• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    LAUNCHERElektromobily 🏞️ 🛣️ 🏎️ 🚗 🚐 🚙 🚌 🚒 🚛 🔌
    Vitejte v boardu Elektromobily!

    Prosim dodrzujme stejna rules*, jako napriklad v obdobnych subreddits na Redditu.

    1) Zadne vulgarity.
    2) Toto je SFW board.
    3) Bez ICE prosim, na to jsou na Nyxu vhodnejsi boardy.
    4) Toto neni vhodny board pro napr. vase culture wars proti EV.
    5) Board je urceny primarne pro majitele EV a zajemce o nakup EV. Omladina "az mi bude 18+" tez vitana, fandim vam.
    6) Idealne drzme diskuzi v pratelskem duchu.
    7) Mit nazor na CN automobilky, Elona Muska, temnou minulost nekterych DE a IT automobilek, Henryho Forda I atd, muzete. Ale prosim snazte se neprekrocit bod 6, nebo dokonce bod 1. Pro tyto ucely prosim vyhledejte boardy vhodne pro ostrou socialni nebo politickou kritiku.

    Diky za pochopeni 🤦‍♂️ Pozor, druhé varování může být za 7 dnů RO i hůře.

    Prejeme prijemnou zabavu 🚗🔋 a hlavne bezpecne kilometry za volantem / s autopilotem.

    * Work in progress
    rozbalit záhlaví
    MINER
    MINER --- ---
    ELIJEN: to je nějak strašně špatný. Čím to je?
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    ELIJEN: mozes skusit nejaku trasu pri 110 km/h? To je moja obvykla cestovna rychlost na dialnici, tak ze kolko by to usetrilo
    ELIJEN
    ELIJEN --- ---
    Tak v sobotu jsem jel do Drazdan a zpet a vzalo to skoro 100% baterky (celkem 62 kWh + nejaky ghost drain). Nabijeni na superchargeru za 1000,- V zime to chce fakt asi jezdit pomalu a nenabijet na drahych nabijeckach :)

    Nejhorsi byl usek Praha - Lovosice s 325 Wh/km (86 km/h avg, 150 km/h top speed).
    KOUDY
    KOUDY --- ---
    Lubo ze STRV ma prvniho plaida v CR :)
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    Tesla Self Driving vs Everyday Roads!
    https://youtu.be/9nF0K2nJ7N8
    KEB
    KEB --- ---
    Norsko se obrací zády k plynu a ropě, chce se stát obnovitelnou supervelmocí. Oslo již elektrifikovalo většinu trajektů - Ekonomický deník
    https://ekonomickydenik.cz/norsko-se-obraci-zady-k-plynu-a-rope-chce-se-stat-obnovitelnou-supervelmoci-oslo-jiz-elektrifikovalo-vetsinu-trajektu/
    MINER
    MINER --- ---
    MINER: jinak tam teda plkaj naučený fráze, vlastně jediný zajímavý je tam tohle číslo.
    KOUDY
    KOUDY --- ---
    v historii to nevidim, tak nejaky zimni data.

    Dojezd elektromobilů v zimě: Známe data studie
    https://www.novinky.cz/clanek/auto-jak-moc-klesa-v-zime-elektromobilum-dojezd-studie-ukazuje-tvrda-data-40417531?
    ABS
    ABS --- ---
    A snad ještě jedna věc. Jakkoliv schopni asistenčních systémů taky jsou opravdu dobré. V zimě a sněhu funguje adaptivní tempomat Toyoty lépe. Máloco je horší než prudce brzdící auto bez zjevného důvodu, ale opět bych to spíše spojil se sněhem, v létě jsem to nezaznamenal.
    Pro srovnání Toyota napíše adaptivní tempomat je vypnutý.
    ELIJEN
    ELIJEN --- ---
    ABS: V aplikaci se ted daji uz i otevrit dvere, kdyby nahodou klika byla zamrzla :)
    ELIJEN
    ELIJEN --- ---
    MINER: Pred par dnama jsem zapomel nechane rozmrazovani na max neco pres hodinu a vzalo si to 11% baterky :D Jinak na delsich trasach je to tak cca +30% spotreba (misto -33% na pravidelne trase to bere -44%).

    Jinak rozmrazovani mi prijde rychle u Tesla M3, akorat u EV je blbe, ze se mu nezahrejva kapota od motoru a muze na ni zustavat led :)
    ABS
    ABS --- ---
    MINER: spotřeba v zimě byla okolo 20-22kWh, asi celkem ok, nějakých 300-350km by ta verze long range dojela. Vytopení je malý problém.
    Ostatně zde je jeden extra komentář, pokud by to bylo moje auto určitě bych spároval a aplikací a nechal si celé auto vytopit předem. Měl jsem jenom půjčené, tak toto jsem neřešil.
    I tak vezmu li v úvahu vše, lépe se mi v zimě jezdí s hybridní RAV4 AWD, co má manželka.
    KORKMAZ
    KORKMAZ --- ---
    MINER: Pro dnešní dotykové ovládání v autech už je to už horší než bejvávalo, ale zase když si vezmeš černý, tak aspoň vypadáš jako vrah :-)
    MINER
    MINER --- ---
    Díky za sdílení zimních zkušeností.
    Zajímalo by mě, kolik z té zvýšené spotřeby je na úvodní vytopení auta, tedy jak se spotřeba změní při dlouhé jízdě.

    Vánoční trhy Berlín?:)
    MINER
    MINER --- ---
    ABS: Rukavice! Simulace vyhřívaného volantu v jakémkoliv autě:)
    ABS
    ABS --- ---
    Pokud by nekdo hledal praktickou zkusenost z elektromobility:
    i. muj Hyundai je jiz mesic v servisu, nebot nemaji nahradni dil > tak ci onak dukaz, ze ta technologie jeste nedospela, byt zde jde pouze o mizerny supply chain Hyundai, pro uzivatele to je ale stejny vysledek > jsem na ne velice na...ny
    ii. docasne jsem si zapujcil Tesla M3 (tusim z roku 2020). Popravde hodne divnych veci, ale veskrze dobry dojem na mne to auto zanechalo. Snad pouze 2 veci by pro mne osobne znamenaly problem. Zaprve neni to moc zimni auto, strasne pomale odmraznei predniho okna, chybi vyhrivany volant, ten ale tusim u novych uz je, a ty kliky nejsou v zime s rukavicemi idealni take. Za druhe pro mne nepohodlna pozice za volantem, diky velice vysoke podlaze si nemohu pohodne pokrcit nohy. Neni to zasadni, ale u cesty nad 1/2 h mne to jiz stvalo. Ten druhy prvek je ale velice individualni.
    NIKDAS
    NIKDAS --- ---
    KORKMAZ: u mě se spotřeba zvedla z 22 na 32, ale je to tím, že neustále jezdím krátké trasy...sotva auto vyhřeju, už parkuju a než nastartuju, už je zase studený. Plus jsem si teda šel párkrát v noci zasmykovat na velký parkoviště :)
    KORKMAZ
    KORKMAZ --- ---
    Pokud to není provokativní dotaz, tak jak jste na tom teď s dojezdem vs. normál? S VW eUp registruju tak -35%, ale nějak extra přesně na jednotky % si to neeviduju. S tím jak teď moc slunce nesvítí, tak je to (nejen ekonomicky) blbost. Ještě že zimáky stály komplet necelýho bůra :-)
    BOBASH
    BOBASH --- ---
    DZODZO: Ano Mlho, to už jsme tu řešili, že dodávka na rozvoz zboží po městě si i s malým dojezdem vystačí (teda pokud to není něco jako eCrafter kterej reálně ujede asi 120).

    Ale pak jsou taky dodávky co slouží k jiným věcem, a tam je ten dojezd k hovnu.
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    toto nie je uplne o elektromobiloch, iba staci pozriet koniec cca od 11:30, kde hovoria nieco k bezpecnosti baterie

    SIMPLY CLEVER PODCAST - 50 let crash testů ve ŠKODA AUTO
    https://www.youtube.com/watch?v=XRBjg2aLnUs
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    na margo dojazdu dodavok, toto si objednal amazon u rivianu s dojazdom 240 km a bohato im to staci

    The Rivian Electric Amazon Delivery Van Is Highly Innovative and Incredibly Cool
    https://www.youtube.com/watch?v=3CWCqJl0BEs
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam