš a mou námitku, že takhle působí komunita nepřátelsky, pouze potvrdíš (což jsem vlastně doufala, že se nestane);

  možná ti o nic z toho nejde a jsi jenom troll, co se rád hádá po internetu;
  ale na tom asi nesejde, žádné podněty k zamyšlení z téhle komunikace zjevně nekoukají, raději půjdu vytvářet nějaký steampunkový art, ze kterého by ti rupla čočka
  SOMBRA
  SOMBRA --- ---
  COMODOR_FALKON: "vyblekotáš"? ehm, tak jsem se pokusila o diskusi a ty jedeš ad hominem; ok;
  jasně, pak ta komunita nemá vypadat hnutá
  Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam