• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    DARJEELMakrobiotika a výživa podle pěti elementů
    SHEALA
    SHEALA --- ---
    PREM: a proc je Tvoje mysl vic nez ta moje?
    PREM
    PREM --- ---
    SHEALA: Já jsem ten člověk co tu pouze napsal, že podle něho: "kravské mléko je pro telátka a lidské mateřské pro miminka." Jelikož mám za to, že u savců, jak to Matka příroda zařídila, je mléko určené mláďatům stejného druhu a tomu také odpovídá jeho (opět dle druhu savce) unikátní složení, tak aby se mládě tvora, který mléko produkuje, mohlo optimálně vyvíjet, toť vše..
    Co z toho vyvozuješ nebo jak si to dále interpretuješ Ty, je již pouze záležitost Tvá a Tvojí mysli..
    JANYNA
    JANYNA --- ---
    Příští víkend se koná třetí ročník makrobiotické oslavy konce léta a "dožínek", Zrnobraní 2012. Přikládám pozvánku - my tam letos přednášíme, tak máme info na našem webu, nicméně veškeré podrobnosti k jarmarku, přednáškám, jídlu, ubytování atp. najdete na letáku. Zrnobraní pořádá ekostatek Ctiboř, který leží kousek od Pelhřimova. Je to příjemná akce domáckého ladění ve společnosti milých lidí a hezké prostředí, upřímně doporučuji.

    Zrnobraní 2012 - pozvánka a leták
    DIDGENAUT
    DIDGENAUT --- ---
    PREM: proto, že jsem se zasmál hloupému názoru, si ještě nemusíš myslet, že jde o nějaký výpad proti tobě. Mrkev jsem uvedl abych vypíchl absurditu podobného srovnávání člověka s jakoukoliv potravinou, kterou jí. O banánech či sóje nepadlo ani slovo... a proč by to muselo souviset s tím, co jsi psal, to snad mohu jedině reagovat na tvé příspěvky? :-) Informace jsi podložil odbornou literaturou...nevím jestli bych Průchovou a podobné radikály používal jako citaci pro podepření názorů, vždyť i na makrobio fóru o ní často píší jako o fašistce...
    Napsal jsi svoji zkušenost, ok, proč ne, a já napsal svoji. Myslím, že pro objektivnější pohled je dobré napsat rozmanité zkušenosti a nepsat sem jen podobné démonizace.
    Konzumaci mléčných výrobků považuješ za návyk...to lze těžko aplikovat na mne, který je 3 roky nejedl...lušteniny jsou alternativa jak pro koho, pro mne osobně například jsou 100x obtížněji stravitelné než mléčné výrobky, proto jsem také zdůrazňoval individuálnost trávení každého člověka. Stejně bych přistupoval k mléku a jeho "nesnadné odbourávání" bych tu negeneralizoval na všeobecný fakt
    K rakovině v Číně a Japonsku...to jsou tisíce faktorů, např. v používání pesticidů jsou tyhle země na světové špičce (Japonsko by mělo mít největší spotřebu na světě).
    SHEALA
    SHEALA --- ---
    PREM: ty ses ten clovek co tvrdil ze po kravskem mleku se z cloveka stane krava, ze?
    PREM
    PREM --- ---
    DIDGENAUT: Nic ve zlém - ale srovnávat mrkev (rostlinu - zeleninu) s krávou (živočichem - pokud se nepletu) mi připadá trochu nepatřičné.. Kojit velkou mrkev malé mrkvičky, nebo že by si mrkev dávala jogurty apod., to jsem opravdu ještě neviděl.. :-)
    Nikdo Tě přeci nenutí mléko a výrobky z něho nekonzumovat; předložil jsem zde pouze vlastní zkušenost (záměrně jsem vypíchl "dle mých zkušeností", "považuji to" apod.), tedy nevím kde se vzal Tvůj dojem generalizace. Informace jsou podložené jejich původem - odkazem na odbornou literaturu. Nevidím tedy důvod ke zbytečným výpadům - když mám pocit, že mi někdo nebo to co říká leze krkem, stojí za to si nejprve text pořádně přečíst, popřípadě si ohřát trochu jablečné šťávy - to hezky uvolňuje játra.. :-) O banánech či sóje nepadlo ani slovo..
    Ke zmínce, že mléko je tu konzumováno x let jen zmíním, že v odlastech jako Čína a Japonsko, kde se donedávna mléko a jeho produkty nekonzumovaly vůbec, byla řada nejrůznějších typů onemocnění a druhů rakovin, po celé věky, neznámým pojmem. To že se v našich končinách mléko konzumovalo jsem nezpochybňoval, jen poukazuji, že dle mého názoru má všechno svoji "cenu"..

    Chápu, že v dnešní době, s velmi často nevyváženou skladbou jídelníčku (a týká se to samozřejmě i bílkovin, o kterých píšeš) a s přihlédnutím na výrazně větší stres a tlak, který je na jedince vytvářený, je mléko a jeho produkty pro mnohé nejen zdrojem chybějících bílkovin, ale i jakýmsi "uvolňujícím" prostředkem. Ze stejného důvodu se domnívám, že je tak hojně používaný a vyhledávaný také cukr, slazené nápoje, alkohol atd., a považuji to spíše za zvyk, či lépe návyk, což už se ale samozřejmě bílkovin netýká.
    Obecně vzato, opět pouze dle mých zkušeností a dostupných informací, pracuje skutečnost, že ačkoliv mléko lze považovat za zdroj bílkovin, zároveň ale jeho nesnadné odbourání představuje druhotnou zátěž (výdej energie) pro tělo, tedy je myslím diskutabilní, jak veliký "zisk" to představuje, když vezmeme v potaz všechny aspekty.
    Je to samozřejmě Tvoje, a každého svobodná volba - nikomu nic nevnucuji.

    Mě osobně už samotné používání mléka (které je, jak jsem napsal, dle mého, pro mláďata) přijde jako zavádějící, tím spíše v končinách, kde máme k dispozici celou řadu alternativ, zejména v luštěninách, které tu mají také dlouholetou tradici.. Navíc, pokud bychom např. krávu nepřinutili silou, je jisté, že její tělo by mléko přestalo dávno produkovat, jakmile její mládě odrostlo. Uznávám, že to je již jiné téma, ale jelikož všechno se vším souvisí, nemohu to oddělit.

    Pro zajímavost video, které jsem dal do diskuze o veganství, a které se mimo jiné i této problematiky týka:
    Nejlepší řeč jakou kdy uslyšíte - Gary Yourofsky - YouTube
    http://www.youtube.com/watch?v=zMuJ-bDs30M&feature=fvwrel

    DIDGENAUT
    DIDGENAUT --- ---
    PREM: poměr odlišnosti bílkovin ve vztahu ke konstituci těl - WTF! třeba jako u takové mrkve je to víc ok než u krávy jo? lol...
    Moje zkušenost: také jsem od dětství trpěl pylovými alergiemi apod., což poté, co jsem přestal konzumovat mléčné výrobky, tak vše odeznělo. A poté, co jsem s nimi po 3 letech opět začal - žádné alergie znovu nezačaly!
    Další věc je, že bych neházel všechny mléčné výrobky do jednoho pytle, je velký rozdíl mezi nezpracovaným mlékem a kvalitním jogurtem (=Hollandia), po prvním při zvýšené konzumaci zahlenění pociťuje, při druhém nikoliv.
    Argumentovat obsahem vápníku je jedna věc, jeho vstřebatelnost je věc druhá a u rostlinných potravin je pokud vím obecně nižší, obzvlášť u takových řas musí být mizivá. Navíc si myslím, že vápník rozhodně není největší výhodou mléka, kterou imho je obsah bílkovin, tuku a v tuku rozpustných vitamínů.
    Také si myslím, že mléčné výrobky zde jíme už tisíce let ve srovnání s nějakou sójou, banány a jinými tropickými potravinami a tudíž že pro tělo půjde o menší zátěž než tyhle novoty, co se tu jí max. 2-3 generace ve větším množství.
    Probiotika nefungují...ale nic mne nedalo po antibiotikách střeva dokupy tak, jako Hollandia ;-)
    Rozhodně bych se v tomto směru vyhnul přílišným generalizacím, pro někoho je mléko nepostradatelná základní potravina, někdo se bez ní obejde a pro někoho je lepší, když si pokryje potřeby těla jinak.
    PREM
    PREM --- ---
    DAWYT: Odborník sice nejsem - ale co se mléka týče, tak dle mých zkušeností a dostupných informací, je pro člověka vhodné tak maximálně lidské-mateřské mléko a to v kojeneckém věku, kdy jej tělo dokáže dokonale strávit.
    Kravské mléko je pro telátka, kozí pro kůzlátka ... :)

    Btw. strýček z podhůří k tomuto míval trefnou průpovídku: "Mlíko - na rakev víko."

    Aby to neznělo tak neodborně, jedná se hlavně o odlišnosti bílkovin (lidské x kravské) ve vztahu ke konstituci těl - kravské je přeci jen "trochu" větší :) - a s tím spojený poměr tuky x bílkoviny x cukry.. Již z tohoto hlediska, myslím, nepřekvapí, že lidské tělo není schopné kravské mléko dokonale strávit, ani dokonale odbourat, což vede přirozeně k zahleňování a tvorbě usazenin. Tento jev pak, podle toho jak je kdo "důsledný", graduje přes alergie, k tvorbě nejrůznějších typů chorob až po rakovinu..
    Pro ilustraci má živá zkušenost s tzv "pylovými alergiemi" a "sennou rýmou": Po letech zkoušení všech možných alternativ (o konvenčně doporučovaných otupovacích "lécích" typu zyrtec apod., které jsem otestoval a následně odmítl, ani nemluvě), průvodní jevy (slzení, kýchání, otoky očí, pálení v krku, uších apod.) překvapivě vymizely za několik týdnů, po vynechání mléka, i veškerých mléčných výobků a cukru, ze stravy.. Toliko na úvod k mléku.

    A konečně k vápníku: považuji to spíše za prodejní argument, než že by z toho měl člověk nějaký skutečný užitek..zvážím-li všechny ostatní, tedy i patologické, aspekty užívání mléka (ať už pasterizovaného, či ne), vychází mi záporná hodnota.

    Např. sezamová semena obsahují vápníku až 10x více než mléko, a to bez působení vedlejších účinků, které jsou u mléka potvrzené řadou vědeckých studií.

    Obsah vápníku ve 100g potraviny:

    Kravské mléko 100 - 118 mg
    Sezamová semena 630 - 1160 mg
    Řasa kombu 800 mg
    Petrželka 200 mg
    ...

    (zdroj: Pravda o mléce - jak ji potvrzuje věda, J.Průchová, Svítání 2003)

    Pro zajímavost: přidávám k tématu mléko ještě odkaz na článek o výzkumu amerických vědců, zaměřeném na působení/účinnost laktobacilů a dalších také toliko diskutovaných a reklamou opěvovaných "bifidogenních" bakterií v mléčných výrobcích. Výsledek: 0. Takže můžeme klidně zobat dále kvašenou zeleninu.. :)

    Probiotika střevní mikroflóru neovlivňují...zní verdikt nové americké studie
    Více zde: http://www.osel.cz/index.php?clanek=5953
    DAWYT
    DAWYT --- ---
    http://www.wmmagazin.cz/view.php?cisloclanku=2012080002

    Nechce se mi věřit, že by z toho nešel získat vápník. Je tu nějaký odborník? :)
    SISTA
    SISTA --- ---
    kdyby se jeste nekomu hodilo, tak tady jsem nascanovala to uchovavani ovoce od luzny:
    sista | makrobio – rajce.net
    http://sista.rajce.idnes.cz/makrobio
    DARJEEL
    DARJEEL --- ---
    SPAM:

    Byť trochu opožděně, ale přeci se ozývám ohledně vegetariánskému vaření na Cosmic Frog, modří již tuší .)

    Současný stav vypadá, že na nás zbyla parádní role zajistit krmi pro maso nepožívající účastníky festivalu, tedy nepříliš náročný úkol pro zkušené kuchtíky. Cílem je poskytnout alespoň jedno teplé vegetariánské jídlo denně, případně polévku, vše navíc je příjemný bonus...

    Vyhlašuji tedy, tamtamy duní, kdo by se rád přidal ke kuchyni u žabího stehýnka a připojil trochu své energie k duchu svaté Žáby?
    Hledáme jednak pomocníky na vaření základního menu, popřípadě na výdej jídla během dne a dále také lidi, kteří by se chtěli zapojit i jinak, přípravou dezertů či jiných doplňkových pochutin, a obohatit tak žabí kuchyni.
    So let´s start the call for chefs!!!
    Pište mi do pošty, případné detaily poladíme mimo toto auditko.

    peace en luv! .)
    AYUNTAMIENTO
    AYUNTAMIENTO --- ---
    jaký máte názor na klasické brambory a taro brambory?
    INK_FLO
    INK_FLO --- ---
    teď jsem narazil na tohle, třeba by to mohlo někoho zajímat...rozvoz vegetariánských a veganských baget, salátů a pomazánek po praze

    Vlk na zelí
    http://www.vlknazeli.cz
    LEPEK
    LEPEK --- ---
    mate nekdo tuto knihu http://knihy.abz.cz/prodej/makrobioticke-nedelni-vareni

    pokud ano, mohli byste mi prosim vytitit a poslat par stranek, kde je o konzervaci ovocea zeleniny?

    diky mooooc
    KAREN
    KAREN --- ---
    DIDGENAUT: ahaa tak to taky zkusim, dik)
    DIDGENAUT
    DIDGENAUT --- ---
    KAREN: nn, to co popisuješ je klasická příprava polenty. Já to vychladnout nenechávám, rovnou to vyleju na plech a placky dělám 1-2mm tlusté (stejně by to při chladnutí neztuhlo, protože to vařím jen chvíli). Ty je pak možné vytáhnout ve formě vláčného plackového těsta nebo si je nechat déle a vypéct do křupavé podoby. Ale jak jsem psal, čím tenčí, tím lepší, ideál je tak 1mm. U tlustších kousků se ti vypeče jen okraj a uvnitř je to kaše. Ale trouba je trouba, na pánvi se mi nikdy nepovedlo udělat tak křupavou propečenou kůrku, místo vypékání se to spíš připalovalo
    KAREN
    KAREN --- ---
    DIDGENAUT: hmm ale to jsou trochu jinaci placky, zda se mi - tu tvoji verzi ted delam pomerne casto: tloustka pul centimetru az centimetr, po vychladnuti nakrajet na ctverecky nebo trojuhelnicky a pak nasucho na panvi lehce oprahnout. ja bych ale rada neco, co trochu vic pripomina tortillu, "kukuricnou capati" nebo jak to rict - proste vlacny plackovy testo...
    DIDGENAUT
    DIDGENAUT --- ---
    KAREN: Jednoduché, dělám si je téměř každý den. Uvaříš polentu, vyleješ ji na plech s pečícím papírem, vytvaruješ co nejtenčí placky a dopečeš podle chuti
    KAREN
    KAREN --- ---
    delate nekdo kukuricny placky? nemeli byste osvedcenej recept?

    zkousela jsem nedavno nejaky uplacat z kukuricny mouky (snad hladka, dovezena z chorvatska) riznuty troskou polenty s kapkou oleje a soli a vodou. konzistence nic moc, tak jsem to rizla jeste zitnou. byly ale takovy tvrdsi, tak bych rada nejaky vlacnejsi... jeste koukam na toto

    Makrobiotické recepty Paní Dýně - Detail receptu
    http://pani-dyne.cz/usr/ReceptDetail.aspx?ReceptID=377


    ale klidne bych ciste kukuricny (treba s troskou nejaky celozrnny mouky). vim, ze takovy tortilly se delavaj z nejaky specialni mouky, ale jde mi hlavne o to, aby to drzelo pokupe a bylo to dobry, takhle na leto.)
    LILY
    LILY --- ---
    DIDGENAUT: pardon, je to moc dlouhý, nemám čas ni chuť to číst :)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam