• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    BULKA1PŘED A PO
    PŘED A PO


    DISKUZE URČENÁ POUZE PRO PŘÍSPĚVKY U KTERÝCH JE SKUTEČNĚ VIDĚT PŘED A PO
    (fotky, videa, gify, odkazy atd...)
    PRAVIDLA KLUBU:
    Komentáře k fotkám jsou povolený, ale jen v určité míře. Poznámky typu, super, skvělý, hnusný atd. vyjadřujte prosím jen svými palci. V případě, že chcete rozvinout debatu k danému příspěvku, okopírujte ho a využijte této spřízněné DISKUZE: [ PŘED A PO - debata a komentáře ]
    Vyřizování osobních účtu, nadávky a jiné podobné příspěvky jsou v klubu přísně zakázaný, budou okamžitě smazaný!
    rozbalit záhlaví
    SALAMAN
    SALAMAN --- ---
    SITH: Pardon, komentář jsem nečetl, ale máte to tam hezké.
    TEKKIT
    TEKKIT --- ---
    SITH: přitom stačí klasická ohejbačka na cihly z OBI a vejce do malty:)
    SITH
    SITH --- ---
    množí se mi dotazy v poště, tak se omlouvám za případné zmatení, neboť jsem neuvedl zdroj, ale toto SITH: není moje stavba ani moje zahrada. Le pardon
    EL_KO
    EL_KO --- ---
    SITH: helix pilíř - bomba :)
    KUBIIK
    KUBIIK --- ---
    Mor pomníkový, F. X. Šalda, 1929

    Krásné bylo Staroměstské náměstí tak na počátku let devadesátých minulého století. Severní fronta domů vybíhala více k jihu, okolí svatého Mikuláše bylo hustě zastaveno a tak tvořilo náměstí opravdu uzavřený prostor; mistrně v něm byl umístěn barokní sloup Panny Marie, který ten prostor opravdu rozezvučoval. Do tohoto uzavřeného prostoru vjel na konci devadesátých let krumpáč assanační, probořil severní frontu, rozmlátil všecko kolem svatého Mikuláše, nadělal děr do prostoru náměstí. A když tam postavil Šaloun svůj rozmáchlý, na prázdno vyšumělý, beztvarý pomník Husův, bylo dopuštení boží dovršeno. Ať vstupuji na náměstí Staroměstské z Dlouhé třídy, nebo z ulice Železné, vždycky mám mučivý dojem, že se na místě, kde stojí pomník Husův, stalo nějaké strašné neštěstí, kterému nemohu zabránit. ...
    KASTA
    KASTA --- ---
    SITH: me se libi ten kroucenej sloupek z cihel! to je na betonovym zakladu? (kdyztak prosim do posty)
    DIVER
    DIVER --- ---
    SITH: škoda kadibudky, jinak hezký :)
    PETEKKA
    PETEKKA --- ---
    2019 vs. 2020

    PETEKKA
    PETEKKA --- ---
    SITH: nádherná oáza!
    KAIAFOX
    KAIAFOX --- ---
    AIM_FREEMAN: Letos by Jitka slavila 100 let.
    SITH
    SITH --- ---
    AIM_FREEMAN
    AIM_FREEMAN --- ---


    „Když táta dostal doživotí, skákali jsme radostí.“ Vzpomínky dcery ekonoma z procesu s Horákovou — HlídacíPes.org
    https://hlidacipes.org/...zivoti-skakali-jsme-radosti-vzpominky-dcery-ekonoma-z-procesu-s-horakovou/

    Před sedmdesáti lety – 31. května 1950 – začal vykonstruovaný soudní proces, který skončil popravou někdejší poslankyně Milady Horákové a dalšími justičními vraždami. Jiní obžalovaní odešli s dlouhými tresty, mezi nimi i ekonom a publicista Jiří Hejda. „V rádiu jmenovali obviněné: ,Horáková, Nestával, Hejda,…‘ Otec byl třetí v pořadí, tak jsme si říkali, že to je dost špatné,“ vzpomíná v Příbězích 20. století dcera Jiřího Hejdy Jitka Matoušková.
    ZETOR_13
    ZETOR_13 --- ---
    GRANTORINO: ZETOR_13: ale mozna toto vse uz patri spise do vedeckych...
    ZETOR_13
    ZETOR_13 --- ---
    GRANTORINO: uprimne si myslim, ze tento sloup lze svrhnout i zvrhnout. Obdobne bych tedy prijal strhnout i ztrhnout. Jestli jde o smer ci zmenu stavu, vysledek je stejny. Nevim, co cestina rika na vyuziti granatu, ci jine vybusniny, kterazto znamena zmenu stavu ale smer vzhuru...
    GRANTORINO
    GRANTORINO --- ---
    CROME: "strhávat" je směr dolů, takže na začátku je S. Jedině, že bys chtěl roztrhat ten sloup, ty zastánce kontroverzních řešení, se nejdřív nauč správně češtinu :*
    CROME
    CROME --- ---
    GRANTORINO: Tohle je primarne politicka otazka, kdyz zkurveni arogantni klero-fasisticka mensina na silu bez jakykoliv konsenzu a vramci politickyho boje mezi staryma strukturama na Praze1 protlacila kontroverzni symbol, kterej na tom namesti uz davno nema co delat...ja se moc tesim az to budeme zase ztrhavat!
    ALONSY
    ALONSY --- ---
    Moje před a po v posledním měsíci.

    GRANTORINO
    GRANTORINO --- ---
    Jsem si teda schválne dohledala ten original a tu kopii, kdyz to teda budi takove vasne. Co tady vsichni resite tu estetickou kvalitu. Neresim teda ten sloup, co by se na nem dalo resit, ten rekonstrovali nejakou metodou pomoci fotometrie, takze asi vedeli presne, co delaji. Resim ted jen tu sochu na vrcholu. A ubrali ty symboly, ktere byly nejkontroverznejsi na tom, tedy ty ctyri sochy dole.

    takze jen ta immaculata:

    Puvodni material piskovec, jako ostatne vsecko z te doby, zakladni problem vsech soch z toho obdobi je dost nestaly material, to znamena, ten se proste casem vzdycky kyselyma destema rozpada a odpada, navic zjevne socha obrustala i mechem nebo tak necim, tak se da predpoklada, ze uz ten original na fotce je trochu omsely destem, atd. "poskozeny original", je videt, ze tam byly asi urazeny dole ty "kridla"
    Casti toho sloupu se dohledaly v nejakych starozitnictvich a jsou ulozeny v Lapidariu, mel je ten sochar k dispozici, to se nedela jen tak jako metodou pokus omyl. "vytvořená sochařem Petrem Váňou dle poškozeného originálu" "Největší část dochovaných pozůstatků původního sloupu se nachází v Lapidáriu Národního muzea." takze to neni volna replika ani volne udelana kopie, ale mel k tomu ty puvodni fragmenty a dokumentaci.
    Takze nevidim tam moc velkych rozdilu a musime si domyslet, jak bude piskovcova socha vypadat casem a jak asi vypadal original v dobe vytvoreni, ne v dobe, kdy byl vyfoceny. Tak s touhle kopii nemam problem.

    Tady mate, ze se ani ruzny erudovani lide neshodnou na obnove, ale pardon tyhle pristupy jsou a budou vzdycky i takovou veci politiky a to se v ruznych castech sveta resi ruzne:
    "...bylo zveřejněno memorandum podepsané 26 českými historiky umění s výzvou, aby orgány města obnovu sloupu nepřipustily.[112] Podepsání jsou mimo jiné vedoucí Ústavu dějin křesťanského umění Katolické teologické fakulty Univerzity Karlovy Vít Vlnas a ředitel Ústavu pro dějiny umění Filozofické fakulty Univerzity Karlovy Richard Biegel;[113] výzvu podpořil také Ústav dějin umění Akademie věd České republiky.[114][113] Dopis mimo jiné uvádí, že „mariánský sloup představoval již v okamžiku svého vzniku triumfální výraz habsburské monarchistické ideologie opírající se o program militantní katolické protireformace“, a tvrdí, že dochovaná dokumentace neumožňuje přesnou rekonstrukci původního díla, takže by případná kopie byla jen „zcela nevěrohodnou, banální atrakcí“. Signatáři vyzvali primátora Zdeňka Hřiba, aby obnově sloupu zabránil. S memorandem polemizovali například architekt Tomáš Hradečný,[115] arcibiskup Dominik Duka[116] nebo historik umění Jan Royt, který uvedl, že bylo zničeno vynikající umělecké dílo, jehož zboření bylo projevem náboženské nesnášenlivosti. "

    Celkove je videt, ze se tim fakt zabyvali 1997-2017 a ted pozor prijdou zase experti z NYXu a jasne videj, ze to je hruza hruz... ja to tak cerne nevidim teda z toho estetickeho hlediska/ pak jsme Češi hodně háklivý na tu symboliku, ale taky se snadno mýlíme a rádi rebelujeme, o husitech si rádi vytváříme superpozitivni mýty a rádi si přikrášlujeme historii, takze se nemuzu zbavit dojmu, ze ted se hrozne modne nosi ta protikrestanska retorika, hodne se samozrejme vyzdvihujou ty negativni stranky, pritom se ted plive na vsechno i to, co dobreho to prineslo, je to ted proste v mode... a u nas v ČR obzvlast... uz me to popravde trochu pripada pritazene za vlasy. My Češi prostě neradi uznáváme autority a rádi rebelujeme. A já si to se svým rodokmenem taky můžu dovolit říct nahlas, i můj předek byl sťatej na Staromáku a druhej předek byl taky sťatej za rebelství v docela známé české legendě :))) ale ten sloup at klidne postavej, trvam na tom, ze s timhle pristupem, bychom mohli zbourat pulku Prahy....

    KULA
    KULA --- ---
    ZUZKAOU: dobrý hřiště si k tomu haranti našli, jen co je pravda ;)
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    87HIGHFLYER: zkouší něco nového, co by si jinak nezkusili, rozvíjí se, poskytují zábavu svým oponetům a cynickým diváků. Jen kdyby ten sochař co si to celé vysnil a zrealizoval byl prostě lepší ... sochař...
    87HIGHFLYER
    87HIGHFLYER --- ---
    ZUZKAOU: co je na tom super?
    DEFILA
    DEFILA --- ---
    STARE_CASY: mazec, vyrostl jsem v Hradci Kralove a Gocarovy stavby mi prisly vzdycky super, ale tohle.... z toho bych se posadil na zadel i kdyby to postavili dneska :)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam