• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    ARCHNATONASteampunk
    TROJKA
    TROJKA --- ---
    FIELDMAN: . .neni, zamerem je , jsa v nalade na to , polozit dotaz a jak uz to u dotazu byva , vyckat odezvy ci odvěti . .jak moc jsem ti odpovedel?)
    FIELDMAN
    FIELDMAN --- ---
    TROJKA: Je záměrem ta záplava zbytečných teček a inkoherentní stavba textu? Já jen, že si tak napůl domýšlím, co jsi tím textem vlastně vůbec myslel. To, že se tam vyskytuje otazník, lehce napovídá, že jsi chtěl položit otázku... Jak tedy ta otázka zní? (...a prosím, polož ji v nějakém jazyce, kde není diakritika a interpunkce distribuována na první pohled náhodně, děkuju)
    TLOUDEV
    TLOUDEV --- ---
    hele kdybyste někdo chtěli vyříznout nějaký artefakty fiberlaserem, tak dejte vědět. ozdobná ozubená kola, děrovaný plechy atd.. rozjel jsem kovovýrobu. https://laser.woodcoregang.cz
    TROJKA
    TROJKA --- ---
    . .přátelé, je nejake nepřátelstvi steampunku a dieselpunku, co myslite ? .je to celkem velky tvurci rybnik a tak se vejde lodí. .skoro by se az prolnuly. .a post -apo ..sbíram styčne body ..

    SATAI
    SATAI --- ---
    Peak steam:

    Viktor Sodoma feat. F.R.Čech - Parní stroj
    https://youtu.be/j2s3jcLwauo
    MAWERICK
    MAWERICK --- ---
    TLOUDEV: ale jako film je to rozhodne zajimavej se zajimavym napadem a stylizaci
    MAWERICK
    MAWERICK --- ---
    TLOUDEV: :) to uz teda ale hodne ujizdime imho...

    Hmmm... tak si tak rikam.. dedikovana DP diskuze tu neni.. co rozsirit tuto? (vzhledem k tomu ze DP ma bliz ke Steampunk nez k Cyberpunku :))
    TLOUDEV
    TLOUDEV --- ---
    KID_MCHUTT
    KID_MCHUTT --- ---
    SOMBRA: takovej Blade Runner si o to vyloženě koleduje :)
    SOMBRA
    SOMBRA --- ---
    CORNHOLIO: super, díky za vhled a kontext!
    SOMBRA
    SOMBRA --- ---
    MOUNTBATTEN: jo, se zahraničními steampunk komunitami mám zkušenost, že jsou velmi v pohodě, otevřené a podporující
    SHEALA
    SHEALA --- ---
    SADAKO: mě to spíš přípomíná naše fakultní studijní, co na všechno mají formulář :)
    SADAKO
    SADAKO --- ---
    MAWERICK: Yep.
    Popravdě musím říct, že mě tady na tom žánrovém vymezování se minoritnějších subžánrů fantastiky přijde zejména v kontextu steampunku nejzábavnější to, že to obsedantní trvání na přesné kategorizaci je imo dědictvím osvícenství, moderny a 19. století. Tj. té představy, že lze všechno absolutně precizně rozparcelovat a popsat a ono to taky taky zůstane a nebude se to drze přelévat přes okraje svých ohrádek. Je to takové authentické. :D
    MAWERICK
    MAWERICK --- ---
    MAWERICK: SADAKO: i kdyz oboji je fakt asi psis dieselpunk nez steampunk.

    Ne druhou stranu oddelena diskuze o DP tady neni :) TAkze tohle je asi nejblizsi
    MOUNTBATTEN
    MOUNTBATTEN --- ---
    COMODOR_FALKON: Hehehe, no baví mne, jak jsi nevydejchal latex. Nejlepší bylo, jk sis běžel pofňukat na zahraniční diskusi a všichni z tebe měli prču.
    Já aspoň když jdu na akci, tak aspoň pomůžu nějak s tou akcí. Ale tak tvá povaha je dost jasná
    COMODOR_FALKON
    COMODOR_FALKON --- ---
    OROGAN: To je pravda, ovšem to nic nemění na tom, že to je o tom:
    "Podívejme se na zastaralou scifi, kterou se inspirujeme a zkusme něco z toho vyrvat z kontextu a nacpat i s autorem do našeho nového žánru…

    U Behemotha je aspoň použit žánrově kompatibilní způsob pohonu…
    COMODOR_FALKON
    COMODOR_FALKON --- ---
    MOUNTBATTEN: To bude tím, že se tzv. "puristi" stáhli z akcí s převahou "instáčových steampunkerů" a o akcícg pro puristy nejsou pozéři typu: "Mám na latexových šatech jedno ozubené kolečko a pózuju před Smíchovským mostem, dis' is da hardcore steampunk!" tak nějak informováni…
    OROGAN
    OROGAN --- ---
    COMODOR_FALKON: Jedna věc je elektrifikovaná
    ponorka, druhá třeba ten parní slon v Zemí šelem. Ten se do steampunku vejde třikrát i podle měřítek, která jsi tu ty sám zmiňoval.
    CORNHOLIO
    CORNHOLIO --- ---
    SOMBRA: komiks Liga vyjímečných je docela rozsáhlý cyklus, ty dvě knížky, co vyšly v češtině, jsou vlastně jen začátek, i když asi nejlepší (a jako jediný vlastně tematicky steampunkový). Celé je tozaložené na používání postav z dobové literatury a popkultury a jejich více mebo méně vtipném nebo podvratném začlenění do příběhu. V dalších dílech putují hlavní postavy postupně dalšími epochami až do současnosti (dokonce je tam zapojený i Harry Potter) a zvlášť v posledních dílech se už běžný čtenář v odkazech na britské hrdiny pulpových komiksů z 50.-60. let nemá šanci orientovat. Black Dossier např. Moore evidentně napsal jako pomstu vydavatelví, protože ta knížka je typograficky docela masakr (několik druhů papíru a formátu(!), 3D část s přiloženými 3D brýlemi atd.)

    Nicméně boční série Nemo je moc fajn, vyšla i česky - tři příběhy dcery kapitána Nema, která postupně bojuje s lovecraftovskými monstry na jižním pólu, padouchy z expresionistických filmů (Dr. Caligary a Dr. Mabuse) v Nacistickém německu a nakonec v 50. letech v jižní americe s Hitlerovými klony. Steampunk je to teda jen docela okrajově.

    U nás něco podobného v komiksu vytváří Petr Kopl se svojí sérií Victoria Regina, zaměřenou hlavně na Sherlocka Holmese, kde ale vystupují postavy z dalších slavných románů (v téhle chvíli vychází ve Čtyřlístku jeho cesta kolem světa za 80 dnů, spadající do stejného světa).
    COMODOR_FALKON
    COMODOR_FALKON --- ---
    SATAI: Rozhodně nikoliv… Nominalismus je jen důsledkem tendence lidí k mentální lenosti v kombinaci s určitým zaprděným asketismem, který nominalistické haluze příliš nenarušuje…

    MAWERICK: No, ne... Verne, Wells, Leonardo da Vinci, atp. jsou oprávněně bráni jen jako inspirační zdroje, nikoliv jako součást. Ani jeden z nich netvořil steampunk, ten jen z části jejich díla vychází - a to často ještě jen velmi volně...

    Což souvisí dost s tím, že Verne se obrací k budoucnosti, steampunk k minulosti - ačkoliv se potkávají někde uprostřed.

    Třeba v případě Verneovek je steampunk reálně prakticky nepřítomen (pouze skrze viktoriánskou/industriální uměleckou stylizaci) - třeba zrovna Nautilus je sice oficiálně "vzorová steampunková ponorka", ale je to ponorka čistě elektrická, nikoliv parní a posádka je vyzbrojena puškami s elektrickými projektily...
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam