• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    DARJEELMakrobiotika a výživa podle pěti elementů




    Tenhle klub není pro ortodoxní a zapálený makrobiotiky, kteří by tu chtěli dělat celosvětovou osvětu, ale pro lidi, kteří si položili otázku:
    "Co ještě pro sebe můžu udělat, abych se cítil dobře?"
    Je prostě pro všechny, kteří chápou, že zdravé a kvalitní jídlo je základ, ale nešílí z toho :)


    makrobiotická zkušenost- kerrayuv čtivý report
    rozbalit záhlaví
    DARJEEL
    DARJEEL --- ---
    MLIBREVIRGEA: to by chtelo clanky a ja nemam cas se hrabat v databazich, abych to nasel, resp. se mi nechce, tak sem si rikal, ze by tu treba nekdo mel acta delicti, kde je napsane, ze odklepli ofiko patou chut.
    Jinak kde je ten glutamatovy receptor? No vsude v celym tele!
    SLAUGHTER: jj, vsechno souvisi se vsim :)
    SLAUGHTER
    SLAUGHTER --- ---
    DARJEEL: 5 chutí bude buď přesvědčení, bo to bude souviset s tím obrázkem nahoře :-)..
    MLIBREVIRGEA
    MLIBREVIRGEA --- ---
    ja jsem tam na tech internetech patou chut - palivou chut nenasla, internety tvrdi, ze to je pocit a ne chut, aha .)

    chut
    http://oko.yin.cz/3/chut/
    jazyk
    http://ms.gymspgs.cz:5050/bio/Sources/Textbook_Textbook.php?intSectionId=110400
    glutamat
    http://www.eufic.org/article/cs/food-safety-quality/food-additives/artid/skutecnost-glutamatu-sodnem/
    http://psych.lf1.cuni.cz/bp/3.4.htm

    tak jsem aspon objevila, kde se u zivocichu nachazi ten glutamat(CNS) .)

    pisou furt jenom o 4 chutich a umami, ta by chuti byt mohla, i kdyz mi prijde, ze si sami pisatele na tech internetech nejsou jisti..
    DARJEEL
    DARJEEL --- ---
    SLAUGHTER: mam na mysli tu patou chut, kdes to cetl?
    SLAUGHTER
    SLAUGHTER --- ---
    DARJEEL: mám své utajené zdroje :-)... co máš na mysli?
    MLIBREVIRGEA: mno mám taky za to, že i pálivá je chuť.
    DARJEEL
    DARJEEL --- ---
    SLAUGHTER: mas zdroj? myslim neco jinyho nez wiki
    MLIBREVIRGEA
    MLIBREVIRGEA --- ---
    SLAUGHTER: jj, to tam nekde na tech internetech psali, ze se to da prirovnat az k masove chuti.. ale nak jsem se nedocetla, kde v tele zivocichu se nachazi, jen, ze se tam nachazi.. a co treba potni zlazy? :D to uz asi mrzne, ze :D

    jsem si prave myslela, ze ai paliva chut ma receptory na jazyku..
    SLAUGHTER
    SLAUGHTER --- ---
    DARJEEL: mila má pravdu - 5ks. O glu se opravdu myslelo, že jde o další chuť. Jenže pak se přišlo na to, že se nejedná o mix chutí, ale o jakýsi zvýrazňovač-zintenzivňovač, prostě booster.


    MLIBREVIRGEA,RAPAL: brrr, to je zima....
    DARJEEL
    DARJEEL --- ---
    MLIBREVIRGEA: paliva neni chut, to je jina "dimenze" - chuti je, pomerne nove, pet: tradicni ctyri - sladka, slana, horka, kysela a nove glutamatova, coz je svym zpusobem mix tech ctyr predtim. Jinak chut je urcovana dle chutovych receptoru a jejich rozmisteni na jazyku - pata chut byla pridana trochu jojinovsky, nebot jazyk pomerne pochopitelne ma i glutamatove receptory. Ono to neni ani takovym prekvapenim, nebot glutamatovy receptor je v tele nejrozsirenejsi ze vsech...
    MLIBREVIRGEA
    MLIBREVIRGEA --- ---
    hmmm, diky za info z wikipedie, ale zarazila me jedna asi dost prosta vec, mela jsem vzdycky za to, ze chuti mame 5 - slana, sladka, horka, kysela a paliva.. =-o a taky tam nepisou, kde presne se v tele zivych organismu nachazi.. a tima sojovkama, to myslej, jakoze v kazdy sojovce prirozene je a nebo jen v nekterych druzich sojovek? nak se nechytam..
    RAPAL
    RAPAL --- ---
    MLIBREVIRGEA: no,je pravda ze sem si nevsiml ze reaguje brozkeffovi,bych mozna tak ukvapeny s tipem nebyl ,)
    http://cs.wikipedia.org/wiki/Glutaman_sodn%C3%BD
    MLIBREVIRGEA
    MLIBREVIRGEA --- ---
    me napadly kulky :)))
    RAPAL
    RAPAL --- ---
    SLAUGHTER: tipuju matersky mliko?
    SLAUGHTER
    SLAUGHTER --- ---
    BROZKEFF: ono to nebude tak horké, totiž glut.sod. najdeš ve svém těle. A hádej kde :-)!
    MLIBREVIRGEA
    MLIBREVIRGEA --- ---
    KERRAY: myslis, ze to je blabol? :D ale jesti ty zambijoony tohle umej, tak je budu jist furt :D
    ono mi zacaly krvacet dasne, tak kloktam salvej, ale co z jidla, to nevim. tam na tech webovych internetech psali zampiony, ze na to taky jsou a jeste neco, ale nevim co..
    KERRAY
    KERRAY --- ---
    MLIBREVIRGEA: to vypada, ze nekdo potrebuje prodat vic zampionu :)
    MLIBREVIRGEA
    MLIBREVIRGEA --- ---
    jsem nasla docela zajimave info - - -

    Žampiony

    ŽampionyŽampióny jsou jedny z nejpoužívanějších hub v gastronomii pro svoji dostupnost a neopomenutelnou vlastnost ochutit zdravě jídlo. Žampióny mají prokazatelně pozitivní účinek na lidský organismus.

    Žampion roste na nejrůznějších místech např. na polích, lukách a pastvinách či v lese. Objevuje se zpravidla ve skupinách nebo kruzích. Z hlediska léčebně - kulinářského nejsou záměny nebezpečné - všechny žampióny jsou jedlé a léčivý účinek je přibližně stejný. Výjimkou je žampión zápašný (Agaricus xantodermus) a charakteristickým zápachem po inkoustu či karbolu.

    Venkovně pěstované žampiony sbíráme od počátku léta do podzimu. Vypěstovat si je však mužeme i doma a to v jakémkoli období.

    Již dávno byly odhaleny antibiotické a antibakteriální účinky mnoha hub. U dalších druhů byla prokázána účinnost proti různým typům rakovinného bujení. U jiných byly objeveny látky snižující obsah cukru či cholesterolu v krvi, posilující imunitní systém nebo zabraňující kornatění cév, dnes již bohudík známá hlíva ústřičná (Pleurotus ostreatus). Výzkumem látek v houbách se zabývá věda i u nás. (Jako příklad slouží slizečka porcelánová, ze které bylo izolováno původní české antibiotikum Mucidermin.) U žampiónu polního bylo zjištěno antibiotikum kampestrin, účinné proti tyfu. Z pěstovaného žampiónu dvouvýtrusného (Agaricus bisporus) bylo izolováno antibiotikum agaritin. V roce 1944 byly publikovány účinky sušené drogy ze žampionů, které byly zkoušeny u pacientů s alergickými chorobami. Italští autoři našli v pěstovaném žampiónu látku „Z-faktor II", která snižuje hladinu krevního cukru. Velmi zajímavý byl případ vyléčení kožní rakoviny při podávání 250 až 500 g plodnic žampiónů denně v potravě.

    Žampion je jedním z nejsilnějších přírodních látek působících proti alergiím. Nutné je však jejich konzumování v syrovém stavu, např. plátky neoloupaných plodnic na chlebu s máslem.

    Pro vyšší učinost si také mužeme vyrobit vlastní extrakt: Vezmeme 2 kg čerstvých žampiónů, které zásadně nikdy neloupeme! a běžným kuchyňským způsobem je usušíme. Plátky musí chrastit, ale nesmí být spáleny. Pomeleme je na masovém mlýnku nebo lépe roztříštíme v suchém mixéru na velmi jemný prášek, který uchováváme v hermeticky uzavíratelném obalu. Podáváme 4 x denně po 1 lžičce prášku po dobu 1 měsíce. Během této době bezpečně poznáme, zda léčivo zabírá. Pokud ne, v léčbě dále nepokračujeme. Podáváme v jogurtech, sypeme na již hotové polévky nebo guláše. Nikdy nepřevařujeme! Nejjednošším způsobem je zapití nabraného prášku z hub dostatkem tekutiny. Pokud léčba částečně zabírá, provedeme pouze desetidenní pauzu. Poté v léčbě dále pokračujeme se stejným dávkováním, po dobu ještě půl roku. Vždy užíváme jen 10 dnů v měsíci.

    Plodnice žampiónu působí také proti kopřivce, ekzémům a dalším projevům alergických kožních reakcí. U žampiónů byly prokázány i protirakovinné účinky. Bylo z nich také izolováno antibiotikum Kampestrin, který ničí mimo jiné bakterie tyfu. V lidové medicíně se žampióny užívají proti plicní záduše. Vodné roztoky z plodnic se v historii užívaly při uštknutí zmijí nebo na tlumení hemolýzy. Kromě uvedených použití mají žampióny i řadu dalších účinků. Celkově posilují organismus, působí proti krvácení dásní nebo posilují tvorbu mateřského mléka.

    Díky vědeckým rozborům víme, že žampióny obsahují i některé významné minerální látky (draslík, fosfor, hořčík, vápník) a vitaminy (C, B1, B2, D). Hlavní výhoda léčby žampióny spočívá v jejich dostupnosti a možnosti výtečného kuchyňského zpracování.

    Zajímavostí je, že ač žampión je houba původem evropská, čínská lidová medicína ho rychle přejala a začala využívat. Na západě je zcela běžné nabízet malé uzavřené plodničky pěstovaných žampionů v misce jako třešně. Chutnají nasládle a zvyknout si na jejich chuť nečiní ani dětem potíže. Zásadně však klobouky plodnic neloupeme! Houby vyrostly v čistých provozech přísně hygienicky střežených pěstíren. Syrové plodnice lze nabídnout nakrájené na plátky na chlebu.
    MLIBREVIRGEA
    MLIBREVIRGEA --- ---
    DARJEEL: neprud! vis, ze to bere energii, hihihi! tohle jsem poradne necetla, na tom neco bude .)
    DARJEEL
    DARJEEL --- ---
    MLIBREVIRGEA: tys toho kushiho necetla poradne, co? a tos ho mela doma tak dlouho....
    MLIBREVIRGEA
    MLIBREVIRGEA --- ---
    ja snad prejdu na oriskovou dijetu O_o
    MLIBREVIRGEA
    MLIBREVIRGEA --- ---
    ta fermentace pomuze vyrobkum z bobu, aby se odstranily negativni latky?
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam