• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    MAR_TINAMarmelády, džemy a jiné zavařování
    MIST
    MIST --- ---
    RANDOM_NIGHT: nejak se nemuzu prenest pres ten caj, ale ten jogurt a kase je neco, co u nas urcite chyti. Dik.
    RANDOM_NIGHT
    RANDOM_NIGHT --- ---
    Jam z jablek na ruský způsob velmi dobrý.

    1 kg jablek - 1 kg cukru - ocet - 5–6 sklenic vody - vanilka - citronová kůra

    Jablka se oloupají, jádra vykrojí, nakrájejí se na tenké řízky jako na závin a nechají se ve vodě s málo octem, aby nezčernala. Okrájené slupky a jádra se dají do hrnku 1/2 hodiny vařiti s 5–6 sklenicemi vody; když se povařily, voda se z nich sleje do většího hrnku a přidá se do ní odvážený cukr, kousek vanilky a citronové kůry. Jestliže se voda vyvaří, přileje se jí trochu, aby jí byly 4 čtvrtlitrové sklenice, a nechá se s cukrem svařiti. Do vařícího cukru se dají rozkrájená jablka a nechají se tak dlouho vařiti, až jsou průhledná jako skleněná. Nato se pak sundají s ohně a plní se hned do lahviček.
    Jamu tohoto se užívá jako každého jiného k čaji na houstičky.
    K úpravě jeho se hodí jablka tuhá (renety), ne moučná, letní.

    (Dobrá česká kuchyně. Předpisy chutných domácích pokrmů našim hospodyňkám podává Marie Haškovcová. 1939.)

    Sice píše na houstičky, ale to asi jen proto, že se u nás jam do čaje nedává. Jako jablečné varenje to vypadá i chutná, recept odpovídá – a v čaji je perfektní. Taky ho dávám do ovesné kaše a do jogurtu. A z housky stéká. :)
    VODOMERKA
    VODOMERKA --- ---
    SHADOWALKER: je na tom evidentne rychle zavislost. mam to taky tak :)
    RANDOM_NIGHT
    RANDOM_NIGHT --- ---
    Jen co dorazím domů...
    MIST
    MIST --- ---
    Dejte sem postup,prosim. Ja teda jamy moc nedelam ( jen paprikovy a pak kdyz je moc pomerancu nebo citronu, je mi to skoda cpat do popelnice).
    SHADOWALKER
    SHADOWALKER --- ---
    MIST: V tomhle byly celé višně i s peckou. ;)
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    RANDOM_NIGHT: recept prosím, nebo nějaký všeobecný postup. Dělávali jsme to z višní, ale tam to bylo dáno tím, že moc neželírují a tečou.
    RANDOM_NIGHT
    RANDOM_NIGHT --- ---
    MIST: No v tomhle jsou. Prostě v čaji plavou tenké plátky jablek, je to moc dobré.
    RANDOM_NIGHT
    RANDOM_NIGHT --- ---
    SHADOWALKER: Jj, varenje, mňam. Taková řídká zavařenina. Letos jsem vařila z jablek. :)
    MIST
    MIST --- ---
    RANDOM_NIGHT:
    SHADOWALKER: co se clovek na stara kolena nedozvi....a kdyz v tom jsou kousky ovoce, tak to se tam da taky?
    SHADOWALKER
    SHADOWALKER --- ---
    V Rusku měli něco, co bych úplně nenazvala marmeládou, ale po čem jsem se jako dítě mohla utlouct. Dělala to moje teta. Vareně se tomu říkalo, bylo to z višní, konzistence mezi hustým kompotem a řidší marmeládou a dávalo se to do čaje. Pokaždé když z Ruska dorazila zásoba, vzrostla moje spotřeba čaje exponenciálně.
    RANDOM_NIGHT
    RANDOM_NIGHT --- ---
    MIST: V Rusku se čaj běžně sladí marmeládou...
    MIST
    MIST --- ---
    RANDOM_NIGHT: ooo, to nebyl vtip, to se vazne dela, o piti naredeneho jamu slysim poprve
    RANDOM_NIGHT
    RANDOM_NIGHT --- ---
    MIST: P a L nejsou na klávesnici zase tak daleko od sebe...
    MIST
    MIST --- ---
    ANNNA: takze nejdriv si dam do pusy lzici "strepu" a pak si loknu horke vody, abych si k porezani dasni jeste oparila jazyk, v bolestne kreci to hlavou zamicham......to zni lakave :DDDDD
    ANNNA
    ANNNA --- ---
    MIST: Zapít vařící vodou a zamíchat :)
    MIST
    MIST --- ---
    ZEMINO: z jamu? jak?
    ZEMINO
    ZEMINO --- ---
    MIST: a když to nepomůže,tak z toho udělej pečený čaj :)
    MIST
    MIST --- ---
    MAR_TINA: dekuju, zkusim oboje
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    MIST: zkus to zahřát k bodu varu a chvíli tak nechat. Cukr by se měl rozpustit. Co třeba ještě zavřené nechat projet jeden cyklus v myčce?
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam