ZAPPO: je otázka, do jaké míry ten vliv musí být přímý - tedy přímo dosadit svoje lidi do vlády apod. - a do jaké míry stačí vliv nepřímý, tedy hrozba, že když opozice posílí, tak penězovody vyschnou.
Víceméně, co je to "vliv"? Třeba dálniční síť je naprojektovaná desítky let, staví se za každé vlády. Já se i jako cyklista v podstatě těším, až auta vypadnou na dálnice a staré státovky mi zkrátí a zjednodušší výpady z Prahy kamkoliv do Evropy (např. I/4 nemá alternativu a na kole je o život, takže se těším na D4 i když autem po ni jezdit nechci). Ale jaký "vliv" vlastně politici na toto mají? Mohou více či méně brutálně potlačovat místní odpor proti stavbám, můžou stát kvůli stavbě více či méně zadlužovat. Z enviromentálního hlediska to krátkodobě pomůže (auta najedou konstantnější rychlostí často méně km, méně se budou rozjíždět a brzdit, tedy méně emisí), dlouhodobě to povede k dalšímu posílení automobilismu, který nás ale nakonec zabije. To ale nejsou teze, se kterými můžeš předstoupit před veřejnost :-)
Vícméně tedy máš dilema mezi dvěma hlavními formami vyjadřování se k politice: jedna je v zásadě snaha o evoluci a reformu mainstreamu, tedy budeš nějak líp hlídat rozkrádání (což víceméně povede k tomu, že místo jiných si nakradeš sám, ale nějak méně a etičtěji, či jak se to očekává), budeš lépe dělat "zvukařinu" na mixážním pultu různých daní a dotací a grantů a dávek a všeho (ale tam je exekutiva často spoutána legislativou, takže není jasné, do jaké míry má smysl fakt být ve vládě) no a v podstatě občas do toho hodíš nějaký megaprojekt, jako třeba jadernou elektrárnu nebo VRT nebo tak. Ale v našem současném volnotržním systému je jen málo způsbů, jak vlastně vláda může přímo, mimo rámec nějaké mimořádnosti typu povodně, epidemie, válka, do systému zasahovat. To už mají více šancí kraje či obce. Velká věc by byla zdanit vyvádění zisků do zahraničí, ovšem vedlo by to nejspíš k tomu, že by nadnárodní kapitál zvedl kotvy a odplul jinam, (nevím). Takže kdo by Piráty rád viděl v mainstreamu, potřeboval by někoho, kdo prostě zvládá tuhle hru. U Pirátů na to poukazovali Zandl, Hlavenka (a samozřejmě další). Jenže kde si tu "mainstreamovou politiku" mají opoziční politice natrénovat, když budou celý život jen aktivisty v opozici?
No a jiná možnost je prostě být alternativou. Alternativa nemusí znamenat volání po revoluci, jak nám někteří podsouvají, ani to nemusí znamenat proruský mašíbl. Alternativa historicky znamenala takový ten "odchod do kláštera". Prostě jakési politické ústraní, kde se kultivují myšlenky, jak by svět mohl fungovat (jednou, či někde jinde) jinak - aniž by tyto vize byly nutně vnucovány většině, mainstreamu, nějak násilně. Na open source řešení může být nejprve vhodnější překlopit nějakou vesnici, třeba proto, že s do té vesnice přestěhuje firma, která to umí a která je tvořena ajťáky, co chtějí žít mimo město - a teprve když se to osvědčí na obecní úrovni, tak to má smysl nabízet regionům, městům, státu. Nebo ještě jinak - chtěli jsme si možná uvnitř politické strany sami nejprve vyzkoušet to, co chceme aplikovat v rámci státu, stát se vzorem k napodobování. Vzorem, který bude dobrovolně napodobován - ne násilím někomu vnucován.
Neshoda v rámci Pirátů se podle mě netýká ani tak "zelenolevicovost" vs. "konzervativní normies" ale spíš "dobrovolnost" vs. "management". Máme členy s jasnými sklony něco manageovat, kteří sami sebe vidí jako ideální adepty na exekutivní pozice. Prostě bojujeme proti korupci - ideálně tak, že na někoho rovnou pošleme zásahovku, a tak. No a proti tomu stojí křídlo postavené spíš na dobrovolnosti, které by šlo spíše cestou postupného přepojování penězovodů na jiná místa - příkladem je strašidlo Janka, které straší českou alkoholickou lobby tím, že peníze určené na boj proti drogám přesměruje na boj proti tuzemskému wannabe-normie alkoholismu...