• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    MAR_TINAMarmelády, džemy a jiné zavařování
    TRISSIE
    TRISSIE --- ---
    a taky by se možná hodil recept na dobrý kečup - taktéž nepříliš pikantní, spíš jemný, aby chutnal dětem. Zkoušela jsem ten od AETHER, ale je až příliš chuťově výrazný.
    TRISSIE
    TRISSIE --- ---
    teta mi kdysi dala skleničku nějaké rajčatové směsi na topinky - bylo to mírně pikantní, zeleninové, ne úplně pasta, ale malé kousky - nemáte někdo recept na něco podobného?
    nějak se mi přemnožily rajčata.
    JESTERENKA
    JESTERENKA --- ---
    SANTAL: je proste potreba odstranit pripadnou tukovou/voskovou vrstvicku na povrchu ovoce, na ktere se ten prach zachycuje a v niz se rozpouzti vetsina organickeho svinstva, ktere se z vyfuku uvolnuje
    HANELA
    HANELA --- ---
    BONEMINA: ano, ano, jednoho takovýho pseudozahrádkáře máme doma :-((( ovoce na trhu by pomalu nekoupila, CO KDYBY bylo od silnice, ale na její zahrádce vypěstované, to je asi ze vzduchotěsné bubliny :-(((
    BONEMINA
    BONEMINA --- ---
    Mě fascinuje, jak spousta zahrádkářů myslí, že jejich plot je magická bariéra. Už jsem se bavila s několika, kteří nechápali, jak může někdo jíst ovoce nasbírané někde na sídlišti, vždyť tam jezdí auta! Ale ta auta, co jim jezdí kolem domů a zahrádek, dokonale ignorují.
    SANTAL
    SANTAL --- ---
    Kvety.cz
    http://kvety.kafe.cz/...anky/nestor-ceskych-zahradkaru-peleska-jablka-od-silnic-muzete-v-klidu-jist/
    A jak je to s ovocem na stromech u silnic? Je plné olova a dalšího svinstva?

    Lidé si myslí, že když na plody dýchne nějaký výfuk, už jsou jedovaté. To je hloupost! Každá rostlina přijme jen takové živiny a chemické sloučeniny, které se dostanou do takzvaného pravého roztoku.
    To je roztok, který všechno dokonale rozpustí. Výfukové spaliny jsou plynné, ale obsahují i pevné mikročástečky, které jsou ovšem nerozpustné a do plodu se nedostanou. Takže jablka od silnic lze s klidem konzumovat, jen je třeba je důkladně umýt.
    JESTERENKA
    JESTERENKA --- ---
    TABBY: no to sice je, ale vyfukove plyny stale obsahuji celou radu dost zajimavych polykondenzovancyh uhlovodiku, ktere jsou povetsinou karcinogenni, ale podle pruzkumu staci ovoce radne omyt
    a samozrejme, ovoce od magistraly a dalnice vynechat :)
    TRISSIE
    TRISSIE --- ---
    TABBY: o důvod víc se nebát :-)
    TABBY
    TABBY --- ---
    TRISSIE: Neni posledni dobou benzin prevazne bezolovnaty?
    AIJA
    AIJA --- ---
    MAR_TINA:
    Tak to my češeme spíš u polňaček nebo na mezích mezi poli...Silniční se mi nelíbí:-)
    TRISSIE
    TRISSIE --- ---
    AIJA: tudle, ještě bys mi je vybrala :-)
    vzhledem k místnímu provozu se olova fakt nebojím.
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    V sobotu jsem zajela na poslední špendlíky / myrobalány, v Polabí už končí. Dostala jsme skvělý tip na keře okolo hřiště, mám velký těžký koš všech barev, od žluté po tmavofialovou a ještě jsem si zaskákala na trampolíně. Paráda.
    Dneska to našťávuju, z části asi zavařím sirup a část asi jen zamrazím.


    AIJA: jen se nenech, zbyde víc na nás.
    AIJA
    AIJA --- ---
    MAR_TINA:
    No nevím, asi by mě to moc nepřesvědčilo:-)
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    AIJA: není každá silnice magistrála a to s tím olovem je prý pověra. :
    AIJA
    AIJA --- ---
    TRISSIE:
    Kolem silnice?!
    TRISSIE
    TRISSIE --- ---
    ANNNA: OK, vyrazím odpoledne s košíkem obrat keře kolem silnice :-)
    ANNNA
    ANNNA --- ---
    MAR_TINA: Tak se přidávám k ódě na myrobalánovou šťávu a ještě se zkusím zajít podívat, jestli stromy nedají ještě jeden košík. Fakt nádherná barva, snadná práce a výborná, aromatická chuť. Mňam. A stejně mě každý rok štvalo, jak ty stromy komplet opadají...
    ANNNA
    ANNNA --- ---
    Tak jsem dneska zadělala na pokusnou dávku myrobalánové šťávy. A teda řeknu vám jednu věc. Příště na to mačkání beru šťouchadlo na brambory. Freud by měl radost z těch myšlenek, co se mi honily hlavou :)
    SHADOWALKER
    SHADOWALKER --- ---
    Díky za nápady. Chutney nebo nějakou takovouhle omáčku... pokud to nebudu sterilovat, jak dlouho to vydrží? Dá se s tím nakládat jako s marmeládou - horké do sklenic a obrátit?
    SANTAL
    SANTAL --- ---
    BALAENA: Jo, to dělám do čistě jablkového, tedy jablko+zázvor :-)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam