KOZZINA: Zbaveni se bloatware je stav ktery umoznuje 10, 11 pouzivat vcelku komfortne a ten system je nejak pouzitelny. Ano to nastaveni je rozesrane na 3 mistech namisto 1 oproti treba win7, ale da se s tim zit. Osobne stale nejpovedenejsi WIN povazuju WIN7 a ty na ktere nejradeji vzpominam jsou WIN NT4 workstation SP4/SP5.
A tenhle stav kdy po startu systemu WIN11 bezi treba jen 80 procesu a ne 140 je potencialne po najakem update ztracen. Bylo to tak ve WIN10, ted ve WIN11 na to osobne nemam dlouhodobou zkusenost, ale je to referenovane z ruznych diskuzich.
Nejde ale jen o bloatware MS. Bloatware jsou i ruzne procesy napr. od Adobe na pozadi, nebo DellCommandUpdate (400 MB udpate aby ti fungoval touchpad). Prikladu je vice, ale da se to poresit. Neco pres sandbox, hyper-V, neco pres Docker, nebo postupy kdy aplikace po ruznych zasazich funguje jako portable a neni prorostla do systemu.
Za nejvetsi problem povazuju settings a pak tedy zejmena nepredikovatelnost. Pr. Zkuste ted bez googlu rychle dohledat v nativnim WIN11 nastavani, aby notebook zobrazoval i volbu "rezim hibernace". Doklikat v nastaveni, ne dohledat pomoci help ci dokumentace. To ze ta volba je takhle utopena je spatne rozlozeni konfiguracnich prvku.
Je to po tech desitkach let vyvoje SW prohra - prohra pro uzivatele, prohra pro vyvoj SW, prohra pro integraci, prohra pro prumyslove pouziti, prohra predikovatelnost chovani, automatizaci, prohra pro moznost pouzivat PC jako nastroj na ktery se muzes spolehnout a utilizovat ho jako neco co ti pomaha. Neni to zadna boomerina, to co kritizuju na SW ted je to stejne co jsem na nem kritizoval pred 25 lety - je to stav kdy SW se dela proti lidem, jako konzole zajistujici zamerne prikurvenou funkcionalitu a ergonomiii a OS fungujici jako marketingovy kanal.