• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    MAR_TINAMarmelády, džemy a jiné zavařování
    SANTAL
    SANTAL --- ---
    TRISSIE: No, mám, ale já použila tvořítka na led - vyklopíš, zabalíš do potravinářské folie, vrátíš do mrazáku...
    KRKA
    KRKA --- ---
    TRISSIE: sice zkusenost nemam, ale klidne bych ji zmrazila, vzdyt se prece prodava ta babymrkvicka taky zmrazena a jak je dobra :)
    TRISSIE
    TRISSIE --- ---
    MAR_TINA: 3 minuty povařit, zchladit, osušit, naplacato zamrazit a sesypat.
    dřevnatost jsem ještě nezkoušela, zatím mám na vaření dost čerstvých.
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    TRISSIE: ono to oblanšírovat, zchladit zmrazit (naplacato a pak sesypat) fungovat bude.
    Jak mrazíš fazolky? Naše vždycky chutnávaly dřevnatěji než kupované.
    TRISSIE
    TRISSIE --- ---
    to s tím mražením nikdo nemá zkušenosti? :-)
    momentálně plním mrazák zelenými bio fazolkami. A těžce lituju, že jich mám jen 8 rostlin, protože mražených zelených fazolek se u nás spotřebují děsná kvanta.
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    TRISSIE: já mám jeden muffin cca 125ml. Tak tu jednu porci dáš dvojčatům a zbytek bráchovi. Nebo kydneš do těsta při pečení.

    Tak je plň do půlky ;)
    TRISSIE
    TRISSIE --- ---
    MAR_TINA: mám, ale ty jsou moc velké, na přesné dávkování bych potřebovala klasické staré ledové kostkovače :-( zatím nedokážu odhadnout, jestli budou dvojčata apetitem po bráchovi, takže sežerou dohromady čtvrt kila mrkve denně, nebo jestli budou stačit tři lžičky. A vyhazovat moji super bio mrkev teda rozhodně nechci :-)
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    TRISSIE: máš silikonové formičky na muffiny?
    VODOMERKA
    VODOMERKA --- ---
    TRISSIE: klasika je bedynka s piskem, ale aby garaz nebyla az moc sucha...
    TRISSIE
    TRISSIE --- ---
    jak nejlépe uchovat mrkev (pro pozdější použití na kojenecké příkrmy, aka rozvaření a rozmixování) - cca na 2-3 měsíce?
    napadly mě tyhle možnosti:
    1) rozvařit na pyré a zamrazit (nevýhodou je nepředvídatelná velikost potřebných porcí a na zamražení po kostkách nemám vhodná mrazítka)
    2) nakrájet na špalíčky, oblanšírovat, zchladit a zmrazit
    3) skladovat v garáži (asi v temné krabici?)

    asi nejvíc se mi líbí alternativa 2, hlavně proto, že u té třetí si nejsem jistá, jak dalece se povede udržet čerstvost a obsah vitamínů - ale třeba napadne někoho ještě něco lepšího? Klasicky zavařovat nechci, poslední malé skleničky padnou na jablečnou přesnídávku a do 0.7l fakt mrkvový pyré pro kojence dělat nebudu :-)
    ZEMINO
    ZEMINO --- ---
    BJETUSH: to bych asi radsi udělala klasická povidla a podle potřeby zkousela dochutit na slano až jak je potřeba
    BJETUSH
    BJETUSH --- ---
    Tak jsem včera dělala ten švestkovej kečup, zhruba podle tohodle návodu http://www.toprecepty.cz/recept/35630-delikatni-svestkovy-kecup/ plus zázvor a dělala jsem to všechno od oka, nejdřív málo a pak jsem všechny přísady výrazně přidala, aby to bylo lepší.. nevim, jestli to bylo lepší ;) Upřímně to má dost specifickou chuť, skoro až hnusnou ;) Litovala jsem, že jsem radši neudělala přesnídávky...
    KAROLKA
    KAROLKA --- ---
    kdyby měl někdo zájem o jedlé jeřabiny, zde rostou, dneska jsem je objevila! Jsou tam dva menší stromy ale plodů hodně.
    50°2'6.176"N, 14°28'42.053"E
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    BJETUSH: nezavařovala jsem, ale k jednomu masu jsme měli švestkovou omáčku a v lednici nezkažená už pár týdnů bydlí.

    Prolisovanou (po rozvaření, přes cedník) šťávu jsem zredukovala varem, přidala trochu želírovacího cukru (pár lžic na rendlík omáčky), sůl, vinný ocet, chillie a skořici. Bylo to pálivé a dobré. S chutí a hustotou je potřeba si hrát. Veganské to je. Jen vymyslet, k čemu to jíst. Možná nějaký sendvič.
    MRTVYKOTE
    MRTVYKOTE --- ---
    BJETUSH: delala jsem svestkovy kecup podle srpnoveho apetitu a je docela dobry, ale ze by me nejak extremne oslovil se rict neda, pristi rok ho asi delat nebudu a nebo ho modifikuji na chutove vyraznejsi....
    BJETUSH
    BJETUSH --- ---
    Nezavařoval jste někdo švestky naslano? Zkoušim gůglit a nic krom švestek ve slanině jsem neobjevila.. a chci něco bezmasýho, nejlíp veganskýho.. díky
    FRANCINE
    FRANCINE --- ---
    ANYSA: Ten zelirovaci cukr 3:1 jsem si dneska zrovna poridila. Matu zkusim vyshanet na trhu, zni to zajimave. Dekuji!
    ANYSA
    ANYSA --- ---
    FRANCINE: já dělala klasiku 3:1 s většími kousky broskví a je výborná. Experimentovaa jsem akorát s meruňkovou s mátou (což je zajímavý, chuťově dobrý, ale jinak upřednostňujeme klasiku). K těm broskvím by se pode mě máta taky hodila.
    MANFRED
    MANFRED --- ---
    BJETUSH: Odlakovač je drahej, nasadil bych aceton...
    ZEMINO
    ZEMINO --- ---
    Myslíte,že je třeba u tohohle receptu ještě potřeba sterilovat?když je tam takhle octu a cukru? [ AETHER @ Marmelády, džemy a jiné zavařování ]
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam