• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    MAR_TINAMarmelády, džemy a jiné zavařování
    Výroba marmelád, dženů, rosolů a klevel. Zavařování - ovoce, zelenina, houby. Zásoby dobré na chuť i hezké na pohled.
    rozbalit záhlaví
    TYET
    TYET --- ---
    ZEMINO: no já to na plotně rozmixuju, povařím a pak to propasíruju přes cedník, jde to rychle, když to děláš z toho kila, nestačí to vychladnout
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    ZEMINO: já nejdřív propasíruju ovoce, i povařené, a s gelfixem začínám pracovat až když mám definitivní podobu ovoce v hrnci (šťávu nebo kousky).
    ZEMINO
    ZEMINO --- ---
    TYET: a je lepší pasírovat až po varu,nebo na začátku než začnu svařovat s gelfixem?
    nevychladne to hodně?když si vzpomenu,jak jsem pasírovala ostružiny,tak se bojím,že do skleniček bych to dávala studené :)
    IVA
    IVA --- ---
    TYET: Tak držím palce, ať se podaří :-)
    TYET
    TYET --- ---
    IVA: nemám, musím to zkusit, já dělám většinu věcí od oka, ochutnávám během vaření
    IVA
    IVA --- ---
    TYET: Taky jsem dělala, ale držela jsem se receptu a je moc sladká. Ale s kapkou alkoholu a minerálkou se to dá přežít. Máš nějaký ověřený recept?
    TYET
    TYET --- ---
    IVA: díky, skleničky jsou od majolky :)) a z černýho se chystám udělat šťávu
    IVA
    IVA --- ---
    TYET: Nádhera :-) jsem na tom stejně, jen nemám tak hezké skleničky. Už několik víkendů zavařuji červený a černý dohromady a je to tedy něco výborného. Dělám to poprvé a jsem maximálně nadšená z chuti.
    TYET
    TYET --- ---
    Rybízová marmeláda, rok nechci rybíz ani vidět :)

    recept
    ZRK
    ZRK --- ---
    ZEMINO: Do sklenic od majonéz Hellmans. Ty mají víčka dobré. Ono to nakonec asi uplně špatně nebude. Nebo určitě ne všechno. Uvidíme:)
    ZEMINO
    ZEMINO --- ---
    ZRK: ono záleží asi i do jakých sklenic jsi to zavařovala,jeslti do přesnidavkových sklenic od hami apod,tak ty víčka jsou naprd ..jediné snad dobré přesnidavkové sklenice jsou od Hello
    SANTAL
    SANTAL --- ---
    ZRK: To není pokažené, to má maximálně tendenci se pokazit. Vrž to do lednice, sněz dřív, a je to...
    VERONIKA22
    VERONIKA22 --- ---
    VERONIKA22: kašlu na to, že mě to vlastně babička nenaučila a ta zavařovala celá desetiletí vše neboť neexistoval mrazák.
    VERONIKA22
    VERONIKA22 --- ---
    ZRK: hele já se o tom propadnutí víček a nějakém testu dočetla až na nyxu a jelikož už zavařuju snad 3-4roky a schnilo mi jen to co jsem nezavařila tak na víčka kašlu a po vyndání z horké vody to otočím dnem vzhůru a zpět otáčím až úplně studené
    ZRK
    ZRK --- ---
    Ach jo, zavařovala jsem dnes poprvé v životě - přesnídávky. Vařila jsem sklenice 10minut. A bohužel ani jedna nevypadá, že by se ujala. Všechna víčka pérují, nejsou propadlá jak by měla být. Co s tím? Můžu zavařit znovu nebo je to prostě nenávratně pokažené?
    BLANCHE1
    BLANCHE1 --- ---
    ZUBANA: Se zázvorem je to fajn, dělala jsem to loni, myslím, že to bylo z Apetitu a jmenovalo se Burgundská meruňková.
    ZUBANA
    ZUBANA --- ---
    dotaz s cim by se daly dobre zkombinovat merunky do dzemu...napadl me zazvor trochu:-) mam tady 5 kilo merunek a musim to dnes sdelat, poradte-)
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    LILY: asi obojí. V těch želírovacích cukrech je taky.
    LILY
    LILY --- ---
    MAR_TINA: a jo, já myslela, že je to konzervant
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    LILY: Kazit se to nebude, když je to zavařené. Kyselina by trochu zvýšila tuhost.
    LILY
    LILY --- ---
    MAR_TINA: kyselinu citronovou taky nemám a už je to zavařené, tak snad se to nezkazí :)
    Taky jsem na paní v obchodě valila oči, jak to, že začátkem července už je po sezóně. Začínám si připadat jako stará babka vzpomínající na "kde jsou ty časy, kdy sice v obchodech prý "nic" neměli, ale měli tam přitom vše potřebné.."
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    LILY: ano, loni jsem si dopisovala se zákaznickým oddělením tesca, protože v červenci už neměli gelfix ani jiná pektinová zavařovadla. Že se ovoce sklízí do října, byla pro ně novinka. Tipuji 25 letého manažera, který bydlí u maminky.

    Udělala jsme si zásoby v makru. Sehnat něco takového bych zkusila v oldskůl drogeriích.
    Maximum ovoce naráz lze vařit jen ta dvě kila. Dej želírovací a normální a přidej lžičku kyseliny citronové. Tuhé to nebude, ale nezkazí se to.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam