• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    DAWEARTHSHIP - recyklované domy ^*^ energeticky soběstačné a ekologicky harmonické stavby
    rozbalit záhlaví
    HLOH
    HLOH --- ---
    HLOH: Tady u nás jíl je, ale je v něm příliš písku v Ronově je keramická dílna zkusím se zeptat kde jej berou oni.
    VSOUKOLOHLOR
    VSOUKOLOHLOR --- ---
    HLOH: To zní náramně. Materiál u vás v okolí máte?
    HLOH
    HLOH --- ---
    VSOUKOLOHLOR: Nejlevnější ručně štípaný kolem 900 za metr...
    Bavil jsem se včera se známým keramikem a ten navrhoval postavit si pec a pálit tašky, pokud seženu zdroj laciného dřeva na topení tak to asi zkusím, šamotek na stabu 1-2kubíkové pece tu mám dost.
    VSOUKOLOHLOR
    VSOUKOLOHLOR --- ---
    HLOH: Rákos určitě neproteče, jak psal kolega HLOH, musí se ho dávat velká vrstva, která po čase zvrchu uhnívá a mění se. Kdysi se dělaly šindele, jedlové zejména, dnes to umí jen málo kdo a na cenu se raději neptát, schopnost je dobře udělat a zhotovit z nich neprotékající střechu se dnes tam, kde je používají občas nahrazuje dvojtou vrstvou šindelů... Další možnost je zelená střecha, o té existuje spousta i v češtině dostupné literatury.
    SELECTOR_IX
    SELECTOR_IX --- ---
    TWORBO: neproteče, jaxi na to přišel?

    HLOH
    HLOH --- ---
    TWORBO: Ona se ho musí dávat docela slušná vrstva kolem 30-40 cm (záleží to na sklonu střechy)
    TWORBO
    TWORBO --- ---
    HLOH: ale rakos ti podle me protece
    HLOH
    HLOH --- ---
    TWORBO: Ty je prej docela věda naštípat tak aby neshnily a nekroutili se, ale už jsem nad tím taky přemýšlel a ten rákos mi přijde jako jednodušší cesta...
    TWORBO
    TWORBO --- ---
    HLOH: a co dosky dreveny?
    HLOH
    HLOH --- ---
    Napadá vás, krom rákosu, jiný v přírodě dostupný materiál použitelný jako střešní krytina?
    LURA
    LURA --- ---
    SELECTOR_IX: Mně se ten dům taky nelíbí. Podle mě je to hliněnobetonový bunkr a já bych ho nechtěla, ale na druhou stranu je potřeba zkoušet nové věci. A v takovémhle případě pak můžeme spolu s klasikem říci: "Někdo musel slepou uličku lidského poznání ohledat a ohlásit světu: Tudy ne, přátelé!"
    DAW
    DAW --- ---
    A vlastně je mi jedno, jestli ten dům nakonec budu stavět ze starejch pneumatik, nebo z něčeho jinýho. Nejdůležitější mi stejně připadá ta prosklená jižní stěna. (plus samozřejmě systémy - voda, elektrika, odpad..)
    DAW
    DAW --- ---
    VSOUKOLOHLOR: jo jo.. o tom už jsem slyšel.. a nakonec ještě to spojování pytlů ostnatým drátem.. prostě hotovej válečnej bunkr :)... Mě na tom nejvíc děsí ta zima a vlhko. Jeden z hlavních důvodů, proč mě zaujaly earthshipy jsou ve skutečnosti ty obrovský okna směrem na jih (samozřejmě ideálně do volné přírody :). Jednou jsem měl vlastní malou zimní zahradu a to je taková paráda, když v zimě vysvitne sluníčko a všechno se krásně prohřeje a vevnitř ti rostou kytky a ty tam můžeš sedět jen tak na lehko, nechat se prohřívat sluníčkem.. idylka..
    ILAB
    ILAB --- ---
    http://www.hostisovsky-festival.cz/news/a5-komponovany-hostisovsky-festival/
    prednasky dnes, zitra party, kdyby byl nekdo v okoli
    VSOUKOLOHLOR
    VSOUKOLOHLOR --- ---
    Když se zaměříš na historii tohoto typu stavění, tak zjistíš, že bylo inspirovány válečnými zákopy. Chápu, že ve válce, kde létají granáty, je výhodné mít stěny o tlouštce 40 cm a více. Nevidím ale důvod, proč něco takového stavět v našich poměrech. Pochopitelně, že takový dům je v mnoha ohledech mnohem lepší než konvenční dům, avšak nevidím příliš důvodů proto je u nás stavět. Čili tento typ stavby s sebou nese jisté potíže a navíc, selským rozumem vzato, vyžaduje zbytečně moc práce a tak vynaložené energie (jak dlouho asi trvá a kolik úsilí vyžaduje nakopat veškerou tu hlínu, naplnit ji do pytlů a dostat ji pak nahoru, samozřejmě že houfy dobrovolců odvádějí mravenčí práci, ne každý však jich bude mít tolik, přijde mi to krapet jako masochismus, kdyby však například opodál hloubili rybník a hlínu vozili odtud, pak by to nepochybně jistý smysl mělo, čili z principu zavrhovat takové stavění taky rozhodně nejde, na druhou stranu hlína z nově hloubeného rybníka se dá využít i k jiným účelům - např. zvýšeným záhonům, atdp.).
    KERRAY
    KERRAY --- ---
    Stavění ze slaměných balíků
    http://www.blisty.cz/art/53601.html
    DAW
    DAW --- ---
    ... takže jestli tomu dobře rozumím - v podstatě jde o to, že tyhle earthbag stavby nejsou vhodný pro naše klima ani podmínky okolního prostředí..
    VSOUKOLOHLOR
    VSOUKOLOHLOR --- ---
    "To, co vím, je, že stěny, jak bylo zjevné z médií, neměly žádnou izolaci, což rovněž zmínila dívka, která v domě bydlela: byla tam strašná zima. Vím, že je tento rok zamýšlel izolovat zvenčí, ovšem jejich tvar způsobuje, že izolovat je něčím přírodním je nesmírně náročné. Musel bysto pokrýt dřevěnými šindely či něčím podobným, což by asi znamenalo postavit kol dokola dřevěnou konstrukci? Jeho řešení neznám.
    Navíc nevidím vůbec žádný důvod proč dělat hliněné zdi o tloušťce větší než... řekněme 16 cm pro budovy z nepálené hlíny (adobe)... (Jak Minke tak Heikki zjistili, že se teplo akumuluje v horních 3 cm), Duškova musí být min. 35 cm... a když už jsme u toho, kdo by chtěl žít v plastovém sáčku? Neříkala ti máma, abys do něj nestrkal hlavu?
    Moje kolegyně Kelly Hart si postavila dómy z earth-bagů ve vysoko položené prérii a pytle naplnila struskou/škvárou, druhem kamene, který plave (drží vzduch a izoluje). Velmi příhodný dům pro takové prostředí. Což neplatí pro Duškův dům... (A zajímalo by mě, zda onen Petr, který si staví větší verzi téže katastrofy, není onen permakulturní starosta Jindřichovic.) K tomu připoj cedulku s cenou pro tento "opravdu levný způsob" a začneš se divit tomu, proč umožnili tomuto člověku dělat to co dělá... a poskytli mu prostor ve vysílacím čase."
    SELECTOR_IX
    SELECTOR_IX --- ---
    přelož prosím...
    VSOUKOLOHLOR
    VSOUKOLOHLOR --- ---
    SELECTOR_IX: Tady anglicky, kdož byste nerozuměl, případně přeložím...
    "What I do know is that the walls as were apparent when medialized did not have any insulation, which was also mentioned by the woman living in it: mighty cold. I know he intended to insulate it from outside this year, however the form in itself is extremely difficult to insulate with anything natural; you'd have to cover it with wooden shingles or something like that, which means construction a wooden frame work around it? Don't know his solution.
    In addition I don't see any reason what so ever to make earthen walls more than ...say 16 cm thick for structure as with adobe... (Minke and Heikki both found that heat accumulation is in the top 3 cm); Dusek's must be min. 35 cm.....and while we're on to it; who wants to live in a plastic bag? Didn't your mum tell you not to put your head into one?
    My colleague Kelly Hart made his earth bag domes in the high prarie, and filled them with scoria, a type of rock which can float (eg; it holds air and insulates). Very appropriate house for that area. Not so with Dusek's.... (And I wonder if it isn't the permaculture Mayor of Jindrichovice who's the 'Petr' who's building a large version of same catastrophe?)
    Add to that the price-tag for this 'really cheap approach', and you gotta wonder why they let that man walk free...and give him air time!"

    Čili tak kritika je převážně za ten polotovar v médiích...
    KOKES
    KOKES --- ---
    VSOUKOLOHLOR: s tímhle názorem se docela ztotožňuju, něco podobného mě napadlo, když jsem se doslechl, co Dušek staví a jak se to medializuje.
    Každý se učí, ale nemusí to hned vytrubovat do světa.
    Na druhé straně má můj obdiv, ač laik zkusil si to, o čem já zatím jen teoretizuju.
    SELECTOR_IX
    SELECTOR_IX --- ---
    VSOUKOLOHLOR: povídej, co je tam dalšího špatně?
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam