KAILASH: ano.. britský konzervativismus skutečně u nás působí dost avantgardně. společnost bez průkazů totožnosti, demokracie na bázi zvykového práva, se stovky let starou ústavou...
s tím čínsko-rusko-muslimským tlakem jsi ale mimo. ty kultury mají více odlišného mezi sebou, než vůči západní kultuře. společnou platformou, na které bude číňan komunikovat s muslimem, bude nakonec vždy právě ta západní kultura/etiketa... a u Rusů jakbysmet.
liberalismus ekonomický má své problémy (v podstatě končí tam, kde se nebavíme o "udělej to a to" a začínáme se bavit o "nesmíš dělat to a to"). ale liberalismus multikulturní vidím pro lidstvo jako jedinou šanci.
vznik nové globální kultury, s novým symbolickým jazykem a systémem hodnot, je téměř nevyhnutelný. staré kultury splnily svojí úlohu v izolovaném prostředí svého vzniku, umožňovaly fungování civilizace i jednotlivců v nějakém dobovém a místním kontextu. s nástupem nových technologií (výroba, doprava, komunikace...) se toto vše stalo zbytečným. staré regionální kultury byly funkční - zajišťovaly svým příslušníkům jakous takous uspokojivou materiální a sociální existenci, nějaké přežívání. ale dnes je zbytečné na tom lpět.
vzniká nová globální (multi)kulturní společnost, ve které své tradice odvrhují úplně všichni - a novými tradicemi a sdílenými hodnotami se stává něco úplně nového.
to, jak si Obama vybral citát z Koránu, který praví, že "zabít nevinného je jako zabít celé lidstvo" - to je geniální. to je protiklad těch proti-islámských, nenávistných, štvavých nálepek které se objevily v pražském metru. Obama je postmoderní politik, který ví, že pokud se s jakýmkoliv textem (včetně tradičních posvátných) pracuje demagogicky, lze jimi zdůvodnit téměř jakékoliv rozdmýchávání nenávisti. A pokud se s nimi pracuje osvíceně a s citem, lze je použít k šíření porozumění...
Pokud může vzniknout něco jako "postmoderní sekulání humanismus", tak jsem pro - a je to pro mě důležitější, než tvůj "alternativní konzervativismus".