KAILASH: no tak jistě, jsou tady nějaké komparativní výhody, ten umí to a ten zas tohle... proto potřebujeme svobodný trh, a ne centrální plánování/regulaci.. já potřebu směny na svobodném trhu nikdy nezpochybňoval (pouze nechápu, proč jen proto, že existuje třeba gravitace, bychom ji měli stavět chrámy a pomníky.. na zem spolehlivě dopadneme i bez oslavných ód na přitažlivou sílu... trh je pro mě jen přírodní zákon - ne nějaký zázrak, který by neexistoval bez dobře placených profesorů a jiných teoretiků ekonomie :-) )
Represi těch, co stojí "na jiném levelu" zkoušela spousta jiných systémů, než socialismus. Ostnatý drát je ostatně vynález éry volného trhu v USA - ne vynález Stalina nebo Hitlera... a to je ten problém...
Co se partnerských vztahů týče, tak je pravda, že si člověk obvykle hledá někoho sobě podobného - ale je to opravdu o "kastě" ? není to o stejný zájmech, stejném vkusu, stejném životním stylu... ? názorech, plánech do budoucna ? proč tomu hned říkáš "kasta" ? já jsem nikdy neříkal, že lidé jsou stejní. pouze popírám, že to lze jednoznačně označit jako lepší nebo horší (což se dnešní systém tedy snaží dělat...)
Minimálně část schopností odměňovaných dnešní společností je víceméně oceňována, protože jde o součást životního stylu a kultury. Jsou to potřeby v podstatě umělé, které existují proto, že dokáží dělat reklamu samy sobě.
Jakmile se povzneseme nad tradicionalistické "toto je dobré dělat, protože se to tak prostě dělá", osvobodíme se od pout kultury a civilizace, tak se samozřejmě ocitneme ve vzduchoprázdnu. Pro někoho to může být pěkně nepříjemné, ztratit půdu pod nohama, ztratit všechno, o čem věřil, že je to "normální", nebo "správné".
A rozhodnout se, jaký myšlenkový svět si začít budovat po tomhle kolapsu okolních struktur - to není samozřejmě jednoduché.