ANDY_WARHOL: A nebylo by lepší si zařídit účet někde v Eurozóně, např. v Německu? Taková VR Bank Zittau (
http://www.vr-bank.cz/) má i česky mluvící bankéře a poplatky za transakce jsou v řádech několika málo eurocentů. Navíc vnitroněmecký systém snad funguje skutečně on-line
POPEY: Celé je to právě v tom zúčtovacím systému, proto platby v českých korunách trvají jinou dobu, než v eurech.
Platby v českých korunách zúčtovává ČNB v systému, který se nazývá CERTIS. Banky za použití tohoto systému platí poplatky, které se liší dle denní doby, kdy je platba do systému poslána, ceník je k dispozici zde:
http://www.cnb.cz/cs/platebni_styk/certis/
Základní cena za 1 neprioritní platbu je 2 až 12 haléřů (dle měsíčního objemu plateb, které banka do systému zašle). V čase mezi 17:00 a 9:00 ráno následujícího dne je to bez příplatku (proto je potřeba podat příkaz v mBank nebo FIO ráno, aby to přišlo ještě ten samý den). Do 12:00 je příplatek 8 haléřů, další hodinu už je to za korunu, další hodinu už za 3 Kč, mezi 14:00 a 15:00 je to už za 20 Kč a poslední hodina je za 50 Kč.
Celková rychlost transakce záleží na kombinaci toho, v kolik hodin "zdrojová" banka peníze do CERTISu skutečně pošle a pak v kolik hodin si cílová banka stáhne dávkový soubor s informacemi o platbách.
Samozřejmě je možné celý systém udělat 24/365. To ale znamená vyšší náklady a teď je otázkou, jeslti je budou chtít klienti platit. Tomu, že CERTIS má tak nízké poplatky vděčíme za to, že řada bank poplatky za bezhotovostní převody neúčtuje, protože jejich zúčtování by bylo dražší, než ty 2 haléře, co ten převod stojí. Ale kdyby si CERTIS účtoval např. korunu, tak je možné, že by "bezpoplatkových" bank výrazně ubylo (např. v Německu je bank, které neúčtují poplatky za bezhotovstní převody o hodně méně v poměru k celkovému počtu bank). A kdo chce, může (za příslušný poplatek) využít prioritní platby.