• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    DARJEELMakrobiotika a výživa podle pěti elementů




    Tenhle klub není pro ortodoxní a zapálený makrobiotiky, kteří by tu chtěli dělat celosvětovou osvětu, ale pro lidi, kteří si položili otázku:
    "Co ještě pro sebe můžu udělat, abych se cítil dobře?"
    Je prostě pro všechny, kteří chápou, že zdravé a kvalitní jídlo je základ, ale nešílí z toho :)


    makrobiotická zkušenost- kerrayuv čtivý report
    rozbalit záhlaví
    DARJEEL
    DARJEEL --- ---
    SVA: tak neco zorganizuj, ja byhc prijel a urco aj id PAPAL a dalsi... =)

    RAPAL: sry ale ted to sedlo... =))))
    SVA
    SVA --- ---
    no asi se shodnem na tom, ze na makrobio je neco vic, nez jen se zdrave najist, cloveku se otevrou "oci" nad tim, ze salat ma krasne zelenou barvu a je takovej zivej a trepajici se, kdyz si ho davam do ust, ze jsou to "zive" plody prirody s kterych lze prijmat energii nejen na fyzicke urovni(to mi pripomina jednu krasnou ceskou mantru"dekujeme za to jidlo, ktere leci nas...") , do toho kdyz clovek je i fyzicky trochu aktivni tak to ma dost vysoky naboj pro telo i mysl zaroven

    jo taky sem byvala abuser cokolady, nejvic pro mne byl dukaz toho ze to "opravdy" funguje v norsku, kde jsme chodili nekolika denni treky pres NP a ja se nekrmila sladkym, ale jedla MB a cvicila cele tri tydny

    doufam, ze mi nekdo da pod stromecek MB knizku zamerenou na teorii vyvazovani energii:)

    no ted zrovna taky nejsem nejlepsi priklad, chtelo by to nejaky kurz anebo treba jen vikend lidi co se zajimaji o MB, prostor by byl v jedne cajce("asram") ve vychodnich cechach, je tam vybavena kuchyn, mlynek, studna, krasna priroda
    DARJEEL
    DARJEEL --- ---
    SVA: pro me je makrobio odpoved na otazku: "co teda vlastne clovek musi jist, resp. jaky je "minimum" toho, co jist, aby clovek byl nutricne f klidu a neprecpaval se. pochybuju, ze vsichni ti experti na vyzivu doopravdy "vi" co a jak. treba od rodicu sem mel vstipenej jidelnicek vylozene nevyhovujici, hodne jogurtu, syru, masa a pod. navic priprava vesmes smazenim po delsi dobu. Sam se venuju telesnymu pohybu a tak je pro me vhodnejsi lehci strava, abych mohl cvicit i vicekrat denne a nak rozumne si naplanovat den, protoze mam mnoho aktivit.
    Z druhe stranky je makrobiotika informacni, nerkuli psychedelicka zalezitost postavena na tom, ze rostliny jako entity k nam promlouvaji, svym tvarem, barvou, obdobim a mistem vyskytu, je to jazyk stravy, ktery makrobiotika dobre cte.
    V neposledni rade jsem docela slusnej abuzer sladkyho a makrobiotika prijem cukrovinek omezila, v mem pripade, na minimum.
    Jinak ale dluzno poznamenat, ze jim vse, maso i mlecne produkty (teda kysanou smetanu...=) ovsem ve velmi nizke mire.
    BROZKEFF: taktak...=)
    BROZKEFF
    BROZKEFF --- ---
    No, ve stručnosti bych porovnal "běžnou českou kuchyni" a "zdraví prospěšnou kuchyni" (jedno zda makrobio nebo jiný racionální systém).

    — po výborné svíčkové se šesti knedlíky a pivem je žaludek tak nějak těžký, automaticky se zavírají víčka a vše svádí k tomu si na dvě hodinky natáhnout nohy na gauč, sledovat politické kecy v TV a čumět do blba. Tamasická pasivita a mrtvolnost.

    — Po makrobio, makrobio-like, nebo jiném lehkém jídle se stav PŘED a PO jídle změní v zásadě pouze v jediném parametru – žaludek přestane škemrat že má hlad. V závislosti na tom, jak bylo jídlo [energeticky/živlově/jinjangově/whatever, doplň čemu věříš] vyváženo, to může ještě zahřát/ochladit/energetizovat/cosi, ale v ideálním případě by to nemělo snížit aktivitu a energii k dalším činnostem. Fyzické i mentální schopnosti by měly zůstat na zhruba stejné úrovni jako před jídlem.

    Praktické poznatky :)

    Jak to vyzkoušet v Brně — jeden den jít na oběd do menzy, druhý den do ZZ na Jaselské ... a pak pozorovat tělo a mysl ;)
    JELLY
    JELLY --- ---
    ja jsem sama na sobe zpozorovala, ze ackoliv jsem makrobiotku zkousela poprve, tak ucinek se dostavil ihned..pocitila jsem silny naval energie... takovou vitalitu jsem na sobe dlouho nezpozorovala,.. .]
    SELMICKA
    SELMICKA --- ---

    stavte se..
    bude i Dumsteringovy obcerstvo...:-)
    LILY
    LILY --- ---
    VRINDAVAN: No jo, no. Člověk se pak těm lidem nediví, že si o mně myslí, že se živím makrobio.
    VRINDAVAN
    VRINDAVAN --- ---
    LILY: já to věděl,ta makrobiotika dokáže teda divy.tak proto jsou ty lidi jiný,odlišný. fuj,ty budeš teda obluda. ;o) :o*
    LILY
    LILY --- ---
    VRINDAVAN: No normálně, zelená noha a na ní tři velké silné pařáty.. :)
    VRINDAVAN
    VRINDAVAN --- ---
    LILY: jaký pařátek? :) že by tě makrobiotika tak zdegenerovala? ;o)
    LILY
    LILY --- ---
    VRINDAVAN: Ano, to jsem pochopila. Ta fotka je ale poměrně vyvedená. Ožužlávám si tam vlastní pařátek. :)
    VRINDAVAN
    VRINDAVAN --- ---
    LILY: v pohodě,jen jsem si dělal srandu.
    LILY
    LILY --- ---
    VRINDAVAN: Mě to taky přeqapuje. Nicméně Rapal ode mně jednu relativně čerstvou fotku má (já ji neumím semhle dát, tak leda ho požádat). :))))
    VRINDAVAN
    VRINDAVAN --- ---
    LILY: jůůů.to se nák pozná na těle když něko jí makrobioticky? to člověk vypadá nák jinak od druhých? nemáš nákou fotku makrobiotika abych mohl porovnat? ;o) :oD
    SVA
    SVA --- ---
    KERRAY: je tak dekuji, urcite to bude hodne inspirativni az si to predctu
    KERRAY
    KERRAY --- ---
    SVA: nevim jestli uz jsem to tu pred casem nedaval... kazdopadne je to dlouhe
    LILY
    LILY --- ---
    SVA: Já se přiznám, že nevím o makrobiotice a jejích pravidlech vůbec nic. Nicméně zřejmě klamu tělem, páč si o mně spousta lidí myslí, že se makrobioticky stravuju.
    VRINDAVAN
    VRINDAVAN --- ---
    myslím že je důležité se naučit naslouchat svému tělu. pokud někdo se sebou duchovně pracuje a dochází k určitému vnitřnípmu pročištování.tělo samo napoví co potřebuje. někdo se může vydat cestou veganství,makrobiotiky,nebo dalších krásných věcí. člověk ví sám co mu sedne za žraso. ;o)
    VRINDAVAN
    VRINDAVAN --- ---
    banany jsou hlavně hybrid který vytlačil půvopdní přírodní banány.původní už neexistují jsou vyhubené. tuším že se pěstují v jakémsi plynu.

    proč si někdy nedopřát trošku toho nezdravého makrobiotikého jídla.;o)
    SVA
    SVA --- ---
    chtela bych se zeptat jake jsou vase zkusenosti s makrobiotikou, proc makrobiotika?zkusili ste makrobiotiku a vyhovovala?vratili jste ke svym starym navykum a o makrobiotice si nechavate jen zdat?
    SVA
    SVA --- ---
    mne prijde makrobiotika hodne zajimava po energeticke strance, mne osobne trapilo chronicke onemocneni, ktere se hlavne projevovalo abnormalni unavou, zkusila jsem jist vice striktne makrobiotiku se vsemi tema zasadami, hlavne si myslim ze nejdulezitejsi je jist pomalu A POZVIKAT jelikoz treba takova mrkev ktera se nepozvika poradne udela peknou paseku, telo se pak zbytecne namaha s travenim(ztrata enrgie)a neveme si tolik s toho co prijma spotravin, navic clovek si jidlo vice vychutna a pozna rozdil mezi kvalitnejsi potravinou

    takze namisto abych po jidle vyzadovala svych 20 tak jsem uz u jidla citila ten prival energie, je to jako kdyz clovek po cviceni pozoruje ucinky na svem tele po subtilni i fyzicke strance
    LILY
    LILY --- ---
    SVA: Nakrájíš na kolečka (dělám si 2ks), posypeš, poliješ, a lze přidat trochu medu či kakao.

    VRINDAVAN: Samosebou nepražené nesolené.. :)
    SVA
    SVA --- ---
    LILY: no ja myslim, ze se v makrobiotice vyhybame potravinam, ktere nejsou tuzemske, a ani to ovoce neni zrovna klise, pac jsou tam jednoduche cukriky, ktere pro nas po energeticke strance nemaji takovy vyznam jako trebe polysacharidy obsazene napr.v ryzi, ale v receptech o makro jsem ovoce videla, takze asi jak kdo, nebo spise nepovazujeme ovoce jen za energeticky vyhodne(kdyztak mne nekdo opravi)
    na banany se spotrebuje nejvice chemickych postriku a nejsou taky puvodni

    no ja banany miluji, recept ktery si napsala urcite vyzkousim a nebudu cekat do leta:)
    VRINDAVAN
    VRINDAVAN --- ---
    LILY: http://arietescarlett.elektrosvet.cz/scarlett-sl-1545+dp134877/

    tady je malá ukázka mlýnku. jj oříšky jsou moc dobré a kešu ty obvzlášt.
    ale nepražené nesolené.;o)
    LILY
    LILY --- ---
    VRINDAVAN: Každý má pravdu. :) V tom je svět krásný a tak trochu magický, protože každému jeho pravda funguje.
    Uááá, tříštivý mlýnek, tak to taky nemám. Ořechy a nejrůznější semínka si dávám ráno do kašičky a pak jím převelice ráda kešu.
    VRINDAVAN
    VRINDAVAN --- ---
    LILY: emoc neexistuje,existuje jen slabá nebo silná imunita která se vytváří dle tvé stravy.to je tajemství zdraví,zakladen je dobře jíst. jelikož jsi v těle keré z určité časti ovládáš a z určité časti ovládá ono tebe.jestliže není tělo v pořádku není v pořádku i energetické tělo.vše je propojeno s druhým.

    stačí tříštivý kavomlýnek a ruční mixer co máš.

    jinak kdyby jsi jedla každý den pul kila ořechů. a to kombinace mandle,vlašáky,a para ořechy.nemusíš jíst už vůbec nic.plně nahradí vše potřebné v těle.

    ty mléka jsou dobrá,hlavně po ránu.

    souhlasím s tebou,máš pravdu co píšeš.
    LILY
    LILY --- ---
    VRINDAVAN: Také to lze řešit jinak. Mohu se třebas pokusit starat i o své energetické tělo způsobem, že mu nezavdám příčinu k tomu, aby ke mně musela přijít rakovina jakožto upozornění, že se vzdaluji od úkolu, kvůli němuž jsem se v tomto životě inkarnovala.
    Je rozhodně potěšující, že jsou lidé, jimž dr. Wolker pomohl a že se vůbec zabýval tím, čím se zabýval (jinak by se to třeba nedostalo až k tobě a ostatním lidem, s nimiž to rezonuje), každý má ale svůj vlastní druh medicíny, který pomáhá právě jemu.

    A propos, jaxtím mlíkem? Kterak ho připravit, nemám-li mixér?
    VRINDAVAN
    VRINDAVAN --- ---
    LILY: jasný že jo já také rád vařím a jídlo též tepelně zpracovávám. tak až třeba dostaneš rakovinu dostaneš se na stravu dr wolkera.;o)

    každý pocituje slunce nák jinak tak i jídlo.ale to neznamená že nepřijímat nazorný příklad a celoživotní věděckou práci.

    neberu ti nic co cítíš psal jsem to to jen pro rozšíření obzoru nikoliv abych něco vyvracel nebo snižoval.na to nemám právo. ;o)
    LILY
    LILY --- ---
    VRINDAVAN: Snadno vyrobit sama.. ..bych si nejdřív možná musela koupit mixér nebo něco. Mám jen ten ponorný a tím by to asi nešlo.
    Navíc pro mě je jídlo požitek a převelice ráda vařím. Nerada bych se tohoto potěšení vzdala.
    VRINDAVAN
    VRINDAVAN --- ---
    LILY: je jasné,každý jak to cítí. jenže teplé jídlo nemusí zahřívat oganismus. naopak některé kombinace zeleninových štáv zahřívají daleko více než teplé jídlo. jen musíš vědět jaké.např.ořechové mléka které si doma můžeš snadno vybobyt sama.

    ale jak říkáš jak to kdo cítí. dr wolker nebyl vitarian. nebo možná se jeho studie nák pojmenovala.

    proč to píšu protože zatím neznám praktický příklad než je dr wolker. tenhle člověk ve 20 letech onemocněl a pečlivým studien a chemickým rozborem potraviny a vliv na lidský organismus zjistil to co zjistil,vyléčil se a ve 120 letech se cítil jako mladík.
    tvrdit že v zimě se to nedá je nevědomost a iluze. pro pročtení wolkrovy stravy budeš v zime chodit v tílku ;o) nesetkal jsem se v žádné jiné stravě at je to makrobiotika nebo něco jiného s nazorným příkladen dr wokera. to o něčem svědčí.
    zrovna tento týden jsem četl studii že vědci zjistili když člověk sní vařenou stravu jeho bunky v těle se zašišatí,z kulatých se stanou šiaté,což je španě. to co cítíš nemusí být pro tvé tělo dobré,kuřák třeba také cítí chut na cigaretu a moc dobré to pro něj není i když se cítí dobře když kouří. a tak je to i s jídlem.


    to co tu píšu ber s nadsázkou :o) mně kdyby dr wolker viděl jak jím tak se v hrobě obrcí. :)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam