• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    _BENNYEkonomie - střet ideí
    _BENNY
    _BENNY --- ---
    http://neviditelnypes.lidovky.cz/ekonomie-ekonomicky-nepravidelnik-xxii-f0w-/p_ekonomika.asp?c=A091215_195557_p_ekonomika_wag

    Murray Rothbard se narodil v židovské rodině v New Yorku v Bronxu, kam jeho rodiče dorazili z východní Evropy. Otec v roce 1910 z Varšavy a matka v roce 1916 z jakési vesničky na hranicích mezi Polskem a Ruskem. Oba rodiče měli (kromě teritoria původu) další společnou vlastnost – když dorazili do Ameriky, mluvili pouze jidiš. Židovská komunita se v rodné zemi zcela izolovala od okolního světa a soustředila se pouze na sebe. Tento stav vedl pana otce (živil se jako chemik v ropném průmyslu) za velkou louží k rozhodnutí, nad kterým by dnes jistě zajásali všichni, kteří mají přesnou představu o tom, jak by měl vypadat ideální imigrant do jejich země. Zcela se rozhodl opustit jidiš a svou původní židovskou kulturu a plně se integrovat do nového prostředí. Byla to doba, kdy byl na nevídaném vzestupu kolektivismus a Murray Rothbard k tomu poznamenal: „Vyrůstal jsem v komunistické kultuře. Židovská střední třída v New Yorku, v níž jsem žil, ať už to byla rodina, přátelé nebo sousedé, buď byli přímo komunisty, nebo k nim měli na politickém spektru blízko. Měl jsem strýce a tety z otcovy a také matčiny strany, kteří byli přímo členy komunistické strany.“

    ...

    Následně absolvoval střední školu Birch-Wathen na Manhattanu. Ta byla zajímavá tím, že ji navštěvovaly téměř výlučně dívky, dokud škola nezačala nabízet stipendia pro nadané chlapce. To vedlo k „sociální anomálii“, kdy téměř všechny dívky byly z bohatších rodin a jezdily do školy v limuzínách se šoféry, zatímco všichni chlapci byli chudší stipendisté stejně jako Murray Rothbard. Ten k tomu poznamenal: „Spolužáci byli bez výjimky levicoví liberálové, to, čemu se později v New Yorku říkalo „limuzínoví“ liberálové, což v jejich případě platilo doslova. Brzy jsem byl znám jako školní konzervativec, který v osmé třídě protestoval proti Rooseveltově dani z kapitálových zisků a později proti LaGuardiově levicové politice rozmazlování kriminálníků.“

    ...

    V roce 1946 se stal jeho učitelem G. Stigler (nositel Nobelovy ceny za ekonomii z roku 1982), který na svých přednáškách útočil na regulaci nájemného a minimální mzdu. To šokovalo celé auditorium, které na oplátku útočilo na něho, ale Murray Rothbard byl podle vlastních slov „u vytržení“. Rudá dekáda byla ve Státech v plném proudu: Sovětský svaz byl spojenec, myšlenka volného trhu nebyla ani součástí debat a zpochybňovat morální a praktickou nadřazenost socialismu nad kapitalismem se rovnalo společenskému znemožnění. Murray Rothbard atmosféru doby zhodnotil: „´Pravici´ na universitách tvořili sociální demokraté a levici komunisté se svými spojenci a tyto frakce nastavily parametry politické debaty.“ V téhle „sympatické“ době mu G. Stigler dal adresu na Foundation For Economic Education, ve které on a M. Friedman (nositel Nobelovy ceny za ekonomii z roku 1976) publikovali pamflet proti regulaci nájemného. Tak se poprvé setkal s organizovaným libertariánským hnutím.

    ...
    _BENNY
    _BENNY --- ---
    Američané chtějí zkrotit banky starým bičem - zákonem z roku 1933 | FinWeb.iHNed.cz -
    http://finweb.ihned.cz/c1-39671350-kongres-chce-zkrotit-banky-starym-bicem

    Zákonodárci obou politických stran hledali cesty, jak zabránit budoucím finančním krizím a zároveň zmírnit hněv veřejnosti nad pomocí bankám a bonusy bankéřů. Nyní došli k jednoduchému řešení: obnovit zákon, kterým jejich předchůdci léčili následky deprese v třicátých letech - tzv. Glass-Steagall Act.

    Tento zákon z roku 1933 oddělil komerční a investiční bankovnictví. Jeho cílem bylo zabránit hazardnímu nakládání s vklady, protože spekulativní investice bank byly považovány za viníka krize.

    Zdi mezi komerčním a investičním bankovnictvím definitivně padly v roce 1999. To vedlo k mnoha bankovním fúzím, které spojovaly nejen různé sektory, ale také překračovaly národní hranice. Vznikala tak velká monstra typu Citigroup a zelenou dostaly velmi kreativní bankovní nástroje, které v roce 2007 začaly ohrožovat samotný finanční systém.

    ...

    Jiní by řešili situaci tak, že by banky zmenšili. "Bylo by to mnohem efektivnější a zvýšila by se konkurence. Kdybychom loni rozbili Citigroup, byli bychom svědky mnoha operací nováčků na trhu. To je kreativní destrukce," tvrdí Christopher Whalen, ředitel firmy Institutional Risk Analytics, která hodnotí banky.
    ABYSS
    ABYSS --- ---
    T_Y_L: Třeba tady http://www.mojepoplatky.cz/konec-koureni-v-cechach-469.html, i když to neni uplně primární zdroj...

    Jinak jsem to ale původně měl z nějakýho selskýho počtu (počet kuřáků/3*cena krabičky / 2 * 365) aneb tři průměrní kuřáci vykouří dohromady každý den krabičku a vyšel mi zisk pro stát kolem 50 mld, s tím, že k počítání mě inspiroval článek, kterej tvrdil, že léčit nemoci způsobené kouřením stojí 4mld... (což mi ale teď přijde, a asi je, dost podhodnocený vzhledem k ostatním článkům, co tu vidim...)

    A jinak "jak vykouzlit libovolná čísla" je imho hezky naznačený tady - v tu chvíli co začnu počítat "měkký" věci jako cena ztráty člověka, možnost neplatit mu důchod... tak jsem ztracen=)

    http://jakubgros.blog.idnes.cz/c/97118/Absolutni-zakaz-koureni-Myslite-si-ze-se-jeste-vyplacite.html

    T_Y_L
    T_Y_L --- ---
    ABYSS: Zajímal by mě zdroj, ze kterého vycházíš?

    Já viděl opačná čísla, tedy že zdravotní výdaje a výdaje státu příjmy z daní přesahují. Zdroj zde: http://www1.szu.cz/svi/hygiena/archiv/h2007-4-03.pdf
    VIR_KENNY
    VIR_KENNY --- ---
    v pozadi teto krize totiz lze najit viniky a jsou to evropske bancicky - USA trati na krizi jako prase, volny trh neni vinikem v zadnem pripade, protoze je - a to zejmena na evropske a asijske casti burz a obchodu totalne ovladan narodnimi staty a kolonialnimi mocnostmi. Tedy ne ten volny, ale trh a penize jako takove. USA na to svym ochranarskym opatrenim jen reaguji.
    VIR_KENNY
    VIR_KENNY --- ---
    _BENNY: a stejne dobra otazecka je, proc jsou tu uvadeny USA, ktery prej na tom profitujou, kdyz to neni pravda a profitovaly na tom v evrope zejmena britske banky a britanie vseobecne (sebrala nemecku i jeho obchodni cesty a obchodni lodstvo, amerika z toho mela hovinko). Tentokrat s tebou souhlasim, nebyla to chyba volneho trhu ani USA (ba praveze naopak - USA na rozdil od UK poskytovalo pujcky porazenemu nemecku - tedy zemi jenz byla obchodne zlikvidovana spojenci Francii a Britanii. Rusko v teto dobe teze nepada v uvahu, diky Leninove idiocii ztratili vice uzemi a vlivu nez porazene nemecko same.
    _BENNY
    _BENNY --- ---
    _BENNY: tak cele to vyzniva jako kritika volneho trhu. zakladni linka je nasledujici:

    -> vznikly financni instrumenty (hlavne obchodovani s akciemi na pujcku, de facto leverages) -> lidi meli najednou strasne moc penez a zacali investovat -> ceny akcii v podstate jen rostly -> najednou se vsechno zvratilo a ceny zacaly klesat -> vlivni bankeri zasahli financni injekci (vcetne J.P.Morgana i J.D.Rockeffelera) -> ceny zacaly kratkodobe rust -> "technika" (ve forme omezene bankovni lidske sily) zacala kolabovat -> zpravy zacaly chodit vyrazne pozdeji -> vsechno to nakonec padlo a lidi zacali pachat sebevrazdy -> vsichni verili volnemu trhu a tak nikdo nic nechtel delat.

    otazkou ovsem je - kde se ty (prebytecne) penize vzaly? a kam se pak najednou vytratily?
    _BENNY
    _BENNY --- ---
    Dnes ve 20:00 na Viasat History - 1929: Velký krach

    Dokument VB 2009

    V roce 1919 Spojené státy sklízely ovoce svého vítězství a dominance po první světové válce, zatímco Británie a její evropští spojenci zůstaly po válce finančně vyčerpané. Americké hospodářství naopak vzkvétalo a svět tančil podle amerického rytmu. Lehce dostupné úvěry a masová výroba vytvořily na počátku 20. let půdu pro éru vysoké spotřeby, která neměla obdoby. Trh akcií rostl a počet investorů se zvyšoval. Ve velkém si půjčovali peníze a měnili za hotové. V roce 1928 trh vzrostl za pouhých 12 měsíců o 50 procent. Pak ale udeřila katastrofa. V říjnu 1929 v průběhu šesti děsivých a zoufalých dnů poklesla hodnota akcií na newyorské burze o třetinu. Lidé přišli dohromady o více než 25 miliard dolarů. Později došlo ke krachu tří tisíc bank, které s sebou vzaly i úspory svých klientů. Pád trhu vyústil v ničivou celosvětovou krizi, která trvala až do druhé světové války. Akcie dosáhly své původní hodnoty až v roce 1954. Sledujte vyprávění o finanční katastrofě, o níž jsme doufali, že už se nemůže nikdy opakovat.
    _BENNY
    _BENNY --- ---
    ABYSS: ano, nadpis je na prvni pohled hloupy :) ale pointa imho hloupa neni - kdyby si kazdy kurak musel naklady leceni platit sam, koukal by se na svoje koureni trochu jinak ;-) pozn. jsem kurak.
    ABYSS
    ABYSS --- ---
    ABYSS: Ruším dotaz. Už mi došlo, že fixed exchange rate je ke zlatu a ne k ostatním měnám:). (I když je to víceméně totéž...)
    ABYSS
    ABYSS --- ---
    _BENNY: Jen k tomu blbému nadpisu: kuřáci přispívají národu na daních mnohonásobně víc než kolik sežerou zdravotnictví...
    ABYSS
    ABYSS --- ---
    _BENNY: JOSEF_K: Jste se nějak rozepsali:).

    Tohle je pěkný článek... http://eh.net/encyclopedia/article/parker.depression (a návaznost opuštění zlatého standardu a vyhrabání se z krize mi přijde docela dost přesvědčivá...)

    A můj další dotaz k makru, kousek toho článku... (zlatý standard před WW1)

    " It operated successfully because countries that were gaining gold allowed their money supply to increase and raise the domestic price level to restore equilibrium and maintain the fixed exchange rate of their currency. "

    To funguje jak?:)

    Dostanu zlato, vytisknu peníze, je jich tedy víc, ('"ztratěj" reálnou hodnotu), zvýší se tedy ceny, a teď už si nejsem jistej - zjistim, že za svoje zlato jsem dostal peníze, za který si můžu koupit míň, takže si tam už svoje zlato dávat nebudu / někdo jinej si ho dá někam jinam a tudíž množství zlata, které vlastním, "klesne"? To asi ne? Nevíte?:)


    _BENNY
    _BENNY --- ---
    http://kovanda.blog.tyden.cz/clanky/3717/kuraci-jejich-lecbu-plati-cely-narod-martin-feldstein-podruhe.html

    Radil jste prezidentu Reaganovi. Co soudíte o keynesovské ekonomii? Ta je v mnoha ohledech v přímém rozporu s tím, co ideologicky hlásal Reagan.

    Keynesovská ekonomie, ta učebnicová, jež pojednává o řízení ekonomiky pomocí fiskální politiky, zemřela už před lety. Většina ekonomů včetně mě nyní soudí, že fiskální politikou nelze stimulovat agregátní poptávku, potýkat se s hospodářskými cykly. To zpoždění je velmi značné. Než je možné třeba útlum rozpoznat a dostat nový návrh přes parlament nebo kongres, trvá to dlouhou dobu, řadu měsíců. S výjimkou situací, kdy ten útlum trvá velmi dlouho, jako byla třeba velká hospodářská krize třicátých letech nebo ta japonská krize devadesátých let.



    A nyní?

    V této krizi efektivní je. Nejen proto, že je krize tak dlouhá, ale i proto že monetární politika už není účinná. Fiskální stimulu v USA je potřebné opatření, ačkoli si myslím, že mohl být koncipován lépe. Někteří, i velmi chytří lidé v USA mi říkají, podívej, fiskální stimulus nemá kýžené účinky. Myslím, že ve skutečnosti je to tak, že některá opatření jsou více efektivní než jiná. Nezavrhuji stimuly.
    TRAVIX
    TRAVIX --- ---
    No, podle mě ten zákon dává naprosto minimální prostor pro nějakou elasticitu, pokud nastanou potíže. A to většinou vede k problémům. Mnohem lepší by bylo jít do deficitu s povinností rozpočet do jisté doby vyrovnat nebo tak něco. (I když pochopitelně by bylo ideální státní rozpočet i celý státní aparát razantně omezit, ale to je trochu jiné téma.)

    Jinak si ale myslím, že takový zákon, ať už třeba ústavní, by vůbec nic neřešil. Jednak by nikdy nebyl přijat - politici by byli sami proti sobě, kdyby si tak razantně omezili svůj píseček, na kterém si mohou hrát (včetně porcování medvěda). A pokud už by byl přijat, pravděpodobně by ho hned další poslanecká sněmovna zrušila Oni už to nějak okecaj.
    JOSEF_K
    JOSEF_K --- ---
    _BENNY: Njn, vždycky mi přijde humorné, když se naši politici navzájem obviňují z populismu:)).
    _BENNY
    _BENNY --- ---
    a ta preambule si o zamitnuti vylozene rika :D
    _BENNY
    _BENNY --- ---
    JOSEF_K: no prave, nespecifikuje to krome zavazku neprekrocit vydaje nad prijmy vubec nic jineho. co kdyz si v jeden rozpoctovy rok nasetrim a druhym rokem ty penize ucelne utratim? nelze? populismus.
    JOSEF_K
    JOSEF_K --- ---
    _BENNY: Není zač:). Ale možná je to věc právního výkladu. Měl to být zákon ústavní, ty by teoreticky měly kodifikovat určité principy, určitý rámec, kam se až dá zajít. Tohle sice zní dost striktně, ale pochybuji, že by Ústavní soud protestoval, kdyby někdo chtěl vytvořit deficit třeba aby odstranil škody po povodních (ostatně, někdo by to k tomu soudu musel dát, a to by mě zajímalo, kdo by to udělal). Ale to je pro nějakého právníka.
    _BENNY
    _BENNY --- ---
    Stohlavé monstrum zvané DPH. Blog - Jan Pudlák (blog.respekt.cz)
    http://janpudlak.blog.respekt.cz/c/79849/Stohlave-monstrum-zvane-DPH.html
    JOSEF_K
    JOSEF_K --- ---
    _BENNY: Jako ostatně na všechno:).
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam