• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    ZUZKAOUÚstav pro dokumentaci a nápravu zločinů školních jídelen
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---

    6. Callaloo

    The thick, creamy soup made with okra and crab meat from Trinidad and Tobago
    recept
    Callaloo by měly být amaranthové listy, amaranth se dá v čechách čas od času potkat, tudíž i oškubat a zkusit to uvařit.

    7. Cock-a-leekie



    From Scotland, the soup dish of leeks, potatoes, chicken stock and sometimes with a hint of prunes.
    Recept Tak tahle vypadá skvěle, a teď na podzim výborná jako léčba nachlazení. Do té jdu hned zítra.


    8. Cullen Skink

    From the town of Cullen in Moray, on the north-east coast of Scotland comes the soup that is often served as a starter at formal Scottish dinners. Always thick with smoked Finnan haddock, potatoes and onions as its ingredients.
    Recept
    Uzenáčová polévka? TO je hodně skotské...

    9. Egg Drop

    A Chinese soup of beaten eggs, chicken broth, and boiled water. Condiments such as table salt, black pepper, and green onion are also commonly added.
    Recept hm. kuřecí vývar z rozklechtaným vejcem...

    10. Erwtensoep

    A thick pea soup, eaten in the Netherlands as a winter dish, traditionally served with sliced sausage.
    Receptto vypadá na velmi jedlou verzi hrachovky, ta by zde mohla fungovat jako náprava špatné pověsti z jídelen!
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    Vymyseli jsme si se známými svépomocné kurzy vaření a první dýchánek bude polévkový, takže si sem odložím poznámky z netu.

    základní články o polévkách
    zákadní dělení polévek
    Zahušťování polévek

    A pak pro mě inspirativní čánek o nejznámějších světových polévkách

    http://odyb.net/food-cooking/types-of-deliciously-famous-soups-of-the-world/


    1. Ajiaco


    From Colombia, you have the Ajiaco, which ingredients typically include chicken, corn, at least two kinds of potatoes, sour cream, capers, avocado, and guasca.

    Recept
    ta divná ingredience Guascas je nenápadný plevel Peťour Maloúborný, najdete ho na každém druhém poli.

    2. Avgolemono

    Avgolemono in Greece means egg-lemon. This soup contains chicken, lemon and egg as it’s main ingredient.
    recept

    3. Borscht


    The strong red coloured vegetable soup from Eastern Europe that includes beet roots as it’s main.

    Nejrůznější verze receptů

    4. Bouillabaisse


    Bouillabaisse, originating all the way from the city of Marseille of France, is usually a fish stock containing different kinds of cooked fish and shellfish which usually are complemented with garlic, orange peel, basil, bay leaf, fennel and saffron.
    Recept
    Já chci snadno dostupné, čerstvé, mořské potvory, fňuk

    5. Caldo verde

    From the province of Minho, Northern Portugal comes this soup made of mashed potatoes, minced collard greens, savoy cabbage, kale, onions and slices of chorizo.
    recept
    Krásně jednoduchá a s kapustou
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    Včerejší spotřebovávání zbytku - červená řepa nastrouhaná do směsi ala čína je moc dobrá. Pravda, zruší veškeré barevné efekty libovolné jiné zeleniny, spolu se sojovkou to všechno obarví na temně rudo.

    moje verze - cibulka, krůtí maso, řepa, bílá ředkev, červené víno, sojovka, zázvor.
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    Tak mám čočkové období. To jsem chtěla k obědu dhál bhat (rýže s čočkovou omáčkou) a nějak jsem si té čočky namočila moc.

    První byl oběd - dhál bhat.

    Bhat.
    rýže (8-10 dkg/osoba)
    voda (hodně)
    sůl (trocha)
    máslo (lžíce)

    Dobrá dlouhozrná rýže se uvaří načisto, jen se solí (tip od kamaráda z hospody, který umí vařit rýži ve velkém a neslepenou. Vzít dobrou rýži, pořádně, ale pořádně jí proprat pod tekoucí vodou a pak nasypat do vřící slané vody, tak aby tam té vody bylo výrazně více, než rýže (zhruba jako těstoviny.) a po 15-20 minutách, kdy je rýže měkká (basmati a jasmínová spíš 15 minut, normální rýže zhruba těch 20) normálně zbylou vodu slít a do rýže zamíchat trochu másla či dobrého oleje.

    Dhál.
    čočka (lépe červená, klidně normální) - množství - méně než 10 dkg na osobu, zejména to neodhadujte, jinak toho bude moc.
    cibule - zhruba stejné množství, jako čočky bez namočení
    česnek - alespoň stroužek na porci.
    koření - v nouzi stačí jen nějaké předpřipravné české kari, lépe garam masala, ideálně vlastní kombinace černá hořčice, římský kmín, kurkuma, koriandr (i čerstvý), skořice, hřebíček, pepř a zázvor, volitelně chilli, kardamon, asafoetida.

    fakultativně se dá dodat zelenina, co máte zrovna po ruce - já to dělala s jednou velkou mrkví, petrželí a trochou celeru. Určitě se do toho dá vrazit rajče, paprika, cuketa a tak.

    Večer předtím namočit čočku. Před vařením namočenou čočku pořádně propláchnout.
    Na tuku (originálně tam patří přepuštěné máslo, klidně jačí) zesklovatět cibuli a naplátky nakrájený česnek, když už je skoro zlatý, přihodit koření na minutku, aby se rozvonělo. Pokud přidáváte další zeleninu, tak teď je chvíle, kdy jí tam přidejte - nadrobno nakrájenou. Trošku orestovat zeleninu a přidat čočku. Zalít vodou a nebo vývarem - ne moc, tak pár prstů nad celou tu hmotu, pokud se příliš rychle vyvaří, tak přilejte.
    Nechte na mírném plameni vařit. Alespoň 40 minut, ale klidně to snese i déle - čočka je ve výsledné konzistenci měkká a trochu rozvařená a celé to má konzistenci omáčky, než čočky ve vodě. Pokud to budete dělat z červené čočky, tak vařte 20-40 minut.

    Podává se tak, že se rýže přelije tou omáčkou, popřípadě se k tomu dělají různé další omáčky, může se to jíst plackou - čapátou.


    Jídlo č. 2 dhál s jogurtem.
    Snídaně - vystydlý dhál (čočková hmot) promícháme s jogurtem a zjistíme, že se to od večera moc pěkně rozložilo. Jako snídaně to vůbec není špatné a je to plné bílkovin .

    jídlo č.3 Čočková polévka
    Velmi důkladně proleželý dhál rozmixujeme na krém buď s vodou, a nebo s nějakým zakysaným mlékem a ohřejeme. Já v mrazáku našla ještě zbytek koriandrové natě, byla tam moc dobré. Opekla jsem k tomu chleba na kostičky.


    No a mám tu ještě tak dvě porce čočky, respektive dhálu - nějaký nápad co s tím?
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    Povídání s paní Hadwiger o starých sudetských receptech ke stažení jako MP3 http://rapidshare.com/files/275551766/recepty.mp3
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    MISHACZEQ: jj - zbytek škubánek jsem zplacatěla...

    Jinak zkouším ty utopené knedlíky a jsou super.

    Do pekáče nakrájet hrušky, zalejt vodou a zasypat cukrem. Vrazit do trouby a nechat přivést k varu. Do vřících hrušek pak naházet knedlíky z kyntuého těsta - použila jsem tenhle recept http://recepty.labuznik.com/recipe.php?ID=20103

    Vylovit uvařené knedle - rozkrájet na čtvrtky. Hrušky rozmatlat na majdu a přelít tím knedlíky.

    Nalila jsem tam docela dost vody (zhruba 5 cm nad úroveň hrušek), takže po uvaření knedlí jsem musela ještě redukovat, aby z toho byla omáčka, ne zálivka. Knedlíky toho vypily méně, než bych si tipla.

    A zkusila dvě verze - jen hrušky a cukr a hrušky, cukr, zázvor a hřebíček. Asi by do toho šel nalejt rum.
    MISHACZEQ
    MISHACZEQ --- ---
    ZUZKAOU: no my je taky smazime. musi se udelat testo, aby se nelepilo a pak se v ruce vytvarujou placicky asi jako dlan a asi 2cm silny a da se to smazit na sadlo
    INUSHKA
    INUSHKA --- ---
    ZUZKAOU: Ne, škubánky jen naškubané, tj. z té základní hmoty lžící namočenou v omastku ze špíčku vykrojené a prudkým pohybem (škubnotím :-)) na talíř hozené. Vzniknou takové trochu nepravidelné "šišky". A ty se posypou škvařeným špíčkem a osmaženou cibulkou a polejou trochou toho omastku. Vždycky to bylo jedno z mých nejoblíbenějších jídel. Já jsem ale obecně zatížená na všechny možné bramborové hmoty v jakékoliv podobě.
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    INUSHKA: Takže osmažené? Protože nám ve škole servírovali tu základní hmotu v celku. Brrrrrr.
    INUSHKA
    INUSHKA --- ---
    ZUZKAOU: Já škubánky miluju, ovšem na sladko jsem je nikdy nejedla. Mám je pevně spojené se škvařeným špíčkem a na něm osmažené cibulce, občas přihodím trochu uzeného masíčka. Mňam. Sypat na škubánky mák by mě nikdy nenapadlo a chválabohu jsem to nezažila ani v jídelně.
    MISHACZEQ
    MISHACZEQ --- ---
    ZUZKAOU: ja jsem se se skubankama ve skolni jidelne nikdy nesetkala, ale zato je znam od babicky a taky od mamy. ja je jim samotny s kyselou okurkou, ale ostatni to jedu s osmazenou cibulkou a uzenym. jsou krupavy, uvnitr jak bramborova kase a strasne dobry.. :) odmala je miluju
    JITKAFU
    JITKAFU --- ---
    ZUZKAOU: já jsem si ke klasickým škubánkům hledala dlouho cestu a ještě tak trošku hledám... Když mám bramborové těsto, raděj z něho udělám malé nočky - jako halušky, uvařim a ty pak paplu s čímkoli, např. zelí + uzené + špek... nebo se hodí i k různým smetanovým omáčkám... takhle je mám ráda :-)
    JITKAFU
    JITKAFU --- ---
    IORETH: jo jo jo, cibulka, to je pravda pravdoucí :-) přesně tak ju mám taky hooodně moc ráda :-PPP
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    Tak jsem udělala škubánky. Klasicky 3:1 brambor a hrubé mouky, brambory nakrájat na kousíčky, dát vařit, když jsou poloměkké, tak přisypat mouku a nechat 20 minut probublávat a pak z toho vytvořit hmotu šubánkovku.


    Je to výrazně jedlejší, než co si pamatuju ze školní jídelny (tam se mi z toho bloku gumové hmoty s mákem navalovalo a nebyla jsem schopná to požít). Na druhou stranu nechápu smysl samotných škubánek - bramborová kaše s moukou. V chudých podhorských vískách to patrně bylo rychlé, výživné a laciné jídlo, ale já v tomto okamžiku jako takové jídlo volím těstoviny s olivovým olejem a trochou sýra a nebo rejži se sojovkou. Obecně nepreferuju sladké pokrmy a bramborové výrobky na sladko mě nijak netěší.

    Opečené k masu jsou škubánky docela dobré (a jejich existence jako přílohyje pro mě pochopitelnější než jen uvařené bez ničeho). Ale teda chuť mi nepřijde vyvažující nejednoduchost postupu a mizernou výživovou hodnotu.

    IORETH
    IORETH --- ---
    JITKAFU: Protlak je skvělý, pokud v něm člověk nehledá listí a nepokouší se srovnávat :-). Já občas dělám i jakoby omáčku, že protlak nastavím mlékem a zahustím moukou, ale v tom případě tam musí být mnohem víc cibule :-). Cibule, jak jsem zjistila během chudých let, udělá z jakýchkoli surovin skvostné jídlo, pokud se osmaží narychlo na prudkém plameni tak, že se trochu "připálí", takže zkaramelizuje a zároveň zůstane křupavá a zůstane jí "hodně"... snad nejsem moc velkej úchyl :-)
    JITKAFU
    JITKAFU --- ---
    IORETH: jéé, miluju špenát (teda až na ten školní - to popis opravdu sedí...) a snad poprvé čtu, že se někdo veřejně přiznává k tomu, že má rád i ten mražený protlak. Já ho zbožňuju a dělám prakticky stejně - když nemám smetanu, klidně s mlíkem. Zdá se mi, že každej vaří jen z listového a protlak kategoricky odmítá... Takže díky, potěšilo :-)))
    IORETH
    IORETH --- ---
    Tak jsem zavzpomínala na školní špenát... zelená smradlavá břečka s moučnými "noky" a přemrzlými bramborami, doplněná v lepším případě půlkou vejce, v horším kusem vařené hovězí kližky. Dodneška jsem vděčná naší "soušce" z ručních prací (hrozná babizna s drdolem, v pletené vestě, měla nás z matematiky, výtvarky a těch zmíněných ručních prací), že nás přinutila, skoro silou, abychom špenát v rámci jedné hodiny uvařily. Od té doby ho miluju.

    Mám ráda variantu "pyré" i "listí":

    Pyré: Spousta cibule a česnek nakrálejný na větší kousky se rychle opeče na másle, přidá se kostka špenátového protlaku (já ho nechávám rozmrznout a trochu ho i vymačkám, aby nebyl moc vodnatý a nemusel se vařit dlouho), trošku povařit, osolit, pak přidat trochu smetany. Může být i kysaná. Na závěr přidat ještě trochu prolisovaného česneku a opepřit čerstvě mletým černým pepřem. Kdo se nebojí salmonely, může přidat pár žloutků. Miluju to jenom tak s tmavým chlebem, bez ničeho dalšího. Občas vynechám česnek a přidám víc pepře.

    Varianta se sýrem: Když zbyde uvařený protlak, přidám do něj apetito a jím jako pomazánku na chleda.

    Listí: Na slanině nebo špeku opeču cibuli a česnek, přidám listí, opepřím, okmínuju a je to. Nejlepší je to zase s chlebem.
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    Kroupová s hrachem

    Hrách uvaříme do měkka, v jiném hrnci uvaříme kroupy v dostatku osolené vody či vývaru. Smícháme, přidáme propasírovaný česnek a majoránku.
    Taky to jde pak v misce posypat osmaženou cibulkou a případně i slaninou.

    Já mám ráda jak hrách i kroupy i jejich kombinaci, takže mi ta polévka chutná, ale teda rozhodně není na léto. Spíš na zimu.
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    Bramborová polévka s podmáslím.
    4 porce

    4 velké brambory
    300 ml vody
    500 ml podmáslí
    slanina - nějaká dobrá, prorostlá.
    sůl
    kmín
    4 lžičky hladké mouky
    4 vejce

    Kopr/majoránka + česnek


    Nechat vypéci slaninu a zasypat moukou, chvíli míchat, dokud nezezlátne. Zalít vodou a zásmažku rozmíchat. Do vařící vody přisypat nakostička nakrájené brambory, sůl a kmín. Brambory uvařit doměkka, pak přilít podmáslí a na naběračce tam opatrně vložit rozklepnutá vejce - jedno po druhém a počkat, až bílek ztuhne. Vyrobíte ztracená vejce.

    Základní verze polévky bez bylinek je taková hodně jedoduchá, žloutek z vajíčka ji krásně zjemní.
    Do další verze jsem nasekala čerstvou majoránku a přidala trošku česneku - to je moc dobré a třetí verze byla s koprem. Největší parádu v té polévce dělala ta osmažená slanina, dovedla bych si to představit i s klobásou.

    Jde o rychlou a lacinou polévku, na druhou stranu je to spíš jídlo typu palivo, než pochoutka. Zatímco klasickou kulajdu miluju, tak tohle jako není špatné, ale pravidelně si to dělat nebudu.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam