• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    ASHRAKЧешско-русское и русско-чешское лингвистическое сопоставление. Česko-ruská a rusko-česká lingvistická konfrontace
    ALINEARTODE
    ALINEARTODE --- ---
    CROSS: anglická média, nebo minimálně zdroje, ze kterých vychází ta česká, užívají obě verze, Bout i But. Osobně si myslím, že se toho dopouští většinou lidi, kteří východ moc nedělají a zrovna do jejich služby skočí zpráva o Butovi. Nevím o jediném svém kolegovi (se zaměřením na postsovětský region samozřejmě), že by práskl takovou věc.
    CROSS
    CROSS --- ---
    Mohl by mi někdo přiblížit, proč se  v českých médiích používá transktripce jména Виктор Бут v podobě Viktor Bout? Nejspíš je to proto, že čeští novináři přebírají transkripci z angličtiny, ale k tomu snad není důvod?

    Nebo jsme už definitivně na cestě k Puschkinovi, Chekhovovi a spol.?
    TIBOREC
    TIBOREC --- ---
    Mohlo by vás též zajímat...
    [ TIBOREC @ Učíme se rusky ]
    ANT_39
    ANT_39 --- ---
    ANT_39
    ANT_39 --- ---
    CROSS: privedlo me to na napad podivat se na gramotu (ktera ten samy slovnik taky pouziva), a je tam napsano "неизм. – неизменяемое слово". No... to jsem ve skutecnosti dohledal uz predtim, porad ale nevim co je to za gramatickou kategorii :)
    Asi to budou ty neohebna.
    ANT_39
    ANT_39 --- ---
    CROSS: Ja to nemam na papire, jen nejaky textak stazeny z internetu. Je dost mozne, ze v papirovem vydani je to vysvetlene.
    CROSS
    CROSS --- ---
    ANT_39: podle mého názoru - неизменяемое слово je neohebné, i.e. neohebný slovní druh. V každém případě soudruzi udělali chybu, jestli ve slovníku použili nějakou zkratku, aniž by ji vysvětlili.
    ANT_39
    ANT_39 --- ---
    Koukam do ortografickyho slovniku, a vidim u kupy slov zkratku "неизм." Napr.:
    алло́, неизм.
    альпа́ри, неизм. и нескл., с.
    аллилу́йя, -и и неизм.
    Z toho druheho prikladu je videt, ze je to neco jineho, nez "нескл." Ve slovniku jsou ciste "неизм." slova, i ciste "нескл." slova, i slova co maji obe charakteristiky. Rikam si jestli to neni varianta "нескл." pro veci, ktere nejsou podstatna jmena, ale nevim. Ma nekdo napad?
    ANT_39
    ANT_39 --- ---
    TIBOREC: Nojo, nemel jsem to tu tehdy zabookovany :)
    TIBOREC
    TIBOREC --- ---
    ANT_39: Panejo, tos mě překvapil, po takové době :-) Ale máš skutečně pravdu, také jsem to tak myslím tehdy vyřešil. Přesto díky :)
    ANT_39
    ANT_39 --- ---
    TIBOREC: nevim jestli je to jeste aktualni (rok a pul...), ale ja to resim pomoci combining acute accent co je v unicode:
    http://www.fileformat.info/info/unicode/char/0301/index.htm
    Coz vypada pro cecha prirozene, v ucebnicich a knihach pro zacatecniky (nejen ceskych) se to tak pise, wikipedia to tak ma, proste je to standardni metoda. Jestli tvuj font tohle umi se da poznat tady:
    http://www.alanwood.net/unicode/combining_diacritical_marks.html
    Jestli neumi, tak jsme zpatky u tveho puvodniho dotazu :)
    ALINEARTODE
    ALINEARTODE --- ---
    tak jestli jde jen o přepis, tak Jelizaveta
    NECECH
    NECECH --- ---
    OTAKAR_KUBIN: česky: Alžběta...
    OTAKAR_KUBIN
    OTAKAR_KUBIN --- ---
    temer rok pauza, ale zkusim to. cesky Elizaveta nebo Jelizaveta? (jmenuje se Elizaveta Svilova) dekuju
    REIBENKOPF
    REIBENKOPF --- ---
    potreboval bych prelozit 6 vet do rustiny a nechce se mi to posilat do agentury a cekat tri dny, odmena dle dohody,
    dik, dyztak do posty
    LIEFHEBBER
    LIEFHEBBER --- ---
    ruština
    Prosím o radu - netušíte někdo, zda Rusové mají hrubou, polohrubou mouku, či případně krupici? A jak se to kdyžtak řekne? Kamarádka z Jekatěrinburku mě prosila o recept na ovocné knedlíky... (doumluváme se spolu anglicky, ale najít přiléhavý výraz v ruštině by asi bylo nejlepší..)
    KASUMI
    KASUMI --- ---
    ELISHKA: zkusit oslovit vydavatele? :)
    ASHRAK
    ASHRAK --- ---
    TIBOREC: jj, d je zajímavý... holt Puškin :)
    TIBOREC
    TIBOREC --- ---
    ASHRAK: Diky, sice je to o neco lepsi, ale jak ktery znaky, obcas je to dost divoky (napr. male д :-))
    On treba Mistral vypada podobne, ale neumi moc velka pismena... Asi to skutecne nebude tak jednoduchy :)
    ASHRAK
    ASHRAK --- ---
    to asi nebude lehký, já mám jenom tenhle

    pushkin.rar (22546 B)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam