RATTKIN: Hrozně takovým počinům fandím, sám u naší firmy uvažuju, že nabíječku otevřeme veřejnosti, ale ta návratnost mě přímo děsí.
Když si vezmu, že pán mluví o 16 sezení za měsíc s průměrným odběrem 10kWh a cenou 6kč/kWh, tak za měsíc nabíječka "vydělá" 960kč.
Z toho 300Kč si vezme E.ON.
I kdybych počítal, že veškerá energie půjde jen ze slunce a zároveň nepočítal:
údržbu - revize apod.,
amortizaci FVE, protože ta by byla na střeše tak jako tak,
platbu za jistič, když ten se nenavyšoval.
Tak i přesto návratnost 170 000kč vychází na 21 let. Se započítáním výše uvedených nákladů budeme daleko za třiceti lety. Pokud bych počítal i cenu elektřiny, tak nabíječka prodělává.
Problém číslo jedna je očividně pořizovací cena, nevím kdy přesně to realizovali a samozřejmě cena technologií šla dolů, ale co jsem zběžně koukal, tak je vzali pěkně na hůl.
Účtovat 13 000kč za 60m CYKY 5x6 je zhovadilost, když pořizovací náklady jsou v dnešních cenách maximálně poloviční (Montáž a výkop a dokonce ukončení jednotlivých kabelů pomoci dutinek! je zvlášť).
Ta druhá cykyna taky dvojnásobná cena a to se nedivám na nějaký množstevní slevy, co maj montážní firmy, který to berou ve velkým.
Problém číslo dva je samozřejmě nízká obsazenost. Nevím jestli jde s Eonem dojednat variabilní cena (svítí/nesvítí - alespoň sezónně a hodinově), nebo zda by nestálo za to nasadit tam trvale 4kč/kwh a být bezkonkurenčně nejlevněší a zároveň využít přebytky a zajistit mnohonásobně vyšší využití nabíječky.